Lawenda to roślina przyjemnym aromacie oraz wszechstronnym działaniu. Większość osób lubi zapach lawendy. Działa on bowiem relaksująco. Olejek lawendowy o którym dziś mowa, jest doskonałym remedium na bezsenność i stres. Jako jeden z nielicznych olejków eterycznych oprócz olejku z drzewa herbacianego, olejek lawendowy można stosować bezpośrednio na skórę (punktowo np. na wypryski czy też przy lekkich oparzeniach słonecznych albo poparzeniach).
Olejek lawendowy to potężna moc w zwalczaniu bakterii i pasożytów. Działa on silniej od fenolu, krezolu i gwajakolu. Już w stężeniu 0,2% olejek lawendowy zabija bakterie gruźlicy, w stężeniu 4,5% bakterie tyfusu, zaś w stężeniu 5% – gronkowca i dyfterytu.
❖ Co zawiera lawenda?
[clickToTweet tweet=”Olejek lawendowy warto mieć w domu pod ręką z uwagi na jego uniwersalne i wszechstronne działanie.” quote=”Olejek lawendowy warto mieć w domu pod ręką z uwagi na jego uniwersalne i wszechstronne działanie.”]
❖ Działanie olejku lawendowego na skórę i narządy
▪antyseptyczne (odkażające)
▪antybakteryjne
▪przeciwgrzybicze
▪wiatropędne, hamuje nadmierny rozwój flory bakteryjnej jelit (niestrawność, wzdęcia i towarzyszące im bóle brzucha)
▪rozkurczowe
▪żółciotwórcze
▪moczopędne
▪słabe działanie napotne
▪przeciwpasożytnicze (zabija gronkowca i wszy)
▪owadobójcze (odstrasza mole, komary i inne szkodniki)
▪gojące i przeciwświądowe (łagodzi swędzenie skóry po ukłuciach insektów, stany zapalne skóry, poparzenia i oparzenia słoneczne)
▪znieczulające i antyreumatyczne (uśmierza bóle głowy, mięśni, nerwobóle, bóle miesiączkowe czy porodowe).
❖ Działanie olejku lawendowego na psychikę
▪uspokajające i relaksujące (zmniejsza też nadpobudliwość u dzieci)
▪przeciwdepresyjne
▪nasenne
Napar z kwiatów lawendy: 1 łyżkę suszonych kwiatów lawendy zalać 1 ½ szklanki wrzątku i parzyć pod przykryciem 15 minut. Pić ½ szklanki 3 razy dziennie między posiłkami jako środek wiatropędny i żółciopędny lub po posiłkach jak środek uspokajający i rozkurczowy. Napar z lawendy jest skuteczny także w infekcjach pęcherza, działa bowiem moczopędnie.
✱ ZASTOSOWANIE OLEJKU LAWENDOWEGO ✱
▌Olejek lawendowy na nerwy i bezsenność
Lawenda jest jedną z najskuteczniejszych roślin łagodzącą stany nerwowości, lęku, depresji, objawów towarzyszących PMS (Zespół napięcia przedmiesiączkowego), menopauzy czy problemów z zasypianiem. Wyciąg z kwiatów lawendy jest składnikiem popularnych kropli Nervosol o działaniu uspokajającym.
Wystarczy zapuścić olejek lawendowy w kominku lub nanieść 2-3 krople na płatek kosmetyczny. W przypadku bezsenności bardzo dobrze sprawdza się skropienie poduszki (wystarczą 2 krople olejku) lub piżamy. Olejek lawendowy można również dodawać do kąpieli (również dzieci i niemowląt).
<< Zobacz też: Zioła na uspokojenie.
▌Olejek lawendowy na stany zapalne skóry i trądzik
Z racji silnego działania antyseptycznego i antybakteryjnego, olejek lawendowy świetnie sprawdza się w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, w tym także trądziku, grzybicy, egzemie, łuszczycy, opryszczce czy liszaju. Jako jeden z nielicznych olejków eterycznych można stosować go punktowo na zmianę skórną, gdyż nie wywołuje poparzeń. Chyba, że stosujemy na większą powierzchnię ciała, wówczas należy go rozcieńczyć z olejem bazowym. Olejek lawendowy wygładza skórę i łagodzi blizny potrądzikowe. Warto łączyć go z olejkiem do twarzy czy ciała lub dodawać 1-2 krople do porcji kremu.
▌Olejek lawendowy na przetłuszczające się włosy i łupież
Olejek lawendowy nie tylko działa przeciwłupieżowo ale też ogranicza produkcję gruczołów łojowych oraz przyspiesza porost włosów. Olejek lawendowy jest polecany zatem do włosów z tendencją do przetłuszczania i wypadania oraz z łupieżem. Można wlać 10-20 kropli do butelki z szamponem.
▌Olejek lawendowy na przeziębienie i grypę
Olejek lawendowy skutecznie łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych towarzyszące przeziębieniu, jak katar, kaszel, bóle zatok cz i do wcierań przeciwbólowych.
▌Olejek lawendowy na różne bóle
Olejek lawendowy za sprawą działania znieczulającego jest skuteczny w łagodzeniu wszelkich bólów, zwłaszcza reumatycznych, nerwobóli, bólów głowy, w łagodzeniu bólów miesiączkowych czy nawet porodowych. Wystarczy wymieszać 3-5 kropli olejku lawendowego z 1 łyżką oleju roślinnego (bazowego) i wcierać w chore miejsca. W przypadku bólów porodowych powinno się wcierać olejek lawendowy w dolną część pleców. Dzięki temu nie tylko złagodzimy ból ale też przyspieszymy skurcze macicy i tym samym poród.
▌Olejek lawendowy na owady jako naturalny repelent
▌Olejek lawendowy na poparzenia i oparzenia słoneczne
Poparzone miejsca warto posmarować olejkiem lawendowym (nie musi być rozcieńczony, choć można dodać nieco wody). Działa on bowiem znieczulająco i przyspiesza gojenie skóry.
▌Olejek lawendowy na świerzb i wszy
Olejek lawendowy jest naturalnym środkiem w leczeniu wszawicy i świerzbu. Należy sporządzić płukankę do włosów 10 kropli na 0,5 l wody. Gnidy należy natomiast wyczesywać skrapiając kilkoma kroplami olejku grzebień.
▌Olejek lawendowy na pachnące ubrania, ręczniki czy pościel
Olejek lawendowy nie tylko odkaża ale też nadaje tkaninom przyjemnego zapachu. Warto dodać 3-4 krople do prania.
<< Zobacz też: Olejek pichtowy.
❖ Jak stosować olejek lawendowy (Oleum Lavandulae)?
masaż skóry: 3-5 kropli na 1 łyżkę oleju bazowego (np. olej z pestek winogron, olej migdałowy, olej słonecznikowy, oliwka dla dzieci).
dodawanie do balsamów, kremów, szamponów: 10 kropli na 100 ml płynu/preparatu, 5 kropli na 50 ml kremu.
kominek aromaterapeutyczny: 5-10 kropli.
kąpiel aromaterapeutyczna: 10-15 kropli na wannę wody o temp. około 45°C, czas kąpieli 20 minut.
skropienie poduszki, piżamy: 1-2 krople.
1. Olejek lawendowy Optima Plus
2. Olejek lawendowy ETJA
3. Olejek lawendowy Profarm
4. Olejek lawendowy KEJ
5. Secret Soap, Olejek do ciała i masażu Lawendowy.
❖ Przeciwwskazania do stosowania olejku lawendowego
▪ostre zapalenia żołądka, jelit i wyrostka robaczkowego
▪krwawienia z przewodu pokarmowego
▪choroba wrzodowa
▪schorzenia wątroby i nerek
▪ciąża i laktacja (tylko w przypadku doustnego zażywania) Kobiety w ciąży mogą stosować olejek lawendowy do masażu, jednakże nie powinny go nadużywać.
<< Zobacz też:
Olejki eteryczne w kosmetyce
Olejki eteryczne w medycynie
Lubicie olejek lawendowy? Zdarza się wam go czasem stosować?
Helen
Bibliografia:
notatki własne.
Marossi, Apteka dobrego samopoczucia, Ziołolecznictwo dla kobiet, Kraków 2008, s. 33-34, s.54.
Górnicka, Apteka Natury, Poradnik Zdrowie, Warszawa 2005, s.222- 225.
Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1989, s.221-223.
P. Ody, Wielki zielnik medyczny, Warszawa 1999.
Lubię zapach lawendy 🙂 Może nie na tyle, by się nim zachwycać i kupować lawendowe produkty, niemniej jednak jest dla mnie kojący 🙂
Ja jakoś średnio lubię zapach lawendowy (kojarzy mi się z tymi kulkami na mole). Ciekawa jestem jak pachnie sam olejek 😉
Nie przepadam za lawendowym zapachem – mam z nim nieciekawe skojarzenia 😉
Lubię zapach lawendowy. Jest delikatny, a jednocześnie przyjemny. Ciekawe są właściwości olejku lawendowego. Zwłaszcza zainteresowało mnie dobre działanie na nerwy i bezsenność, trądzik oraz przetłuszczające się włosy, ponieważ sama mam z tym problem.
Uwielbiam,każde olejki 😉 każde 😀
Kiedyś nie cierpiałam zapachu lawendy. Zmieniło się to z wiekiem. Teraz lawendę uwielbiam i w kosmetykach i w kominku zapachowym dla odprężenia 🙂