Domowe sposoby na brudny piekarnik
Jak zmniejszyć zmarszczki?
22 grudnia 2019
Domowe sposoby na brudny piekarnik
Problemy z cerą – jak pokonałam trądzik i kruche paznokcie
19 stycznia 2020

Domowe sposoby na brudny piekarnik

Domowe sposoby na brudny piekarnik

Zabrudzony piekarnik to prawdziwa zmora dla wielu gospodyń. Aby nie dopuścić do silnych i trudnych do usunięcia  zabrudzeń, warto po każdym użytkowania piekarnika zwyczajnie go umyć przy użyciu  płynu do naczyń albo wody z octem. Zabieg ten ma na celu nie tylko usunięcie brudu, sadzy i tłuszczu ale też odkażenie piekarnika.  Nie chcesz przecież, aby ciasto miało posmak pieczonego mięsa czy pizzy?

Domowe sposoby na brudny piekarnik


Jeśli już zdarzy Ci się zapuścić piekarnik, nie martw się. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów, aby przywrócić piekarnikowi  czystość i blask. Zdecydowanie polecam aby zaopatrzyła się/zaopatrzył  w kilka podstawowych składników, jak: płyn do naczyń, soda oczyszczoną, ocet spirytusowy, boraks oraz sól. Nie zapomnij także o zakładaniu gumowych rękawiczek podczas czyszczenia piekarnika.


Domowe sposoby na brudny piekarnik. Jak skutecznie wyczyścić piekarnik?

 

zmieszaj ze sobą wodę oraz ocet  proporcji 1:1. Mieszankę najlepiej jest przelej do plastikowego naczynia z atomizerem i spryskuj piekarnik po każdorazowym użyciu.


Posyp piekarnik solą. Następnie podgrzewaj go, aż sól zbrązowieje. Wyłącz piekarnik. Przy pomocy szmatki zetrzyj sól, następnie umyj piekarnik i wytrzyj go do sucha.


Domowe sposoby na brudny piekarnik

Zmieszaj ze sobą ½ l gorącej wody, ¼ szklanki octu, 3 łyżki boraksu oraz 1 łyżkę płynu do naczyń. Płyn dokładnie rozprowadź gąbką na powierzchni piekarnika. Możesz przelać też mieszankę do butelki ze spryskiwaczem. Miksturę pozostaw na godzinę, po czym zmyj dokładnie wodą.


W przypadku bardzo silnych zabrudzeń dno piekarnika wyłóż je folią aluminiową. Piekarnika używaj jak zwykle. Niebawem brud zamieni się w popiół  i wówczas będzie łatwiej go usunąć.


Z sody oczyszczonej, wody i odrobiny płynu do naczyń przygotuj papkę. Przy pomocy szmatki rozprowadź miksturę  po całej powierzchni piekarnika i pozostaw na 20 minut. Następnie przetrzyj piekarnik kilkakrotnie wilgotną szmatką.

 

Wymieszaj ze sobą 2 łyżki soli i 1 łyżkę parafiny. Miksturę nałóż na zabrudzenia. Umyj piekarnik i wytrzyj go do sucha.


Domowe sposoby na brudny piekarnik

Unikaj szorowania drzwiczek i szyby piekarnika ostrymi gąbkami, bo łatwo o zarysowania. Zawiasy piekarnika wycieraj jedynie zwilżoną szmatka, inaczej mogą skrzypieć. Sposoby na czysty piekarnik – jak widzisz jest ich kilka. Najważniejsza jest jednak regularność w jego czyszczeniu.Zobacz takżedomowe środki czystości.Helen G.

1 Komentarz

  1. Avatar Królowa Karo pisze:

    U mnie zdecydowanie sprawdza się papka z sody oczyszczonej, a potem na to ocet. Niedawno pisałam o moim sposobie i sprawdza się on lepiej niż kupne środki czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *