Jajka to prawdziwa skarbnica witamin, jeden z najbardziej wartościowych pokarmów. Żółtko jajka zawiera surowiec niezbędny do powstania żywego organizmu. Jajko to przecież symbol życia. Najcenniejsze w jajku jest żółtko, które zawiera niemal wszystkie witaminy (za wyjątkiem witaminy C) i mikroelementy, tj. witaminy A, D, E, H, K, B2, B5, B12; ponadto cholinę, lecytynę, ksantofile, zeaksantynę, foswitynę, immunoglobuliny, minerały takie jak: potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, miedź, selen, chlor, sód oraz cynk, a także węglowodany, białko i kwasy tłuszczowe.
▌Zalety spożywania surowych żółtek
❊ wzmocnienie włosów, skóry i paznokci
▌Jedzenie surowych żółtek – wyłącznie z jajek ekologicznych „zerówki”
Jedzenie czy picie surowych żółtek to nie głupi pomysł. Ważne jest jednak, by na surowo spożywać wyłącznie żółtka jaj z chowu ekologicznego tzw. „zerówki” (0PL). Klasyczne jajka z chowu klatkowego „trójki”(3PL) niestety mają znacznie gorszy skład pod względem wartości odżywczych. Do pasz kur z chowu klatkowego dodaje się nierzadko hormony i antybiotyki.
▌Jajka a cholesterol
Przeciwnicy spożywania jajek argumentują swoje stanowisko twierdząc, że jajka zawierają dużo cholesterolu, i tym samym przyczyniają się do jego wzrostu oraz do powstawania miażdżycy. Prawdą jest, że żółko zawiera go całkiem dużo, bo 184 mg cholesterolu. Warto dodać, że jajka zawierają cholinę – substancję, która wspomaga metabolizm cholesterolu. Nie ma jednak związku spożywanie produktów bogatych w cholesterol z jego rzeczywistym wzrostem w organizmie.
▌Alergia na jajka u dzieci
Alergia na jajka, a właściwie na białko kurze zwykle występuje u dzieci, głównie za sprawą owomukoidu i owoalbuminy. U większości maluchów z wiekiem alergia mija. Obróbka termiczna jest w stanie obniżyć alergenność jajek nawet o 75%.
▌Co z salmonellą w jajkach?
Salmonella na szczęście występuje stosunkowo rzadko, niemniej warto przedsięwziąć środki ostrożności i przez spożywaniem jajek zarówno na surowo, jak i przed ich obróbką należy umyć jajka pod bierzącą wodą, a jeśli chcemy spożywać na surowo – dodatkowo zanurzyć we wrzątku przez 30 sekund. Bakterie salmonelli giną w temperaturze 70 ⁰C.
▌Jak spożywać jajka?
Jajka, a właściwie żółtka najwięcej składników odżywczych zawierają spożywane na surowo. Gotowanie jaj nieco zubaża je w witaminy i zmienia ich profil aminokwasowy. Choć gotowane jajka na miękko albo jajka w koszulce są zdrowsze od tych na twardo. Jajka to pokarm pełnowartościowy, szczególnie polecany dla rekonwalescentów, seniorów i dzieci.
▌Jak spożywać surowe żółtka?
Najlepszym sposobem jest tzw. kogel-mogel, który wielu z nas pamięta z czasów dziecięcych. Jako dziecko mama czasem robiła mi kogel-mogel jako słodki deser. Żółtko ubijało się z cukrem. Jedzenie surowych żółtek z cukrem po prostu lepiej „wchodzi”. Surowe żółtka dodaje się do kremów w cukiernictwie albo np. do nadzienia z białego sera na słodko do naleśników.
1) należy umyć jajko pod bierzącą wodą (chów ekologiczny)
2) dla bezpieczeństwa warto zanurzyć jajko na 30 sekund we wrzątku.
3) żółtko wbić do szklanki, dodać ½ łyżeczki cukru – np. trzcinowy nierafinowany i dokładnie wymieszać łyżeczką.
4) zjeć kogel-mogel rano na czczo.
Surowe żółtko można pić również w formie koktajlu, dodając nieco świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego albo zmiksować razem z bananem i wodą, bądź mlekiem.
Helen