Zdecydowana większość ludzi przepada za słodyczami. Wielu z nas nie potrafi oprzeć się pokusie zjedzenia słodkiego batonika czy kawałka ciasta. Wszystko jest w końcu dla ludzi. Problem zaczyna się jednak, gdy jedzenie słodyczy stanowi codzienny rytuał, bądź spożywamy słodkie wyroby w większych ilościach. Jak to jest, że po zjedzeniu kawałka czekolady czy batonika od razu poprawia nam się humor i właśnie w taki sposób próbujemy zapobiec smutkom? Odpowiedź jest prosta. Węglowodany powodują wzrost tryptofanu – aminokwasu, który zwiększa produkcję hormonu szczęścia – serotoniny. Jak zatem zmniejszyć apetyt na słodycze? Okazuje się, że można nad tym zapanować.
▐ Cukier uzależnia jak narkotyk
Cukier uzależnia tak jak inne używki typu alkohol, narkotyki czy kawa. Spożywając cukier, gwałtownie podnosi się poziom glukozy we krwi. Trzustka musi uwalniać zwiększoną ilość insuliny, która sprawia, że wzrasta chęć spożycia kolejnych porcji cukru. Cukier rafinowany stosowany do produkcji słodyczy szybko wchłania się do krwi ale też jego poziom gwałtownie spada. Stąd po zjedzeniu czegoś słodkiego tak naprawdę szybko stajemy się głodni i rozdrażnieni. A słodycze to przecież puste kalorie.
Przeciętny Polak spożywa rocznie ponad 1,2 kg samej czekolady. Według danych GUS w 2011 roku spożycie cukru w przeliczeniu na jedną osobę wynosiło 39 kg, z czego tylko 14 kg stanowiło cukier do słodzenia kawy czy herbaty w torebkach. Z każdym rokiem ilość ta zwiększa się. Obecnie liczba spożycia cukru rocznie na osobę plasuje się na wysokości 41,7 kg. Przeciętny Polak spożywa ok.100g cukru dziennie, czyli czterokrotnie więcej niż sugerują najnowsze zalecenia. Należy pamiętać, że cukier to nie tylko słodycze (ciasta, ciasteczka, batoniki czy cukierki) ale również napoje, słodkie bułki i przetwory mleczne nim naszpikowane (jogurty, musli, płatki śniadaniowe).
<< Zobacz też: Jak rzucić słodycze?
<< Zobacz też: Jak rzucić słodycze?
Węglowodany (glukoza) są niezbędne do pracy mózgu ale w niedużych ilościach. Nadmiar cukru we krwi staje się z czasem przyczyną powstania wielu chorób, jak cukrzyca, choroby serca, nowotwory, próchnica zębów, podatność na infekcje (spadek odporności organizmu) choroba Alzheimera, depresja, kandydoza czy otyłość.
▐ Przyczyny nadmiernego apetytu na słodycze
◆ niedobór chromu, tryptofanu i magnezu w diecie (cukier wypłukuje z organizmu m in. magnez, wapń, potas)
◆ zaburzenia gospodarki hormonalnej (szczególnie u kobiet przed miesiączką, gdy spada
poziom estrogenów w stosunku do progesteronu, skutkuje to spadkiem wydzielania
serotoniny odpowiedzialnej m in. za dobre samopoczucie)
◆ cukrzyca
◆ kandydoza i ogólne zakwaszenie organizmu (zakażenie drożdżakami/grzybem, wzrasta wówczas chęć na produkty słodkie i mączne)
◆ choroby tarczycy
▐ Słodycze – moja dawna słabość
Moja słabość do słodyczy trwa od czasów dzieciństwa. Na szczęście udało mi się w znacznej mierze ograniczyć chęć jedzenia słodyczy. Czasem ciągnie mnie do zjedzenia czegoś słodkiego, choć i tak na szczęście rzadziej. Staram się jeść słodycze w małych ilościach i niezbyt często. Nie słodzę herbaty ani kawy, nie piję napojów ani soków w kartonie, tylko wodę mineralną. Zauważyłam, że dieta ma ogromny wpływ na pociąg do cukru. Poniżej przestawiam moją propozycję rozprawienia się ze słabością do jedzenia słodyczy. Być może u kogoś z Was poskutkuje, bo mnie w znacznym stopniu pomogło:)
▐ Jak zmniejszyć apetyt na słodycze?
✔ Stosuj dietę bogatą w chrom, tryptofan i magnez.
❶ Chrom – obniża poziom cukru we krwi, ograniczając wilczy apetyt, zwłaszcza na słodycze. Bierze też udział w spalaniu tłuszczów. Pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Na rynku jest wiele dostępnych preparatów z chromem (Asumin), bądź Chrom Organiczny zalecany osobom odchudzającym się, z nadmiernym apetytem na słodycze. Preparaty mogą okazać się tylko wtedy skuteczne, gdy mamy rzeczywisty niedobór tego pierwiastka, stąd podzielone opinie na temat przyjmowania chromu. Jednym pomaga, innym nie.
Niedobór chromu w organizmie może objawiać się m in. bólami głowy, drażliwością, lękami, łatwym męczeniem się, zwiększonym apetytem na słodycze, pociągiem do alkoholu oraz wzrostem poziomu cukru we krwi. Pierwiastek ten działa kojąco na układ nerwowy. Dieta bogata w cukry proste powoduje spadek poziomu chromu. Dobrze jest za to przyjmować go w obecności witaminy C, która jest pomocna w przyswajaniu chromu.
Niedobór chromu w organizmie może objawiać się m in. bólami głowy, drażliwością, lękami, łatwym męczeniem się, zwiększonym apetytem na słodycze, pociągiem do alkoholu oraz wzrostem poziomu cukru we krwi. Pierwiastek ten działa kojąco na układ nerwowy. Dieta bogata w cukry proste powoduje spadek poziomu chromu. Dobrze jest za to przyjmować go w obecności witaminy C, która jest pomocna w przyswajaniu chromu.
Produkty bogate w chrom: chude mięso (drób, gotowana wołowina),drożdże, jaja, ryby i owoce morza, wątróbka, pełnoziarniste kasze, ryż naturalny, brokuły, jabłka, rodzynki, orzechy, pieczywo razowe, grzyby, zielony groszek, kiełki pszenicy.
❷Tryptofan – to aminokwas, który uczestniczy w produkcji serotoniny (hormonu szczęścia). Warunkuje zdrowy sen, zmniejsza apetyt i pozytywnie wpływa na nastrój. Dieta bogata w tryptofan zapobiega wahaniom nastroju, a co za tym idzie chęci podjadania słodyczy. Niedobór tryptofanu może być przyczyną kłopotów ze snem i pogorszenia nastroju. Niedobór tryptofanu w organizmie może objawiać się m in. niedokrwistością, zahamowaniem laktacji u matek karmiących, stłuszczeniem wątroby.
Produkty bogate w tryptofan: banany, mleko, migdały, pestki dyni, sezamu i słonecznika, mięso z indyka, ziemniaki, jaja, soja.
❸ Magnez – jest nazywany pierwiastkiem życia. Katalizuje wiele procesów życiowych organizmie. Magnez działa tonizująco na układ nerwowy, reguluje równowagę wapniową, wzmaga reakcje obronne organizmu, działa przeciwzapalnie, opóźnia procesy starzenia, reguluje rozwój układu kostnego, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy.
Niedobór magnezu w organizmie jest dość powszechny, może objawiać się m in. przewlekłym zmęczeniem pomimo wielu godzin snu, rozdrażnieniem, bolesnymi skurczami łydek, drganiem powiek, kłuciem w klatce piersiowej, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, czy też kłopotami ze snem. Dieta bogata w magnez czyni organizm odpornym na stres, działa relaksująco, a tym samym pozytywnie wpływa na nasz nastrój.
Niedobór magnezu w organizmie jest dość powszechny, może objawiać się m in. przewlekłym zmęczeniem pomimo wielu godzin snu, rozdrażnieniem, bolesnymi skurczami łydek, drganiem powiek, kłuciem w klatce piersiowej, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, czy też kłopotami ze snem. Dieta bogata w magnez czyni organizm odpornym na stres, działa relaksująco, a tym samym pozytywnie wpływa na nasz nastrój.
Produkty bogate w magnez: kakao, czekolada, orzechy, migdały, ryż, kukurydza, pieczywo razowe, kasza gryczana, fasola, otręby, soja.
✔ Nie rób niczego gwałtownie. Ograniczaj spożycie słodyczy i w ogóle cukru w pożywieniu stopniowo, zaczynając np. od zaprzestania słodzenia herbaty czy kawy albo zjedzenia 1 kostki czekolady dziennie zamiast 3. Dasz szansę organizmowi na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Z czasem pokusa zjedzenia słodyczy osłabnie, bo organizm się od nich odzwyczai.
✔ Zrób morfologię krwi, w szczególności zbadaj poziom cukru we krwi, by wykluczyć ewentualną cukrzycę i inne choroby.
✔ Jedz regularne nieduże 4-5 posiłków dziennie co około 3 godziny. Unikniesz wówczas silnego uczucia głodu. Poziom cukru będzie utrzymywać się wtedy na stałym poziomie.
✔ Unikaj spożywania słodzonych napojów oraz picia z nadmiarze soków w kartonie (zawierają sporo cukru). Najzdrowsza jest woda. Jeśli soki to naturalne świeżo wyciskane.
✔ Unikaj słodzików chemicznych (aspartam, acesulfam K, sacharyna) – zakwaszają organizm i posądza się je o działanie rakotwórcze. Wyjątek stanowi ksylitol, naturalny cukier pozyskiwany z brzozy, który ma działanie prozdrowotne.
✔ Jedz obowiązkowo śniadanie. Udowodniono, że unikanie porządnego śniadania skutkuje większym apetytem w ciągu dnia i sprzyja podjadaniu.
✔ Jedz powoli i staraj się bardzo dokładnie przeżuwać jedzenie. Mniej zjesz, zaś do mózgu szybciej dotrze uczucie sytości.
✔ W razie napadu głodu sięgaj po zdrowe przekąski – niech to będą bogate w magnez orzechy – już niewielka ilość zapewni uczucie sytości albo jakiś owoc np. jabłko albo banan.
Wszystkim zmagającym się z nadmiernym apetytem na słodycze życzę powodzenia:) Bo nie warto jeść tyle cukru. Szkoda zdrowia. A jak Wy radzicie sobie z pokusą na słodkie produkty? Czekam na Wasze propozycje.
<< Zobacz też: Jak uwolniłam się od cukru.
Helen
Bibliografia:
https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101460,14117479,nadmierny-apetyt-na-slodycze-skad-sie-bierze-i-jak-mu-przeciwdzialac.html
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,399486,who-spozycie-cukru-nalezy-zmniejszyc-co-najmniej-o-polowe.html
http://cukier-zabija.blogspot.com/p/sacharoza.html
https://www.onet.pl/?utm_source=karodos.pl_viasg_medonet&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=975d50b3-c104-5baf-9879-fa48c8afcc38&sid=4e9b6959-4f88-4e8b-9613-65de7438fe5a&utm_v=2
https://nazdrowie.pl/rola-magnezu-w-organizmie-czlowieka/
Ja stosuję chrom w tabletkach, słodycze mnie gubią. W kwestii blogrolla nie pomogę, nie używam go.
Uwielbiam słodycze 🙂 i mogła bym je jeść garściami ale moja twarz tego nie cierpi więc muszę się strasznie powstrzymywać. Cukier powoduje u mnie wiele problemów z trądzikiem , więc nie mogę jeść słodyczy za dużo 😉
Bardzo przydatny post 🙂
Pozdrawiam 🙂
Łatwo mówić, ciężko zrobić.. uwielbiam słodkości 🙂
Wiem, zdaję sobie z tego sprawę:) ale próbować trzeba!
Post bardzo dla mnie przydatny. Ja też uwielbiam słodycze :(. Niestety to widać.
nawet nie mogę tego oglądać, bo już bym coś chrupnęła słodkiego:P
co za ironia.. tutaj piszesz o tym jak poradzic sobie z uzależnienia od slodyczy a tymczasem reklamujesz swojego bloga i przepisy na ciasta , sernik itp…
mi nawet wychodzi unikanie słodyczy:) chociaż przyznaję, że są takie przysmaki, których nie umiem sobie odmówić 😀
Dobra czekolada to nie tylko puste kalorie, a zdrowy dodatek diety :))
Oj ciężko jest mi odstawić słodycze…muszę w ciągu dnia zjeść coś słodkiego, bo żle sie czuje… badania robiłam i wyszły dobre aczkolwiek moja mama ma problemy z tarczycą wiec najprawdopodobnie i ja bedę miała….uwielbiam czekoladę ale rezygnuję z niej ponieważ zle wpływa na moją cerę ale z krówek nie zrezygnuję nigdy:-) dobrze, że za ciastami nie przepadam, bo pewnie też bym je tonami jadła:-) no i cieszę sie, że moja figura nie cierpi z powodu jeczenia dużej ilości słodyczy choć i tak teraz troszkę ilośćc ograniczyłam ale w niewielkiej ilości:-)
Zgadzam się ale w rozsądnych ilościach.
Wszystko jest dla ludzi:) Ważne jednak by zachować umiar.
Ojjj,ja chyba jestem idealnym przykładem osoby,która uwielbia słodycze i jest od nich wprost uzależniona :p
Bardzo przydatne rady i przyznam dużo prawy w tym jest. Ja mam bardzo ciężko ( pracuje w cukierni ) I ciężko mi uniknąć kontaktu z słodyczami zwłaszcza z czekoladą. Ja mam niestety przed okresem ogromną chęć na łakocie ale wtedy sobie nie żałuję 🙂 No i kawy nie słodzę już od roku i nie mam zamiaru wracać do zbędnego cukru
No rzeczywiście Twoja silna wola zostaje każdego dnia wystawiana na próbę, pracując w cukierni. Nie wiem czy był dała radę, jakbym oglądała słodycze każdego dnia:)
Mam prace siedzaca w biurze i tak ciezko oprzec sie czemus slodkiemu do kawy lub herbaty.. tym bardziej, ze caly czas mamy jakies ciastka lub inne smakolyki w zasiegu 🙂 dzieki za przydatne rady:)
Zastanawiam się nad tym sorbitolem… Przecież D-sorbitol występuje w jarzębinie, głogu dwuszyjkowym i w owocach z rodziny różowatych. Nie spotkałam się jeszcze z opinią o rakotwórczym działaniu sorbitolu :
Sorbitol (E420) rzeczywiście występuje w niektórych owocach. U niektórych osób może wywołać wzdęcia albo biegunkę ale jednak raczej nie jest rakotwórczy. Skreślę go. Dziękuję za uwagę:)
miało być o ograniczeniu, a przez te zdjęcia w sumie zgłodniałam 😀
świetny post – bardzo przydatny 🙂
Bardzo się cieszę:)
Chemiczne składniki bardzo chętnie skreślam z listy swojego menu. W smaku są niedobre :p
Ja również:)
Ja tez bardzo lubie slodycze, ale ostatno zawuwazylam, ze troche mniej ich zjadam, wyjadlam sie ich napradwe sporo i widocznie organizm tak bardzo tego juz nie potrzebuje…choc lubie piec ciasta, ciasteczka i rozne desery przyrzadzam to po ich zjedzeniu potem robie z nimi przerwe…
Pozdrawiam Helen:)
Ja stosuję bardzo skuteczną metodę mojej babci. Jeśli jestem w sklepie i mam ochotę na coś słodkiego, to wystarczy jak się na to wszystko popatrzę i sobię pomyślę… "tyle chemii…" i mi sie odechciewa! 😉 albo kupuje czekoladę 85%.
Świetny sposób! wypróbuję. Z tą czekoladą to także kupuję tę gorzką przynajmniej 70% kakao:)
przede wszystkim silna wola, odpowiednia dieta z ograniczeniem spożywania żywności przetworzonej, unikanie cukru
tu masz plan na 6 tygodni jak odstawić słodycze, prosty w załozeniach więc wykonalny zdrowesuplementy.pl/blog/jak-odstawic-cukier-i-slodycze-plan-na-6-tygodni-n14