Kwas L-askorbinowy a askorbinian sodu
Mimo, że najbardziej popularną formą witaminy C jest tzw. kwas L-askorbinowy, nie jest on odpowiedni dla każdego. Askorbinian sodu to buforowana forma witaminy C. Z racji tego, że zawiera sód, nie jest tak kwaśny, nie wywołuje również ewentualnych podrażnień przewodu pokarmowego (nadkwaśność żołądka, zgaga) u osób wrażliwych oraz nie niszczy szkliwa. Askorbinian sodu jest lepiej przyswajalną postacią witaminy C od czystego kwasu L-askorbinowego.
Witamina C naturalna a syntetyczna
Witamina C jest człowiekowi niezbędna do życia. Niestety nie jesteśmy w stanie jej wyprodukować, dlatego powinna być stale dostarczana z zwewnątrz, wraz z pożywieniem. Problem w tym, że obecnie warzywa i owoce z racji masowego stosowania nawozów, są w nią uboższe. Ponadto obróbka cieplna pokarmów bogatych witaminę C w znacznym stopniu ją niszczy.
Zarówno witamina C naturalna, jak i ta syntetyczna nie różnią się pod względem budowy chemicznej i właściwości. Faktem jest, że naturalna witamina C jest lepiej przyswajalna, jak ta syntetyczna, tyle że niewiadomo ile dokładnie jej jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem. Pamiętajmy, że nadmiar witaminy C jest wydalany z moczem, zatem nie ma zagrożenia z jej ewentualnym przedawkowaniem.
Zapotrzebowanie na witaminę C jest większe u osób ciężko pracujących fizycznie (np. u górników, sportowców), u osób intensywnie pracujących umysłowo, u osób chorujących na cukrzycę, nadciśnienie, przeziębienie, u osób starszych, palaczy, alkoholików ale też i u kobiet w ciąży i matek karmiących.
Witamina C na przeziębienie i wirusy
Regularna suplementacja witaminy C może uchronić nas przed przeziębieniem i wirusami. A jeśli już dojdzie do infekcji, przyjmowana w większych dawkach, skutecznie zdusza objawy przeziębienia. Wielokrotnie się o tym przekonałam. Witamina C jest bardzo pomocna we wszelkich stanach zapalnych organizmu.
Witamina C na odporność i nie tylko
Askorbinian sodu – jak przyjmować?
Zaleca się stosować 1-2 g dziennie (1g odpowiada około ½ łyżeczki). Askorbinian sodu nie kumuluje się w organizmie a jego nadmiar jest wydalany z moczem. Przy wyższych dawkach askorbinian sodu może u niektórych osób wywołać biegunkę, nudności, wysypkę albo bóle głowy – należy wówczas zmniejszyć dawkę i wszystko wróci do normy. Witaminy C nie powinno się podawać osobom chorującym na kamicę nerkową.
Przy przeziębieniach tolerancja witaminy C znacząco wzrasta, można wtedy stosować wyższe dawki (60-100g na dobę), aż do ustąpienia objawów.
Należy rozpuścić askorbinian sodu w wodzie i popić najlepiej podczas posiłku.
Helen