Ocet jabłkowy nie tylko jest niezastąpiony w kuchni jako dodatek do potraw. Jest naturalnym i tanim specyfikiem na wiele dolegliwości. Zawarty w occie jabłkowy kwas octowy pobudza geny odpowiedzialne za utlenianie kwasów tłuszczowych w wątrobie. Przyspiesza spalanie tłuszczu i zapewnia uczucie sytości na dłużej. Tym samym ocet jabłkowy jest pomocny w odchudzaniu. Regularnie spożywany powoduje zmniejszenie masy ciała.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE OCTU JABŁKOWEGO
❄ dzięki zawartości licznych składników mineralnych, mikroelementów (potas, fosfor, wapń, chlor, magnez, siarka, krzem, sód), kwasów organicznych (m in. kwas jabłkowy, octowy, mlekowy, cytrynowy), aminokwasów, substancji balastowych (pektyn), witamin (A, C, E, z grupy B, beta-karoten) reguluje w organizmie równowagę zasadowo-kwasową.
❄ oczyszcza organizm ze złogów i toksyn; działa odtruwająco, wzmacniająco, podnosi odporność organizmu.
❄ poprawia stan naczyń krwionośnych.
❄ pobudza metabolizm, przyspiesza spalanie tłuszczów, regularnie spożywany powoduje zmniejszenie masy ciała.
❄ dzięki zawartości pektyn zapewnia uczucie sytości na dłużej, pomocny jest w odchudzaniu.
❄ dzięki sporej zawartości potasu, który korzystnie wpływa na układ nerwowy, przeciwdziała miażdżycy oraz działa antyseptycznie.
❄ działa profilaktycznie i leczniczo w przypadku wielu chorób jak: bóle i zawroty głowy, reumatyzm, meteoropatia, nadciśnienie, otyłość, choroby skórne, ogólne wyczerpanie organizmu.
ZASTOSOWANIE WEWNĘTRZNE OCTU JABŁKOWEGO
▌BÓLE GŁOWY – regularne spożywanie octu łagodzi a czasem usuwa migrenowe bóle głowy za sprawą oczyszczania organizmu ze złogów. Przyłożyć kompres na czoło lub kark z gazy namoczonej w roztworze ½ szklanki zimnej wody, 2 łyżeczek octu i 2 łyżeczek miodu.
▌BÓLE GARDŁA, ANGINA – w przypadku bólu gardła i stanów zapalnych należy płukać roztworem 1 łyżki octu jabłkowego na 1/2 szklanki ciepłej wody 3-4 razy dziennie, następnie powoli wypić.
▌OBFITE MIESIĄCZKI, HEMOROIDY, KRWOTOKI Z NOSA – codziennie rano na czczo pić 2 łyżeczki octu jabłkowego wymieszane w 1 szklance wody przegotowanej.
▌ŻYLAKI – dobrze jest nacierać chore miejsca nierozcieńczonym octem oraz spożywać ocet 2 razy dziennie po 1 łyżce na szklankę wody na 15 minut przed posiłkiem.
▌OPARZENIA (także słoneczne) – oparzone miejsce przecierać gazą nasączoną octem.
▌NOCNA POTLIWOŚĆ – przed snem nacierać skórę octem jabłkowym.
▌BEZSENNOŚĆ – po posiłku rano i wieczorem należy wypić 2 łyżeczki octu z 2 łyżeczkami miodu na ½ szklanki wody.
▌CHOROBY STAWÓW (DNA MOCZANOWA, ARTRETYZM, RZS) – stosować 2x dziennie przez minimum 3 tygodnie podczas posiłków 4-5 łyżeczek nierozcieńczonego octu jabłkowego.
▌NUDNOŚCI I WYMIOTY – należy wypić ½ szklanki wody z 1-2 łyżeczkami octu i 1-2 łyżeczkami miodu. Ocet jabłkowy jest również skuteczny w przypadku nudności w ciąży.
▌PÓŁPASIEC – smarować chore i bolące miejsca nierozcieńczonym octem jabłkowym 4-5 razy dziennie.
▌KASZEL – co godzinę podawać 1 łyżeczkę mikstury sporządzonej z 1 łyżki octu, 1 łyżki soku z cytryny i 1 łyżki miodu i 1 łyżeczki gliceryny.
▌NIESTRAWNOŚĆ – po posiłku należy wypić 1 łyżkę octu rozpuszczoną ¼ szklanki wody gazowanej.
▌ŁZAWIENIE OCZU – w szklance przegotowanej wody wymieszać 1 łyżeczkę octu jabłkowego i 1 kroplę jodyny. Pić 1 x dziennie przez 14 dni, następnie zmniejszyć częstotliwość 2 x na tydzień. U osób z chorą tarczycą nie stosować jodyny.
▌NADCIŚNIENIE – do szklanki wody przegotowanej dodać 1 łyżkę octu jabłkowego i 1 łyżeczkę miodu. Pić codziennie rano na czczo oraz wieczorem 2 godziny po kolacji. Miksturę stosować przez dłuższy okres czasu.
▌ODCHUDZANIE – w szklance ciepłej wody wymieszać 2 łyżeczki octu jabłkowego i małą szczyptę soli. Pić 2 x dziennie 10-15 minut przed posiłkiem. Pijąc regularnie tę miksturę przez dłuższy okres czasu można zrzucić w 1,5-2 kg miesięcznie.
JAK SPOŻYWAĆ OCET JABŁKOWY?
Zaleca się rano wypijać na czczo 1 łyżkę octu jabłkowego z dodatkiem 1-2 łyżeczek miodu rozmieszanych 1/2 -1 szklanki wody. Taki napój stawia na nogi, dodaje energii i oczyszcza z toksyn. Ocet w powyższej dawce spożywa się 2 razy dziennie przed posiłkami, a w przypadku odchudzania 3 razy. Po dłuższym czasie stosowania dobrze jest zrobić przerwę.
Przeciwwskazania do stosowania octu jabłkowego i możliwe skutki uboczne:
Octu jabłkowego nie powinny spożywać osoby cierpiące na chorobę wrzodową i stany zapalne żołądka. Chorzy na cukrzycę powinni skonsultować przyjmowanie octu jabłkowego z lekarzem. Ocet jabłkowy stosowany przez dłuższy czas może uszkadzać szkliwo. Dlatego powinno się robić przerwy w jego stosowaniu. Ocet jabłkowy spożywany w nadmiernych ilościach może powodować podrażnienia jego błony śluzowej żołądka i jego rozstrój.
Octu jabłkowego nie powinny spożywać osoby cierpiące na chorobę wrzodową i stany zapalne żołądka. Chorzy na cukrzycę powinni skonsultować przyjmowanie octu jabłkowego z lekarzem. Ocet jabłkowy stosowany przez dłuższy czas może uszkadzać szkliwo. Dlatego powinno się robić przerwy w jego stosowaniu. Ocet jabłkowy spożywany w nadmiernych ilościach może powodować podrażnienia jego błony śluzowej żołądka i jego rozstrój.
OCET JABŁKOWY NA ODCHUDZANIE
Ocet jabłkowy jest pomocny dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Spożywany z wodą i miodem przed każdym posiłkiem, skutecznie zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu zjadamy mniej. Ocet jabłkowy sprzyja odchudzaniu, gdyż reguluje poziom glukozy we krwi oraz zmniejsza wydzielanie insuliny. Dla zadowalających rezultatów odchudzania powinno się przyjmować ocet jabłkowy najlepiej 2-3 razy dziennie (rano na czczo, przed obiadem oraz przed snem). Sam ocet jabłkowy nie sprawi, że schudniemy. Oczywiście jedynie w połączeniu z odpowiednią dietą i zwiększoną aktywnością fizyczną.
<< Zobacz też:
Tonik z octu jabłkowego na trądzik.
Płukanka z octu jabłkowego na włosy.
Helen
Bibliografia:
Dr J.Górnicka, Apteka Natury. Poradnik Zdrowia, Warszawa 2005.
M. Tombak, Droga do zdrowia, Łódź 2004.
nie wiedzialam ze ocet polega przy bolach migrenowych, wiec musze go wyprobowac 🙂 wiem tez ze trzeba z nim naprawde uwazac, i koniecznie robic przerwe pomiedzy sesjami octu bo mozna nabawic sie problemow zdrowotnych.
Od kilku lat piję rano ocet jabłkowy z miodem. Ma dużo potasu, a ten akurat jest mi bardzo potrzebny.
kupiłam ocet jabłkowy, dolewałam go do wody mineralnej, ale był tak okropny w smaku, że przestałam go pić po dwóch dniach:/
muszę wypróbować jak będzie smakował z miodem:)
w moim przypadku- piłam ponad 2 miesiace- nie pomogl w odchudzaniu ani troche….
A piłaś 3 razy dziennie? Podczas kuracji octem trzeba przestrzegać diety, pić dużo wody no dużo się ruszać.
Z miodem smakuje znośne, da się wypić:)
ja zaczęłam dopiero niedawno, a już jakoś lepiej się czuję, mam więcej energii:)
trzymalam sie wszelkich zalecen… nie wiem co mi ostatnio dolega ale pewnie zyjac powietrzem, cwiczac 7 razy w tyg tez bym grama nie schudla
bardo interesujacy wpis, nie slyszalam ze taki ocvet moze meic tyle wlasciwosci:)
A co z przeciwwskazaniami, jakie negatywne skutki jego stosowania?
Osobiście diety nie potrzebuję i też nie wyobrażam sobie spożywania tego octu.
Napisałam że przeciwskazaniem jest choroba wrzodowa i stany zapalne żołądka. Ja nie traktuję tego jak dieta, tylko pro zdrowotnie:)
raz probowalam ocet wypić z wodą ale nie dałam rady może poróbuje jak piszesz dodać miodu 🙂
Muszę zrobić tonik 🙂 bo choć ocet jabłkowy jest mi znany ale zapomniany to nie wykorzystywałam go w takiej postaci.
Czy używając octu jako tonik trzeba koniecznie rozcieńczać go w wodzie czy można stosować go po prostu nalewając na wacik i oczyścić twarz?
Zaleca się rozcieńczyć go z woda przegotowaną bądź mineralną w proporcji 1:3. Ocet poprawia ukrwienie skóry, więc może po nim przez chwilę piec skóra lub się zaczerwienieć.
A czy bez miodu tez moge wypic ocet z wodą?
Można, tylko jest mniej smaczny. Piję sam ocet z wodą, kiedy mam niestrawność albo zgagę – bardzo pomaga:)
ODŻYWIANIE PRZY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****
1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.
2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.
3. Puenta to tabele:
IŻ PRODUKTU.
P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.
4. Wykluczamy jednak z menu (niezdrowe dla człowieka) tzw:
WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.
5. Zalecane w racjonalnej diecie mamy także (energetyczne):
ODPAROWANE WĘGLOWODANY TJ. DO STRUKTURY C.
ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.
Ze wzgledu na silne dzialanie na szkliwo zebów zarówno ocet jablkowy jak i wode z cytryna (duza ilosc) nalezy pic przez slomke. Takie picie równiez pomaga przelknac pierwsze próby z octem, poniewaz plyn nie rozlewa sie po calym jezyku i nie podraznia wszystkich receptorow smaku.
To prawda, zarówno ocet jak i sok z cytryny może niszczyć szkliwo, dlatego piję się je rozwodnione, słomka to dobry pomysł. Choć przyznam, że nigdy jej nie używałam i nie mam problemów ze szkliwem. Ale można tak robić, jeśli ktoś czuje potrzebę.