Pielęgnacja roślin to moja wielka pasja od dziecka. Dużą rodość sprawia mi zajmowanie się roślinami, podlewanie, nawożenie, przesadzanie, przecieranie z kurzu, robienie kąpieli liściom, rozmnażanie z sadzonek itp. Gdybym mogła, rzuciłabym swoją pracę i poświęciła się hodowli roślin. Póki co robię to hobbystycznie. Zajmowanie się kwiatami relaksuje mnie, uspokaja, wycisza stresy dnia codziennego, zawsze poprawia mi nastrój.
Wiele osób, które wiedzą o mojej „roślinnej pasji” prosi mnie o rady związane z hodowlą roślin. Dziwują się, jak udaje mi się zachować moje okazy roślin w tak dobrej kondycji.
Dalatego postanowiłam w końcu podzielić się z wami, jak pielęgnować rośliny doniczkowe, by pieknie rosły i wszyscy wam zazdrościli. Niemniej jednak, jest to wpis bardzo osobisty, w którym niejako „obnażam siebie”, także proszę o wyrozumiałość.
Zobacz także → Prozdrowotne rośliny doniczkowe, które warto mieć w domu.
Jak dbać o rośliny doniczkowe, by pięknie rosły
1. ZADBAJ O PODSTAWY – DOSTĘP DO NATURALNEGO ŚWIATŁA ORAZ WODĘ
Rośliny to w końcu żywe organizmy, które do życia, czyli do prawidłowego wzrostu potrzebują naturalnego światła oraz wody – najlepiej odstanej. Rośliny podlewamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Dla większości roślin gorsze jest ich przelanie, jak przesuszenie. Do podlewnia kwiatów używam odstanej wody kranowej z konewki. Starajmy się zapewnić kwiatom doniczkowym stanowisko zbliżone do naturalnego, czyli np. kaktusy potrzebują dużej ilość promieni słonecznych i idealna dla nich będzie wystawa okien południowa bądź zachodnia, zaś palmy czy bluszcz już niekoniecznie – lepiej, by stały nieco dalej od okna, niektóre gatunki palm mogą stać nawet w głębi pokoju, jak u mnie.
2. NIE ZAPOMINAJ O REGULARNYM NAWOŻENIU ROŚLIN
Z własnego doświadczenia wiem, że rośliny bardzo lubią, jak je się regularnie nawozi. W sezonie od marca/kwietnia do października warto robić to dość często w zależności od gatunku, raz na około 1,5-2 tygodnie. W zimie także warto nawozić rośliny ale rzadziej np. raz na 1-1,5 miesiąca, aby zachować ich w dobrej kondycji.
W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów nawozów do roślin doniczkowyh/domowych. Ja najchętniej wybieram te nawozy płynne, bo są wydajne, sama mogę dozować moc ale dobre są również te w pałeczekach – są bardziej wydajne, bowiem uwalniają składniki odżywcze nawet przez 3 miesiące.
Zobacz także → jak dbać o storczyka, orchdeę?
3. PRZECIERAJ ROŚLNY Z KURZU, RÓB KĄPIELE LIŚCIOM
Niektóre gatunki roślin jak palmy, draceny czy fikusy lubią, kiedy od czasu do czasu zrobi się im kąpiel. Pamiętać tylko należy, by doniczkę przykryć workiem foliowym, aby woda nie dostała się do ziemi. Jedynie liście polewamy słabym strumieniem letniej wody – potem wycieramy delikatnie czystą ściereczką lub ręcznikiem kuchennym.
4. RÓB TO Z SERCEM, MÓW DO ROŚLIN, NAZWIJ SWOJE OKAZY
Rośliny, to żywe organizmy jak my – ludzie. Wierzę, że kwiaty są energią, doskonale odczuwają bodźce z zewnątrz, muzykę, zwyczajnie potrzebują czułości. Rośliny lubią, jak się do nich mówi.
Jeśli nie traktujemy podlewania roślin, jak zło konieczne, nie wysyłamy im negatywnej energii – one to odbiorą w sposób odpowiedni dla siebie i z pewnością się nam odwdzięczą atrakcjnym pokrojem. Nieraz słyszałam twierdzenia ludzi, że nie mają ręki do roślin, nie mają głowy i ochoty do ich podlewania. Nie dziwota, że rośliny im wtedy łatwo zasychają.
Każdy okazów mojej kolekcji kaktusów ma swoje imię. Na spodzie doniczki umieszczam karteczkę imieniem i czasem zagadam do gościa typu co słychać? Lub uczeszę kaktusa o imieniu Franek z gatunku „głowa starca”. Może to brzmi śmiesznie i niewiarygodnie, lecz one to uwielbiają i odwdzięczają się np. szybkim wzrostem, kwitnieniem itp.
5. REGULARNIE PRZESADZAJ, PRZYCINAJ, FORMUJ
Rośliny doniczkowe warto co pewnien czas w zależności od potrzeby przesadzić do większej doniczki. W przypadku kaktusów nie jest to tak często konieczne, gdyż one akurat dobrze rosną z ciasnych doniczkach.
Generalnie powinno się przesadzać rośliny lub przynamniej przycinać im nieco korzenie i wymieniać im ziemię na nową w przypadku młodych okazów raz na 1 rok, zaś starsze raz na 2-3 lata. Czasem także wystarczy wymiana wierzchniej warstwy świeżej ziemi. Dno doniczki przy przesadzaniu warto wysypać wartswą keramzytu – który stanowi naturalny drenaż.
Niektóre rośliny jak bonsai, fikus retusa albo geranium lubią regularne przycinanie – wtedy rosną lepiej, liście bardziej się zagęszczają.
Życzę wam udanej, wspaniałej uprawy roślin! W razie pytań, na każde odpowiem.
Helen