To powszechnie znany środek farmaceutyczny służący do przemywania ran. Okazuje się, że woda utleniona ma znacznie szersze zastosowanie, także w kosmetyce, w gospodarstwie domowym jako środek czyszczący i odkażający, w rolnictwie do pasteryzacji mleka, czy w medycynie tradycyjnej i niekonwencjonalnej. Woda utleniona (Hydrogenii peroxidum) to 3% roztwór nadtlenku wodoru (H2O2). W przemyśle chemicznym wykorzystuje się skoncentrowany roztwór nadtlenku wodoru (27,5-35%) zwany Perhydrolem, Hydroperytem albo Hyperolem o działaniu utleniającym.
║ Woda utleniona działa odkażająco przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, wybielająco, odnawiająco (pobudza ziarninowanie) i odwadniająco. Charakterystyczną cechą wody utlenionej jest jej pienienie wskutek wydzielania się tlenu i kontaktu z płynami ustrojowymi. Już 10-15 ml nadtlenku wodoru wlana do 1 litra wody zmniejsza ilość drobnoustrojów aż tysiąckrotnie!
► Do czego stosować wodę utlenioną?
❉ do przemywania i odkażania ran. Warto mieć wodę utlenioną w domowej apteczce. Jest niezastąpiona we wszelkich skaleczeniach.
❉ do płukania jamy ustnej w przypadku stanów zapalnych przyzębia i chorób dziąseł. Woda utleniona nie tylko wybiela zęby ale też i rozpuszcza kamień nazębny. Może się również okazać pomocna w przypadku bólu zęba wywołanego stanem zapalnym. Dobrze jest płukać usta wodą utlenioną profilaktycznie, przynajmniej wieczorem przed snem (1 łyżeczka na 50 ml wody), gdyż nie tylko ogranicza ona rozwój bakterii ale również działa wybielająco na zęby.
❉ jako jeden ze składników skutecznego domowego antyperspirantu na bazie oleju kokosowego, sody oraz olejku eterycznego. Swoją drogą serdecznie polecam wam jego wypróbowanie, gdyż dezodorant ten całkiem nieźle chroni przed potem, a przy tym jest naturalny i wychodzi stosunkowo tanio.
❉ jako składnik domowej pasty do zębów bez fluoru. Pasta ta dobrze oczyszcza zęby. Jest oparta na oleju kokosowym, sodzie, glicerynie i ksylitolu.
❉ do rozjaśniania włosów. To stary sposób na rozjaśnienie włosów. O ile stosowanie nierozcieńczonej wody utlenionej niszczy włosy, to użycie jej zmieszanej z wodą w proporcji 1:1 już nie.
❉ do przemywania w chorobach skóry (łuszczyca, egzema, AZS, grzybica czy trądzik). Należy jednak używać słabszego roztworu wody utlenionej (1-1,5 %). Wystarczy wodę utlenioną wymieszać z ze zwykłą wodą w proporcji 1:1. W przypadku grzybicy chore miejsca należy smarować nierozcieńczonym roztworem, dopóki dolegliwość nie zniknie. W przypadku trądziku należy przecierać skórę roztworem 1-1,5% wody utlenionej i 15-20 minutach zmywać ją zwykłą wodą, następnie smarować twarz kremem. Nie powinno się długotrwale stosować wody utlenionej do pielęgnacji skóry, gdyż może doprowadzić do jej przesuszenia, a także wywołać reakcje uczuleniowe i przebarwienia.
❉ jako składnik maseczki z sody oczyszczonej (jej ulepszonej wersji) do cery zanieczyszczonej, tłustej, mieszanej i trądzikowej. Maseczka ta dogłębnie oczyszcza cerę, wygładza, zwęża pory, reguluje wydzielanie sebum oraz rozjaśnia przebarwienia i blizny trądzikowe. Wystarczy zmieszać ze sobą 1 łyżkę sody i oraz po 1 łyżeczce wody mineralnej/przegotowanej oraz wody utlenionej, nałożyć na twarz na 5-10 minut, po czym zmyć letnią wodą. Na koniec nałożyć na twarz krem lub olejek.
❉ do prania, odplamiania i wybielania białych tkanin. Jeśli chcemy, aby biała odzież stała się jeszcze bielsza, warto dodać do pralki ok.150 ml wody utlenionej (w miejsce wybielacza). Woda utleniona doskonale też usuwa plamy z krwi.
❉ do czyszczenia blatów w kuchni, dezynfekcji lodówki czy deski klozetowej. Wystarczy rozcieńczyć wodę utlenioną zwykłą wodą.
❉ do zmywarki. Na jeden cykl zmywania naczyń należy dodać 40 ml wody utlenionej.
❉ do zakrapiania nosa oraz uszu w trakcje infekcji. Woda utleniona łagodzi katar, ból zatok oraz ból uszu. Należy wymieszać ze sobą 1 ampułkę (5 ml) soli fizjologicznej i 3 krople wody utlenionej. Zakrapiać do nosa przy pomocy pipetki. Niektórzy zakrapiają nierozcieńczoną wodę utlenioną do uszu (2 krople do każdego ucha, za pierwszym razem można zacząć od 1 kropli).
❉ do płukania warzyw i owoców. Dzięki ich płukaniu w zlewie z ¼ szklani wody utlenionej pozbędziemy się z warzyw i owoców wszelkich bakterii i środków, jakimi są one pryskane. Warzywa i owoce moczymy 20-30 minut, w zależności od grubości skórki.
❉ do odkażania i marynowania mięsa oraz ryb. Rozcieńczoną wodą utlenioną ze zwykłą wodą w proporcji 1:1 można zarówno płukać, jak marynować mięso (wystarczy 20-30 minut) przed przygotowaniem.
❉ do płukania gardła. Dzięki działaniu odkażającemu wody utlenionej złagodzimy dyskomfort związany ze stanem zapalnych gardła, jak suchość, ból czy drapanie. Należy wymieszać 1 łyżkę wody utlenionej w ½ szklanki wody i płukać gardło kilka razy dziennie. Miksturę można wzbogacić o 3-5 kropli płynu Lugola (roztwór wodny jodu).
❉ do kąpieli w przypadku bólu stawów, mięśni, kręgosłupa, a także w chorobach skórnych. Woda utleniona łagodzi wszelkie bóle mięśni. Można zrobić sobie relaksującą kąpiel, dodając do wypełnionej wodą wanny 5 buteleczek wody utlenionej. Kąpiel powinna trwać ok. 30 minut. Podczas kąpieli możliwe jest podwyższenie temperatury ciała, lekkie zaróżowienie skóry oraz niewielkie problemy z wypróżnianiem się. To normalne zjawisko świadczące o zanieczyszczeniu organizmu.
❉ do picia (stosowanie wewnętrzne) w przypadku wielu chorób jak grypa, przeziębienie, kandydoza, szumy uszne, zapalenie zatok czy nowotwory. Woda utleniona potrafi zwalczać bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Jest to jednak metoda budząca wiele kontrowersji. Została rozpropagowana przez rosyjskiego profesora medycyny Iwana Pawłowicza Nieumywakina. Naukowiec ten w swojej książce pt. „Woda utleniona na straży zdrowia” szczegółowo przedstawia metodę leczenia wielu dolegliwości dzięki przyjmowaniu wewnętrznemu wody utlenionej. Nieumywakin dzięki terapii nadtlenkiem wodoru, udało mu się wyleczyć wiele osób. Okrzyknięto go Głównym Uzdrowicielem Ludowym Rosji.
W przypadku stosowania wewnętrznego wody utlenionej można stosować jedynie 35% nadtlenek wodoru. Ten popularny 3% nadtlenek wodoru sprzedawany w aptekach, jest zanieczyszczony stabilizatorami (kwas 1-hydroksyetano-1,1-difosfonowy, disodu difosforan, czasem ołów) i nie nadaje się do picia. Skuteczność metody spożywania wewnętrznego wody utlenionej, rozpropagowanej przez Iwana Nieumywakina nie została oficjalnie potwierdzona naukowo. Poza tym woda utleniona może rozkładać się w organizmie na tlen i wodę lub wolne rodniki (anionorodnik ponadtlenkowy i rodnik hydroksylowy). Te drugie wykazują działanie mutagenne i genotoksyczne.
W przypadku stosowania wewnętrznego wody utlenionej można stosować jedynie 35% nadtlenek wodoru. Ten popularny 3% nadtlenek wodoru sprzedawany w aptekach, jest zanieczyszczony stabilizatorami (kwas 1-hydroksyetano-1,1-difosfonowy, disodu difosforan, czasem ołów) i nie nadaje się do picia. Skuteczność metody spożywania wewnętrznego wody utlenionej, rozpropagowanej przez Iwana Nieumywakina nie została oficjalnie potwierdzona naukowo. Poza tym woda utleniona może rozkładać się w organizmie na tlen i wodę lub wolne rodniki (anionorodnik ponadtlenkowy i rodnik hydroksylowy). Te drugie wykazują działanie mutagenne i genotoksyczne.
Woda utleniona 3% występuje w buteleczkach 100g oraz w żelu (Peroxygel) 15g.
<<< Zobacz także: Właściwości lecznicze sody oczyszczonej.
<<< Zobacz także: Właściwości lecznicze sody oczyszczonej.
Helen
Nie wiedziałam, że woda utleniona ma aż tyle zastosowań 🙂
Ja do niedawna też:)
Nie wiedziałam, że woda utleniona ma tyle właściwości. Zawsze stosowano ją u mnie do przemywania ran, teraz stosuje i wodę utleniona i oceniscepts 😀 Wypróbuje ją w kąpieli, czasem bolą mnie stawy to może pomoże ?
Spróbuj 🙂
Byłam straszną ignorantką, bo nic nie wiedziałam o wodzie utlenionej 🙂
Wszyscy się wciąż uczymy 🙂
Muszę spróbować maseczki z sodą 🙂
Jeśli nie masz nadmiernie wrażliwej skóry, to będziesz z niej zadowolona. Maseczka ta może lekko podrażniać skórę.
Nie mam 🙂
To dobrze 🙂
Cały wachlarz zastosowań ;p ja tylko korzystam w celu odkażenia ran i kiedyś płukałam gardło jak byłam przeziębiona 🙂
Ostatnio też zainteresowałam się bardziej właściwościami wody utlenionej. Tania, a można ją zastosować na wiele sposobów. Robię maseczkę z wodą i sodą, stosuję do przemywania ran i nie tylko, odkażania. Działa trochę wysuszająco, ale po nałożeniu kremu już jest ok:)
muszę nią włosy rozjaśnić:)
Tylko pamiętaj, aby rozcieńczyć z wodą 1:1.
„Woda utleniona doskonale też usuwa plamy z krwi.” – brzmi niczym wskazówka dla przyszłych morderców 😀 A tak serio, to nie miałam pojęcia o tym, jak można stosować wodę utlenioną poza odkażaniem ran 😉
Miałam na myśli np. te ubrań 🙂
Wiele z tych zastosowań znałam, ale niektóre mnie zaskoczyły. Co do picia wody utlenionej miałabym chyba jednak wątpliwości.
To kontrowersyjna metoda.
Bardzo ciekawy post. Nie wiedziałam, że woda utleniona ma tyle właściwości. O niektórych słyszałam. Mój brat pił wodę utlenioną. Podobno ma dobre działanie.
z tym domowy antyperspirantem to jest pomysł. Należy też pamiętać, że woda utleniona się utlenia więc np. do odkażania ran sprawdza się tylko do 24 h 😉
u mnie woda jest zawsze odkąd pamiętam
A stosował ktoś wodę utlenioną tak jak pisze w poście do uszu przy ich zapaleniu?
Ja stosowałam. Wkrapiałam 1-2 krople do uszu. Pomogła mi ale tylko doraźnie. Skończyło się na tym, że dostałam krople z antybiotykiem. Lekarka powiedziała, że woda utleniona podrażnia błonę bębenkową i nie powinno się jej stosować do uszu.