Jak wyczyścić srebrną biżuterię w domu?
Problemy z cerą – jak pokonałam trądzik i kruche paznokcie
19 stycznia 2020
Jak wyczyścić srebrną biżuterię w domu?
Pierre René, Profesjonalny puder matujący – opinia
8 lutego 2020

Jak wyczyścić srebrną biżuterię w domu?

Jak wyczyścić srebrną biżuterię w domu?

Wyroby ze srebra, czy to sztućce, dzbanki, monety, cukierniczki czy srebrna biżuteria, wymagają regularnego czyszczenia. Srebro choć cieszy się ogromną popularnością, ma to do siebie, że z czasem ciemnieje albo pokrywa się charakterystycznym zielonkawym lub ciemnym nalotem. Aby wyroby z tego kruszcu lśniły, należy je raz na pewien czas wyczyścić. Dlaczego srebro ciemnieje? Kiedy srebro wchodzi w reakcję z tlenem albo siarką dochodzi do nieestetycznych przebarwień, czyli utlenienia. Również negatywnie na srebrną biżuterię wpływają wilgoć oraz kosmetyki (szczególnie perfumy).


Jak wyczyścić srebrną biżuterię w domu?
Czyszczenie srebrnych wyrobów powinniśmy wykonywać regularnie, wedle osobistej potrzeby. Swoją srebrną biżuterię czyszczę zwykle raz na 2-3 miesiące. Niektóre jej elementy wymagają częstszego czyszczenia. W sklepach jubilerskich są co prawda dostępne w sprzedaży płyny do czyszczenia biżuterii. Domowe sposoby są jednak znacznie tańsze i bardzo skuteczne.

 

Czyszczenie srebrnej biżuterii i srebrnych wyrobów – domowe sposoby

Srebro czyścimy przy pomocy flanelowych albo bawełnianych szmatek. Bardzo dobrze sprawdza się też ircha. Lepiej jest unikać chusteczek i ręczników kuchennych, bowiem ich włókna mogą zarysować naszą biżuterię. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów.

 

 1. pasta do zębów

Pasta do zębów bardzo skutecznie czyści osady powstałe na srebrnej biżuterii. Wyroby czyścimy pomocy zwilżonej wodą szczoteczki i odrobiny pasty do zębów. Do tej czynności najlepiej jest wybrać zwykłą pastę (unikamy pasty wybielającej). Uwaga na kamienie w biżuterii ! Należy je omijać.

 

 1. ciepła woda z mydłem

 

Ciepła woda z dodatkiem mydła (także tego w płynie) łatwo usuwa podstawowe zarudzenia na srebrnej biżuterii i wyrobach ze srebra.

 

 1. folia aluminiowa, wrzątek + sól/soda oczyszczona

Naczynie, w którym chcemy wyczyścić wyroby ze srebra pokrywamy folią aluminiową (błyszczącą stroną). Biżuterię posypujemy obficie solą albo sodą oczyszczoną i zalewamy wrzątkiem. Pozostawiamy roztwór na kwadrans. Na koniec przemywamy biżuterię pod bieżącą wodą i osuszamy miękką tkaniną.

 

 1. czyszczenie popiołem np. z papierosów

To stary sposób na odświeżenie wyrobów ze srebra. Popiół nakładamy na zwilżoną szmatkę i pocieramy biżuterię czy sztućce. Na koniec wystarczy przemyć wodą i wypolerować flanelową szmatką. Unikajmy stosowania popiołu węglowego, gdyż może zarysować srebro. 


Jak wyczyścić srebrną biżuterię w domu?

 1. mleczko do czyszczenia

 

Osad ze srebrnej biżuterii możemy usunąć przy pomocy detergentu, mleczka do czyszczenia łazienki. Na koniec wystarczy opłukać przedmiot pod bieżącą wodą.

 

 1. soda oczyszczona + ocet + wrzątek

Biżuterię posypujemy sodą oczyszczoną, zalewamy wrzątkiem i dodajemy 1 łyżkę octu. Pozostawiamy na kwadrans, po czym płuczemy i wycieramy do sucha. 


 1. coca-cola

Wystarczy zalać biżuterię coca-colą. Kwas fosforowy zawarty w tym napoju dobrze czyści osad powstały na srebrnych wyrobach. Na koniec przemywamy biżuterię pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha szmatką. 1. woda po gotowaniu ziemniaków

W ostudzonej wodzie, w której gotowały się ziemniaki zanurzamy biżuterię, bądź inne srebrne wyroby na pewien czas lub przy pomocy szczoteczki delikatnie szorujemy. Na koniec wystarczy opłukać pod wodą i wytrzeć do sucha miękką szmatką.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię w domu?

 1. sok z cytryny

Przecieramy plasterkiem cytryny zabrudzoną biżuterię. Po chwili powinna odzyskać blask.

 

 1. denaturat

Ta metoda sprawdza się zwłaszcza w przypadku bardzo zabrudzonego srebra. Wkładamy je do naczynia z denaturatem na noc. Nie wolno stosować tej metody do biżuterii z kamieniami, gdyż mogą ulec uszkodzeniu. Na koniec płuczemy biżuterię w wodzie i wycieramy szmatką do sucha.

 

 1. ocet + amoniak

Za pomocą szczoteczki myjemy srebrną biżuterię w roztworze octu i amoniaku 1:1. Jeśli nie posiadamy amoniaku, można użyć ewentualnie sam ocet. Na koniec biżuterię płuczemy pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha szmatką.

 

Jak przechowywać srebrną biżuterię?

Srebrna biżuteria powinna być przechowywana w zamkniętych szkatułkach/pudełkach bez dostępu tlenu lub też zamkniętą w małych woreczkach. Unikajmy kontaktu srebrnej biżuterii z innym kruszcem typu złoto czy miedź. Pamiętajmy też, by zawsze ściągać biżuterię, jeśli mamy w planach wykonywać prace domowe przy użyciu chemii gospodarczej.


Jak wyczyścić srebrną biżuterię w domu?


A jak wy czyścicie swoją biżuterię? Podzielcie się swoimi sposobami?<<< Zobacz także: Biżuteria – jak ją nosić?
Helen G.

 

3 Komentarze

 1. Avatar Królowa Karo pisze:

  Ja od zawsze używam pasty do zębów. Nawet nie wiedziałam, że jest tak wiele innych sposobów.

 2. Avatar Marzena pisze:

  Mam akurat srebrną biżuterię która wymaga odświeżenia. Próbowałam niektórych metod jednak bez skutku. Nie wiedziałam, że jest aż tyle sposobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *