Znana od czasów starożytności cebula, wykazuje silne właściwości odkażające, wykrztuśne (przeciwkaszlowe), bakteriobójcze, regenerujące (przyspiesza gojenie ran), przeciwszkorbutowe, przeciwreumatyczne, przeciwzakrzepowe, przeciwsklerotyczne a także wzmacniające. Maseczka z rozgotowanej cebuli nie tylko łagodzi trądzik ale też oczyszcza i regeneruje skórę. Cebula doskonale łagodzi stany zapalne oraz wykwity skórne. Dzięki zawartości siarki, warzywo to działa jak naturalny antybiotyk. W medycynie ludowej cebula jest znanym remedium na trądzik oraz grzybicę.

Ropne zmiany skórne mają przyczynę w złym przyswajaniu witamin i mikroelementów z pożywienia a także w nieprawidłowym wydzielaniu żółci. Cebula znajduje zastosowanie w wielu dolegliwościach. Syrop z cebuli jest skutecznym remedium chociażby na kaszel, bóle gardła i przeziębienie. Cebula pochodzi z Azji Środkowej. Obecnie jest uprawiana na całym świecie, w tym również w Polsce. W dodatku cebula jest bardzo tania i łatwo dostępna.
<< Zobacz też:
Blizny potrądzikowe – jak się ich pozbyć?▩ Jak zrobić maseczkę z rozgotowanej cebuli?
Pisała o tym dr. Górnicka[i]. Maseczka ta jest bardzo skuteczna w leczeniu zarówno trądziku, jak i grzybicy.
Potrzebujemy:
► 1-2 cebule, rondelek oraz niewielką ilość wody
Maseczkę można wzbogacić opcjonalnie 1 ząbkiem rozmiażdżonego czosnku oraz 1 łyżeczką miodu, które dodajemy po uduszeniu cebuli.
Cebulę należy pokroić na ćwiartki, zalać w rondelku niewielką ilością wody i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem
do miękkości 30 minut. Cebu
le pokrojoną na ćwiartki łatwiej potem nakładać na twarz, niż gdyby była pokrojona w kostkę czy plastry. Po ugotowaniu należy przecedzić ją się przez sitko. Można dodać teraz 1 łyżeczkę miodu oraz zmiażdżony ząbek czosnku.
Uwaga! Cebula barwi na żółto lub na fioletowo. Pod głowę należy położyć stary ręcznik i odseparować włosy. Na twarz wpierw kładziemy gazę (używam 3 sztuki), a następnie ostrożnie kładziemy kawałki rozgotowanej, jeszcze ciepłej cebuli. Należy robić to ostrożnie, bo cebula łatwo spada. Dobrze jeśli może zrobić to druga osoba. Dr Górnicka zalecała trzymać kompres przez 2-3 godziny, To bardzo długo. Jeśli ktoś ma tyle czasu to super. Osobiście trzymam maseczkę
20 minut i też widzę pozytywne efekty :-)

Maseczkę z rozgotowanej cebuli należy stosuje się
co 2 dzień przez okres 2 tygodni. Kompres zmywamy wodą. Dr Górnicka zaleca posmarować twarz kawałkiem świeżego aloesu. Jeśli go nie posiadamy wystarczy zastosować delikatny krem lub olejek do twarzy. Skóra po takim kompresie jest ukojona. W rzadkich przypadkach może wystąpić lekkie zaczerwienienie lub pieczenie.

Jeśli maseczką leczymy grzybicę, to chore miejsca po wykonaniu kompresu zaleca się natrzeć punktowo olejkiem z drzewa herbacianego.
W przypadku nawracającej grzybicy warto również przez 2 miesiące codziennie zjadać cebulę duszoną przez kilka minut w niewielkiej ilości oliwy z oliwek z odrobiną majeranku. Należy jednak mieć na względzie, że cebula jest dla niektórych ciężkostrawna.
Dr Górnicka dla pełnych efektów zaleca dodatkowo pić 2 razy dziennie po 1 jednej niepełnej łyżeczce płynów ziołowych: Betasol (o działaniu moczopędnym), Cholesol (o działaniu żółciopędnym), Nerwosol (o działaniu uspokajającym) oraz Tinctury z nagietka (Tinctura Calendulae) – zmieszane razem z ½ szklanką wody.
Korzystne efekty oczyszczające cerę przynosi także
picie dużej ilości płynów (szczególnie wody niegazowanej oraz ziół). Dwa razy dziennie warto pić napar z pokrzywy, kopru oraz dziurawca. Zioła te należy zmieszać w równych proporcjach. Brać na szklankę/kubek 1 łyżkę ziół i naparzać pod przykryciem przez 20 minut, po czym przecedzić.
<< Zobacz też:
Maseczka z sody oczyszczonej. 
Podsumowując: Maseczka z rozgotowanej cebuli jest skuteczna w łagodzeniu trądziku oraz grzybicy. Trzeba tylko być cierpliwym i stosować ją przez przez 2 tygodnie co drugi dzień. Skóra po kompresie jest uspokojona.Jedyny minus to unoszący się w pokoju zapach cebuli. Na szczęście po przemyciu twarzy wodą, nie jest on już wyczuwalny.
Zachęcam do spróbowania maseczki z rozgotowanej cebuli zwłaszcza osoby, które borykają się z problemami skórnymi typu trądzik albo grzybica. Maseczka prawie nic nie kosztuje, jedynie nasz czas :-)
<< Zobacz też:
Przebarwienia skóry – jak się ich pozbyć?
Popularne maści na trądzik
Zioła na trądzik.
Helen G.
[i] J. Górnicka, Apteka Natury. poradnik Zdrowia. Warszawa 2010, s.410.
7 Komentarze
Muszę przyznać, że mnie zaciekawiłaś tą maseczką. Może się skuszę na nią, chociaż trochę obawiam się tego zapachu… ;/
Nigdy nie słyszałam o takiej maseczce, ale tez nie musiałam się tym interesować, bo nie mam problemów ze skórą, jednak warto wiedzieć :)
Nie słyszałam o tej maseczce :)
Ojej, nie sądziłam, że to tak przez gazę trzeba :)
Tak podaje dr Górnicka w swojej książce:)
Uwielbiam cebulę, ale nigdy nie robiłam z niej maseczek ;)
Ale mnie zaskoczyłaś tą maseczką, nie przypuszczałam, że z cebuli można robić maseczki?