Upławy (z łac. fluor) to pojawienie się zwiększonej ilości wydzieliny z kobiecych dróg rodnych. Problemu tego doświadcza większość kobiet przynajmniej raz w życiu. Mnie również parokrotnie przydarzyły się upławy. Raz leczyłam je lekami przepisanymi od lekarza. Innym razem udało mi się ich pozbyć domowymi sposobami. To było kilka dobrych lat temu. Od tamtej pory nie mam na szczęście kłopotu z upławami. Pojawienie się zmienionej wydzieliny z pochwy powinno być dla nas sygnałem, że została zachwiana flota bakteryjna.
█ Naturalna wydzielina w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego
Naturalna wydzielina z pochwy przypomina śluz, który zmienia się w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Jest bezzapachowa i występuje raczej w niewielkich ilościach. Ma przezroczyste lub mlecznobiałe zabarwienie. Na początku cyklu praktycznie nie występuje śluz a jeśli nawet, to w minimalnych ilościach. Później staje się on mleczny lub przezroczysty. W czasie owulacji wydzielina z pochwy staje się ciągliwa i przypomina surowe białko kurze. Zwiększa się wówczas jej ilość. Świadczy to o gotowości kobiety do zapłodnienia. Po jajeczkowaniu śluz staje się gęsty i szarobiały. Taki też pozostaje do miesiączki.
█ Co powinno zaniepokoić?
Jeśli naturalna wydzielina zmienia konsystencję, kolor, zapach oraz towarzyszą jej inne objawy takie jak: pieczenie (także przy oddawaniu moczu), zaczerwienienie, świąd, obrzęk czy bolesność, wówczas istnieje podejrzenie upławów.
Pojawienie się upławów, zwłaszcza jeśli towarzyszą im świąd, pieczenie i bolesność oraz pojawia się krew, powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem, który przepisze leki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
█ Rodzaje upławów
☷ zabarwione na żółto – mogą być wywołane zarówno przez bakterie, grzyby i wirusy.
☷ zabarwione na biało – gęste kremowe upławy (często z grudkami) wraz z bolesnością i świądem są najczęściej spowodowane infekcją grzybiczą. Jeśli upławy mają charakterystyczny rybi zapach, są najprawdopodobniej spowodowane infekcją bakteryjną.
☷ zabarwione różowo – mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi (czasem występują na początku ciąży), polipem albo nadżerką. Zdarza się też, że różowe upławy pojawiają się podczas owulacji wskutek pęknięcie pęcherzyka Graafa.
☷ upławy z domieszką krwi (krwiste) – mogą być oznaką nowotworu sromu, pochwy lub szyjki macicy. Jeśli wydzielina ma przykry zapach, może być również przyczyną ciała obcego w pochwie (np. tamponu albo wkładki dopochwowej).
☷ zabarwione na brunatno-zielonkawo – są zwykle spowodowane rzęsistkiem pochwowym (rzęsistkowica). Takie upławy są pieniące i mają nieprzyjemny gnilny zapach. Często towarzyszy im świąd i pieczenie.
☷ zabarwione na brązowo lub brunatno – mogą wskazywać nadżerkę, mięśniaki albo obecność polipa. Zdarza się, że ten rodzaj upławów pojawia się u kobiet na początku ciąży. Jeśli towarzyszy im ból macicy oraz są widoczne skrzepy krwi, takie upławy mogą zwiastować poronienie.
Upławy w zależności od konsystencji mogą też być:
✘ grudkowate
✘ ropne
✘ pieniste.
█ Przyczyny występowania upławów
♦ niedobór żelaza
♦ infekcje pochwy (grzybica, rzęsistkowica, zakażenia bakteryjne, zakażenie ciałem obcym, zapalenie zanikowe)
♦ alergia np. na proszek do prania, płyn do higieny intymnej, środki plemnikobójcze albo lateks
♦ noszenie ciasnych spodni i syntetycznej bielizny
♦ nadżerka
♦ cukrzyca
♦ blednica
♦ nieprawidłowa przemiana materii
♦ obecność polipów lub mięśniaków
♦ nowotwór
♦ nadmiar kwasów w moczu
♦ stany osłabienia i wyczerpania organizmu
█ Upławy – domowe sposoby leczenia
W warunkach domowych upławy można zniwelować, zaś w początkowym stadium nawet całkowicie je wyleczyć, stosując kąpiele i nasiadówki z ziół, tamponowanie pochwy czy irygacje. Domową kurację warto wspomóc również piciem wybranych ziół o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym.
✰ ZIOŁA DO PICIA NA UPŁAWY
Krwawnik – działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Hamuje krwawienia oraz łagodzi bóle miesiączkowe. Krwawnik pomaga usunąć toksyny z organizmu. Czubatą łyżeczkę ziela krwawnika zalać filiżanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15 minut. Przecedzić. Pić 2-3 filiżanki aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.
Pokrzywa – działa silnie oczyszczająco, wzmacniająco. Oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego. Dr Jadwiga Górnicka przy upławach zaleca pić herbatkę ekspresową z pokrzywy 3 razy dziennie po szklance (zaparzona z 2 torebek).
Pokrzywa z koniczyną – słynny zielarz Witold Poprzęcki przy upławach zalecał picie naparu z pokrzywy i kwiatów białej koniczyny. Należy zalać łyżkę mieszanki szklanką wrzątku i parzyć 15 minut pod przykryciem. Pić 3 razy dziennie po szklance.
Przywrotnik – działa przeciwzapalnie na błonę śluzową pochwy. Należy 1-2 łyżki ziela przywrotnika zalać 2 szklankami gorącej wody i gotować pod przykryciem 5 minut. Przecedzić. Pić 3 razy dziennie po ¼ – ⅓ szklanki. Odwar też działa również korzystnie w przypadku nieżytów przewodu pokarmowego oraz w biegunkach.
✰ KĄPIELE
Kąpiel z krwawnikiem lub skrzypem
Kąpiele powinny być uzupełnieniem picia ziół. Powinno się je robić 2-3 razy w tygodniu. Należy przez 12 godzin macerować 100g suszonego ziela krwawnika albo skrzypu w 5 litrach zimnej wody. Następnie zimny wyciąg podgrzać i odcedzić. Kąpiel powinna być siedząca oraz zakrywać nerki. Czas trwania kąpieli to 20 minut. Po kąpieli nie należy się wycierać, tylko ubrać w ciepły szlafrok i przez godzinę wypacać w łóżku.
Kąpiel w liściach orzecha
Należy 12 godzin macerować 2 łyżeczki pokruszonych liści orzecha w 0,5 litra zimnej wody. Następnie zimny wyciąg podgrzać i przecedzić. Kąpiel stosować jak wyżej.
✰ PARÓWKI
Parówka rumianku i nagietka
Parówka ta jest pomocna we wszelkich stanach zapalnych pochwy. Do wiadra lub miski należy wsypać garść kwiatów rumianku i łyżkę kwiatów nagietka. Zalać 1,5 litra wrzątku. Rozebrać się od pasa w dół i zasiąść ostrożnie na wiadrze, by się nie oparzyć. Parówkę stosować do ustania parowania z ziół.
✰ NASIADÓWKI
Nasiadówka w serwatce/okład z jogurtu
To znany od wieków w medycynie ludowej sposób na stany zapalne pochwy. Zawarty w serwatce kwas mlekowy korzystnie wpływa na florę bakteryjną waginy. Kwas mlekowy likwiduje wirusy, grzyby i bakterie. Zamiast serwatki można użyć naturalnego jogurtu (bez żadnych dodatków ani cukru). Jogurtem możemy posmarować drogi rodne i pozostawić do wyschnięcia. Nadmiar wytrzeć chusteczką. Nie spłukiwać ! Zabieg powtarzać 2-3 razy dziennie.
✰ ZIOŁA I PREPARATY DO PRZEMYWANIA, IRYGACJE
Vagosan – mieszanka ziołowa stosowana powszechnie w stanach zapalnych dróg rodnych u kobiet. Należy 3 łyżki ziół zalać 6 szklankami gorącej wody. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 3 minuty. Ostawić na 10-15 minut i przecedzić. Odwar stosować do przemywania dróg rodnych, irygacji i do tamponowania. Vagosan jest dostępny w aptece np. tej.
Zioła do przemywania na białe upławy dra Henryka Rodowskiego – zmieszać po 25g kwiatów rumianku, liści wiązu, liści orzecha włoskiego oraz 15g liści szałwii i 10g kory dębu. Jedną łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Parzyć 15 minut pod przykryciem. Przecedzić. Letnim naparem przemywać drogi rodne kilka razy dziennie.
Szałwia – działa odkażająco i przeciwzapalnie. Jedną saszetkę lub 1-2 łyżeczki szałwii zalać ½ szklanki wrzątku i parzyć pod przykryciem 10 minut. Ostudzony napar stosować do przemywania dróg rodnych 2-3 razy dziennie.
Nagietek – wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i kojące. Należy 1 łyżkę kwiatów nagietka zalać 1 ½ szklanki wrzątku i parzyć 30 minut. Przecedzić. Stosować do przemywania dróg rodnych 2-3 razy dziennie lub irygacji.
Azucalen – to płynny wyciąg z kwiatów nagietka i rumianku. Należy przygotować roztwór z 1 łyżki preparatu na 1 litr przegotowanej, ciepłej wody. Stosować do przemywania lub irygacji. Azucalen jest dostępny w aptekach np. tej.
Ocet jabłkowy – działa odkażająco, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. W ½ szklanki ciepłej wody rozmieszać 1 łyżeczkę octu jabłkowego i przemywać 2-3 razy dziennie pochwę.
Wyciąg glicerynowy z czosnku – jest bardzo skuteczny na wszelkie stany zapalne pochwy z uwagi silne właściwości bakteriobójcze i antybiotyczne czosnku. Należy 50g czosnku utrzeć na miazgę i połączyć z 100ml płynnej gliceryny (glicerol). Można też ewentualnie oba składniki zmiksować. Odstawić w zamkniętym słoiku na tydzień w ciemnym miejscu. Odcedzić miazgę. Płyn stosować do nasycania tamponów umieszczanych w pochwie 1-2 razy dziennie.
Irygacje z rumianku i kory dębu – należy 4 łyżki ziół w równych proporcjach zaparzyć 1 litrem wrzątku. Parzyć kilkanaście minut pod przykryciem. Stosować do irygacji pochwy w stanach zapalnych pochwy i upławach.
✰ DIETA BOGATA W CZOSNEK I CEBULĘ
W czasie leczenia upławów powinno się codziennie zjadać cebulę (surową albo duszoną) oraz czosnek (najlepiej świeży – drobno posiekany na kanapce). Warzywa te odznaczają się silnym działaniem bakteriobójczym. Nie zapominajmy również o jedzeniu świeżych owoców i warzyw. Unikajmy natomiast słodyczy, dań przetworzonych typu fas food, pikantnych oraz alkoholu.
✰ UNIKANIE BASENU, SAUNY I SOLARIUM
Podczas leczeniu upławów aby zminimalizować stan zapalny najlepiej zrezygnować do czasu wyleczenia z kąpieli w basenie, korzystania z solarium albo z sauny.
✰ PROBIOTYKI GINEKOLOGICZNE
Korzystne efekty w leczeniu zaburzeń flory bakteryjnej pochwy przynosi przyjmowanie zwłaszcza dopochwowo (działają silniej, bo bezpośrednio na mikroflorę pochwy) probiotyków z pałeczkami kwasu mlekowego np. Invag, Lactovaginal, Medivag. Probiotyki są dostępne w aptece bez recepty. Stosowałam z powodzeniem także Iladian Direc plus, który z kolei zawiera inulinę, kwas L-askorbinowy, witaminę E oraz kwas hialuronowy.
1. Invag, kapsułki dopochwowe.
2. Lactovaginal, kapsułki dopochwowe.
3. Medivag, kapsułki dopochowowe (oprócz bakterii kwasu mlekowego zawierają też suchy ekstrakt z żurawiny).
4. Iladian Direct Plus, tabletki dopochwowe.
✰ LEKI HOMEOPATYCZNE
Homeopatia bywa bardzo pomocna w leczeniu upławów. Do tego jest uznawana za bezpieczną metodę leczenia, bo opartą na surowcach pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego i mineralnego). Homeopatia pobudza mechanizmy obronne organizmu niezbędne do wyleczenia. Jako metoda medycyny niekonwencjonalnej homeopatia działa na organizm całościowo. Oddziałuje zarówno na sferę fizyczną, psychiczną, jak i duchową. Opiera się na prawie podobieństwa, w myśl zasady, że „podobne leczy podobne”. Pomimo iż leki homeopatyczne to preparaty naturalne, nie zawsze mogą one zastąpić leczenie konwencjonalne i ich przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.
W przypadku upławów zwłaszcza, jeśli są przyczyną infekcji grzybiczych zaleca się przyjmować Borax 9 lub 12CH/Boraks. Kiedy upławy mają żółtozielone zabarwienie i towarzyszy im silny świąd (na skutek rzęsistka pochwowego) zaleca się przyjmować Lilium tigrinum D6/Lilia tygrysia. W przypadku upławów, które oprócz przykrego zapachu wywołują pieczenie oraz ból pochwy stosuje się Kreosotum 9CH/Kreozot. Z kolei na ostry stan zapalny, któremu towarzyszy pieczenie, suchość i pulsujący ból warto sięgnąć po lek homeopatyczny Belladonna 9CH/Pokrzyk wilcza jagoda. Na upławy u młodych dziewcząt dobrze sprawdza się natomiast Pulsatilla 15CH/Sasanka zwyczajna.
Leki homeopatyczne można kupić w aptece bez recepty. Różnią się między sobą potencją CH, D, LM i ich wysokością. Im wyższa potencja, tym dany lek działa silniej. Leki homeopatyczne przyjmuje się na około pół godziny przed lub po posiłku pod język (w przypadku granulek).
Mam nadzieję, że mój wpis okaże się pomocny. Oczywiście nie życzę żadnej z was kłopotów z upławami.
<< Zobacz też: PMS – kobieca przypadłość, sposoby na złagodzenie.
Helen
Bibliografia:
- M.Treben, Wracamy do natury, Warszawa 1993.
- A.Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1989.
- Z.Przybylak, Zielarska apteczka na 100 kobiecych dolegliwości, Włocławek 2008.
- dr.J. Górnicka, Apteka Natury. Poradnik Zdrowia, Warszawa 2005.
- M.Wiesenauer, Homeopatia, Łatwe wyszukiwanie – szybka diagnoza, Warszawa 2008.
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/uplawy-dlaczego-nie-wolno-ich-lekcewazyc-aa-ZKCn-HZ4a-opRz.html
- https://krokdozdrowia.com/uplawy-pochwy-7-sposobow-leczenia/
Bardzo dziękuję za ten post, u mnie to ostatnio jakaś zmora 🙁
Życzę wobec tego szybkiego powrotu do zdrowia 🙂
Ojjj chyba żadna kobieta nie lubi takich problemów. Ja na szczęście miewam je bardzo rzadko. Zazwyczaj nie panikuje i próbuje najpierw domowych sposobów dopiero gdy jest bardzo źle idę do lekarza.
Ja też zawsze najpierw sięgam po domowe sposoby. Pójście do lekarza to dla mnie ostateczność.
Nie znałam tych domowych sposobów 😉
Przydatny post. Ja mam troche problem z wydzielina po miesiaczce przed druga polowa cyklu ale nie jest najgorzej 🙂
Dziękuję 🙂
To bardzo ważny temat i fajnie, że go poruszyłaś. Problemu nie można bagatelizować, bo w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do bezpłodności.
Tak, to prawda.
dobry temat, szanuje ze zdecydowałas sie go poruszyć!
Dziękuję za miłe słowa 🙂