Domowe sposoby na białe zęby
Co to jest Endometrioza?
10 listopada 2019
Domowe sposoby na białe zęby
Ziaja Jeju, Tonik do twarzy – opinia
26 listopada 2019

Domowe sposoby na białe zęby

Domowe sposoby na białe zęby

Każdy marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, który podkreśla urodę. Jednakże na odcień bieli naszych zębów maja wpływ kilka czynników m in. nawyki (palenie papierosów), dieta (nadmierne picie kawy, mocnej herbaty i wina), geny, indywidualna grubość szkliwa, niewłaściwa pielęgnacja zębów, przyjmowanie niektórych leków (np. żelaza, leki zawierające bizmut, chlorheksydyna) czy też niektóre choroby (zatrucie fluorem, ołowiem i rtęcią). Poza tym wraz wiekiem zęby niestety żółkną. Szkliwo staje się cieńsze i zaczyna prześwitywać ciemniejsza tkanka zębiny.

Jak zmniejszyć przebarwienia na zębach?Regularnie usuwaj kamień nazębny, najlepiej 1-2 w roku. Jest to piaskowanie lub tzw. skaling. Skaling można przeprowadzić zarówno metodą tradycyjną (przy pomocy skalerów ręcznych), ultradźwiękami, dźwiękami, mechaniczną (wiertłami typu frez), chemiczną (30% roztworem perhydrolu), jak i przy pomocy lasera. W ofercie gabinetów stomatologicznych znajdziemy profesjonalne zabiegi wybielania zębów laserowo, z użyciem lamp oraz nakładek. Są one niestety dosyć kosztowne. 


Sięgnij po specjalne pasty wybielające do zębów, paski wybielające albo specjalny żel. Nie spodziewaj się jednak spektakularnych efektów a raczej bardzo delikatne rozjaśnienie przebarwień. Zachowaj umiar w stosowaniu past wybielających. Na dłuższą metę mogą osłabiać szkliwo. Warto robić przerwy w jej użytkowaniu.


Dokładnie i regularnie szczotkuj zęby, przynajmniej 2-3 razy dziennie. Staraj się używać też nici dentystycznej (głównie przed snem) a także płynu do płukania ust. Po zjedzeniu posiłku, zwłaszcza jeśli nie masz możliwości umycia zębów, żuj gumę (np. z ksylitolem, który przywraca prawidłowe pH śliny  oraz działa bakteiobójczo). 


Domowe sposoby na białe zęby


Domowe sposoby na białe zęby

 

Soda oczyszczona – ma właściwości wybielające oraz ścierające. Nic dziwnego, że znajduje się w większości past do zębów. Niewielką ilością sody nakładamy na zwilżoną wodą szczoteczkę i delikatnie wcieramy w zęby. Nie należy robić tego zabiegu zbyt często, bowiem soda może osłabiać szkliwo. Wystarczy 1-2 razy w tygodniu.

 

Płukanie roztworem wody utlenionej z wodą – woda utleniona ma nie tylko właściwości wybielające ale też i odkażające. Wystarczy dodać 1 łyżeczkę wody utlenionej na 1 szklanką wody i płukać 2 razy dziennie usta po uprzednim umyciu zębów. Płukanka ta dobrze usuwa przebarwienia powstałe na zębach z kawy czy herbaty.

Płukanie ust roztworem octu i wody – ocet działa silnie odkażająco, przeciwbakteryjnie oraz wybielająco. Wystarczy dodać 1 łyżeczkę octu na ½ szklanki wody i płukać roztworem usta po umyciu zębów.

Pasta z sody oczyszczonej i wody utlenionej – należy wymieszać sodę z wodą utlenioną, aby osiągnąć konsystencję pasty. Następnie dokładnie wyszczotkować zęby i wypłukać usta.

Rozdrobniony orzech włoski – w sposób naturalny czyści zęby z osadu i kamienia. Wystarczy pocierać zęby rozdrobnionym w moździerzu orzechem włoskim.

 

Skórka od banana – jest  bogatą w minerały. Wystarczy pocierać wewnętrzną stroną skórki od banana i pozostawić osad na kilkanaście minut. Zabieg ten działa wybielająco. Na koniec należy przepłukać jamę ustną wodą.

 

Węgiel leczniczy – ten popularny na zatrucia środek, posiada także właściwości wybielające, pomimo swojego ciemnego koloru. Należy 2 tabletki węgla leczniczego wymieszać z 1-2 łyżkami wody i płukać usta przez około 20 sekund. Następnie pozostawić płukankę na 5 minut w ustach i wypluć. Warto też sięgnąć po pasty wybielające do zębów z węglem aktywnym.

 

Sól – jest znana z właściwości wybielających. Na namoczoną szczoteczkę nakładamy trochę soli kuchennej i lekko wcieramy w zęby. Można także płukać usta roztworem wody z solą. Chlorek sodu stosowany w nadmiarze może jednak rysować szkliwo, więc nie należy używać go zbyt często.

 

A może Ty wiesz jak domowymi sposobami uzyskać bielsze zęby? Zapraszam do dyskusji :)Helen G.

 

1 Komentarz

  1. Avatar Marzena T (Mania) pisze:

    Bardzo ciekawe sposoby, nie słyszałam o wszystkich. Spróbuję :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *