Doskonale oczyszcza i odświeża cerę, a także usuwa zaskórniki, wągry oraz działa lekko wybielająco. Tonik z cytryny jest od dawna stosowany w medycynie ludowej jako naturalny kosmetyk do cery tłustej, trądzikowej, mieszanej oraz z przebarwieniami. Można go zrobić na dwa sposoby, używając świeżego soku z cytryny, bądź naturalnego olejku eterycznego. Ten drugi bardziej przypadł mi do gustu, gdyż wydaje mi się bardziej esencjonalny. Mocniej też pachnie.
Pamiętam, jak jeszcze do niedawna kupowałam drogie wody kwiatowe np. z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli), która w mydlarni słono mnie kosztowała, bo aż 50 zł za nieduża butelkę albo niewiele tańszą wodę różaną. Doszłam zatem do wniosku, że po co przepłacać, skoro można zrobić sobie w zaciszu domowym własny tonik, coś na styl hydrolatu przy użyciu dowolnego olejku eterycznego oraz wody mineralnej lub destylowanej. Prosto i bez udziwnień, prawda?
Gotowe wody kwiatowe (hydrolaty) różnią się jednak procesem powstawania – jako uboczny produkt destylacji parą wodną olejków eterycznych. Są też od takiego toniku słabsze (zawierają śladowe ilości olejku eterycznego) i mają pH zbliżone do naturalnego pH skóry.
Dobrze jest robić częściej, lecz małe porcje kosmetyku. Tonik z cytryny nie zawiera konserwantów. Olejek eteryczny stanowi naturalny konserwant. Warunek jest tylko jeden: taki tonik należy przechowywać w szklanej butelce w lodówce (do 5-6 dni).
➡ WŁAŚCIWOŚCI TONIKU Z CYTRYNY
◈ działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, odkażająco i ściągająco (dezynfekuje)
◈ ogranicza wydzielanie sebum (zwęża pory)
◈ łagodzi stany zapalne skóry (wysypka, trądzik, liszaj, czyraki, grzybica)
◈ zmniejsza znacząco zaskórniki
◈ wybiela (wyrównuje koloryt, zmniejsza piegi i blizny po trądziku)
◈ wzmacnia naczynia krwionośne (dzięki obecności witaminy C zawartej w olejku)
◈ działa przeciwzmarszczkowo (dzięki flawonoidom, fitohormonom i witaminie C)
◈ ma pobudzający, orzeźwiający i poprawiający nastój zapach (działa antydepresyjnie)
W tym wpisie podaję przykład toniku do twarzy na bazie olejku cytrynowego, lecz można wybrać inny olejek eteryczny wedle własnych upodobań, np. lawendowy, pomarańczowy. Próbowałam także toniku z olejku z drzewa herbacianego, jednakże akurat ten olejek preferuję stosować jedynie punktowo, nie na całą twarz, gdyż piecze mnie po nim skóra.
<< Zobacz też: Olejki eteryczne w kosmetyce (jaki olejek wybrać do swojej cery)
OLEJEK CYTRYNOWY (Citrus Limonum Oil) jest pozyskiwany z drzewa cytrusowego. Podobnie jak inne olejki cytrusowe jest fotouczulający, dlatego nie należy stosować go przed ekspozycją na słońce. W rzadkich przypadkach może uczulać osoby o wrażliwej skórze.
➡ JAK ZROBIĆ TONIK Z CYTRYNY?
Przyjmuje się, że na 100 ml wody daje się 5 kropli olejku eterycznego. Ja polecam przygotować o połowę mniejszą proporcję toniku czyli 50 ml, która starczy nam przy stosowaniu dwa razy dziennie na ok. 5-6 dni. Taki też okres czasu tonik zachowuje świeżość przechowywany w lodówce.
Składniki:
✓3 krople naturalnego eterycznego olejku cytrynowego. Czasem zwiększam dawkę do 4 kropli i nie dostrzegam pieczenia skóry. W przypadku osób o wrażliwej skórze można dać 2 krople olejku. W przypadku soku z cytryny należy dać 1-2 łyżki.
✓50 ml wody mineralnej lub destylowanej
✓ nieduża szklana (wcześniej wyparzona) buteleczka. Olejki eteryczne nie lubią plastiku.
Wpuszczamy do wody 3 krople olejku, wstrząsamy zakręconą buteleczką i tonik gotowy!
Uwaga! Nie należy stosować toniku z cytryny przed ekspozycją na słońce, bo może dojść do poparzenia skóry!!! U schyłku lata stosowałam go jedynie wieczorem.
MOJE WRAŻENIA
Tonik z cytryny stosuję z małymi przerwami od 3 miesięcy i po tym czasie jestem w stanie określić pełny zakres jego działania. Działa ściągająco i dezynfekująco. Nie posiada tym samym właściwości nawilżających. Nie przeszkadza mi to za bardzo, ponieważ po chwili aplikuję krem. Tonik z cytryny traktuję jako doczyszczenie cery po uprzednim jej umyciu. Nie piecze mnie po nim skóra, lecz osobom o wrażliwej cerze zalecam na początek użyć 2 kropli olejku cytrynowego. Tonik z cytryny ograniczył w moim przypadku powstawanie wyprysków (w tym zaskórników). Przyspieszał też gojenie już wcześniej powstałych niedoskonałości. Jedną z najważniejszych jego zalet jest poprawienie kolorytu skóry.
Tonik cytrynowy autentycznie działa wybielająco, dlatego polecam go osobom o cerze naczyniowej, z piegami i widocznymi bliznami po trądziku. Z pewnością przy regularnym i dłuższym stosowaniu, powinien je przynajmniej złagodzić. Tonik z cytryny to mój kosmetyczny HIT za grosze!!! Olejek cytrynowy kosztuje ok. 7-8 zł. Odechciało mi się kupować drogeryjnych toników naszpikowanych chemią, które prawie nic nie robią. Przeciwnicy mogą zarzucać mi, że tonik ten nie nawilża. Faktycznie tak jest, a wręcz lekko ściąga skórę. Ale za to działa leczniczo. Dlatego nie polecam stosować go osobom o suchej cerze, bo może pogarszać sytuację.
Dzięki licznym poszukiwaniom w kierunku naturalnej pielęgnacji, moja cera jest obecnie w dobrej kondycji. To dowodzi, iż nie zawsze trzeba wydawać krocie w drogerii czy aptece, aby osiągnąć zamierzony efekt ładnej i zadbanej cery. Zachęcam wam gorąco do spróbowania.
Co sądzicie o takim domowym toniku z cytryny? Jestem ciekawa waszych opinii. Piszcie śmiało 😉
<< Zobacz też: Przebarwienia skóry – jak się ich pozbyć?
Helen
Swietny pomysl! Taki tonik to swietna rzec !!
Mam tylko zastrzezenie, czy moze byc ten olejek stosowany do skory, bo bardzo czesto olejki sluza tylko jako zapachy do " kominkow" zapachowych….
Sama kupillam swego czasu kilka olejkow tej wlasnie firmy, ktora dzis przedstawiasz i na wielu z nich bylo napisane, ze nie mozna stosowac na skore do np. do masazu ?? Bylabym Ci bardzo wdzieczna, Helen, gdybym byla pewna, ze ten w zupelnosci moze byc do skory, to jak bylabym w Polsce szukalabym tylko tego w Herbapolu…
Z gory dziekuje za odpowiedz i serdecznie Cie pozdrawiam:):)
Genialny w swej prostocie!
Firma Avicenna Oil w znacznej większości posiada naturalne olejki eteryczne, które spełniają wymogi IFRA, oraz atest PZH i mogą być stosowane na skórę (np. do masażu bądź kąpieli). Tylko kilka olejków w ofercie jest zapachowych to tzw. kompozycje np. różany, ylang ylang, neroli czy waniliowy. Także nie ma obaw, ten cytrynowy jest naturalny i na opakowaniu jest napisane, że może być stosowany na skórę.
Jeszcze takiego pomysły z olejkiem nie widziałam jako wersja z tonikiem ale może wyprobuje kiedyś
Masz rację, szkoda przepłacać skoro same możemy łatwo i tanio wykonać pewne kosmetyki, w tym właśnie toniki. Hydrolaty mają nieraz ceny zabójcze, osobiście nie kupuję, wolę właśnie taki cytrynowy tonik domowy, sporo mi pomógł na przebarwienia po trądziku:)
Często robię sobie tonik, ale własnie z cytryny a nie olejku. Ale takiego polecam robić jeszcze mniej, tak na max 3-4 dni:)
Wow, nigdy nie próbowałam, może w wolnej chwili zrobię sobie taki tonik
Jestem za cytryną;).
Nigdy nie robiłam takiego toniku ale chętnie wypróbuję "przepis" i taki zrobię 😀 A nuż dobrze wpłynie na moją cerę 🙂
jeśli będę miała kiedyś ten olejek, chętnie wypróbuję na sobie działanie toniku 😉
Bardzo dobry pomysł 🙂 Inna opcja: zrobić tonik z odwaru z wysuszonych skórek z cytryny lub świeżych (najlepiej umytych, bo mogą być pryskane). Gotować przez 15-20 minut, przecedzić i gotowe. Będzie zawierał przeciwbakteryjne olejki eteryczne, ściągające garbniki zawarte w skórce.
Można dodać do odwaru łyżkę soku – wtedy działanie będzie odświeżające na dodatek 😀
Przeważnie jest tak, że im mniejszy skład tym kosmetyk jest lepszy, bo nie ma chemicznych ulepszaczy i konserwantów. Dlatego też ja już od dawna przerzuciłam się na naturalną pielęgnację zwłaszcza cery. Bardzo lubię Biochemię Urody i czasem coś tam u nich zamawiam 🙂
Twój hydrolat bardzo mnie zaciekawił, zwłaszcza jego działanie, chyba sobie taki zrobię tylko gdzie ja kupię taki olejek eteryczny?
Olejki eteryczne można kupić najczęściej w sklepach zielarskich, czasem aptekach lub w internecie.
jeszcze nie próbowałam, kusisz tym tonikiem, ogólnie fajna sprawa
Też ciekawa opcja:-) wypróbuję z ciekawości taki odwar.
Pierwszy raz czytam o takim toniku, ale wydaje się ciekawy, a do tego tani i bez konserwantów.
Ja robiłąm tylko dawałam dodatkowo emulgator , bardzo fajna sprawa:)
Bardzo zachęciłaś mnie do tego toniku, przydało by mi się rozjaśnienie blizn na buzi. Zazwyczaj dodaje cytrynę do maseczek na twarz ale o tak prostym toniku nie pomyślałam. Również wolę toniki przygotowywać w domu, są tanie i skuteczne tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość 😉
Wow, genialny pomysł, najciemniej pod latarnią 😉
A jak się ma sprawa z pH? Bo to głównie o to chodzi, by przywrócić naturalny odczyn po umyciu mydełku zasadowym, prawda? 🙂 Pozdrawiam
Prawdę mówiąc, to nie wiem jakie pH posiada taki tonik. Typowe hydrolaty są nieco łagodniejsze, ponieważ zawierają śladowe ilości olejku eterycznego i mają pH zbliżone do pH skóry. Nie zauważyłam by tonik niekorzystnie działał na skórę, wręcz przeciwnie.
Robiłam sobie kiedyś tonik z olejku pichtowego 🙂 Przynajmniej wiadomo, jaki ma skład, jak sama se zrobisz ;d
Dokładnie:-) Również robiłam sobie swego czasu tonik z olejku pichtowego tylko w połączeniu z naftą i jak dla mnie był on niestety za mocny.
Właśnie wczoraj kupiłam olejek w aptece, był dość tani i przez to bałam się, że nie jest naturalny, ale widzę, że ETJA jest u Ciebie w polecanych, więc odetchnęłam z ulgą. Będę dziś robić swój domowy tonik 🙂
Daj znać, jak Twoje wrażenia:)
U mnie najlepsze efekty były po pewnym czasie, przede wszystkim wyrównanie kolorytu skóry, lekkie wybielenie i zniwelowanie zaczerwienień. Cieszę się, że jesteś zadowolona:) Najlepsze są najprostsze metody:-)
Pierwsze wrażenie jest baaardzo pozytywne. 🙂 Skóra wydaje się być gładsza, dłużej wytrzymuje bez błyszczenia, łagodzi podrażnienia. Jak dotychczas super! Jestem mile zaskoczona 🙂