Znany w kuchni i stosowany w medycynie ludowej ocet jabłkowy, słynie z właściwości bakteriobójczych, grzybobójczych i odkażających. Tonik z octu jabłkowego (octowy) jest więc szczególnie polecany do cery problemowej, trądzikowej, tłustej i mieszanej. Nie tylko zmniejsza niedoskonałości, rozjaśnia przebarwienia i reguluje pracę gruczołów łojowych ale też działa przeciwzmarszczkowo. To całkiem sporo jak na tak tani pospolity produkt.
Jestem fanką octu jabłkowego. To dla mnie produkt uniwersalny. Stosuję go zarówno w kuchni do zakwaszania niektórych potraw (sałatek), do picia z wodą i miodem jako napój ogólnie wzmacniający, jak i w kosmetyce jako płukankę do włosów czy wreszcie tonik do twarzy, któremu chciałabym poświęcić dzisiejszy wpis.
►Co zawiera ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy zawiera kwasy organiczne m in. kwas octowy, jabłkowy, mlekowy, bursztynowy, cytrynowy, galusowy, winowy czy szczawiowy. Jest również źródłem witamin (A, z grupy B, C, E, PP), minerałów i pierwiastków śladowych (potas, magnez, wapń, fosfor, sód, chlor, żelazo, siarka, fluor, krzem, kobalt, miedź, cynk, molibden, mangan), aminokwasów, pektyn oraz flawonoidów.
<< Zobacz też: Ocet jabłkowy – właściwości lecznicze.
►Tonik z octu jabłkowego (octowy) – jak działa na cerę?
✻ bardzo dobrze oczyszcza pory
✻ zmniejsza niedoskonałości (działa odkażająco i przeciwbakteryjnie)
✻ reguluje wydzielanie sebum
✻ wygładza skórę
✻ wzmacnia naczynia krwionośne
✻ poprawia jędrność i mikrokrążenie skóry (działa przeciwzmarszczkowo)
✻ pomaga w walce z przebarwieniami (wyrównuje koloryt skóry)
✻ przyspiesza gojenie ran
✻ posiada odczyn lekko kwaśny
UWAGI
►Jak zrobić tonik z octu jabłkowego ? – Przepis krok po kroku
(podaję nieduże proporcje, gdyż tonik można stosować tylko przez 7 dni)
Składniki:
▣ 30 ml octu jabłkowego
▣ 90 ml wody przegotowanej/demineralizowanej lub mineralnej*
*zamiast wody można użyć też wody pietruszkowej, która w połączeniu z octem jest prawdziwą petardą na rozjaśnianie przebarwień i plam na skórze.
Należy wymieszać ze sobą ocet jabłkowy z wodą przegotowaną, demineralizowaną lub mineralną niegazowaną w proporcji 1:3 (jedna część octu na trzy części wody). W przypadku jeśli tonik jest zbyt mocny, można zastosować znacznie słabszy roztwór (1/2 szklanki wody i 1 łyżeczka octu). Płyn wlać do szklanej buteleczki.
Przemywać twarz wacikiem 2-3 razy dziennie, wedle potrzeby. Najlepiej stosować tonik wieczorem lub w pochmurne dni. Unikać kontaktu silnymi promieniami słonecznymi. Jeśli stosujemy tonik latem, stosować filtry UV. Przed każdym użyciem tonik wstrząsnąć, gdyż ocet ma tendencję do rozdzielania się. Tonik z octu jabłkowego należy przechować szklanej buteleczce lub w słoiczku w lodówce. Należy go zużyć w ciągu 7 dni i przygotować nową porcję.
<< Zobacz też: Tonik laurowy na problemy skórne.
Tonik z octu jabłkowego uważam za bardzo skuteczny szczególnie w pielęgnacji cery problemowej, z trądzikiem, tłustej oraz mieszanej. Stosowany regularnie oczyszcza cerę z niedoskonałości, a także przyspiesza gojenie wyprysków. Szkoda, że o nim nie wiedziałam będąc nastolatką. Lepiej jednak wiedzieć coś później, jak nie dowiedzieć się wcale 🙂
Co sądzicie o toniku z octu jabłkowego? Stosowaliście go?
Helen
Ocet jabłkowy głównie stosuje na włosy. Fajnie, że można użyć go również w pielęgnacji cery 😀
Ja ocet jabłkowy używam tylko w kuchni, ale czas to zmienić 🙂
Muszę spróbować, mojej córce się przyda na trądzik 🙂
Również ja muszę go wypróbować na własnej skórze 🙂
Serdecznie polecam 😉
No proszę, a dotychczas kojarzył mi się tylko z odchudzaniem. Ze słyszenia oczywiście.
Stosuję ocet jabłkowy głównie do płukanek na włosy, ale ten przepis na tonik też jest ciekawy.