Słysząc o licznych właściwościach pielęgnacyjnych oleju rokitnikowego, marzyłam by go w końcu wypróbować. Pomarańczowe krzewy rokitnika postarają tereny wokół gdyńskiej plaży na Babich Dołach. Niezmiennie mnie urzekają, kiedy tam jestem. Olej z rokitnika stosuje się zarówno w pielęgnacji cery, włosów i ciała, jak również wewnętrznie do picia. To naturalny lek na wrzody oraz wzmocnienie odporności. Olej z rokitnika ma intensywnie pomarańczowo-czerwoną barwę oraz lekko owocowy zapach.
Olej z rokitnika – trudny olej w pielęgnacji
Mohani, producent oleju z rokitnika jaki posiadam nie bez powodu nazwał go „pomarańczową rewolucją”. Iście tak właśnie jest. Wiedziałam, że olej z owoców rokitnika na pomarańczowy kolor, lecz nie sądziłam, że będzie on tak intensywnie barwił skórę i wszystko wokół. Dlatego zaleca się, by stosować olej rokitnikowy w rozcieńczeniu 5% z innym olejem. Czysty można nakładać punktowo jedynie na rany. Dodam, że nawet po znacznym rozcieńczeniu, olej ten nadal ma intensywny pomarańczowo-żółty kolor.
▌ Minusem stosowania oleju z rokitnika jest jego intensywna pomarańczowo-czerwona barwa. Pod tym względem jest to trudny olej w pielęgnacji. Nie dość, że barwi skórę, twarz, to jeszcze brudzi wszystko wokół np. pościel czy nawet zażółca paznokcie.
Olej z rokitnika – skład
Rokitnik (Hippophae rhamnoides) zwany też rosyjskim ananasem, swoją pomarańczową barwę zawdzięcza dużej zawartości karotenoidów, a także likopenu, zeaksantyny, kryptoksantyny. W owocach rokitnika znajduje się aż 190 substancji biologiczne czynnych, są to m in. polifenole, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe (w tym omega-3 i omega-6), kwasy organiczne, garbniki, związki fenolowe, luteina, kwas foliowy, magnez, siarka, miedź, sód, mangan, a także witaminy (A, C, E, K, P, z grupy B). Wybierając olej z rokitnika zwracajcie uwagę, by był w 100% naturalny, tłoczony na zimno i zamknięty w ciemnej szklanej buteleczce, broń boże w plastikowej.
OLEJ Z ROKITNIKA W KOSMETYCE
Olej rokitnikowy na twarz – olej na zmarszczki, blizny i przebarwienia skóry
➤ lekki (nie jest bardzo tłusty, dobrze się wchłania)
➤ polecany do cery wrażliwej, zniszczonej i dojrzałej
➤ dzięki antyoksydantom i polifenolom działa silnie przeciwzmarszczkowo
➤ jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym (chroni skórę przed promieniami UV)
➤ odżywia, nawilża i wygładza skórę
➤ zmniejsza blizny i przebarwienia
➤ regeneruje skórę (łagodzi oparzenia,podrażnienia i odmrożenia)
➤ dzięki wysokiej zawartości karotenoidów wyraźnie poprawia koloryt skóry.
➤ nie zapycha (pomocny w leczeniu stanów zapalnych skóry w tym w trądziku)
▌ Olej z rokitnika dobrze się wchłania i nie jest bardzo tłusty, jak dla mnie jest dosyć lekki. Dużo zależy też od tego z jakim olejem go połączycie.
<<< Zobacz także: Dlaczego warto stosować naturalne oleje na twarz.
Jak stosować olej z rokitnika na twarz?
Zdecydowanie polecam wymieszać go z innym olejkiem, u mnie jest to olej z pestek jeżyn. Olej z rokitnika można dodawać także do maseczek (parę kropli), kremu czy balsamu. Jeśli chodzi o proporcje, ja zrobiłam to „na oko”. Miałam ½ buteleczki oleju z pestek jeżyn i wlałam do niego nieco oleju z rokitnika. Możemy sprawdzać moc oleju, obserwując jego barwę.
Przez pewien czas stosowałam go na noc zamiast kremu. Niestety było to dosyć uciążliwe z uwagi nie tylko na intensywny pomarańczowo-żółty kolor twarzy (po paru godzinach skóra blednie, olej ten jakby się wchłaniał) ale też na konieczność spania na ręczniku i pieluszce, by nie pobrudzić pościeli. Na drugi dzień często dostrzegałam w pracy zażółcenia paznokci od tego oleju. Po pewnym czasie zrezygnowałam ze stosowania oleju rokitnikowego do twarzy i pomyślałam, że wykorzystam go do olejowania włosów. W tej roli spisuje się dużo lepiej i co najważniejsze – jest mniej kłopotliwy 🙂
Olej rokitnikowy na matowe, zniszczone włosy
➤ odżywia, regeneruje i nadaje włosom połysku
➤ ogranicza wypadanie włosów (wzmacnia cebulki włosów)
➤ działa przeciwłupieżowo
➤ dodaje sprężystości włosom i ułatwia ich układanie
Jak stosować olej z rokitnika na włosy?
Olej z rokitnika rozrobiony z olejem z pestek jeżyn zaczęłam nakładać jako maskę na włosy przed myciem. Zabieg powtarzam 1 raz w tygodniu. Olej wcieram w brudne włosy i skalp. Związuję je w koczek i trzymam miksturę 1 godzinę. Następnie myję włosy szamponem. Woda po umyciu włosów jest żółta. Włosy są natomiast mega miękkie, dociążone i nawilżone. Po wysuszeniu zyskują na blasku i lepiej się układają. Jestem zachwycona efektem!
Podsumowanie
Olej z rokitnika w pielęgnacji skóry trochę mnie rozczarował, jednak nie ze względu na słabe działanie, wręcz przeciwnie. Olej ten wspaniale pielęgnuję cerę. Po prostu przeszkadza mi jego barwa i tym samym uciążliwość w stosowaniu. Są inne równie dobre olejki, które nie brudzą. W przypadku pielęgnacji włosów olej rokitnikowy spisuje się za to doskonale i w tej roli gorąco wam go polecam.
Co sądzicie o oleju z rokitnika? Stosowaliście go w pielęgnacji skóry? Jestem ciekawa waszych opinii.
<<<Zobacz także:
Olej konopny – na alergię i trądzik
Olej z czarnuszki – naturalny kosmetyk do cery problemowej.
Helen