To jeden z najlepszych naturalnych toników do pielęgnacji szczególnie cery wrażliwej, naczyniowej, zmęczonej i dojrzałej. Domowa woda różana działa przeciwzapalnie i kojąco. Róża to roślina kojarząca się z miłością, luksusem, pięknem i kobiecością. Jej zniewalający zapach zachęca do wykorzystania tej pięknego kwiatu w pielęgnacji skóry. Z płatków różanych pozyskuje się niezwykle cenny w kosmetyce olejek różany. Zapach oleju różanego wspaniale relaksuje i odpręża, działa też jak afrodyzjak.
Co prawda w sklepach z naturalnymi kosmetykami można kupić gotową wodę różana albo tonik różany. Tymczasem przygotowanie domowej wersji w zasadzie nic nie kosztuje, poza poświęconym czasem na jej przygotowanie. Szczególnie jeśli macie dostęp do dziko rosnącej róży z dala od szosy (u mnie rośnie pod domem, przy lesie) lub macie działkę z krzewami róży, to serdecznie zachęcam was do spróbowania. Róże zakupione w kwiaciarni mogą być niestety pryskane różnymi chemicznymi preparatami, więc odradzam ich wykorzystanie do toniku.
Właściwości róży w kosmetyce:
♦ działa kojąco i przeciwzapalnie (łagodzi podrażnienia, rany, stany zapalne skóry w tym trądzik i poparzenia słoneczne)
♦ delikatnie oczyszcza i tonizuje skórę
♦ działa odżywczo, nawilżająco i odmładzająco
♦ dzięki kwercetynie nadaje skórze zdrowy koloryt (wzmacnia naczynka krwionośne)
♦ działa odmładzająco
Istnieją różne receptury na domową wodę różaną. Jedne są oparte na roztworze octu jabłkowego i wody (zwykle 1:1 lub 1:3 w przypadku cery wrażliwej). W tym przypadku trzeba czekać 3-4 dni. Inne zalecają gotowanie na małym ogniu wywaru z płatków róż przez około 1 godzinę a następnie jego odcedzenie i przelanie do czystej buteleczki. Wodę różaną możemy też zrobić mając do dyspozycji eteryczny olejek z drzewa różanego, który w ilości 5 kropli dodajemy do 100 ml wody destylowanej. Można dodać 1-2 łyżeczki wódki dla zakonserwowania. Poniższa wersja wody różanej jest moim zdaniem najprostsza, bo opiera się na świeżych płatkach z róży oraz wodzie. Wystarczy zalać opłukane wcześniej płatki róży wrzątkiem i odstawić do naciągnięcia na 12 godzin.
Jak zrobić DOMOWĄ WODĘ RÓŻANĄ?
Składniki:
→ kilka garści świeżych płatków róż z gatunku pachnących (dziko rosnących z dala od szosy, nie pryskanych pestycydami)
→1 szklanka wrzątku (można użyć też wody destylowanej)
→ 1-2 łyżeczki wódki – opcjonalnie ( jeśli chcemy przedłużyć trwałość toniku)
→ ½ łyżeczki płynnej gliceryny* – opcjonalnie; gliceryna działa nawilżająco
*do kupienia w aptece za około 2 zł.
Świeżo zebrane płatki róż przepłukać zimną wodą na durszlaku. Umieścić je w szklanym naczyniu np. w słoiku i zalać 1 szklanką wrzątku. Dodać wódkę i glicerynę, jeśli chcemy i potrząsnąć. Nakryć słoik spodeczkiem albo nakrętką. Pozostawić na 12 godzin lub na całą noc. Płatki róż powinny być zanurzone w wodzie, bo wówczas mogą szybko pleśnieć. Można też od czasu potrząsnąć naczyniem.
Następnego dnia odcedzić płatki na sitku a wodę różaną przelać do szklanej buteleczki albo słoika. Wodę różaną należy przechowywać w lodówce do 14 dni. Jeśli nie dodamy wódki, czas przydatności będzie krótszy o połowę (7 dni). Najlepiej sprawdzać samemu po zapachu toniku.
Zastosowanie WODY RÓŻANEJ
Woda różana doskonale sprawdzi się nie tylko jako tonik do przemywania twarzy ale też i jako mgiełka do ciała. Polecam również wodę różaną wykorzystać w postaci kompresu na zmęczone, opuchnięte oczy od pracy przed ekranem komputera/laptopa. Niektórzy z powodzeniem stosują wodę różaną jako płukankę do włosów, która działa nawilżająco, nada włosom miękkości, blasku i pięknej woni.
Podsumowując: Osobiście jestem zachwycona domową wersją wody różanej. Praktycznie nic nie kosztuje poza naszym czasem 😉 W działaniu niczym nie ustępuje kupnej. Pięknie pachnie oraz wspaniale koi skórę. Wodą różaną przecieram także powieki. Polecam wam ten naturalny kosmetyk! Skusicie się?
Helen
Postaram się spróbować ) Brakuje tylko gliceryny
Nie jest konieczna, można ją dodać lub nie.
Jak uda mi się znaleźć takie płatki róż daleko od drogi i zanieczyszczeń to zrobię 🙂
Ciekawy przepis. Nie znałam go nigdy wcześniej.
Naturalna najlepsza
Bardzo lubię wodę różaną. Swoją mam w atomizerze i spryskuję twarz i dekolt:)
Zawsze kupuję gotową wodę różaną. Chętnie bym spróbowała, ale nie mam dostępu do róż. Myślę jednak o zasadzeniu pięknej, pnącej róży, więc może kiedyś…
Ja mam kupną wodę 😉 DOBRA na lato ;XD
Coś dla mnie 🙂
Używam wody różanej do przemywania twarzy od lat i wstyd się przyznać, ale zawsze kupowałam :O A to takie proste!
Ach, gdybym ja jeszcze wiedziała, gdzie znajdę dziko rosnące róże 🙂
Też wykonuje taka swoją wodę różaną . Fajna sprawa.
Uwielbiam ją 🙂
Wszystkie składniki mam dosłownie w domu A na ogródku mam drzewko różowych róż piennych. One mają najwspanialszy delikatny zapach. Już się nie mogę doczekać na ten wodny aromat🌹❤
Serdecznie polecam 🙂
Mam małe pytanie, chodzi o zakrętke. mam słoik zwykły. czy mam dobrze zakręcić go czy troche powietrza powinno być?
Myślę, że normalnie zakręcić, może nie jakoś bardzo mocno. Wodę przechowujemy w lodówce.