Ból gardła dopada nas zwykle jesienią i zimą. Wtedy też najczęściej łapiemy infekcje. Zamiast od razu sięgać po gotowe leki z apteki, warto poznać kilka równie skutecznych domowych sposobów, by dolegliwość tę zdusić w zarodku. Mój dziadek zawsze mawiał, że na bolące gardło najlepsze są…lody. Nie wiem ile w tym stwierdzeniu jest prawdy ale kilka razy zdarzyło mi się jeść lody podczas bólu gardła i przynosiły chwilową ulgę. Chłód bowiem lekko uśmierza ból. Trzeba jeść lody tylko powoli 🙂
Ból gardła potrafi niejednemu uprzykrzyć życie. Nieprzyjemne uczucie kłucia, suchości, pieczenia albo drapania, to najczęstsze objawy nieżytu gardła. Warto wtedy zrezygnować z palenia papierosów, ostrych przypraw oraz alkoholu, które dodatkowo mogą podrażniać błonę śluzową. Dbajmy też o nawilżenie pomieszczeń, w jakich przebywamy. Często wietrzmy pokój a na kaloryferach zawieśmy mokre ręczniki. Wskazana jest również aromaterapia, wdychanie olejków eukaliptusowego czy sosnowego, a także picie dużych ilości płynów.
║DOMOWE SPOSOBY NA BÓL GARDŁA
║DOMOWE SPOSOBY NA BÓL GARDŁA
Płukanie gardła wodą z solą
To stary sposób na infekcje gardła. Zawsze kiedy bolało mnie gardło mama kazała mi płukać je roztworem (1 łyżeczka soli na około ½ szklanki ciepłej wody). Płukankę robić kilka razy dziennie.
Płukanie gardła naparem z szałwii
Można zarówno płukać nim gardło, jak i pić. Szałwia działa przeciwzapalnie oraz zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Wystarczy zaparzyć 1 saszetkę ziela szałwii ½ szklanki wrzątku. Parzyć 15 minut. Przestudzić. Można dodać też 1 łyżeczkę Azulanu (alkoholowy wyciąg z rumianku).
Płukanie gardła Septosanem
To niezawodna mieszanka ziół firmy Herbapol, stosowana w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz w anginie. Należy zalać 1 łyżkę ziół 1 szklanką wrzątku i naparzać pod przykryciem 20 minut. Odstawić na 10 minut, po czym przecedzić. Stosować do płukania jamy ustnej i gardła 2-4 razy dziennie. Septosan można kupić w aptekach albo w sklepach zielarskich.
Propolis
Propolis jest cudownym naturalnym lekiem o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybicznych i regenerujących. Można stosować go zarówno pod postacią kropli (polecam zrobić sobie domową nalewkę propolisową i pić 2-3 razy dziennie po 20-40 kropli (ok.1/2 łyżeczki) w ½ szklanki z 1 łyżeczką miodu); w postaci aerozolu do psikania gardła lub pastylek do ssania.Syrop z cebuli
Ułatwia odkrztuszanie, działa bakteriobójczo, wzmacnia odporność. Wystarczy kilka cebul pokroić w plastry. Na dno słoika wsypać łyżkę cukru pudru. Układać plastry cebuli, każdą warstwę przesypując cukrem pudrem albo płynnym miodem i lekko dociskać. Słoik odstawić w ciepłe i ciemne miejsce na kilka godzin lub na całą noc. Następnie przecedzić płyn do słoiczka. Do syropu można dodać sok z cytryny lub/i posiekany czosnek. Syrop z cebuli można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Syrop przyjmować 2-3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej (dzieci po 1 łyżeczce).
Żucie goździków
Goździki mają silnym antyseptykiem, działają odświeżająco i znieczulająco (przeciwbólowo). Łagodzą tym samym ból gardła oraz kaszel. Żucie goździków świetnie sprawdza się także przy bólu zęba albo w stanach zapalnych dziąseł. Można również smarować bolące miejsca olejkiem goździkowym.Czosnek
Działa jak antybiotyk, tylko że jest on naturalny. Zwalcza infekcje (działa silnie przeciwbakteryjnie). Przy bólach gardła warto spożywać 1-2 ząbki drobno posiekanego czosnku posmarowanego na pieczywie. Starym sprawdzonym sposobem na nieżyty gardła jest również picie ciepłego mleka z miodem, masłem i czosnkiem.
Mieszanka ta doskonale łagodzi przekrwienie i podrażnienie błony śluzowej gardła. Mleko należy podgrzać w rondelku. Niektórzy nawet je zagotowują. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ w temperaturze powyżej 40-45°C cenne właściwości miodu ulegną zniszczeniu. Mleko powinno być raczej ciepłe, nie zaś gorące. Oprócz miodu do mikstury dodajemy ½ łyżeczki masła oraz drobno posiekany ząbek czosnku. Taki specyfik dobrze jest wypić wieczorem np. przed snem.
Mieszanka ta doskonale łagodzi przekrwienie i podrażnienie błony śluzowej gardła. Mleko należy podgrzać w rondelku. Niektórzy nawet je zagotowują. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ w temperaturze powyżej 40-45°C cenne właściwości miodu ulegną zniszczeniu. Mleko powinno być raczej ciepłe, nie zaś gorące. Oprócz miodu do mikstury dodajemy ½ łyżeczki masła oraz drobno posiekany ząbek czosnku. Taki specyfik dobrze jest wypić wieczorem np. przed snem.
Herbatka z kwiatów lipy
Z racji działania napotnego jest polecana również w przeziębieniu i grypie. Obecność związków śluzowych w lipie łagodzi ból gardła. Zamiast lipy można też po sięgnąć po inne równie skuteczne zioła jak tymianek, szałwia, liście malin, rumianek czy kwiat bzu.
Napój imbirowy z miodem i cytryną
Doskonale rozgrzewa, działa przeciwzapalnie oraz łagodzi ból gardła. Napój ten jest bardzo pomocny w przeziębieniu. Kawałek imbiru (ok. 3 cm) obrać ze skórki i pokroić w plasterki. Zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Dodać gruby plaster cytryny (trochę go wycisnąć) oraz 1-2 łyżeczki miodu. Pić ciepły.
Kogel-mogel
To stary ludowy sposób nie tylko na ból gardła, kaszel, chrypkę ale także na przeziębienie. Do zrobienia mikstury potrzebujemy 2 jajka i 2 łyżki cukru. Jajka umyć, następnie na chwilę zanurzyć we wrzątku, by pozbyć się ewentualnych zarazków salmonelli. Do jednej szklanki wbić żółtka, do drugiej białka. Do białek dodać cukier i ubijać powoli dolewając żółtka. Wypić.
Nalewka bursztynowa
Gorąco zachęcam was do jej przygotowania. Sama używam jej na co dzień, dodając 2-3 krople do herbaty profilaktycznie albo ½ łyżeczki w przypadku przeziębienia i towarzyszącej mu infekcji gardła. Rozcieńczoną nalewką bursztynową (1 łyżeczka na ½ szklanki) można także płukać gardło.
Woda z octem jabłkowym i miodem
Mieszanka ta nie tylko łagodzi stany zapalne gardła (działa odkażająco i ściągająco) ale też działa ogólnie wzmacniająco, usuwa toksyny i złogi z organizmu oraz pobudza metabolizm (przyspiesza spalanie tłuszczów). Do ½ szklanki lekko ciepłej wody dodać 1 łyżkę octu jabłkowego i 1-2 łyżeczki miodu. Dokładnie wymieszać. Ciekawostką jest, iż mikstura ta spożywana 3 razy dziennie przed posiłkami ułatwia odchudzanie. Jeśli nie chcecie pić tej mieszanki, możecie jedynie płukać chore gardło kilka razy dziennie roztworem złożonym z 1 łyżki octu jabłkowego i ½ szklanki lekko ciepłej wody.
A wy jak radzicie sobie z bólem gardła? Macie jakieś swoje sposoby? czy polegacie na specyfikach aptecznych?
Helen
syrop z cytryny czosnek i witaminy 😉
Sposoby bardzo dobre. Dodam jeszcze inhalację, czyli wdychanie ugotowanych i potłuczonych ziemniaczków. Tak z 10 minut. A jak ktoś nie ma ochoty na obieranie ziemniaków to jest jeszcze ziołowy Floradix. Tak samo pomaga. Ważne aby leczyć czymś co jest po prostu naturalne. Ostatnio koleżanka poczęstowała mnie sokiem z cebuli na gardło. Słyszałam o tym, ale nie dałam rady, jak weszłam do kuchni to coś nieźle dawało, a tam w spodeczku cebulka z cukrem :):)
Bardzo przydatny wpis, świetne sposoby:)
Najczęściej stosuję płukanie gardła naparem z szałwii, ale też piję mleko z miodem i masłem. Dobry jest też preparat z porostem islandzkim w formie pastylek do ssania, bo tworzy warstwę ochronną i nawilża.
Miałam te pastylki kiedyś, dobre były 🙂
W zeszłym tygodniu bardzo bolało mnie gardło i nie pomagały mi żadne lekarstwa. Następnym razem spróbuje tych metod
u mnie dużo piwka grzanego wystarcza 🙂 zawsze jakoś w miarę ten ból wówczas przechodzi 🙂
Nie próbowałam grzańca na ból gardła 🙂
Mleko z czosnkiem i miodem to ulubiony drink mojego męża gdy czuje że coś go łapie… ja uciekam wtedy gdzie pieprz rośnie bo czosnkowy oddech odstrasza 😀 P.s u mnie goździki najbardziej pomagają 😀 Na ból zęba też
Mnie na szczęście rzadko boli gardło. Nie znam tych sposobów. Szałwia jest dobra.
chyba muszę spróbować niektórych tricków bo gardło mnie boli juz 2 tygodnie i nic nie pomaga… 🙁
To dość długo… Może warto wybrać się do lekarza?
Akurat czosnek podrażnia śluzówkę, nabiału również nie powinno się spożywać przy infekcjach gardła, bo zwiększa stan zapalny.
Mnie czosnek bardzo pomaga.
Przydatne rady, o kilku sposobach nie wiedziałam. Obym nie musiała z nich korzystać 🙂
Moim sprawdzonym domowym sposobem na zlikwidowanie bólu gardła ale w fazie początkowej jest płukanie wodą z solą z dodatkiem kilku kropli wody utlenionej. Do tego piję po łyżce sok z cebuli. Ale ja robię troche inaczej. Obraną cebulę kroję w grubsze krążki i zalewam miksturą zrobioną z płynnego miodu i wyciśniętego soku z połowy cytryny. Takie moje sposoby stawiają mnie na nogi 🙂
Fajny pomysł z tym dodatkiem wody utlenionej do wody z solą:) Syrop z cebuli także można robić na bazie płynnego miodu, to nawet zdrowsza jego wersja, jak z cukrem.