Z trądzikiem borykałam się wiele lat. Zawsze jednak zastanawiało mnie, dlaczego wyskakują mi krosty w tych samych miejscach na twarzy. Oprócz tradycyjnych zaskórników, które gościły u mnie na czole czy górnej części policzków, regularnie męczyły mnie trudno gojące, bolesne wykwity zwykle zlokalizowane wokół ust. Pojawiały się dosłownie jeden po drugim. Raz po lewej stronie, raz po prawej. Bardzo długo miałam w tych miejscach widoczne blizny, które musiałam zakrywać korektorem. Na szczęście w końcu zniknęły same. Ale wierzcie mi, nie wyglądało to za dobrze.
Aby zrozumieć przyczynę męczących mnie krost wokół ust oraz na szyi przy linii żuchwy, zaczęłam zgłębiać temat. Aż w końcu dotarłam do sedna sprawy. Poszczególne partie twarzy odpowiadają pracy odpowiednim narządom organizmu. Wszelkie jego niedomogi niejako objawiają się jako stany zapalne – wypryski, plamy albo opuchnięcia czy cienie, jak w przypadku skóry pod oczami. W moim przypadku notoryczne pojawianie się trądziku w rejonie ust znalazło potwierdzenie w konkretnej diagnozie. Wykwity skórne należy jednak możliwie najskuteczniej łagodzić stosując skuteczne kosmetyki przeciwtrądzikowe Anti-ance.
<< Zobacz też: Mydła na trądzik.
MAPA TWARZY
1 wątroba
Być może wypryski w tej części twarzy mogą być przyczyną nadmiernie obciążonej wątroby (ciężkostrawna dieta, nadmiar alkoholu) albo alergii pokarmowej.
2 i 3 pęcherz moczowy
Krostki w tej części twarzy świadczą o nieprawidłowej pracy pęcherza moczowego. Zastanówmy się czy nie wstrzymujemy zbyt często moczu albo czy nie cierpimy na stan zapalny pęcherza. Należy dużo pić (polecane są napary pokrzywy, skrzypu, bratka albo mniszka lekarskiego), przyjmować preparaty z żurawiną i witaminę C. Unikajmy noszenia bielizny ze sztucznych materiałów oraz ciasnych spodni.
4 jelita
Strefa na środku czoła odpowiada trawieniu czyli pracy jelit. Warto zwrócić uwagę na to co jemy. Częste wypryski w tej części twarzy powinny skłonić do przyjrzenia się swojej diecie i próbie oczyszczenia organizmu z toksyn. W przypadku kłopotów trawiennych (np. zaparcia, niestrawność) należy pić więcej płynów (w tym ziół wspomagających trawienie np. mięta, pokrzywa, koper, rumianek, dziurawiec) oraz jeść więcej lekkostrawnych produktów, zaś unikać tych przetworzonych.
5 i 6 serce
Strefa ta może zwiastować problemy z sercem, szczególnie jeśli koniuszek nosa przybiera sine zabarwienie. Z kolei noc guzowaty o czerwonym zabarwieniu z wyraźnymi żyłkami wskazuje na nadciśnienie. Warto zbadać sobie wówczas ciśnienie krwi i zrobić podstawowe badania krwi.
7 trzustka
Wypryski na nosie mogą zwiastować problemy wydzielnicze trzustki. Trzustka pełni istotną rolę w procesie trawienia, bowiem wydziela niezbędne do niego enzymy oraz produkuje hormony: insulinę i glukagon. Warto przyjrzeć się swojej diecie, czy nie obfituje w zbyt wiele tłuszczy.
8 i 9 nerki
Często w tej strefie zamiast typowych krostek występują cienie, worki oraz sińce. Są one często spowodowane nieprawidłową pracą nerek. Stąd opuchnięcia. Czasem też zwiastują problemy z tarczycą. Warto spożywać większą ilość płynów oraz robić okłady na oczy ze świetlika lekarskiego albo chabra bławatka. Oba zioła działają przeciwzapalnie, kojąco. Bławatek wykazuje dodatkowo działanie rozjaśniające.
10 pęcherzyk żółciowy
Jest to strefa, która odpowiada za zaburzenia trawienne.
11 i 12 żołądek
Wypryski na policzkach to oznaka nieprawidłowej diety, często obfitującej w zbyt dużą ilość cukru. Spożywamy więcej owoców i warzyw. Warto regularnie pić napar z rumianku albo dziurawca.
13 jelito grube
Jelito grube jest odpowiedzialne za końcowy proces trawienia i wydalanie. Wypryski w tym rejonie twarzy mogą być przyczyną jedzenia w pośpiechu, stresu, zbyt małej ilości ruchu oraz w nawykowym wstrzymywaniu wypróżnień. Wtedy zgromadzone toksyny „odbijają się” na skórze. Należy dbać o regularne wypróżnienia.
14 płuca
Krostki w tej strefie twarzy oznaczają alergie wziewne. Warto zaprzestać palenia papierosów. Czasem wypryski w dolnej części policzków oznaczają chore dziąsła i zęby wymagające leczenia.
15 i 16 narządy miednicy mniejszej – u kobiet: jajniki, jajowody, macica, pęcherz; -u mężczyzn: nasieniowody, gruczoł krokowy, pęcherzyki nasienne, pęcherz).
To strefa hormonalna. Wypryski w tym rejonie często pojawiają się u kobiet przed miesiączką. Strona, na której tworzą się wykwity wskazuje jajnik, który uwolnił jajeczko w procesie owulacji. Wypryski mogą świadczyć różnych zaburzeniach hormonów, m in. o zbyt wysokim poziomie prolaktyny, czasem testosteronu lub też zwiastować pewne niedomogi narządów miednicy mniejszej, co właśnie się u mnie po pewnym czasie okazało 🙁 Trądzik wokół ust może także świadczyć o niedoborze witamin z grupy B. Duży związek z hormonami ma pojawiające się owłosienie u kobiet nad ustami tzw. wąsik. Spowodowany jest zazwyczaj nadmiarem męskich hormonów płciowych (androgenów).
17 i 18 broda i szyja
Krostki przewlekle występujące na brodzie oraz szyi świadczą o zaburzeniach hormonalnych. Często też zwiastują nadczynność tarczycy oraz złą pracę nadnerczy. Wypryski na szyi są nieraz powodem stanu zapalnego w organizmie (infekcji), a także noszenia zbyt ciasnych kołnierzyków albo elastycznych golfów. Dodatkowo opuchnięta szyja wskazuje na niedomogi tarczycy.
Co sądzicie o związku trądziku z ewentualnymi niedomogami poszczególnych narządów? Zauważacie u siebie stale pojawiające się wypryski w konkretnym rejonie twarzy?
<< Zobacz też:
Popularne maści na trądzik
Olej konopny na alergię i trądzik
Maseczka z węgla aktywnego- hit na trądzik.
Helen
Bardzo ciekawy wpis! U mnie najczęściej pojawiają się wypryski w puncie 18 i 14 i coś jest w tym co napisałaś.. 🙂
Mega przydatny post dzięki:) Ja mam głównie problemy z policzkami:/
Świetny post ! Takiej informacji szukałam 🙂 U mnie winowajcą są hormony 😛
Wychodzi na to, że ja miałam problemy ze wszystkim 🙂 Ale w sumie coś może być na rzeczy, bo faktycznie zdrowo to ja się nigdy nie odżywiałam. Od kiedy używam Effeclara nie mam już problemów ze skórą, a tak samo jem co popadnie.
Bardzo dobry post dzięki za niego , dowiedziałam się wiele na temat zmian na skórze 🙂
Wspaniały post i super informacje;)
Nie trzeba dosłownie odnosić się do konkretnych narządów, wypryski mogą mieć z nimi związek ale nie muszą.
Miło mi to słyszeć:)
🙂
U mnie te nerkowe punkty się sprawdzają 🙂 no i nie mam już problemów z płucami jak widać, bo krosty minęły 🙂
Świetny post, podoba mi się bardzo!
Po mapie stwierdzam, że mam problemy z żołądkiem 🙁
Ciekawe informacje;) U mnie broda jest problemowa;p
U mnie najczęściej czoło. I policzek (11) coś w tym jest bo ostatnio prowadzę zła dietę :/
U mnie też wyskakują w tych samych miejscach, może coś w tym jest.
Przydatne informacje 🙂 Widzę odzwierciedlenie u siebie niestety
Sama borykam się z trądzikiem, ale o czymś takim nie widziałam. Na razie mój trądzik odzwierciedla fakt że jestem przeziąbiona i postanowił zrobić sobie pole minowe :D.
Nigdy się tym specjalnie nie interesowałam, bo nie cierpiałam nigdy na trądzić. Od czasu do czasu wyskoczy mi jakiś wyprysk w okolicach okresu, ale to normalne. Dobrze wiedzieć, że na twarzy odzwierciedla się stan naszego zdrowia.
Wiem jednak, że również dieta ma spory wpływ na wygląd naszej skóry. Choć wcześniej uważałam to za bzdurę, to jednak nietolerancje pokarmowe mogą się objawiać na rozmaite sposoby, również w postaci wyprysków i innych zmian skórnych.
No to u mnie wyszły problemy z wątrobą, pęcherzem moczowym, pęcherzykiem żółciowym i tarczycą 😉 Nie mam problemu z trądzikiem, wypryski pojawiają się u mnie tylko po zjedzeniu zbyt wielu ciężkostrawnych potraw no i w czasie przeziębienia (myślę, że to chyba dlatego, że wtedy się więcej pocę i skóra się po prostu zanieczyszcza)
Bardzo ciekawy wpis. Trafia w samo sedno! Nie przyszło by mi do głowy, że od wstrzymywania moczu mam krostki na czole 😉
Fajny wpis 😉
17 i 18- to u mnie występuje z powodu tarczycy, która u mnie jest słabszym organem. Wszystko się zgadza.
Bardzo przydatny wpis, u mnie 10 i 13 potwierdza się.
Mam problemy z miejscem 15 i 16, nie działają na to żadne kremy, żele ani maści 🙁 Jak mogę sobie z tym poradzić?
Też właśnie w tej strefie miałam problemy z trudno gojącymi się wypryskami. To miejsce odpowiadające za pracę narządów miednicy mniejszej czyli jajniki, jajowody, macica czy pęcherz. W moim przypadku przyczyną były zaburzenia hormonalne związane z jajnikami (endometrioza). Jeśli wypryski pojawiają się notorycznie, niezależnie od fazy cyklu (zwykle przez miesiączką nasilają się wypryski), to wówczas radziłabym udać się do ginekologa, zrobić badania hormonów.
Dobrze się dowiedzieć o mapie twarzy, dzięki niej możemy sami zacząć zdrowszy tryb życia w walce o piękną cerę 🙂
Miedzy bajki to mozna wsadzic. Przez 6 lat mialam chory pecherz. Wieczne infekcje, nietrzymanie moczu a w 2 i 3 nigdy nie mialam ani jednego pryszcza.
Wpis mówi o tym, że warto się przyjrzeć niektórym narządom jeśli wypryski odpowiadają danym miejscom (co nawet jeśli jest nieprawdą, skłania ku badaniom, co jest dobre). Nikt nie powiedział, że maja tak absolutnie WSZYSCY. Trądzik na twarzy w niektórych miejscach MOŻE ale, ale NIE MUSI zwiastować nieprawidłowości. U Ciebie mimo choroby pęchęrza się nie pojawił, więc spoko. Pamiętaj jednak, że nie jesteś jedyną wyrocznią i jeśli coś u Ciebie się nie sprawdza, nie znaczy, że mają tak wszyscy.
Zgadzam się. To nie jest reguła.