Jak często zmieniać pościel, ręczniki i piżamę?
Olej CBD z nasion konopi – opinia
7 listopada 2020
Jak często zmieniać pościel, ręczniki i piżamę?
Jedzenie surowego jajka
29 listopada 2020

Jak często zmieniać pościel, ręczniki i piżamę?

Jak często zmieniać pościel, ręczniki i piżamę?

Zmiana pościeli, ręczników czy piżamy to istotne elementy naszej higieny, o której wiele osób zapomina, bądź zaniedbuje. Szczególnie, pranie pościeli, jej prasowanie i zakładanie czystych powłok jest czasochłonne i niekonieczne lubiane przez gospodynie, zwłaszcza w przypadku obsługi kilku domowników. Pamiętajmy, że pościel, ręczniki czy bielizna pościelowa to siedlisko drobnoustrajów. Gromadzi się na nich kurz, pot, bakterie, grzyby a nawet roztocza.


Jak często zmieniać pościel, ręczniki i piżamę?
Jak często zmieniać pościel?

Pościel, w której śpimy powinno się prać przynajmniej raz na 2 tygodnie. Niestety większość z nas robi to znacznie rzadziej – raz w miesiącu albo jeszcze radziej. Zbyt rzadko prana pościel naraża nas na choroby, jak astma czy egzema.

Pamiętam, że kiedy byłam dzieckiem w moim domu zmieniało się pościel dość rzadko, gdzieś raz na 1-1,5 miesiąca. Mama nie lubiła tego robić, bo pranie pościeli wiązało się z kilkugodzinną robotą – praniem w 90⁰, tj, gotowaniem, krochmaleniem, suszeniem a następnie prasowaniem lub zanoszeniem do magla, no i oblekaniem poszew. Obecnie już nie trzeba krochmalić pościeli. Warto jednak prać pościel znacznie częściej, dla naszego zdrowia.

Jak często zmieniać ręczniki?

Ręcznik na skutek częstego wycierania, nasiąka wilgocią i staje się siedliskiem bakterii i grzybów. Zbyt rzadko zmieniany, zwłaszcza ten do twarzy i rąk może stać się przyczyną problemów skórnych, jak trądzik, wysypka albo świąd. Zawsze po użyciu ręcznika, powinno się go pozostawiać do całkowitego wysuszenia. Wtedy na dłużej zachowa świeżość.

Z badań ankietowanych wynika, iż ponad połowa Polaków wymienia ręczniki na czyste średnio co tydzień. Idealnie by było gdybyśmy robili to codziennie, jak ma to miejsce w hotelu, zaś optymalnie co 3-5 dni. Zdecydowanie częściej, (co 1-2 dni) powinno się zmieniać ręczniki w trakcie choroby, gdy w łazience panuje wilgoć i ręczniki nie schną (poza sezonem grzewczym) oraz w przypadku ręcznika, którym wielokrotnie w ciągu dnia wycieramy dłonie.

Jak często zmieniać pościel, ręczniki i piżamę?

 Wyczywalny zapach stęchlizny na ręczniku to wyraźny symptom, by wziąć go do prania i wymienić na czysty.Jak często zmieniać piżamę?

Piżama czy koszula nocna, w której śpimy powinno się zmieniać znacznie częściej jak pościel, najlepiej co 3-4 dni, choć większość z nas robi to co 7-14 dni. W trakcie choroby, kiedy bardziej się pocimy świeżą piżamę powinno się zakładać co 2 dni.

 

Jak prać pościel, ręczniki i piżamę w pralce?

Pamiętajmy, że aby pościel ,ręczniki czy piżama lub koszula nocna były sterylne, powinniśmy je prać w temperaturze 60°C. Taka temperatura dopiero zabija większość szkodliwych bakterii. Białe ręczniki oraz pościel można wygotować w 90°C.

Zarówno ręczniki jak i pościel powinny być prane osobno (bez łączenia z odzieżą czy bielizną), przy czym kolorowe i białe pierzemy oddzielnie. Na koniec warto wyprasować pościel, ręczniki i piżamę, co stanowi ich dodatkową dezynfekcję.

Helen G.

4 Komentarze

 1. Avatar Marzena pisze:

  Bardzo przydatny wpis, dzięki za, rady!

 2. Avatar Królowa Karo pisze:

  Ręczniki wymieniamy często, z pościelą już faktycznie jesteśmy trochę na bakier.

  • Avatar Helen G. pisze:

   Bo pościel jest kłopotliwa, jest duża, trzeba mieć miejsce na jej suszenie, zwłaszcza zimą. Osobiście nie lubię jej zmieniać ale staram się to robić w miarę często.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *