Choć wiele osób narzeka, że nie potrafi oszczędzać pieniędzy, nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Wręcz przeciwnie. Oszczędzać może każdy, jak ja czy Ty, niezależnie od dochodów. Umiejętność odkładania pieniędzy niesie ze sobą wiele zalet, m in. poznajemy i doceniamy wartość pieniądza, trenujemy swoją siłę woli a także zyskujemy pewien komfort psychiczny, mając na boku zaoszczędzone przysłowiowe parę groszy. Nie straszne są nam wówczas niezaplanowane, nagłe wydatki. Możemy również spełniać nasze marzenia.
Jako że nie zawsze mamy możliwość podwyższenia pensji, poniżej przedstawiam kilka praktycznych rad, jak zaoszczędzić pieniądze, aby w naszym domowym budżecie zawsze mieć pewne nadwyżki.
Oszczędzanie pieniędzy daje pewną satysfakcję i poczucie stabilizacji.
JAK ZAPLANOWAĆ DOMOWY BUDŻET?
Każdego miesiąca każdy z nas ma tzw. wydatki stałe związane z utrzymaniem; są m in. to rachunki za mieszkanie czy dom, koszty paliwa, biletów miesięcznych, jedzenie czy spłata kredytów. Po odliczeniu stałych wydatków przyjrzyj się jaką sumą pieniędzy dysponujesz i mądrze ją rozplanuj.
Po każdych zakupach odkładaj do skarbonki resztę. Może to być np. 10 albo 20 zł. Staraj się zapomnieć o tych pieniądzach. Po jakimś czasie zobaczysz, że uzbierała się całkiem niezła sumka. Możesz też założyć sobie dodatkowe konto oszczędnościowe i tam wpłacać sobie drobne sumy pieniędzy. Nie zapominaj też o małych przyjemnościach, jak wyjście od czasu do czasu ze znajomymi do pubu czy pójście do kina.
Tak naprawdę, to wiele pieniędzy rozchodzi się nam na tzw. głupoty, rzeczy których wcale nie potrzebujemy.
JAK ZAOSZCZĘDZIĆ PIENIĄDZE W DOMOWYM BUDŻECIE?
1. Ogranicz jedzenie na mieście i kupowanie słodyczy
Jeśli regularnie kupujesz sobie kawę albo jadasz na mieście obiad, ogranicz takie przyjemności do minimum np. 2 w miesiącu. Szybko odczujesz różnicę w swoim portfelu. Zamiast tego do pracy, szkoły czy na uczelnię zabieraj ze sobą domowe kanapki czy przekąski.
Słodycze to tylko zbędne kalorie, których twój organizm nie potrzebuje by prawidłowo funkcjonować. Wystarczy, że pozwolisz sobie na małą porcję słodkości 1-2 razy na tydzień a nie każdego dnia. W skali miesiąca możesz zaoszczędzić spokojnie kilkadziesiąt złotych.
2. Staraj się nie kupować pod wpływem impulsu
Zastanów się dwa razy zanim kupisz coś niezaplanowanego w domowym budżecie, czy rzeczywiście potrzebujesz tej rzeczy. Zawsze możesz przyjść ponownie do sklepu następnego dnia i zdecydować, czy nadal masz ochotę na jej zakup.
3. Nie chodź na zakupy na głodnego
Dzięki temu nie musisz się obawiać, że pod wpływem głodu twój koszyk będzie bardziej wypełniony i tym samym zaoszczędzisz na zbędnych zachciankach. Choć zawsze na zakupy w miarę możliwości najedzony-/-a.
4. Płać gotówką
Choć płatności gotówka powoli zaczynają odchodzić do lamusa, to jednak używając tej formy płatności jesteś w większym stopniu w stanie kontrolować swoje wydatki, niż znikające sumy na koncie bankowym.
5. Nie marnuj jedzenia i rób własne przetwory
Jeżeli w lodówce pozostały ci resztki jedzenia, postaraj się je wykorzystać robiąc np. bigos, leczo albo zapiekankę. Część jedzenia możesz również zamrozić, nawet pieczywo. Przetwory z warzyw albo owoców możesz robić sam/-a, kupując je w sezonie, kiedy są tanie. Jeśli lubisz słodkości, możesz też sam/-a piec ciasta czy od czasu do czasu piec pieczywo.
6. Korzystaj z promocji
Kupuj towar, który jest w promocyjnej cenie, zwłaszcza taki który ma długą datę ważności. Dzięki temu zawsze będziesz miał/-a lekki zapas np. chemii gospodarczej, żywności czy kosmetyków i zawsze trochę zaoszczędzisz.
7. Jeśli palisz papierosy – rzuć je albo przynajmniej ogranicz
W skali miesiąca możesz zaoszczędzić nawet 450 zł. Rzucenie palenia nie tylko korzystnie wpłynie na twój budżet domowy ale też i na twoje zdrowie.
8. Korzystaj z second handów
Jeśli nie stać cię na markowe ubrania, regularnie zaglądaj do secondo-handów. Można tam czasem upolować niezłej jakości ubrania, niekiedy też i nowe z metkami (np. z końcówek serii) za przysłowiowe grosze.
9. Ogranicz picie alkoholu
Jeśli lubisz imprezować, pewnie wiesz że pieniądze po takim jednorazowym wyjściu szybko się rozchodzą. Zamiast chodzić do klubu, częściej umawiaj się ze znajomymi w domu. Alkohol kupiony w markecie czy dyskoncie wyjdzie znacznie taniej jak w lokalu.
10. Oszczędzaj prąd
Wymień zwykłe żarówki na te energooszczędne lub ledowe. Są one co prawda dużo droższe ale w dłuższej perspektywie zobaczysz różnicę w zużyciu prądu.
11. Zrezygnuj z dodatkowych abonamentów jak na telefon stacjonarny czy kablówka
12. Chodź na zakupy z gotową listą – to pomaga!
Ten zabieg pozwoli ci na zakup jedynie produktów, które potrzebujesz a nie zbędnych zachcianek. Planuj menu najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem.
<<< Zobacz także: Jak ograniczyć zakupy?
13. Jeśli wychodzisz z domu na dłużej, skręcaj kaloryfery do minimum
W przypadku jeśli codziennie wychodzisz do pracy i nie ma cię w domu przez około 9 a czasem i 10 godzin (licząc dojazdy), staraj się skręcać ogrzewanie. Nie musi być to całkowite wyłączanie kaloryferów, bo wówczas twoje mieszkanie będzie się wyziębiać, a chociaż drobne skręcenie np. z 4-5 na 2-3. W przypadku dłuższego wyjazdu np. na cały weekend możesz całkowicie wyłączyć ogrzewanie.
14. Sprzedaj nadmiar rzeczy
Jeśli masz w domu rzeczy, których nie używasz np. niektóre ubrania, książki, elektronikę, może je spieniężyć wystawiając na portalach ogłoszeniowych typu allegro czy OLX.
15. Jako środek transportu wybierz komunikację miejską albo rower
Choć dojazd do pracy czy szkoły samochodem jest najwygodniejszy, nie zawsze się opłaca, zwłaszcza jeśli jeździ tylko jedna osoba. Jeśli masz w miarę dobre połączenie do pracy czy szkoły, skorzystaj z komunikacji miejskiej, wyjdzie taniej. W ciepłe dni możesz również korzystać z roweru.
16. Skonsoliduj kredyty w jeden
Jeśli masz kilka kredytów, może warto zastanowić się na wzięciem jednego kredytu konsolidacyjnego z lepszym oprocentowaniem. Staraj się unikać kredytów konsumpcyjnych np. na wakacje czy święta. Pamiętaj, że spłacasz dużo więcej od sumy, jaką pożyczyłeś od banku. Skoro jesteś w stanie potem spłacać kilkusetzłotowe raty, to równie dobrze jesteś w stanie zaoszczędzić taką sumę pieniędzy.
17. Jeśli regularnie czytasz książki, zapisz się do biblioteki
Helen
Ja zdecydowanie za często kupuje pod wpływem inpulsu. Nie raz dałam się złapać na licytacji, czegoś nie doczytałam i kupiłam zepsute 🙁 Świetne porady !
Nie zgodzę się, że płacenie gotówką pomaga kontrolować wydatki. Większość rzeczy ma cenę kończącą się na 99 groszy. Po jakimś czasie ma się portfel i kieszenie wypchane drobniakami, bo stojąc przy kasie, gdy w kolejce za mną jest iluś zniecierpliwionych klientów wolę zapłacić „grubszymi”, niż odliczać grosiki. Próbowałam tego, ale skończyło się tak, że mam cały kubeczek 1, 10 i 20 groszówek. Płacąc kartą problem walających się wszędzie moniaków sam się rozwiązał. No i wtedy żadna kasjerka nie jest „winna grosika”.