Trądzik (Acne vulgaris) potrafi dać w kość nie tylko nastolatkom (dotyczy 80% osób w wieku dojrzewania). Coraz częściej jest on zmorą również osób w wieku dojrzałym. Sama zmagałam się z nim przez lata. Nawet obecnie, kiedy już dawno przekroczyłam 30-stkę, trądzik potrafi o sobie przypomnieć. Na szczęście nie jest już tak nasilony jak dawniej. Są to raczej pojedyncze wypryski ale jednak, co moim zdaniem nie powinno mieć już w ogóle miejsca.
TRĄDZIK – PRZYCZYNY
Na kłopoty z cerą duży wpływ mają zaburzenia hormonalne, stres, nieprawidłowa, mocno przetworzona dieta, alergia na niektóre pokarmy, alergia na kosmetyki (trądzik kosmetyczny) czy przyjmowanie niektórych leków, które mogą nasilać trądzik (np. barbiturany, kortykosteroidy, lit, izoniazyd, fenytoina, pigułki antykoncepcyjne). Intensywny trądzik zazwyczaj wymaga leczenia specjalistycznymi preparatami przepisanymi przez lekarza dermatologa, jak retinoidy, antybiotyki, keratolityki, nadtlenek benzoilu czy doustne środki antykoncepcyjne. Często jednak staramy się łagodzić go sami na różne sposoby, stosując odpowiednie preparaty kosmetyczne czy ziołowe a także przestrzegając zasad zbilansowanej diety, bogatej w owoce i warzywa.
O. Grzegorz Sroka natomiast na trądzik zaleca przemywanie skóry swoim preparatem ziołowym Boniderm, zwanym też Pomadą Ojca Grzegorza, której skład opiera się na wyciągach: z tataraku, pokrzywy, rumianku, łopianu oraz mydlnicy lekarskiej. Następnie należy smarować chore miejsca kremem propolisowo-ziołowym Apibon.
KURACJE ZIOŁOWE STOSOWAN W LECZENIU TRĄDZIKU
◆napary, czyli herbatki z ziół jednorodnych albo z mieszanek ziół
◆parówki z ziół
◆toniki
◆kompresy z ziół, bądź olejków eterycznych
◆maseczki (ze sproszkowanych ziół i niewielkiej ilości wody)
◆suplementy ziołowe (wiesiołek, świeże soki z pokrzywy, brzozy albo z łopianu)
Zioła powszechnie stosowane w leczeniu problemów skórnych, w tym trądziku działają odtruwająco, przeciwzapalnie, poprawiają metabolizm, regulują krążenie krwi, działają moczopędnie oraz regenerująco na naskórek. Poniżej przedstawiam najczęściej stosowane zioła w leczeniu trądziku.
GOTOWE MIESZANKI ZIOŁOWE NA TRĄDZIK
Można je zarówno stosować wewnętrznie, jak i zewnętrznie do okładów, kompresów czy parówek. W aptekach dostaniemy poniższe zioła zarówno w postaci sypanej, jak i w formie saszetek, które są wygodniejsze do zaparzania. Do picia polecam szczególnie pokrzywę (zarówno w formie herbatki, jak i świeżego soku, dostępnego w aptekach i sklepach zielarskich) oraz bratek. W aptekach są w sprzedaży również gotowe mieszanki ziołowe dedykowane na problemy skórne, w tym na trądzik. Należą do nich:
Skład: kwiat rumianku, ziele fiołka trójbarwnego, liść pokrzywy, korzeń cykorii podróżnika, ziele skrzypu. Pisałam o tej herbatce w tym wpisie
Skład: kłącze perzu, ziele fiołka trójbarwnego (bratek), korzeń podróżnika, liść pokrzywy, owocnia fasoli, korzeń rzewienia.
Skład: ziele i korzeń mniszka, ziele skrzypu, ziele bratka.
Skład: korzeń łopianu, ziele pokrzywy, ziele fiołka trójbarwnego, trawa cytrynowa, liść czerwonokrzewu, owoc róży, owoc brzozy, korzeń kudzu.
►Degrosan, to mieszanka ziołowa stosowana w leczeniu otyłości i zaparć. Według dr Górnickiej zioła należy zmielić w młynku do kawy i zażywać mniej niż ½ łyżeczki proszku, obficie popijając wodą. Mieszanka ta korzystnie wpływa również na stan skóry, włosów i paznokci. Zmniejsza trądzik oraz ogranicza wydzielanie sebum.
Skład: morszczyn, kora kruszyny, ziele krwawnika, korzeń mniszka lekarskiego, kłącze perzu, ziele fiołka, kwiat lipy.
ZIOŁA JEDNORODNE
Mieszanka Ojca Klimuszko na trądzik pospolity
Zmieszać ze sobą po 50g:
– ziela marzanki
– ziela fiołka trójbarwnego (bratka)
– ziela dziurawca
– korzenia mniszka lekarskiego
– korzenia łopianu
– korzenia arcydzięgla
– kłączy perzu
– liści brzozy
– liści szałwii
– kwiatów nagietka
– kwiatów bzu czarnego
Jedną łyżkę stołową mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 3 godziny. Przecedzić. Lekko podgrzać. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Za każdym razem zioła zaparzać świeże.
Mieszanka O. Klimuszko na trądzik różowaty
Zmieszać ze sobą po 50 g:
– kwiatów pierwiosnka
– kwiatów stokrotki
– liści pokrzywy
– liści jeżyny fałdowanej
– owoców róży
– korzenia kozłka
– korzenia łopianu
– ziela nawłoci
– ziela fiołka trójbarwnego
– owoców jałowca
– kłączy tataraku
zaparzać i pić jak wyżej.
PARÓWKI Z ZIÓŁ LUB OLEJKÓW ETERYCZNYCH
Regularne stosowanie parówek odblokowuje pory, działając oczyszczająco (reguluje wydzielanie sebum), bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Przeciwwskazaniem do stosowania parówek są rozszerzone naczynka krwionośne.
Przepis 1
rumianek, szałwia, łopian, skrzyp
Po 1 łyżeczce skrzypu i łopianu zalać wodą i gotować pod przykryciem 10 minut, po czym dodać 1 łyżkę mieszanki rumianku i szałwii. Zaparzać 15 minut. Przecedzić i zagotować ponownie. Pochylić głowę nakrytą ręcznikiem nad gorącym wywarem na 5-10 minut. Odwar, kiedy ostygnie można stosować do przemywania twarzy. Do 2 dni może być przechowywany w szklanym naczyniu w lodówce.
Przepis 2
lawenda, krwawnik, bez
Po 1 łyżeczce każdego z ziół zalać wrzątkiem. Nakryć głowę ręcznikiem i pochylić się na miską/garnkiem. Pozostać w tej pozycji przez 5-10 minut. Kiedy napar ostygnie, przecedzić go i przemywać nim twarz. Tonik można przechowywać w szklanym naczyniu do 2 dni w lodówce.
SUPLEMENTY ZIOŁOWE NA TRĄDZIK
Zioła szwedzkie to z kolei mieszanka 25 ziół. Preparat ten stosuje się na liczne dolegliwości, jak m in. problemy żołądkowo-jelitowe, infekcje, bezsenność czy bóle głowy. Zioła szewdzkie można stosować zarówno wewnętrznie, jak i robić z nich okłady na skórę.
Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E i mikroelementów (wapń, magnez, selen cynk) leczy problemy skórne. Wiesiołek można przyjmować w formie kapsułek lub jako olej wewnętrznie albo zamiast kremu do twarzy. Ważne aby był tłoczony na zimno.
OLEJKI ETERYCZNE POLECANE DO CERY TRĄDZIKOWEJ
Olejki eteryczne można stosować do przemywania skóry (3 krople na 1/2 szklanki wody), do kąpieli masażu (3-5 kropli w 1 łyżce oleju bazowego) czy parówek. ✫ z drzewa herbacianego – naukowcy odkryli, iż roztwór 5-procentowego olejku herbacianego ma podobne działanie do popularnie stosowanego 5-procentowego stężenia nadtlenku benzoilu. Olejek z drzewa herbacianego można stosować punktowo bez rozcieńczenia lub rozcieńczony np. olejem jojoba na większe powierzchnie skóry. Polecam zajrzeć do wpisu olejki eteryczne w kosmetyce.
✫ lawendowy
✫ jałowcowy
✫ paczulowy
✫ pichtowy/jodłowy – można go stosować go zewnętrznie jak i tzw. naftę pichtową.
✫ geraniowy
✫ szałwiowy
✫ cytrynowy
✫ cynamonowy
✫ tymiankowy
✫ grejpfrutowy (można też stosować citrosept – 5 kropli wymieszać z ½ szklanki wody i stosować do przemywania twarzy.
Życzę wszystkim pięknych, gładkich i wolnych od niedoskonałości cer 🙂
<< Zobacz też:
Popularne maści na trądzik.
Przebarwienia – jak się ich pozbyć?
Helen
Bibliografia
notatki własne
Dr J. A. Duke, Księga Zdrowia. Ziołowa Apteka Domowa, Poznań 1991.
101 Praktycznych Porad, Zioła Lecznicze, Warszawa 2000.
Dr J.Górnicka, Apteka Natury. Poradnik Zdrowia, Warszawa 2005.
Maria Treben, Apteka Pana Boga, Warszawa 1999.
O. A. Cz. Klimuszko, Wróćmy do ziół, Warszawa 1987.
A.Ożarowski, W.Jaroniewski, Rośliny Lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1989.
Fajnie, że poruszyłaś ten problem 🙂
Bardzo często pije pokrzywę 🙂
Bardzo fajny konkretny wpis 🙂 Ja piłam kiedyś pokrzywę, nie wiedziałam że jest jeszcze tyle różnych ziół a nawet gotowe mieszanki
Mnie najbardziej pomógł sok z brzozy i kapsułki z liścia oliwnego. Żałuję, że trafiłam na nie tak późno, bo męczyłam się z trądzikiem dobrze przez połowę życia (obecnie mam 23 lata ;))
Sok z brzozy znam i piłam ale o kapsułkach z liścia oliwnego nie słyszałam. Fajnie, że się sprawdziły:)
Na szczęście problem mnie nie dotyczy, ale warto wiedzieć 🙂
Wow, pięknie to wszystko zebrałaś do kupy. Niestety wypróbowałam już niemal wszystko z tego o czym piszesz. Pozostały mi tylko do wytestowania szwedzkie zioła i receptury O.Grzegorza. To wszystko na nic jak nie zna się przyczyny i próbuje leczyć po omacku 🙂 Ja z zasady lubię pić zioła, więc w moim domu non stop pije się ostropest, czystek, mięte czy właśnie gotowe mieszanki oczyszczające 🙂
ja już trądzik mam za sobą…tzn 3 dni przed miesiączka pojawią się małe pojedyncze ..dlatego chętnie wykorzystam Twojego posta 😉
Bardzo dużo przydatnych informacji podałaś:)
Zgadzam się! U mnie ziółka w połączeniu z pielęgnacją zdziałały cuda 🙂