Metoda ta posiada kilka zalet. Oliwka dla dzieci dobrze usuwa nawet mocny makijaż. Do tego natłuszcza, łagodzi podrażnienia i nawilża delikatną skórę wokół oczu. Płyny do demakijażu zazwyczaj nieźle radzą sobie z demakijażem oczu, niestety często powodują u mnie szczypanie i są na ogół niewydajne. Mama zawsze mi powtarzała, że makijaż oczu najlepiej rozpuszcza i usuwa tłuszcz (olej). Zamiast kupować gotowe kosmetyki do demakijażu radziła mi, bym stosowała oliwę z oliwek. Wtedy jej jednak nie słuchałam, bo byłam nastolatką i chciałam być modna, na bieżąco z nowym trendami kosmetycznymi. Dziś spoglądam na to trochę inaczej.
Zalety stosowania oliwki dla dzieci do demakijażu oczu
✔ jest tania i do tego bardzo wydajna. Przeciętny płyn do demakijażu oczu starcza mi na jakieś 2-3 tygodnie. ✔ dobrze radzi sobie nawet ze zmyciem mocnego makijażem oczu (dokładnie oczyszcza). Nie używam jednak tuszu wodoodpornego, więc nie wiem do końca pewna jak oliwka sobie z nim poradzi, trzeba to sprawdzić.
✔ natłuszcza i nawilża skórę wokół oczu i powieki
✔ łagodzi podrażnienia związane ze stosowaniem kosmetyków kolorowych (polecana dla wrażliwych oczu)
✔ nie szczypie ani nie piecze w oczy
✔ pielęgnuje rzęsy i brwi oraz ogranicza ich wypadanie.
<< Zobacz też: Dlaczego warto stosować naturalne oleje na twarz.
Minusy
✔ pozostawia tłustą warstwę, oczy lekko zachodzą mgłą ale jest na to sposób: po zmyciu makijażu oliwką myję twarz mydłem/żelem do mycia i lekko przemywam oczy. Tłusta warstwa od razu znika.
✔ butelka się niestety tłuści, muszę ją wycierać papierem i czasem myć mydłem. Też jest na to sposób, o którym piszę poniżej.
Moja rada
Jeśli wkurza was, że butelka od oliwki jest wiecznie tłusta, możecie przelać jej zawartość do pojemniczka z pompką (dostępny w Rossmannie za 1,99 zł). Dodałam też nieco olejku rycynowego, który doskonale wzmacnia rzęsy i brwi, a przy tym je trochę przyciemnia.
<< Zobacz też: Pielęgnacja okolic oczu.
➨ Jak zmywać makijaż oczu oliwką dziecięcą?
Demakijaż oczu oliwką można wykonać na dwa sposoby:
❶Płatek kosmetyczny zwilżam ciepłą wodą i odciskam nadmiar wody, nalewam nieco oliwki i przykładam płatek na zamkniętą powiekę. Czekam parę sekund i lekko przecieram płatkiem w dół. Powtarzam czynność, aż oko będzie czyste. Zazwyczaj zużywam 4 płatki kosmetyczne. Później dopiero myję twarz mydłem lub żelem.
❷Nalewam trochę oliwki na palce i masuję przez chwilę zamknięte oczy, a następnie dolną powiekę (oczy po otwarciu wcale nie szczypią!). Uzyskuję efekt „pandy” i zwilżonym w ciepłej wodzie i odciśniętym z jej nadmiaru płatkiem kosmetycznym usuwam makijaż. Tą metodę wolę bardziej, wydaje mi się szybsza ale to rzecz gustu.
<< Zobacz też Wypadanie rzęs i ubytki w brwiach, co robić?
OLIWKI, KTÓRE DOTĄD WYPRÓBOWAŁAM I POLECAM
✫ Oliwka Bambino (Beiersdorf) – jest ogólnodostępna w sklepach, marketach oraz w aptekach. Nie zawiera barwników. Ostatnio poprawił się jej skład. Wcześniej zawierała1 paraben. Obecnie ze składników negatywnych zawiera jedynie parafinę. Oliwka Bambino nie uczula. Jest bardzo delikatna, nie szczypie i nie piecze w oczy. Zawiera witaminę F. Posiada bardzo przyjemny zapach, do którego wciąż lubię wracać, pomimo tej parafiny.
Skład: Glycine Soja, Paraffinum Liquidum, Parfum, Ethyl Linoleate, Ethyl Oleate, Ethyl Linolenate, Propylene Glycol, BHA, Propyl Gallate, Citric Acid.
Pojemność/Cena: 150 ml/ok.7-8zł, 300 ml/ok.1o zł.
✫ Oliwka Babydream (Rossmann) – czasami stosuję ją zamiennie z Bambino. Ma od niej lepszy skład, bo nie zawiera parafiny, barwników i środków konserwujących. Posiada wyciąg z rumianku i nagietka, olej ze słonecznika, słodkich migdałów, jojoby oraz witaminę E. Nie trzeba obawiać się, że rumianek rozjaśni nam rzęsy. Oliwka nie powoduje żadnych podrażnień oczu. Niestety butelka jest wiecznie upaćkana, gdyż wylewając oliwkę na dłoń, kapie bo bokach.
Skład: Helianthus Annuus Seed Oil, Cetearyl Isononanoate, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Simmondsia Chinensis Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Chamomilla Recutita Flower Extract, Bisabolol, Calendula Officinalis Flower Extract, Tocopheryl Acetate, Tocopherol, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Parfum.
Pojemność: 250 ml (jest też wersja mini 50 ml – idealna na podróż)
Cena: ok. 5 zł
✫ Oliwka Babydream für Mama (do pielęgnacji kobiet w ciąży) – ma bogaty skład. Zawiera w składzie olej sojowy, olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy, olej jojoba, olej makadamia i witaminę E. Nie zawiera parafiny ani konserwantów. Dobrze się nadaje do demakijażu oczu, nie podrażnia. Do tego ładnie pachnie.
Skład: Glycine Soja (Soybean) Oil, Prunus Amygdalus (Sweet Almond) Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil/unsaponifiables, Simmondsia Chinensis (Jojoba)Seed Oil, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Tocopherol, Parfum.
Pojemność: 200 ml
Cena: 11,99 zł
✫ Oliwka Hipp (Rossmann) – ma świetny, krótki skład. Zawiera jedynie olej słonecznikowy, migdałowy i witaminę E. Nie zawiera parafiny, barwników, konserwantów, emulgatorów, parabenów ani surowców pochodzenia zwierzęcego. Może być stosowana od 1. dnia życia – wnioskuję, iż jest całkowicie bezpieczna. Oliwka Hipp ma przyjemny, delikatny zapach. Niestety oliwka cieknie po butelce, więc dobrze ją przelać najlepiej do buteleczki z pompką.
Skład: Helianthus Annuus Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Tocopherol, Parfum.
Pojemność: 200 ml
Cena: 14 zł
Polecam wypróbowanie tej taniej metody:) Co sądzicie o demakijażu oliwką dla dzieci?
Helen
no proszę, chyba wypróbuję, kiedyś coś o tym słyszałam, a Ty teraz pięknie to wyjaśniłaś, dzięki 🙂
Chyba również muszę spróbować, ponieważ po chusteczkach nawilżających dla niemowląt bardzo szczypią mnie oczy.
Ciekawy sposób
Też mam tą oliwkę bambino – musze dzisiaj wypróbować tą metodę !
Proszę Cię – nie myj buzi mydłem, to zabójstwo dla skóry 🙁
Pozdrawiam, vogue-beauty.blogspot.com 🙂
można jeszcze dodać do tego olejek rycynowy – jest najbliższy ludzkiemu sebum, dlatego w tej kwestii radzi sobie najlepiej 🙂
jakoś się nie mogę przekonać, ale jak wykorzystam swoje produkty to moze się skuszę 🙂
U mnie mydło sprawdza się chyba najlepiej, nie powiedziałabym, że to zabójstwo dla skóry, a mam wrażliwą cerę. Myję twarz naturalnymi np. Bambino, Białym Jeleniem a ostatnio zaczęłam używać Alep 20%.
dobry pomysł:)
Nie probowalam jeszcze tego sposobu na demakijaz oczu! Ciekawe ;))
z Bambino oliwki nie lubię, tłuści wszystko w koło, ale żeby zmywać makijaż to o tym nie słyszałam, lekko się zdziwiłam:)
Właśnie ta mgła na oczach potem jest tak wkurzająca. Ale przeczytałam Twój sposób i na pewno go sprawdzę na sobie.
Właśnie dzisiaj kupiłam oliwkę hipp i będę mieszać ją z innymi olejami i robić nią demakijaż całej twarzy 🙂
Pozdrawiam i zapraszam do mnie 🙂
Ooooooo świetny pomysł! Warto wypróbować!:D Tylko boję się szczypania bo mam bardzo wrażliwe oczy….. hm…
muszę spróbować 😉 ostatnio będąc w Rossmannie zastanawiałam się nad tą mini wersją Babydream, tylko potem pomyślałam; po co mi… a teraz już wiem po co 🙂
Również tak zmywam makijaż 😉
Najpierw używam właśnie tej Bambino, a następnie myję twarz żelem. Jest to świetny i tani sposób, który nie podrażnia, a nawet łagodzi zaczerwienienia
Ja od zawsze używam mydła i cały czas koleżanki zazdroszczą mi pięknej cery 🙂 Więc nie dla wszystkich mydło jest zabójcą 😀
Świetny sposób ograniczenie zbędnej chemii w pielęgnacji. Ja zrobiłam sobie płyn dwufazowy – po prostu trochę oleju w wodzie zdemineralizowanej. Po wstrząśnięciu nadaje się idealnie, a nie zostawia aż tak dużej tłustej warstwy 🙂
Ja już wypróbowałam tą metodę i jestem zachwycona:-) dzięki Helen:-) pozdrawiam:-)
Bardzo się cieszę, że ten sposób przypadł Ci do gustu:) Ja od dawna stosuję wyłącznie do oliwkę do demakijażu oczu – skóra wokół oczu jest nawilżona oraz w stosunku do płynów micelarnych wychodzi taniej:)
Też fajny pomysł:) spróbuję:)
Robię dokładnie tak samo:)też najpierw oliwka a potem żel lub mydło:)
Metoda ta bardzo przypadla mi do gustu i bylam nia zachwycona niestety… nie moge jej stosowac 🙁 przy moim zapaleniu spojowek ta metoda nie jest wskazana. Po demakijazu spojowki mam przekrwione, oczy pieka i taki stan utrzymuje sie na drugi dzien. A takie pokladalam w niej nadzieje.. 🙁
Rzeczywiście przy stanach zapalnych lepiej zaprzestać stosowania tej metody ale jak wyleczysz oczy to możesz spróbować tej metody ponownie:)
Próbowałam tej metody i rzesy niesamowicie szybko mi urosły ^_^
To prawda, oliwka bardzo wzmacnia rzęsy i przez to szybciej rosną:)
Oo dobry pomysł ! 😀 zdenkuje dwufazówkę Ziaja z oliwką i doleje wody z dzbana i oliwkę 😀
Musi być to woda zdemineralizowana?
Niekoniecznie, myślę, że można spokojnie użyć np. mineralnej bądź przegotowanej.
Dziękuję za ciekawą radę:) z chęcią rozejrzę się za taki emulgatorem płynnym.
jeśli do takiej oliwki dodać 10% emulgatora płynnego, nie trzeba zmywać potem oliwki żelem, wystarczy sama woda. taką oliwką można wówczas zastąpić żel do mycia twarzy – świetnie zmywa cały makijaż i zanieczyszczenia z całej twarzy. jest to tzw oliwka hydrofilowa. emulgator można kupić w sklepach internetowych z półproduktami kosmetycznymi. musi być płynny. taki sposób mycia twarzy stosuję od ponad roku, nie wysusza, nie podrażnia, nie obdziera skóry z jej naturalnej ochrony, co robią właśnie żele do mycia, świetnie oczyszcza, nie potrzebny jest potem żaden micel czy mleczko, skóra nie jest ściągnięta, a miękka i nawilżona. taki olejek można zrobić na bazie każdego olejku nawet zwykłej oliwy czy oleju słonecznikowego ze spożywczaka.
pozdrawiam
Kasia
ja zmywam calą twarz oliwką 🙂
Sprawdziłam tę metodę i faktycznie działa. Tylko trzeba dobrać taką oliwkę, która nie podrażnia.