Ból zęba może pojawić się znienacka, w najmniej oczekiwanym momencie np. w nocy, w podróży czy podczas świąt. Co zrobić aby go uśmierzyć? Nie zawsze od razu mamy możliwość udać się do stomatologa. Czasem na umówioną wizytę trzeba czekać kilka dni. Przyczyn bólu zęba może być kilka np. próchnica, zapalenie miazgi zęba, stan zapalny dziąseł, paradontoza, pęknięcie szkliwa, ropienie korzeni, wyrzynanie się ósemek (zęby mądrości) czy nadmiar płytki nazębnej. Może się jednak okazać, iż nagły ból zęba jest niegroźny, że to tylko chwilowy stan zapalny, który możemy złagodzić stosując sprawdzone domowe metody.
Jeśli jednak dolegliwości bólowe utrzymują się kilka dni, gdy ból promieniuje do ucha zatok oraz wywołuje ból głowy, powinniśmy się
niezwłocznie udać do stomatologa.
W dzisiejszym wpisie chciałam podzielić się z wami sprawdzonymi domowymi metodami łagodzenia bólu zęba i dziąseł, które są dla mnie skuteczne i jeśli jest taka potrzeba, w pierwszej kolejności po nie sięgam.
Zaletą domowych metod jest zwykle natychmiastowa ulga w bólu oraz zastosowanie naturalnych składników, które często są dostępne w każdym domu. Moim ulubionym remedium na ból zęba są goździki albo olejek goździkowy.
Jeśli ból jest bardzo silny i domowe sposoby pomagają jedynie częściowo, można wspomóc się środkami przeciwbólowymi i możliwie jak najszybciej umówić się na wizytę do dentysty. Ostry ból może zwiastować chociażby potrzebę leczenia kanałowego zęba.
Podczas dolegliwości bólowych zęba unikajmy zarówno gorących, jak i bardzo zimnych produktów (np. lody). Nie jedzmy również twardych produktów. Starajmy się gryźć przeciwną stroną szczęki.
║DOMOWE SPRAWDZONE SPOSOBY NA BÓL ZĘBA. JAK PROSTO I SZYBKO UŚMIERZYĆ BÓL ZĘBA?
❖ OLEJEK GOŹDZIKOWY/GOŹDZIKI – w moim odczuciu jest najskuteczniejszy w uśmierzaniu bólu nie tylko zęba ale również i mięśni. Olejek goździkowy to silny antyseptyk. Działa znieczulająco oraz drażniąco na skórę i błony śluzowe. Wystarczy olejek goździkowy nanieść na wacik. Ja na ogół 1-2 krople olejku daję na palec wskazujący (dłonie muszą być uprzednio umyte) lub na wacik i bezpośrednio masuję bolący ząb. Ulga w bólu jest natychmiastowa. Czynność tę można powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. Można również płukać usta roztworem ½ szklanki wody i 4 kropli olejku goździkowego.
Zamiast olejku można rzuć także goździki (np. 2-3 sztuki), przygryzając bolącym zębem, po czym wypluć i przepłukać usta wodą. Można również rozdrobnić 2 goździki moździerzu i wymieszać z odrobiną oliwy z oliwek, po czym nanieść na bolący ząb.
Do innych olejków o działaniu przeciwbólowym należą: olejek z szałwii muszkatołowej,
olejek lawendowy, olejek miętowy, olejek eukaliptusowy oraz olejek jodłowy. Stosuje się je w podobny sposób jak olejek goździkowy.
❖ CZOSNEK – to stary znany w medycynie ludowej sposób na uśmierzanie bólu zęba. Czosnek uznawany za naturalny antybiotyk działa silnie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Należy rozgnieść ząbek czosnku i przyłożyć do bolącego zęba lub ewentualni żuć w ustach. Innym skutecznym wariantem jest wypicie filiżanki ciepłego mleka z wyciśniętymi 2 ząbkami czosnku. To dobry sposób, zwłaszcza jeśli ból zęba dopadnie nas nocą. Ciepłe mleko w połączeniu z czosnkiem pozwoli nam szybciej zasnąć. Podobnie do czosnku działa cebula. Można stosować je w duecie lub osobno. Przykładamy plasterek cebuli do bolącego zęba lub żujemy go w ustach.
❖ OKŁAD Z CZARNEJ HERBATY – działa przeciwzapalnie i ściągająco. Dzięki obecności kwasu taninowego herbata pomaga złagodzić ból. Po zaparzeniu czarnej herbaty należy wyciągnąć torebkę. Ciepłą przyłożyć do bolącego zęba na 10 minut.
❖ OKŁAD Z LODU – pomaga złagodzić ból i obrzęk towarzyszący stanom zapalnym dziąseł. Kilka kostek lodu umieścić w bawełnianej szmatce lub plastikowym woreczku i przykładać do policzka na 15 minut kilka razy dziennie. Można też 1 kostkę lodu przykładać bezpośrednio do źródła bólu. Ze swojej strony bardzo polecam okład żelowy NexCare Cold-Hot zarówno do stosowania na ciepło, jak i na zimno. W przypadku bólu zęba okład ten należy schłodzić w zamrażalniku i zimny przykładać do policzka po stronie bolącego zęba. Okład NexCare bardzo mi pomógł po wyrwaniu wszystkich czterech ósemek.
❖ OKŁAD Z ZIEMNIAKA – działa przeciwbólowo. Plasterek obranego ziemniaka przyłożyć do bolącego zęba na 10-15 minut.
❖ WODA UTLENIONA – może nie działa przeciwbólowo ale za to przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i odkażająco. Warto płukać usta roztworem wody i wody utlenionej 3% (1 łyżeczka na 50ml wody) kilka razy dziennie, a zwłaszcza przed snem.
<< Zobacz też: Woda utleniona i jej szerokie zastosowanie.
❖ WODA Z SOLĄ – działa odkażająco. Wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę soli w 1 szklance ciepłej wody (aby się rozpuściła) i płukać usta kilka razy dziennie.
❖ JODYNA – zwana też nalewką jodową o ciemnobrunatnym kolorze, działa odkażająco, dezynfekująco i grzybobójczo. Jodyna jest 3-procentowym roztworem jodu w alkoholu etylowym 90% z 1-procentowym dodatkiem jodku potasu. Podczas bólu zęba warto płukać usta roztworem 3 kropli jodyny rozmieszanej w ½ szklanki wody. Płukankę możemy wzbogacić dodając ½ łyżeczki sody oczyszczonej.
❖ SODA + OCET – sodę należy zmieszać z octem (można też użyć octu jabłkowego) w takich proporcjach, by powstała papką. Gotową miksturę nałożyć na bolący ząb. Mieszanka ta działa odkażająco, przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.
❖ IMBIR + PIEPRZ CAYENNE – imbir jest znany z właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Pieprz Cayenne (kajeński) jest odmianą bardzo ostrej papryki. Zawarta w nim kapsaicyna działa silnie przeciwbólowo, znieczulająco i przeciwzapalnie. Obie przyprawy należy wymieszać z odrobiną wody do powstania pasty. Jeśli mamy świeży imbir, należy go zetrzeć na tarce o małych oczkach. Miksturę przykładać do bolącego zęba na 10 minut, po czym wypłukać usta. Należy unikać kontaktu z dziąsłami i językiem.
❖ SZAŁWIA, TYMIANEK – zioła te działają odkażająco i przeciwzapalnie. Płukanie ust ciepłym naparem z szałwii bądź tymianku nie zmniejszy może samego bólu zęba, lecz stan zapalny. Bardzo dobry jest ziołowy preparat do płukania jamy ustnej Septosan.
❖ BRANDY, BURBON, WHISKY – to stary i skuteczny sposób na uśmierzenie bólu zęba czy dziąseł. Alkohol zabija baterie, odkaża i uśmierza ból. Należy kilka razy dziennie smarować wacikiem nasączonym którymś z powyższych alkoholi ząb albo dziąsła. Innym wariantem jest płukanie ust alkoholem. Zamiast alkoholu można również sięgnąć po krople walerianowe albo płyn Dentosept A. Ten ostatni zawiera alkoholowy wyciąg z rumianku, kory dębu, liści szałwii, ziela arniki, kłącza tataraku, ziela mięty pieprzowej i ziela tymianku. Zawarta w Dentosepcie A benzokaina działa znieczulająco.
❖ KURKUMA – wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Wystarczy wymieszać 1 łyżeczkę mielonej kurkumy z odrobiną wody do uzyskania pasty i nałożyć na bolący ząb na 10-15 minut, po czym wypłukać usta wodą.
❖ PŁUKANIE UST OLEJEM – ssanie oleju to zabieg który oczyszcza jamę ustną oraz usuwa nagromadzone z organizmu toksyny. Działa zapobiegawczo w przypadku około 30 dolegliwości. Kurację
płukania ust olejem warto stosować przez dłuższy czas. Jest pomocna zarówno przy bólach zębów, krwawieniu dziąseł, paradontozie, jak i w przypadku kamienia nazębnego. Olej przeznaczony do płukania powinien być nierafinowany (tłoczony na zimno).
❖ MASAŻ (AKUPRESURA) – należy delikatnie masować miejsce styku kości kciuka z palcem wskazującym (rys. poniżej). Masujemy dłoń przeciwną do bolącego zęba np. prawą dłoń w przypadku bólu zęba po lewej stronie szczęki. Masaż powinien być wykonywany kilka razy dziennie i trwać około 2 minuty.
W przypadku bólu zębów a także podczas trwania zabiegów stomatologicznych można uciskać miejsce przy paznokciu palca wskazującego przeciwnej dłoni w stosunku do zęba (rys. poniżej).
Dobry skutek przynosi także naciskanie trzema palcami silnie na skroń i powtarzać 2-3 krotnie albo naciskać dłuższy czas jednym palcem na miejscu wargi czy policzkach przy bolącym zębie. Ból powinien stopniowo mijać.
*rysunki pochodzą z książki dr Jadwigi Górnickiej, Apteka Natury, Poradnik Zdrowia, Warszawa 2005.
❖ EKSTRAKT Z WANILII – uśmierza ból ale raczej na krótko. Wystarczy nanieść na wacik kilka 2-3 krople ekstraktu i przyłożyć do bolącego zęba.
Jak radzicie sobie z nagłym bólem zęba albo dziąseł? Macie jakieś skuteczne sposoby czy od razu sięgacie po tabletki przeciwbólowe?
<< Zobacz też: Domowe sposoby na ból gardła.
Helen
Wow, cała paleta możliwości! Wdrukuję sobie ten post – bo z pewnością kiedyś się przyda. Goździków nigdy nie stosowałam, ale słyszałam, że działają.
Jest w czym wybierać. Olejek goździkowy to mój faworyt 🙂
Mam to szczęście, że zęby mnie nie bolą (i mam nadzieję, że nie mówię tego w złą godzinę;p).
Ale dobrze wiedzieć, że są domowe sposoby na taki ból:)
To dobrze, tylko pozazdrościć 🙂 Ja tego o sobie niestety nie mogę powiedzieć 🙂
Nie wiedziałam, że jest aż tyle naturalnych rozwiązań 🙂
Próbowałam z goździkiem – działa 🙂
Wiem, że działa. Goździk jest naprawdę skuteczny 🙂
Wcześniej, gdy dopadał mnie ból zęba, czekałam jakiś czas, po czym zażywałam tabletkę. Z czasem zaczęłam szukać naturalnych alternatyw jak np. goździki, o których napisałaś. Cieszę się, że podałaś tyle sposobów na walkę z dolegliwościami ze strony zębów i dziękuję Ci za to! W zasadzie chciałabym mieć okazji testowania nowych metod, ale jak już się przydarzy, będę przynajmniej wiedzieć, co robić 😉
Oby nie musieć z nich korzystać 🙂 Ale warto przynajmniej o nich wiedzieć 🙂
Przegryzanie goździków pamiętam z dzieciństwa 😉
Ja też:) jest bardzo skuteczne 🙂