Depilacja laserowa
Naturalne pudry do twarzy
27 grudnia 2017
Depilacja laserowa
Domowe sposoby na ból zęba
8 stycznia 2018

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa

Gładka i wolna od niechcianego owłosienia skóra to marzenie wielu kobiet. Choć i coraz więcej panów decyduje się na depilację np. torsu czy pleców. Depilacja może być czasową metodą usuwania owłosienia lub trwałą (tzw. epilacja) przy użyciu lasera. Depilacja laserowa to obecnie najskuteczniejsza i przy tym najtrwalsza metoda usuwania owłosienia. Jest bezinwazyjna i bezpieczna, gdyż nie powoduje uszkodzeń skóry. Depilacja laserowa z powodzeniem może być wykonywana u osób mających problemy z wrastającymi włoskami czy z zapaleniem mieszków włosowych. Depilację laserową mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Depilacja laserowa

 

Jak działa depilacja laserowa?

 

Laser bardzo skutecznie usuwa niechciane owłosienie, nie powodując przy tym podrażnień skóry. Wiązka lasera (810 nm) przenika do głębi włosa w fazie wzrostu i niszczy jego macierz wraz z cebulką (fototermoliza). Metodę depilacji laserem można stosować nawet do wrażliwych partii skóry jak bikini, broda albo wąsik. Depilować można praktycznie całe ciało poza okolicą oczu i brwi. Do najczęściej depilowanych miejsc należą pachy, bikini, łydki oraz uda.

Laser do usuwania owłosienia po raz pierwszy zaczęto stosować w latach 60. XX wieku. Niestety przez zbyt długą falę potrafił uszkadzać skórę. Obecnie używany laser jest bezinwazyjny i bezpieczny dla skóry. Zabiegi depilacji laserowej wykonuje się w specjalnych salonach, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz wysoce wykwalifikowanym personelem. Dla przykładu w salonach Depilacja.pl stosuje się nowoczesny laser diodowy Light Seer Duet™, produkowany przez firmę Lumenis – światowego lidera w produkcji laserów medycznych i kosmetycznych. Aktualnie w sprzedaży są również urządzenia do domowej depilacji laserowej, które są jednak mniej skuteczne jak te medyczne stosowane w specjalistycznych gabinetach. Lasery do domowego użytku posiadają rozproszoną wiązkę światła, która odznacza się niższą skutecznością.

Po zabiegu nie wolno przez okres 4 tygodni wystawiać na promieniowanie słoneczne obszarów poddanych depilacji laserem. Nie należy wykonywać zabiegu depilacji laserowej na opaloną skórę, ponieważ wiązka lasera działa niszcząco na melaninę (barwnik występujący we włosach, w skórze i w naczyniówce oka).

 

Skuteczność

Pierwsze efekty depilacji laserowej można zobaczyć już po około 2-3 tygodniach od momentu wizyty. Podczas jednego zabiegu zniszczeniu ulega 20-30% owłosienia. Z każdym kolejnym zabiegiem ilość owłosienia ulega zmniejszeniu. Depilacja laserem niszczy włosy w fazie wzrostu, która trwa przeciętnie 6-12 tygodni. Im owłosienie jest mocniejsze w fazie wzrostu, tym zabieg depilacji okaże się skuteczniejszy. U osób o niezbyt ciemnych i cienkich włosach, efekty depilacji laserem będą słabsze. Najlepsze rezultaty można osiągnąć po 6-8 zabiegach w odstępach około 7 tygodni.

Może się zdarzyć, iż po zabiegu skóra może zmienić zabarwienie na jaśniejszą bądź ciemniejszą. Dlatego depilacji laserowej nie przeprowadza się u osób z dużą skłonnością do przebarwień.

 

 

Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Zabieg depilacji laserowej jest na ogół bezbolesny. Poziom bólu można porównać do ukłucia komara. Większy poziom bólu odczuwają osoby opalone oraz o ciemnej karnacji. Głowica lasera zaopatrzona jest w system chłodzenia Chill Tip, który zmniejsza ciepło i ból. Po zabiegu laseroterapeuta na depilowany obszar skóry nanosi specjalną maść łagodzącą podrażnienia.

Skóra po zabiegu przez będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Objawy te ustępują zwykle po 2-4 dniach. Bezpośrednio po zabiegu nie stosować na skórę spirytusu, mydła czy antyperspirantów w przypadku depilacji pach. Ciało można przemywać wodą, żelem bez mydła albo mleczkiem czy tonikiem bez zawartości alkoholu.

Przed pierwszym zabiegiem depilacji laserowej pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje. W dniu wizyty nie należy stosować dezodorantów (jeśli depilujemy pachy) kremów ani balsamów do ciała. Na tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować z peelingów oraz odstawić zioła fotouczulające jak dziurawiec lub nagietek. Jeśli jest taka potrzeba można wcześniej nawilżać skórę stosując kremy Alantan, Dermosan czy Nanobase.

Na dzień przed zabiegiem należy zgolić włosy pozostawiając 1 cm², by laseroteraputa  mógł ocenić grubość i kolor owłosienia i dobrać odpowiednie parametry lasera. Po zabiegu depilacji laserowej przez 3-5 dni nie należy korzystać z sauny, basenów. Nie wolno też brać gorących i długich kąpieli. Przez okres 4 tygodni nie wolno wystawiać depilowanych obszarów ciała na promienie słoneczne. Bezpośrednio po zabiegu zamiast dezodorantu czy antyperspirantu, należy stosować zwykłą zasypkę lub krem Bepanthen Plus, Alantan Plus albo Termcool.

Depilacja laserowa

źródło: shutterstock.com

 

Depilacja laserowa na tle innych metod depilacji

 

maszynka – choć to najtańsza metoda depilacji, to efekt jest bardzo krótkotrwały. Włoski potrafią odrastać mocniejsze i grubsze. Trzeba je golić co kilka dni. Golenie jest za to szybkie i bezbolesne.


depilator – co prawda usuwa on włoski wraz z cebulkami ale niestety wiele osób odczuwa bolesność podczas tego zabiegu. Często dochodzi do podrażnień skóry (zaczerwienienia, wrastanie włosków, krostki). Zaletą depilatora jest natomiast możliwość depilowania skóry w domu.

 
wosk – jest dosyć popularną metodą depilacji, lecz niestety dla wielu osób zbyt bolesną. Często dochodzi do podrażnień skóry i wrastania włosów. Zabiegi wykonuje się salonach urody.


plastry do depilacji – są nasączone woskiem bądź pastą cukrową. Można je kupić w każdej drogerii i w hipermarketach. Plastry najlepiej sprawdzają się do depilacji nóg z uwagi na dużą bolesność. Efekt gładkiej skóry utrzymuje się przez około 2-3 tygodnie.
 

depilacja pastą cukrową – może być stosowana zarówno na zimno, jak i na ciepło. Efekt gładkiej skóry utrzymuje podobnie jak w przypadku plastrów około 2-3 tygodnie. Depilacja pastą cukrową na zimno jest szczególnie polecana osobom mającym żylaki pękające naczynka oraz skłonności do alergii. Dzień przed zabiegiem warto zrobić sobie peeling.


<< Zobacz też: Domowa depilacja pastą cukrową DIY.
 

kremy do depilacji – zawierają substancje chemiczne, które niszczą (rozpuszczają) owłosienie. Preparaty te jednak często wydzielają niemiły zapach i mogą wywołać reakcję alergiczną skóry. Dlatego przed pierwszym użyciem kremu do depilacji warto wykonać test na niewielkim jej fragmencie np. na nadgarstku i odczekać 48 godzin. Zaletą kremów do depilacji jest ich dobra dostępność w sklepach i stosunkowo niska cena.

IPL lub VPL (lampa ksenonowa) – jej działanie jest zbliżone do lasera, lecz słabsze. Zabieg przy użyciu lampy ksenonowej jest w porównaniu z depilacją laserową tańszy (jeden zabieg kosztuje około 100 zł) ale za to mniej skuteczny i bardziej bolesny. Serię zabiegów należy powtarzać średnio 3 razy częściej jak w przypadku depilacji laserowej. Owłosienie po pewnym czasie pojawia się ponownie.


depilacja laserowa (z wykorzystaniem lasera rubinowego, diodowego, aleksandrytowego oraz neodymowojagowego) – choć jest najdroższą z powyższych metod, to daje długotrwały efekt, w zależności od indywidualnego typu owłosienia. Zwykle po 6-8 zabiegach włosy zostają trwale usunięte, pod warunkiem że u takiej osoby nie występują zaburzenia hormonalne związane z nadmiernym porostem włosów. Nie ma konieczności ponownej depilacji.


depilacja światłem wykorzystująca technologie mieszane (laser + IPL) – jest mniej skuteczna i bardziej bolesna jak depilacja laserowa, ponieważ wiązki światła nie są skierowane wyłącznie do mieszków włosowych tylko na całą powierzchnię skóry. Efekt gładkiej skóry utrzymuje się przez około 2-3 lata.Depilacja laserowa

Depilacja laserowa – dla kogo?

Depilacja laserowa jest odpowiednia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, przy czym najwyższa skuteczność występuje u osób o jasnej karnacji, które posiadają ciemne i mocne owłosienie. Owłosienie zostaje wówczas trwale usunięte. U osób z jasnym, siwymi i rudymi włosami depilacja laserowa będzie nieskuteczna.

Depilacja laserowa jest optymalnym rozwiązaniem dla osób borykających się z nadmiernym owłosieniem a także mających problem z wrastaniem włosów, zaczerwienień oraz krostkami pojawiającymi się podczas stosowania innych metod depilacji.

Zabiegi depilacją laserową można wykonywać przez cały rok, np. wiosną przed sezonem wakacyjnym. Latem także można poddawać się zabiegom depilacji laserowej, pod warunkiem ochrony depilowanych miejsc przed promieniami słonecznymi za pomocą odzieży (bikini, pachy, uda) lub stosować kremy z wysokim filtrem.


Przeciwwskazania do depilacji laserowej

 ► ciąża

 ►okres karmienia piersią

 ►terapia witaminą A (retinoidy, izotretynoina) – powinno się zachować co najmniej 6-miesięczny odstęp do zabiegu depilacji laserowej.

 ► stosowanie kremów i maści z witaminą C

 ► aspiryna (należy zaprzestać przyjmowania na 48 godzin przed zabiegiem)

 ► świeża opalenizna (również z solarium)

 ► duża skłonność do przebarwień

 ► padaczka

 ► zawał, zatory

 ► rozrusznik serca

 ► cukrzyca

 ► łuszczyca

 ► bielactwo

 ► grzybica

 ► przerwanie ciągłości naskórka

 ► bliznowiec

 ► czynna opryszczka

 ► fotodermatozy

 ► choroba nowotworowa (zabieg depilacji laserowej można dopiero wykonać po upływie 5 lat, po konsultacji z lekarzem).

 ► stosowanie leków przeciwzakrzepowych

 ► stosowanie ziół takich jak dziurawiec i nagietek (należy je odstawić na co najmniej 7 dni przed planowanym zabiegiem)

 ► niedawne zabiegi chirurgiczne

 ► aktualnie trwająca miesiączka u kobiet lub kilka dni ją poprzedzające

 ► peeling (należy zaprzestać złuszczania skóry na 1 tydzień przed zabiegiem)

 ► u osób z siwym, jasnym i rudym owłosieniem depilacja leserem jest nieskuteczna.

 

 

Podsumowując

Depilacja laserowa na tle innych metod wypada najlepiej pod względem skuteczności pozbywania się owłosienia, jednakże należy liczyć się również z najwyższymi kosztami i ścisłym przestrzeganiem wytycznych.Co sądzicie o depilacji laserowej? Próbowaliście tej metody depilacji?


<< Zobacz też: Przebarwienia skóry – jak się ich pozbyć?


Helen G.

13 Komentarze

 1. Avatar Marzena T (Mania) pisze:

  Ja ma zamiar skorzystać kiedy będę miała jak i za co :) Przypuszczam że za kilka lat, zabiegi stanieją :) Czy wybiorę się do kosmetyczki czy kupię urządzenie najpierw pójdę na konsultacje. Szkoda marnować kasę na zakup sprzętu, jeśli może u mnie nie działać

  • Avatar Helen G. pisze:

   To fakt. Ja bym się trochę bała zaczynać przygodę z laserem w domu. Wolałabym udać się do salonu na profesjonalny zabieg ;-)

 2. Avatar Ula pisze:

  Bardzo fajny i rzeczowy wpis:) Korzystałam z depilacji laserowej 2 lata temu i jestem bardzo zadowolona z jej efektów. Metoda ta jest warta swojej ceny.

 3. Avatar Andzia pisze:

  Dla mnie depilacja laserowa jest za droga. Wolę tradycyjne metody jak pasta cukrowa czy wosk.

 4. Avatar Basia pisze:

  Może kiedyś się zdecyduję :) Na razie nie przewiduję funduszy na to :)

 5. Avatar kuchnia u Krysi pisze:

  Laser to świetna i skuteczna metoda na pozbycie się niechcianego owłosienia. Ale jak w każdym przypadku jest i „za” jest i „przeciw”. Myślę, że cena gra tutaj dużą rolę. W końcu chcemy być piękne i zadbane ale to wszystko kosztuje. Nie można mieć wszystkiego. Ja depiluję się w domu woskiem. Czasami idę do kosmetyczki, żeby dokładnie zrobiła mi ten zabieg na całych nogach, zwłaszcza z tyłu. Bo trudno samej zrobić to perfekcyjnie. A że cały rok korzysta się z basenów (Aquaparków), sali do ćwiczeń, więc trzeba mieć nogi zadbane nie tylko latem.
  Świetny post, jak zwykle. Serdecznie Cię pozdrawiam :)

  • Avatar Helen G. pisze:

   Oczywiście masz Krysiu rację. Trzeba rozważyć za i przeciw w przypadku każdej metody.Depilacja woskiem również jest dosyć skuteczna. Pozdrawiam :-)

 6. Avatar Ewelina Serafińska pisze:

  Ja na chwilę obecną stosuję krem i maszynkę ;D mam też depilator zamiar kupić :)

 7. Avatar Chocolade pisze:

  Z chęcią bym się jej poddała, ale stan zdrowia nie pozwala niestety ;)

 8. Avatar Ew pisze:

  Ja niestety jestem uczulona na wosk i plastry, więc u mnie odpada ta metoda. Kiedyś używałam depilatora ale włoski wrastały. Teraz poważnie rozważam depilację laserową, nawet ostatnio się zastanawiałam czy nie umówić się na wizytę, ale nie wiem czy to nie za późno, żeby wyrobić się ze wszystkimi zabiegami przed latem. Cena nieco zaporowa, przez co trudniej się zdecydować, ale jeśli ktoś już skorzystał to widziałam i słyszałam opinie, że sobie chwali ten zabieg.

  • Avatar Helen G. pisze:

   Depilację laserową można przeprowadzać praktycznie przez cały rok. Teraz jest właśnie dobry moment, bo przed wiosną i latem. Cena faktycznie jest wysoka i stanowi istotne kryterium.

 9. Avatar Monisia33 pisze:

  Ja robiłam sobie w ostatnim czasie depilację laserową bikini w Płocku. Jestem bardzo ciekawa jakie będą efekty, ale koleżanka która robiła u nich pachy była zachwycona. Sam zabieg do przeżycia wcale nie boli tak jak wszyscy straszą ;p Myślę, że komfort może być ogromny :) Maja super lasery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiadom mnie o kolejnym komentarzu przez email. Możesz również subskrybować ten wpis bez komentowania.