Liść laurowy zwany też liściem bobkowym albo warzywem szlachetnym, większości osób kojarzy się wyłącznie z kuchnią. Stosuje się go bowiem powszechnie do wszelkich do zup, potraw mięsnych i warzywnych (np. bigos, duszona kapusta czy rosół). Nic dziwnego, gdyż ziele to ułatwia trawienie, pobudza wydzielanie soków trawiennych. Oprócz zastosowania w kuchni, liście laurowe można z powodzeniem wykorzystać w kosmetyce jako tonik do cery mieszanej, tłustej i zanieczyszczonej, a także w dolegliwościach bólowych (w postaci olejku na bóle reumatyczne i żylaki).
O zrobieniu toniku laurowego pomyślałam w kontekście mydła Aleppo, które wytwarzane jest przecież z oliwy z oliwek i właśnie oleju laurowego. Jak wiadomo, im wyższe stężenie tegoż oleju, tym mydło to posiada większe właściwości lecznicze w chorobach skórnych, jak choćby trądzik. Doszłam do wniosku, że skoro olej laurowy ma takie cudowne właściwości, to dlaczego by nie spróbować łatwo dostępnej metody pielęgnacji twarzy, mianowicie toniku laurowego?
<< Zobacz też: Oczyszczającą pory maseczkę z białka kurzego.
►Jak działa tonik z liści laurowych na skórę?
Liść laurowy posiada właściwości antyseptyczne, przeciwgnilne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjnie, odkażające i gojące skórę. Tonik z liści laurowych polecany jest do cery zanieczyszczonej, tłustej i mieszanej ze skłonnością do trądziku. Dodatkowo działa złuszczająco, może też lekko wysuszać skórę (nie poleca się go osobom o cerze suchej ani wrażliwej, chyba że punktowo). Ponadto wykazuje właściwości regenerujące, przyspiesza gojenie ranek po wykwitach skórnych.
►Jak zrobić tonik laurowy to twarzy?
W większości przepisów, z jakimi się spotkałam, podane są proporcje 3 liści laurowych na 1 szklankę wrzątku. Ponieważ tonik może być stosowany tylko przez maksymalnie 3 dni (należy przechowywać go w lodówce, w szklanej butelce lub słoiczku), zmniejszyłam proporcję wody do pół szklanki.
Przepis
Składniki:
2-3 liście laurowe
1/2 szklanki wrzątku
Liście laurowe zalewamy ½ szklanki wrzątku. Przykrywamy spodeczkiem i parzymy tak długo, aż napar przestygnie. Następnie przecedzamy i przelewamy gotowy tonik do szklanej buteleczki. Tonik laurowy należy przechowywać w lodówce maksymalnie 3 dni. Stosujemy go 2 razy dziennie na uprzednio umytą twarz. Jeśli tonik wyda nam się zbyt mocny, zawsze możemy rozcieńczyć go wodą.
Tonik ma ziołowy zapach, przywodzi mi na myśl wywar na zupę albo sos. Jest intensywny ale w moim odczuciu nie drażni nosa. Mikstura nie nawilża, a raczej odkaża, goi rany i trochę złuszcza skórę. Może lekko wysuszać, dlatego konieczne jest zastosowanie porządnie nawilżającego kremu. Nie polecam go raczej osobom z suchą i wrażliwą cerą. Uważam, że tonik laurowy jest dosyć skutecznym naturalnym sposobem na problemy z trądzikiem. W dodatku jest śmiesznie tani i nie wymaga szczególnej roboty. Co ciekawe, hydrolat z liści laurowych, który znajduje się w ofercie sklepu Helfy kosztuje 64 zł! Tutaj mamy go prawie za darmo, więc sądzę, że tym bardziej warto spróbować.
Zalety:
✓ działa odkażająco, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo
✓ działa złuszczająco
✓ przyspiesza gojenie
✓ ziołowy zapach
Wady:
✓ może lekko wysuszać skórę
<< Zobacz też: tonik do twarzy ze świeżego mleka.
►Tonik laurowy – jako płukanka do włosów w walce z łupieżem
Oprócz zastosowania na problemy skórne, tonik laurowy można wykorzystać z powodzeniem do walki z łupieżem. Należy go wówczas rozcieńczyć wodą w proporcji 1:3 i zastosować jako płukankę po umyciu włosów (nie spłukujemy włosów ponownie wodą tak, jak w przypadku płukanki z octu jabłkowego). Płukanka laurowa działa odkażająco, ogranicza przetłuszczanie włosów. Nie należy stosować jej przez dłuższy czas, tylko doraźnie (do ustąpienia objawów), ponieważ może nadmiernie wysuszać włosy.
Co sądzicie o takim toniku z liści laurowych?
Helen
Oo, pierwszy raz słyszę o takim zastosowaniu liści laurowych. Chętnie zrobię sobie taki tonik żeby odkazić buzię. 🙂
Interesujący twór ! Lubię domowe toniki, aktualnie korzystam z tego, który sama wyczarowałam z soli z Morza Martwego. Szkoda, że tego nie można długofalowo używać.
Pierwszy raz czytam o takim zastosowaniu liści laurowych 😀
Bardzo interesujące, kiedyś wypróbuję taki tonik. Dodaję do listy "to do". Jak do niego dojdę to się pochwalę efektami 😉
wydaję się być bardzo ciekawy. na pewno wypróbuje, tylko skończę mój tonik z octu jabłkowego. 😉
Tonik idealny dla mnie 🙂
O, ja też pierwszy raz słyszę o takim zastosowaniu liści laurowych 🙂 chętnie wypróbuję 🙂 ciekawe jak się sprawdzi 🙂
Interesujące, z pewnością spróbuję, gdy cera będzie w gorszym stanie 🙂
wow, pierwsze czytam. Nie wiedziałam o tym, świetna sprawa. Choć tak jak piszesz nie nadaje się do cery suchej, ja taka mam i może zbytnio mnie wysuszyć. Może kiedyś się odważę:)
Ooo… Dzisiaj robię taki tonik! Na moją zanieczyszczoną i tłustą strefę T musi być idealny 🙂
Witaj Helen 🙂 Muszę sobie zrobić taki tonik,bo czasem mam problemy skórne ;)Pozdrawiam
Z octu jabłkowego? Też go czasem stosuję, bo świetnie oczyszcza ale piecze mnie po nim skóra:)
o widzisz i to jest dobre 🙂 jutro sobie to zmajstruje 🙂
pierwszy raz słyszę o zastosowaniu liści laurowych na skórę 🙂
Babcia mi mówiła o tym, że właśnie taka plukanka jest bardzo dobra na łupież, trądzik na plecach i na klatce piersiowej.
Łaał 🙂 Na pewno jutro wypróbuje 😀
Może być dowolny krem nawilżający albo jakiś naturalny olej np. olej kokosowy.
co po takim toniku mozna nalozyc na twarz zeby ją nawilzyc ?
Jest super zarówno na twarz jak i włosy przy okazji można przetrzeć wacikiem szyję i dekolt polecam 🙃
Krem nawilżający olejki istnieje też olejek laurowy który możesz dodawać do kremu jeśli zauważysz że skórę masz przesuszona to szybko intensywne nawilżanie w postaci kremów maseczkę jest tego do woli