Jak dbać o storczyka - orchideę?
Krople żołądkowe na włosy
25 maja 2021
Jak dbać o storczyka - orchideę?
Sylveco, Duetus krem na dzień – opinia
20 czerwca 2021

Jak dbać o storczyka – orchideę?

Jak dbać o storczyka - orchideę?

Storczyk znany pod nazwą falenopis (z łac. Phalaenopsis) jest rośliną, która cieszy się ogromną popularnością za sprawą ślicznych kwiatów. Orchidea zdobi wnętrze domu czy biura. W ofercie kwiaciarni i sklepów ogrodniczych można dostrzec mnogość odcieni storczyków od białych, po żółte, centkowane, różowe czy nawet niebieskie.

Moim zdaniem storczyk to roślina, którą zdecydowanie warto mieć w domu. Jest nie tylko piękna ale też potrafi skutecznie poprawić nastrój już od samego na nią patrzenia :-)

Jak dbać o storczyka - orchideę?Kwiat ten wcale nie jest trudny w uprawie, trzeba tylko znać parę podstawowych zasad pielęgnacji orchidei. Swojego storczyka mam kilka lat i póki co ma się dobrze.

 

Jak pielęgnować storczyki? Domowe sposoby na storczyki.

1. Po pierwsze – przy wyborze storczyka w sklepie zwracaj uwagę na dorodne okazy z ładnie wybrarwionymi kwiatami, bez plam czy pożółkłych liści.

2. Po drugie – hodowcy storczyków zalecają ustawienie rośliny w przezroczystej np. szklanej osłonce, by promienie słoneczne docierały do korzeni. Moim zdaniem nie jest to wcale konieczne. Storczyka w pierwotnej plastikowej przezroczystej doniczce umieszczam w doniczce-osłonce. 

3. Po trzecie
– zapewnij storczykowi widne miejsce, nie odległy od okna kąt pokoju. Roślina ta łatwo przyzwyczaja się zarówno do ostrego słońca (wystawa okien południowa czy zachodnia), jak i do umiarkowanego światła (wystawa oien północna i wschodnia).

4. Po czwarte
– raz na około 2 lata (kiedy korzenie wyrastają poza doniczkę) przesadź storyczka do większej doniczki plastikowej, używając specjalnego podłoża do storczyków.

5. Po piąte
– Storyczki znacznie lepiej i dłużej kwitną jeśli są regularnie nawożone. W okresie kwitnienia nawożę je zwykle co 2 podlewanie/moczenie (po przekwitnięciu nieco rzadziej). Są dostępne specjalne nawozy do storczyków. Ja stosuję nawóz uniwersalny do roślin zielonych, gdyż mam w domu kilka różnych gatunków i ten wariant sprawdza się równie dobrze.

6. Po szóste
– storyczki nie lubią silnych przeciągów oraz oparów powstałych z kuchni. Jeśli mają tam stać, kuchnia powinna być dobrze wentylowana.

7. Po siódme – regularnie, raz na około 3 tygodnie przecieraj wilgotną szmatką liście storczyka z kurzu.


Jak dbać o storczyka - orchideę?Jak często podlewać storczyki?

Latem storyczyka należy podlewać około raz na tydzień, zimą natomiast rzadziej (w zależności o temperatury pomieszczenia). Łatwo można sprawdzić czy orchidea wymaga podlania, wyciągając roślinę z doniczki -osłonki. Jeśli nie ma pęcherzyków powietrza i korzenie są szarawe – storczyk ma sucho i wymaga podlania lub kąpieli, jeśli zaś korzenie są zielone i widoczne są liczne pęcherzyki powietrza – oznacza to, iż roślina ma dość wody.


Jak dbać o storczyka - orchideę?


Zwykłe podlewanie czy moczenie storczyka? 
Jak dbać o storczyka aby ładnie kwitł?

Storczyka najlepiej jest podlewać wodą odstaną np. w konewce albo przegotowaną, najlepiej rano. Jeśli chodzi o rodzaj podlewania, to od lat podlewam swojego robiąc mu każdorazowo kąpiel. Polega ona na zanurzeniu doniczki w misce, mniej więcej do połowy jej wysokości i moczenie przez około 15 minut. Po takiej kąpieli należy pozwolić ociec roślinie z nadmiaru wody, wytrzeć od spodu ręcznikiem kuchennym, następnie włożyć z powrotem do osłonki. Storczyka można też podlewać normalnie. Tę metodę stosuję jednak bardzo rzadko. Ten pierwszy wariant podlewania uważam za bardziej korzystny dla kwitnienia rośliny ale to moje subiektywne zdanie. 

Jak dbać o storczyka - orchideę?


Jak pielęgnować storczyka po zakończeniu kwitnienia?

Storczyki mają zróżnicowany okres kwitnienia. Większość z ich kwitnie przez kilka miesięcy a niektóre gatunki przez cały rok. Specjaliści po zakończeniu kwitnienia polecają przycinanie pędów tuż powyżej zdrowego węzła. Zabieg ten ma pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia. 

 

Zachęcam was gorąco do uprawy storczyka :-)<<<Zobacz także: Prozdrowotne rośliny doniczkowe, które warto mieć w domu. 


Helen G.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *