Magnez – pierwiastek życia
Nivea Care, Lekki krem odżywczy – dobry krem uniwersalny
17 kwietnia 2016
Magnez – pierwiastek życia
Wellness&Beauty, Lotion do ciała z ekstraktem mango i papai
26 kwietnia 2016

Magnez – pierwiastek życia

Magnez – pierwiastek życia
W produktach, które spożywamy jest obecnie znacznie mniej magnezu jak jeszcze trzydzieści lat temu. Uważa się, że ponad 60% Polaków cierpi na niedobór magnezu zwany hipomagnezemią. Czasem sama dieta i picie kakao nie wystarcza, szczególnie jeśli żyjemy na wysokich obrotach, chcąc sprostać wyzwaniom tego świata. Nie pozostaje nic innego jak zdrowo się odżywiać  i sięgać po suplementy magnezowe.

Magnez – pierwiastek życia
Magnez nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia. Wybitny lekarz profesor Julian Aleksandrowicz nazwał go „królem życia”. Minerał ten bierze udział w ponad 300 reakcjach chemicznych zachodzących w organizmie. Działa regenerująco na układ nerwowy (relaksuje, łagodzi stres i bezsenność), odmładzająco; wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, jest regulatorem równowagi wapniowej, wzmacnia reakcje obronne organizmu (działa przeciwzapalnie), wykazuje także działanie przeciwnowotworowe. Rzadko jest jednak dostarczany w dostatecznej ilości.

Niedobór magnezu ma wyraźny związek z występowaniem chorób o podłożu psychicznym, jak coraz bardziej powszechne nerwice, depresje, choroba Alzheimera czy ADHD u dzieci oraz takich poważnych schorzeń, jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona albo epilepsja. Czasem wystarczą wysokie dawki tego pierwiastka przez dłuższy czas i organizm jest w stanie sam powrócić do równowagi bez przyjmowania antydepresantów czy innych leków.Czynniki, które zubażają organizm w magnez


◈ stres, zwłaszcza długotrwały, szybkie tempo życia, złe nawyki żywieniowe (nadmiar przetworzonego jedzenia)
◈ stosowanie używek w nadmiarze (kawa, mocna herbata, alkohol, palenie papierosów)
◈ nadmiar tłuszczów w diecie
◈ nadmiar błonnika w diecie (zmniejsza absorpcję magnezu i innych minerałów)
◈ długotrwała dieta odchudzająca
◈ fosforany i kofeina w napojach gazowanych (coca-cola)
◈ nadmiar cukru i produktów mlecznych w diecie (wapń)
◈ szczawiany (rabarbar, szpinak)
◈ niektóre leki (hormony – doustne środki antykoncepcyjne, leki moczopędne, antybiotyki z grupy tetracyklin, cytostatyki, anaboliki, leki psychotropowe, uspakajające i nasenne)
◈ stosowanie fluoru w pastach do zębów (blokuje wchłanianie magnezu)
◈ wyjałowienie gleby oraz rugowanie magnezu z żywności w procesie jej oczyszczania


Magnez – pierwiastek życia

Skutki niedoboru magnezu


◈ pogorszenie samopoczucia, uczucie zmęczenia, brak energii, rozdrażnienie, stany lękowe,  nerwica, depresja
◈ pobudliwość nerwowo- mięśniowa (drżenie mięśni np. powiek, warg, skurcze łydek, drętwienie i mrowienie kończyn)
◈ u kobiet silniejsze bóle miesiączkowe, częstsze poronienia, trudniejsze porody, bardziej uciążliwy PMS i menopauza.
◈ zaburzenia pracy serca (kłucie albo kołatanie serca)
◈ trudności w koncentracji
◈ kłopoty ze snem (bezsenność, koszmary nocne, nocne poty, uczucie zmęczenia nawet po wielogodzinnym śnie)
◈ bóle stawów oraz wrażliwość na zmiany pogody
◈ bóle zębów, dziąseł, próchnica
◈ wypadanie włosów, łamliwość paznokci
◈ bóle i zawroty głowy
◈ osłabienie odporności
◈ niski poziom magnezu ma ścisły związek z niedoborem witaminy D niezbędnej do prawidłowej budowy kościMagnez – pierwiastek życia

Zapotrzebowanie na magnez dla dorosłego człowieka wynosi ok. 300-350 mg na dobę. U kobiet w ciąży i w okresie laktacji wzrasta do 450 mg. Biorąc pod uwagę, że wiele osób może mieć większe zapotrzebowanie – poddane długotrwałemu stresowi, osoby pijące dużo kawy, sportowcy lub osoby ciężko pracujące fizycznie, należy wówczas przyjmować go w wyższych dawkach 500 do nawet 1000 mg na dobę. Warto wspomnieć, iż u ludzi po 60. roku życia ilość magnezu ulega drastycznemu zmniejszeniu w organizmie o nawet 60-80% w porównaniu do zawartości w tkankach u dzieci.

Uzupełnianie niedoborów magnezu może potrwać kilka miesięcy a nawet rok. Warto przez ten czas jednocześnie włączyć do diety produkty bogate w ten pierwiastek (orzechy, kakao, gorzka czekolada, migdały, pestki dyni, mąka pszenna razowa, kasza gryczana, jęczmień, soja, ryż, kukurydza) oraz zrezygnować lub znacząco ograniczyć spożywanie kawy i napojów gazowanych. Jeśli to możliwe, zredukować również poziom stresu. Magnez występuje także w niektórych ziołach, m in. we wrotyczu balsamicznym, fiołku trójbarwnym, przelocie złocistym, przytulinie białej, w owocach dzikiej róży czy bobrku trójlistnym.


Magnez powinien być przyjmowany wraz witaminą B6 (zwiększa jego wchłanianie), a także z wapniem w stosunku 1:2 (1 część magnezu, 2 części wapnia) – tutaj powinniśmy zachować odstęp kilku godzin). Dobrze jest również przyjmować jednocześnie potas lub pokarmy w niego bogate np. sok pomidorowy albo banany oraz cynk (warzywa strączkowe, ziarna słonecznika, orzechy, ser żółty).


Jaki magnez jest najlepiej wchłaniany?

Magnez – pierwiastek życia
Wybierając preparat z magnezem należy zwrócić uwagę na:
❉ rodzaj soli, w skład który wchodzą jony magnezu (organiczny lub nieorganiczny), organiczny znacznie lepiej się wchłania.
❉ ilość jonów magnezu w 1 tabletce, decyduje o częstotliwości podawania preparatu
❉ dodatek witaminy B6, która ułatwia wchłanianie tego pierwiastka.


Magnez najlepiej przyswaja się pod postacią soli organicznych (w przypadku mleczanu i cytrynianu na poziomie ok.90%) czyli:

❉ cytrynian  np. Magnesol 150(Krk), Magne-B6 Max (Sanofi)
❉ wodorocytrynian  np. Aronomag (Herbapol)
❉ mleczan np. Maglek B6 (Lek-Am), Magvit (Glaxo-Smith-Kline).
❉ asparaginian   np. Asmag, Asmag Forte (Farmapol), Filomag B6 (Filofarm)
❉ wodoasparaginian np. Magnefar (Biofarm) , Lactomag (ZPF Chance)
❉ chelat (kompleks z aminokwasem glicyną) np. Chela-MagB6 (Olimp Labs), Magnez Chelat (Solgar), Magnesil B6 (Oleofarm).
❉ glukonian np. Magsolvit B6 (Galenus), Magnezik Junior (Pasmedic)
❉ jabłczan np. Magnesium Malate (Swanson)


Magnez w formie nieorganicznej ma znacznie słabszą przyswajalność (węglan – 30%, tlenek – 4%, wodorotlenek, chlorek, trójkrzemian, siarczan) – tych lepiej unikać poza chlorkiem magnezu, który stanowi tutaj wyjątek. Ma on imponującą szybkość wchłaniania. Zawiera 11,8% magnezu i 88,2% chloru. Magnez można również uzupełnić transdermalnie (przez skórę), zażywając kąpieli magnezowych lub stosować oliwę magnezową.

Do tego zabiegu poleca się właśnie chlorek magnezu. Przygotowanie oliwy magnezowej wymaga jedynie dwóch składników:  100g chlorku magnezu sześciowodnego (MgCl2 x 6H2O) w postaci proszku albo płatków (oznaczony CZDA – czysty, pozbawiony metali ciężkich) oraz wody destylowanej 200ml. Należy zalać go wodą i pozostawić do całkowitego rozpuszczenia. Powstały roztwór ma lekko tłustawy poślizg. Oliwą magnezową naciera się wybrane partie ciała. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie.


Magnez – pierwiastek życia

Jaki rodzaj magnezu dla kogo?

U osób zdrowych najlepiej wchłanianą postacią magnezu jest cytrynian, mleczan, asparaginian oraz chelat. W przypadku nadkwaśności i w stanach zapalnych żołądka warto wybrać tlenek, zaś w niedokwaśności – chlorek magnezu. U chorych na refluks żołądka poleca się węglan magnezu. U osób starszych, bądź chorujących na serce czy nadciśnienie polecany jest preparat magnezowy z potasem. U osób cierpiących na chorobę wrzodową  zaleca się magnez w postaci tabletek dojelitowych (Slow-Mag, Magvit B6), które dzięki otoczce rozpuszczają się dopiero w jelicie cienkim, gdzie jest największa wchłanialność.

Najlepiej jest przyjmować magnez w kilku ale mniejszych dawkach, niż w jednej dużej. Przy wyborze odpowiedniego preparatu należy zwracać uwagę na ilość jonów magnezu w jednej tabletce, nie zaś soli magnezowych. Kojąco na stres oraz w korzystnie przypadku bezsenności wypływa przyjmowanie preparatów magnezowych w szczególności wieczorem na 1-2 godziny przed udaniem się na spoczynek.


Zachęcam was do suplementowania magnezu, szczególnie w tym zabieganym, nieprzewidywalnym, obfitującym w stres świecie.  Sama często po niego sięgam. Odczuwacie czasem braki magnezu?

Helen G.


Bibliografia:
Notatki własne
J. Górnicka, Apteka Natury. Poradnik Zdrowia, Warszawa 2005.
Nexus Nr 1(63) styczeń-luty 2009, art. „Zdrowotne właściwości chlorku magnezu”.
https://akademiawitalnosci.pl/10-oznak-ze-mozesz-miec-za-malo-magnezu-w-organizmie/
https://kobieta.wp.pl/rola-magnezu-w-organizmie-kobiety-5982709232276609a?ticaid=116dcf
https://www.domzdrowia.pl/artykul/jak-wybrac-najlepszy-dla-siebie-preparat-z-magnezem-389

21 Komentarze

 1. Avatar cherry belle pisze:

  Super kompendium, ja łykam magnez co dziennie :)

 2. Avatar anaikosmetyki pisze:

  Super post :) Ja też łykam magnez

 3. Avatar kamila pisze:

  Świetny post.Warto uzupełniać magnez ,jeżeli nawet minimalny występuje niedobór lub przyjmuje się leki,które go wypłukują ;)

 4. Avatar beatyfrommadeline pisze:

  Też staram się o nim pamiętać;) Można zrobić również oliwkę magnezową z chlorkiem magnezu zmieszaną z wodą, wtedy magnez wchłania się przez skórę;)

 5. Avatar kafkazmlekiem pisze:

  Jakoś nie pamiętam zupełnie o magnezie – może powinnam zadbać o jakieś kosmetyki z magnezem i więcej tego pierwiastka w diecie :)
  Zaskoczyło mnie, że wypadanie włosów może być spowodowane niedoborami właśnie magnezu, a to jest moja mała zmora ;)

  • Avatar Helen G. pisze:

   Niestety ma związek, sama ma problem z nadmiernym wypadaniem włosów i biorę leki, które utrudniają wchłanianie magnezu, więc jest coś na rzeczy.

 6. Avatar JolaK pisze:

  Biorę magnez w miarę regularnie:)

 7. Avatar Marzena pisze:

  Ja często wracam do suplementacji magnezu, od razu czuję gdy mi go brakuje. Bardzo fajny post, znalazłam tutaj wiele przydatnych informacji

 8. Avatar Paulina Pintal pisze:

  Super post. :)

 9. Avatar Marta pisze:

  Ja uzupełniam magnez przy okazji się relaksując. :) Można kupić sól magnezową, którą wsypujemy do miski z letnią wodą i moczymy w niej stopy przez 20-30 minut. Świetny relaks po dniu pracy i w dodatku samo zdrowie.

  • Avatar Helen G. pisze:

   Magnez świetnie się wchłania przez skórę, muszę spróbować zrobić sobie taką kąpiel, chociaż dla stóp:)

 10. Avatar Marta pisze:

  Nie chcę być posądzona o jakiś marketing, więc możesz tego komentarza nie akceptować na bloga, ale ja kupuję sól na zechsal.pl – tam jest cała masa produktów magnezowych.

  • Avatar Helen G. pisze:

   Zwykle tego nie robię, usuwam linki ale tutaj zrobię wyjątek :-) Dziękuję za polecenie, zajrzę.

 11. Avatar ika pisze:

  czytałam gdzieś, że magnezu nie powinno się spożywać z posiłkiem lub bezpośrednio po, bo może tworzyć różne, czasem niekorzystne związki

  • Avatar Helen G. pisze:

   Spotkałam się z informacją podaną na ulotce któregoś z magnezów, że zaleca się go przyjmować podczas posiłku. Nie mam pojęcia jaka jest prawda. Ja biorę magnez niezależnie od posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *