Działa lepiej jak niejeden krem, bo jest naturalny. Nawet najlepsze kosmetyki i profesjonalne zabiegi kosmetyczne nie dadzą spektakularnego efektu, jeśli nie będziemy dbali o wystarczającą ilość snu. Wtedy skóra się regeneruje po kontakcie z zanieczyszczeniami środowiska, usuwane są też stany zapalne. To tłumaczy dlaczego człowiek chory, walczący z infekcją (np. przeziębieniem), ma zwykle większą potrzebę snu.
W wyniku niedosypiania skóra jest blada, szybciej się starzeje. Staje się zwiotczała. Pojawiają się cienie i sińce pod oczami, zaczerwienienia lub co gorsza – krostki. Skóra wolniej też się regeneruje po kontakcie z promieniami UV. Chyba każdemu z nas zdarzyło się nieraz zarwać noc i na drugi dzień wyglądać nie najlepiej, prawda? Poszarzała ziemista cera z workami, sińcami i podpuchniętymi powiekami, znamy to?
Jeśli nie dosypiamy, zadbajmy o to aby przynajmniej uciąć sobie
popołudniową drzemkę. Powinna ona trwać jednak nie dłużej jak 30 minut. Drzemka jest dobrym sposobem na regenerację organizmu i powrót energii. W nocy komórki dzielą się 10-krotnie szybciej jak za dnia. Proces regeneracji skóry rozpoczyna się już po godzinie 20. Wtedy warto przeprowadzić tzw. wieczorną toaletę, umyć twarz i ciało. Skóra wówczas najlepiej chłonie substancje odżywcze z kremów i z olejków. W ciągu nocy usuwane są toksyny nagromadzone w skórze w trakcie dnia. Dochodzi też do hamowania stanów zapalnych. Proces regeneracji skóry trwa około godz. 7 rano.
Średnio człowiek w ciągu życia przesypia 20 lat. Najzdrowszy jest jednak sen przed północą. Wtedy występuje tzw. sen głęboki. Organizm się szybciej regeneruje. Zapotrzebowanie na sen jest różne i zależy od wieku. Dla dorosłego człowieka wynosi zwykle 7-8 godzin. Zdarzają się przypadki osób, którym dla dobrego samopoczucia wystarcza jedynie 6 godzin snu. Są też ludzie, którzy źle się czują, jeśli nie prześpią w ciągu nocy 9 godzin. Największe zapotrzebowanie na sen mają niemowlaki, które przesypiają 16-18 godzin na dobę. U osób starszych potrzeba snu jest mniejsza i wynosi około 5-6 godzin. Warto zwrócić uwagę na to ile sypiamy. Człowiek wyspany, to człowiek zdrowy i tryskający energią! Należy jednak kłaść się spać po uprzednim demakijażu twarzy i umyciu ciała.
[clickToTweet tweet=”Zdrowy sen to zdrowa psychika i zdrowa skóra.” quote=”Zdrowy sen to zdrowa psychika i zdrowa skóra.”]
WPŁYW SNU NA URODĘ
♦ młodszy wygląd (rozświetlone spojrzenie)
♦ szybsza regeneracja skóry (ładniejszy koloryt skóry, skóra jest jędrna i elastyczna)
♦ skóra jest dotleniona i uspokojona
♦ rzadsze występowanie wyprysków
♦ szczuplejsza sylwetka (osoby wyspane jedzą mniej, mają mniejszą chęć podjadania. Niedobór snu zakłóca pracę hormonów: greliny i leptyny, które kontrolują apetyt i gromadzenie tłuszczów w organizmie)
Niedobór snu powoduje podwyższony poziom kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Kortyzol wywiera wpływ na włókna sprężyste skóry (rozkłada kolagen i elastynę) oraz gromadzenie się wody w tkankach. Niewyspany organizm jest nie tylko bardziej podatny nie tylko na różne choroby ale też na infekcje skórne. Doktor Irshaad Ebrahim z Centrum Snu w Londynie uważa, iż „ograniczenie snu zaledwie o godzinę lub dwie w nocy może mieć destrukcyjny wpływ na wszystko: od koncentracji, pamięć, po stan naszej skóry”.
HIGIENA SNU ☽
Aby być w pełni wypoczętym następnego dnia, warto przestrzegać kilku zasad dotyczących tzw. higieny snu:
► kładź się spać najlepiej przez północą.
►unikaj obfitych posiłków wieczorem oraz napojów pobudzających (kawa, napoje energetyzujące, mocna herbata, coca-cola). Ostatni posiłek powinien być spożyty na około 3 godziny przed snem.
►unikaj spożywania alkoholu (jeśli już masz go pić, to w niewielkich ilościach). Alkohol co prawda ułatwia zasypianie, lecz spłyca sen i sprawia że nie nazajutrz nie będziemy należycie wypoczęci.
► wycisz się wieczorem: napij się odprężającej herbaty ziołowej, poczytaj książkę, weź gorącą kąpiel lub prysznic, posłuchaj muzyki.
► w sypialni powinno być cicho i ciemno.
► w przypadku kłopotów z zasypianiem, wieczorem udaj się na półgodzinny spacer. Kiedy organizm jest dotleniony, lepiej śpi i się regeneruje.
► nie staraj się usilnie zasnąć, wtedy stanie się coś dokładnie przeciwnego – nie zaśniesz. jeśli nie możesz zasnąć, wstań z łóżka i np. poczytaj książkę albo zrób sobie ziołową herbatkę.
Podsumowując: Sen ma nieceniony wpływ nie tylko na skórę ale i zdrowe. Jeśli chcesz na długi czas zachować młodość – wysypiaj się! Tylko tyle. Sen działa mocniej od najdroższego kremu czy zabiegu medycyny estetycznej.
Helen
Bibliografia:
notatki własne
F.Gschnait, W. Exel, Gdy masz problemy ze skórą, Warszawa 2004.
https://natemat.pl/zdrowie/70797,chcesz-miec-mloda-skore-wysypiaj-sie
https://sklep.premium.pl/dobrysen.pl
lubie takie ” wpisy ” naukowe ” 😉
🙂
Oj tak bardzo ważny jest dobry sen i dla urody i dla zdrowia 🙂
Bardzo słuszne stwierdzenie, że sen jest najlepszym kosmetykiem dla naszej skóry. Każde zaburzenie snu od razu odbija się na naszej buzi. Sama wiem ile dla mnie znaczy krótka drzemka (jeśli jej potrzebuję) po południu. Wystarczy dosłownie kilka minut, żeby poczuć się lepiej, bo organizm się regeneruje. Serdecznie Cię pozdrawiam 🙂
Mnie się osobiście drzemka obecnie rzadko zdarza, bo nie mam na nią czasu ale kiedyś potrafiłam zdrzemnąć się na przysłowiowe pół godziny i czułam pozytywny przypływ energii 😉
Ojj to ja już rozumiem czemu moja mała ciągle tryska energią podczas gdy ja czasem zamieniam się w zombie ;P Sen jest bardzo ważny a ja tak kocham spać 😀
Ja też uwielbiam spać 🙂
Wszystko to prawda, ale nie mam czasu na drzemki.
Ja ostatnio też 🙂
Bardzo fajny post! Muszę jeszcze nad pewnymi kwestiami popracować, bo niestety nie jest u mnie w kwestii snu idealnie.
Lubię Twoje posty 🙂
I uwielbiam spać 😀
Miło mi 🙂 Ja też uwielbiam spać 🙂 Aby być w pełni wypoczętą, muszę spać minimum 7,5 godziny 🙂
Nie śpię raczej dłużej niż 7 godzin, a może nawet i krócej ;>
To całkiem nieźle 🙂
kolejny dobry, w 100% prawdziwy artykuł.
Dziękuję za miłe słowa 🙂
Podpisuję się obiema łapkami – u mnie sprawdza się 8 godzin snu, rozpoczęte przed godziną 22. Dla skóry fajny efekt też daje wypijanie na czczo szklanki wody z plasterkiem cytryny byle tylko woda była zdrowa, filtrowana.
u mnie też bardzo słabo ze snem :/ chociaż w zasadzie nawet po przespaniu 9 godzin dalej jestem niewyspana… już nie pamiętam kiedy wstałam rześka i pełna energii
ja też słabo śpię, nie wiem chyba za dużo stresu i obowiązków ale moja cera przez to też jest naprawdę słaba
Polecam wieczorem pić kakao, ja piję z mężem każdego wieczora. Dobra jest też jakaś wyciszająca herbatka ziołowa np. z melisy, dziurawca, lipy, rumianku albo werbeny.