Producenci kremów z filtrami tylko zacierają ręce nad rosnącymi wpływami ze sprzedaży. Jeszcze do niedawna kremy z filtrami były kupowane głównie w lecie, z przeznaczeniem na kąpiel słoneczną. Obecnie całkowicie zdominowały one rynek kosmetyczny i wiele kobiet stosuje kosmetyki z filtrami nierzadko wysokimi przez okrągły rok. Nie wiem czy jest to jest konieczne w takim kraju jak Polska, gdzie przez ponad pół roku panuje mrok i plucha a słońca jest tu jak na lekarstwo.
Już filtr SPF8 potrafi blokować promienie słoneczne i syntezę witaminy D w 98%. Nie wierzę w propagandę związaną z filtrami i w to, że ochronią naszą skórę przed starzeniem i rakiem. Owszem, latem opalając się na plaży czy nad jeziorem, jak najbardziej powinno się stosować kremy z filtrem ale czy w grudniu również jest to konieczne, kiedy słońce jest bardzo słabe a my większość dnia spędzamy w pomieszczeniu? Zainteresowanych tematem odsyłam do mojego wpisu filtry w kremach a niedobory witaminy D.
Wróćmy jednak do tematu dzisiejszego wpisu, czyli witaminy D, którą zaczęto niedawno nagłaśniać mediach, bo coraz więcej osób choruje na potęgę. Najnowsze wyniki badań epidemiologicznych wskazują, iż niedobór witaminy D w Polsce dotyczy aż 90-95% społeczeństwa. Witamina D w 90% powstaje w organizmie wskutek ekspozycji ciała na słońce, zaś tylko w 10% dostarczamy ją organizmowi wraz z pożywieniem.
➙ długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych
➙ niedostateczne przebywanie na świeżym powietrzu, na słońcu
➙ dieta uboga w witaminę D
➙ stosowanie kremów z filtrem
[clickToTweet tweet=”Suplementacja witaminą D może uchronić nas nie tylko przed przeziębieniem i grypą ale również przed innymi chorobami.” quote=”Suplementacja witaminą D może uchronić nas nie tylko przed przeziębieniem i grypą ale również przed innymi chorobami.”]
Właściwości WITAMINY D
◊ reguluje ilość gospodarkę wapniowo-fosforową
◊ warunkuje prawidłowy kościec i zdrowe zęby
◊ wzmacnia system odpornościowy
◊ poprawia samopoczucie (korzystnie wpływa na układ nerwowy i mięśniowy; łagodzi depresje)
◊ zwiększa spermatogenezę i hamuje rozrost endometrium (m in. zmniejsza bóle miesiączkowe)
◊ ma wpływ na 2000 genów
◊ działa przeciwnowotworowo
◊ bierze udział w 200 reakcjach w organizmie
Skutki niedoboru WITAMINY D
◊ osteoporoza i zwyrodnienia kości
◊ krzywica u dzieci
◊ osłabienie i wypadanie zębów
◊ nowotwory
◊ podatność na infekcje, stany zapalne skóry (alergie) i spojówek
◊ cukrzyca
◊ zaburzenia snu
◊ choroby autoimmunologiczne (stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty)
◊ demencja i choroba Alzheimera
◊ choroby serca
◊ nadciśnienie
◊ choroba Leśniowskiego-Crohna
Nie bójmy się SŁOŃCA
Suplementacja WITAMINY D
Niektórzy lekarze zalecają nawet suplementować witaminę D przez cały rok. Jest to zalecane szczególnie w przypadku osób, które nawet latem nie przebywają na słońcu, stosują kremy z wysokimi filtrami, są otyłe, u kobiet w okresie menopauzy oraz u osób powyżej 65. roku życia. Dla pewności możemy zbadać sobie poziom witaminy D we krwi, robiąc badanie 25-hydroksywitaminy D – 25(OH)D. Prawidłowy poziom witaminy D powinien wynosić 20-60 ng/ml. Poziom poniżej 12 ng/ml uważa się na niedobór witaminy D. Wielu badaczy uważa, iż stężenie witaminy D u człowieka powinno wynosić powyżej 35 ng/ml.
Dawkowanie witaminy D
(0-6 miesięcy) – 10 µg (400 IU*)
*IU to jednostka międzynarodowa
Witaminę D dobrze jest przyjmować: z magnezem, witaminą K2, Witaminą A, cynkiem albo borem, najlepiej podczas posiłku zawierającego tłuszcz.
Właściwości WITAMINY K2
◊ zapewnia szybsze gojenie ran
◊ wraz z witaminą D warunkuje prawidłowy kościec (zapobiega osteoporozie i próchnicy zębów)
◊ zapobiega chorobom serca, cukrzycy, reumatoidalnemu zapaleniu skóry (RZS), stwardnieniu rozsianemu (SM), Alzheimera
◊ działa przeciwnowotworowo
◊ korzystnie wpływa na układ nerwowy
◊ nie wykazuje działania toksycznego
Szczególnie jesień to dobry moment, aby rozpocząć suplementację witaminą D. Odpowiedni jej poziom może uchronić nas przed spadkami nastroju czy przeziębieniami typowymi dla sezonu jesienno-zimowego oraz innymi poważnymi schorzeniami. Myślę, że lepiej jest przyjmować witaminę D, niż ulegać szczepionkowej propagandzie szczepiąc się na grypę i narażając na związane z nią efekty uboczne.
Bardzo przydatny wpis kochana, dużo ostatnio czytałam na temat witaminy D i zdecydowanie warto ją przyjmować 🙂
Dziękuję, też tak myślę:)
Nie wiedziałam, że można łączyć witaminę D3 z K2. Świetny wpis:)
Każda mama ma w domu witaminę D3 dla maluchów, ale warto też czasem pomyśleć o swoim organizmie:)
Tak, nie tylko maluchy potrzebują witaminy D 🙂
Zgadzam się ze wszystkim o czym tutaj piszesz. O filtrach wypowiadałam sie też u siebie, ale odniosłam wrażenie, że wiele osób jednak w kosmetykach z filtrami widzi receptę na piękną skórę i zachowanie jej młodego wyglądu. Nie wiem skąd to przekonanie. Tzn. zdaję sobie sprawę, że nasze mózgi nieustannie są przez kogoś prane, ale czasami warto wsłuchać sie w siebie, pomyśleć trochę samodzielnie. Dosłownie NIGDY na codzień nie używałam na twarz kremu z filtrem, a używam wyłącznie na plaży, kiedy przebywam przez dłuższy czas w pełnym słońcu. Moja twarz ma sie dobrze, mimo upływu lat nie mam też zbyt wielu zmarszczek. Czas pomyśleć o wit. D, to fakt. Do tej pory łykałam od października tran, ale może zdecyduję się na witaminę.
Ja też nie mam pojęcia, skąd to przekonanie wśród kobiet o cudownych (przeciwzmarszczkowych) właściwościach filtrów. W większości kosmetyków i tak są to filtry chemiczne, niekoniecznie przyjazne dla skóry, niektóre zaburzają gospodarkę hormonalną i mogą działać kancerogennie. Więc nie wiem co gorsze. Starzeć się i tak będziemy a czy bez używania filtrów szybciej? Jest mnóstwo czynników wpływających na procesy starzenia. Też kiedyś łykałam tran, ale jest znacznie słabszy.
Ostatnio moje samopoczucie leży i kwiczy, więc może taki suplement by mi się przydał 🙂
Nachodzi powoli jesień, więc czemu nie? 🙂
Ja też jestem zdania, że warto przyjmować witaminę D i to nie tylko zimą. Podoba mi się, że ten preparat jest z witaminą K2.
Bardzo rzeczowy wpis:) Dzieki! Nie wiedziałam, że witamina D jest aż tak ważna. Chyba zacznę ją suplementować 🙂
Nie wiedziałam że tylko przez kilka miesięcy łapiemy witaminę D od słońca ! Może jak będę brała suplementy, jesienna pogoda nie będzie mnie tak gnębić ?
Myślę, że jest na to duża szansa, bo witamina D zapobiega spadkom nastroju 🙂
Nigdy nie unikałam słońca. I nie używałam przesadnie kremów z filtrem. Kiedyś to nawet o takich się nie mówiło. Moje zdrowie szwankowało, miałam słabe kości (zrobiłam badania), łamałam nogi (3 razy). Dopiero dwa lata temu, kiedy zbadałam sobie poziom witaminy D okazało się, że mam duży niedobór. Od tej pory łykam (pod kontrolą lekarza) suplementy. Ostatnio Kinon D2. Po kilku miesiącach zażywania wynik zdecydowanie się poprawił. A badanie gęstości kości wykazało, że wynik jest zadowalający. I samopoczucie również. Serdecznie pozdrawiam 🙂
Dobrze Krysiu, że zrobiłaś sobie to badanie poziomu witaminy D i że wyniki Ci się poprawiły. To dowód na to, że witamina D jest naprawdę niezbędna dla zdrowia i mocnych kości.
Witaminę D przyjmuję przez cały okres jesienno-zimowy i widzę dużą poprawę w samopoczuciu. Polecam!
Nie wiedziałam, że niedobór witaminy D może mieć tyle negatywnych skutków. Bardzo przydatny wpis.
Ja wiaminę D łykam w zimę
Witamina D to bardzo ważna witamina szkoda, że jeszcze tak mało „popularna”. Ja zażywam wit. D od prawie roku i zdecydowanie czuję się lepiej 😉
Bardzo fajny wpis. Racja jesień się zbiliza a za nią zima i czas sięgnąć po jakaś dawkę witaminy D 🙂
ostatnio jakoś sporo sie mówiło na temat skomplementowania tej witaminy
To prawda, nagłośnili ją w mediach.
Ja stosuję witaminę D od pół roku 🙂
I dostrzegasz jakąś różnicę?
Jak każda witamina jest bardzo potrzebna naszemu organizmowi. Dziękuję Ci za tyle przydatnych informacji, o których nie wiedziałam wcześniej.. Proszę więcej takich tematów 😉 Pozdrawiam :*
Miło mi, że mój wpis okazał się dla Ciebie pomocny 🙂 Polecam się na przyszłość. Zgłębianie wiedzy z zakresu pielęgnacji i zdrowia to moja pasja:) Pozdrawiam*
Suplementacja witaminą D3 jest korzystna szczególnie zimą, gdy jej niedobór jest duży (latem otrzymujemy ją poprzez promienie słoneczne). Poprawia samopoczucie, zapewnia prawidłowy wygląd włosów i paznokci. Must have na każdej diecie! 🙂
Niestety w ogóle nie mogę się opalać i mało przebywam na słońcu, więc suplementuję witaminę D przez cały rok.
Bardzo dobrze robisz:)
Ja wlasnie zaczelam podawac swojemu szkrabowi, ale sama tez musze zaczac suplementacje, faktycznie to bardzo wazne,
Witaminę D powinien suplementować każdy, nie tylko niemowlaki 🙂
Helen dokładnie tak witaminę D powinien przyjmować każdy nawet dorosły. 🙂 Ja sama stosuję w tabletkach a synkowi podaję w kapsułkach. I ważne by raz na jakiś czas sprawdzić poziom witamin bo niedobór jak i nadmiar jest groźny.
ja ostatnio przestawiłam całą rodzinę na witaminę D w kroplach, już nie muszę dla każdego kupować osobnego suplementu i pilnować kiedy komu trzeba dokupić bo się kończy, przyjmujemy rodzinnie 😉 o tej samej porze tylko dzieci po kropelce, a my rodzice po dwie..bardzo wygodne rozwiązanie.
Bardzo dobry pomysł, jeden preparat na całą rodzinę 🙂
Dorota a dostałaś bez problemu w aptece? Bo ja chciałam zakupić to musiałam czekać na zamówienie i kolejnego dnia miałam do odbioru, chociaż wiadomo może akurat apteka nie miała na stanie. 🙂 Ja też zaczęłam stosować takie rozwiązanie dla męża, mnie i synka 1,5 roczniaka. Po co wiele buteleczek jak można mieć jedną.
W każdej aptece można zamówić dany preparat. Przynajmniej ja tak robię, jak czegoś nie mają to zamawiam. Zwykle mam na następny dzień:)
O takim preparacie nie słyszałam, ale to faktycznie wygodne, ja jak narazie męczę się z tranem, bo dzieciaki go nie chciały a im podaje bobik dha bo smak ma raczej neutralny.
czy w cieplejszym i słoneczniejszym okresie jak wiosna lato również podajesz te kapsułki? Bo ja się zastanawiam..jeśli chodzi o witaminę d, raczej nie przedawkujemy w naszym klimacie, a z kwasów omega 3 to chyba tym bardziej nie ma co rezygnować..
Witaminę D może przyjmować przez cały rok, nawet latem. Nie sądzę, aby groziło ci przedawkowanie. Poza tym nie opalasz się na słońcu każdego dnia w południe, kiedy jest najmocniejsze słońce. Kwasy omega-3 są bardzo ważne. Powinniśmy je spożywać każdego dnia w diecie np. za sprawą olejów tłoczonych na zimno.
Dorota,nam pediatra dalej zalecił podawanie witaminy D dzieciom nawet latem, także jest to wskazane
I jak dziecko tego preparat akceptuje? Ma normalny smak?
Dziękuję, trochę poczytałam i dużo opinii jest takich właśnie, żeby nie przerywać podawania, bo u nas klimat zmienny i o przedawkowanie trudno…
Raczej w pełni neutralny, to chyba zasługa oliwy z oliwek, nie mamy problemów z jego podawaniem.
Też podajemy już dłuższy czas witaminę D i dziecko nie ma oporów, aby ją brać.
dziś miałam okazję skonfrontować z pediatrą swoje wątpliwości dot. podawania naszej witaminy d w lato, biorąc pod uwagę, że z ekspozycją na słońcu u nas różnie, a w badaniach są lekkie niedobory zalecenie mamy takie, żeby nie odstawiać naszych kapsułek dha.
Czyli dobrze…my też podajemy cały rok wit.d i młody mniej choruje.
z tego wniosek 🙂 my jeszcze mamy te nasze kapsułki wzbogacone w kwasy dha, więc tym bardziej nie przerywamy, b tego się nie da na słońcu nadrobić, a w przypadku naszego niejadka trudno też dostarczyć w pożywieniu.