Olejek z drzewa herbacianego poznałam dzięki mojej teściowej i jestem jej za to bardzo wdzięczna. Doradziła mi, aby stosować go punktowo na wypryski. Olejek z drzewa herbacianego zwany też jako Tea Tree, pozyskuje się z rośliny o nazwie Malaleuca alterfolia rosnącej na terenie Australii. Olejek z drzewa herbacianego to silny antyseptyk. Jest skuteczny w leczeniu trądziku, grzybicy czy łupieżu. Łagodzi też objawy przeziębienia. Olejek z drzewa herbacianego stosuje się również w leczeniu egzemy, alergii, pleśniawek, brodawek, opryszczki; ponadto w pieluszkowym zapaleniu skóry, skaleczeniach czy ukąszeniach owadów. Łagodzi bóle mięśni i stawów oraz bóle głowy, zatok i uszu.
Olejek z drzewa herbacianego jest jedynym olejkiem eterycznym oprócz lawendowego, który można stosować w czystej postaci bez uprzedniego rozcieńczenia. Należy jednak zachować ostrożność, u niektórych osób może dojść do uczulenia bądź podrażnienia skóry (w przypadku wrażliwej skóry podatnej na alergie). Olejek można rozcieńczyć wodą bądź olejem bazowym np. słonecznikowym lub z pestek winogron w przypadku masażu.
Jak działa olejek z drzewa herbacianego?
■ przeciwzapalnie■ przeciwbakteryjnie
■ przeciwwirusowo
■ przeciwgrzybiczo.
UWAGA!!!
Nie powinno się stosować olejku z drzewa herbacianego w przypadku leczenia trądziku preparatami zawierającymi tretinoinę i nadtlenek benzylu. Nie wolno stosować go także u kobiet w ciąży, matek ankarmiących i dzieci poniżej 3 roku życia. Czysty, nierozcieńczony olejek herbaciany można stosować nie częściej niż 2 razy dziennie.
<< Zobacz też: Olejek pichtowy – zastosowanie zewnętrzne (nafta pichtowa na trądzik)
▌Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?
Dzięki radzie mojej teściowej, nalewam kroplę olejku na płatek kosmetyczny i przecieram punktowo krostki lub jeśli wiem że dopiero jakaś się pojawi. Po chwili zaczynam odczuwać ciepło i lekkie pieczenie, które przechodzi po paru minutach. W przypadku większych obszarowo zmian trądzikowych, można zastosować:
❶ tonik – wlać 2-3 krople olejku do 1/3 szklanki przegotowanej wody (lub mineralnej niegazowanej) i przecierać miejsca chorobowo zmienione na twarzy, dekolcie czy plecach.
❷ krem – zmieszać 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego z oliwką dziecięcą (wylać małą ilość w zagłębienie dłoni) i rozprowadzić mieszaninę na wilgotnej twarzy. Po kilku minutach zebrać nadmiar oliwki chusteczką. Stosowałam też olejek herbaciany na opryszczkę i również byłam miło zaskoczona jego pozytywnym działaniem. Po kilku razach opryszczka zniknęła.
<< Zobacz też: Pasta cynamonowa – pogromca wyprysków.
▌Efekty
Olejek naprawdę łagodzi zmiany trądzikowe! Stosuję go czasem wieczorem. Rano krostki są mniej widoczne, szybciej się goją. Czasem, gdy posmaruję profilaktycznie, jeśli przeczuwam że zrobi mi się krostka i olejek hamuje ten proces.
▌Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego
❉ inhalacja – w przypadku grypy i przeziębienia, chorobach gardła, bólach zatokowych – 5-7 kropli olejku wlać do naczynia z gorącą wodą i wdychać przez kilka minut, zakrywając głowę ręcznikiem. Olejek herbaciany wspomaga pracę układu odpornościowego.
❉ masaż – w przypadku bólu mięśni, głowy, zatok kilka kropli olejku rozcieńczyć używając neutralnego kremu (np. Nivea, Bambino) lub oliwki dziecięcej i masować bolące miejsca. W przypadku bólu ucha kroplę olejku nalać na płatek kosmetyczny i posmarować małżowinę uszną lub miejsce za uchem.
❉ kąpiel – w przypadku chorób skórnych, przeziębienia 10-15 kropli ojejku na ¾ wanny ciepłej wody.
❉ stany zapalne dziąseł – 3 krople olejku rozcieńczyć w ½ szklanki wody i płukać jamę ustną. Nie wolno połykać!
Helen
ja używałam zawsze tego olejku do czyszczenia domu:)
Olejek ten poleciła mi moją Podolog do kąpieli nadpotliwych stóp. Polecam.
mi pomógł przy leczeniu grzybicy paznokci
wlasnie zaczelam kuracje olejkiem na moj zmieniony chorobowo paznokiec …czekam na efekty…
Daj znać za jakiś czas, czy są jakieś efekty 🙂
Narazie bez zmian ale mam nadzieje,ze beda zmiany na lepsze…troche krotki czas ..dam znac
Jeszcze nic lepiej??? ale czekam cierpliwie…