Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety
Recenzja uspokajającej piany do kąpieli Receptury Babuszki Agafii
25 września 2017
Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety
Recenzja lekkiego kremu przeciwzmarszczkowego Nivea
4 października 2017

Tabletki antykoncepcyjne – wady i zalety

Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety
Antykoncepcja hormonalna jest aktualnie uznawana za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w wielu środowiskach wciąż jednak wzbudza kontrowersje. Nie jest to oczywiście rozwiązanie idealnie. Tabletki antykoncepcyjne maję zarówno wady jak i zalety, które chciałabym wam przybliżyć. Po pigułki antykoncepcyjne sięga 23% Polek.[*] W Polsce jednak nadal prym wiodą prezerwatywy. Jako metodę antykoncepcyjną wybiera je 60-70% młodych osób, w tym około 30-40% par będących w stałych związkach. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) prawie 60% małżeństw w Polsce jest zawieranych z powodu ciąży. To całkiem duży odsetek, zwłaszcza że tylko kilkanaście procent z nich trwa dłużej jak 1-2 lata. Większość prędzej czy później się rozwodzi.


Tabletki antykoncepcyjne - wady i zaletyAntykoncepcję hormonalną wybiera średnio co trzecia kobieta stosująca antykoncepcję. Do jej rodzajów zaliczają się nie tylko tabletki antykoncepcyjne ale również plastry antykoncepcyjne, krążek dopochwowy, wkładka wewnątrzmaciczna, spirala, implant, zastrzyki hormonalne i pigułka „72 godziny po” (postkoitalna).

W dzisiejszym wpisie chciałabym się skupić wyłącznie na tabletkach antykoncepcyjnych, gdyż w ich stosowaniu mam ponad 14-letnie doświadczenie. Przyjmuję je nie tylko z przyczyn ściśle antykoncepcyjnych ale przede wszystkim z medycznych. Wstyd mi się przez wami przyznać ale jestem skazana na tabletki antykoncepcyjne na długie lata, najprawdopodobniej do menopauzy :(

Na przestrzeni tych 14 lat przyjmowałam kilka preparatów, przy czym od ostatnich 3 lat jestem wierna tabletkom Logest (a właściwie to Sylwie 20 – to polski tańszy zamiennik). Z nimi najlepiej się czuję. Niestety nie zawsze dobrze czułam się po tabletkach. Po Cilest bardzo bolały mnie piersi. Dolegliwość ta nie mijała nawet po pół roku ich przyjmowania. Po Diane35 miałam częste bóle głowy. Yasmin z kolei bardzo pogarszały stan moich żył (pogłębiały żylaki). Po Microgynon 21 nękały mnie zakażenia grzybicze pochwy oraz przybrałam kilka kilogramów na wadze (miałam wtedy większy apetyt). Wszystko wróciło do normy, jak powróciłam w końcu do preparatu Sylvie 20, który przyjmuję do dziś.

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna Enovid pojawiła się USA w 1960 roku. Dzisiejsze pigułki na szczęście nie mają za wiele wspólnego z pierwszymi preparatami, które zawierały duże dawki hormonów (nierzadko powyżej 50 µg estrogenów i 10 mg progestagenu), powodując poważne skutki uboczne.


Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych:

◈ jednoskładnikowe tzw. „minipigułki” zawierają jedynie progestagen (są rozwiązaniem dla kobiet, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą przyjmować klasycznych pigułek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, a także dla kobiet karmiących piersią i kobiet palących). Odznaczają się nieco nieco niższą skutecznością od typowych tabletek dwuskładnikowych. Owulacja nie jest zahamowana. U niektórych kobiet minipigułki mogą wywoływać lub nasilać depresję.


◈ dwuskładnikowe (zawierają 2 hormony: estrogen i progestagen. Są najczęściej stosowanym typem pigułek. Owulacja jest zahamowana na czas przyjmowania tabletek. Tabletki dwuskładnikowe mogą być jednofazowe (zawierają stałą dawkę hormonów), dwu- lub trójfazowe (zawierają odpowiednio 2 albo 3 dawki hormonów w jednym opakowaniu).

Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety


Jak stosować tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne zwane też doustnymi środkami antykoncepcyjnymi lub pigułkami antykoncepcyjnymi, zawierają syntetyczne hormony (estrogen i progestagen), których odpowiednie dawki blokują owulację (jajeczkowanie). Dochodzi też do zagęszczenia śluzu, co utrudnia przedostanie się plemników do jajowodu i zapłodnienie. Pigułki antykoncepcyjne rozpoczyna się przyjmować w 1.dniu miesiączki. Bierze się je kolejno (dni tygodnia na opakowaniu ułatwiają przyjmowanie pigułek) przez 21 dni, po czym robi się 7- dniową przerwę, w trakcie której ma pojawić się miesiączka (krwawienie z odstawienia). Po tej 7-przerwie bez względu na to czy miesiączka się skończyła, należy rozpocząć nowe opakowanie i tak co miesiąc. Działanie antykoncepcyjne utrzymuje się nawet w trakcie 7-dniowej przerwy. Nie ma więc obaw o zajście w ciążę. W przypadku minipigułek czyli tabletki jednoskładnikowej, zażywa się ją codziennie przez 28 dni o stałej porze. Nie robi się wówczas 7-dniowej przerwy.

 

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka, wynosi 98-99,8%. Aby były one w pełni skuteczne, powinny być przyjmowane o stałej porze. Można ustawić sobie np. alarm w telefonie, by nie zapomnieć. To bardzo pomaga, przynajmniej mnie :-) Podobno najlepszą porą na przyjmowanie preparatów hormonalnych jest popołudnie lub wieczór. Ja przykładowo swoje tabletki biorę o godz. 21.00.

 

Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Przyjmując tabletki antykoncepcyjne warto również mieć na względzie czynniki i leki, które mogą osłabiać ich działanie i tym samym zmniejszać ich skuteczność.

1.) niektóre leki

◆ niektóre antybiotyki (penicylina V, tetracykliny, neomycyna, metronidazol, amoksycyklina, ampicylina, ryfampicyna, chloramfenikol)

◆ sulfonamidy

◆ leki przeciwpadaczkowe (np. etosuksymid, fenytoina, primidon)

◆ leki uspokajające (np. fenobarbital)

◆ dihydroergotamina (stosowana w napadach migreny)

◆ niektóre leki przeciwgrzybicze

◆ preparaty zawierające dziurawiec.

2.) wymioty i biegunka, zwłaszcza jeśli występują w ciągu pierwszych 3-4 godzin od zażycia pigułki.

3.) pominięcie jednej lub więcej tabletek w listku.

4.) rozpoczęcie przyjmowania tabletek w innym dniu niż w 1.dzień miesiączki.

5.) wydłużenie 7-dniowej przerwy.


Tabletki antykoncepcyjne - wady i zaletyWADY TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH

✻ mogą wywoływać (choć nie muszą) wiele niepożądanych skutków ubocznych jak: wahania nastroju, drażliwość, spadek libido, senność, przybieranie na wadze (rzadziej chudnięcie), bóle głowy, nudności, wymioty, tkliwość piersi, plamienia, uczucie suchości w pochwie, zastoje żylne, pogorszenie stanu cery, nadmierne przetłuszczanie się włosów czy nasilenie infekcji intymnych (kandydoza pochwy) itp. Większość przykrych objawów mija (albo się przynajmniej zmniejsza) po 3-4 cyklach. Tyle mniej więcej potrzeba, by organizm się przyzwyczaił do syntetycznych hormonów. Jednakże nie wiadomo do końca, jak antykoncepcja wpływa na organizm kobiety stosowana latami. Z pewnością nie jest obojętna dla zdrowia.

✻ trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek

✻ mogą zmniejszać skuteczność niektórych leków (patrz: wyżej)

✻ wypłukują z organizmu witaminy z grupy B (B2, B6, B12, B9-kwas foliowy) witaminy C i E, a także magnez i cynk. Warto zadbać o ich suplementację albo odpowiednio skomponować dietę.

✻ konieczne są regularne wizyty u ginekologa i od czasu do czasu robienie badań (jest to też zaleta, bo kobieta jest częściej badana)

✻ tabletki są na receptę

✻ brak ochrony przez chorobami przenoszonymi drogą płciową jak w przypadku prezerwatywy.

 

ZALETY TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH

✻ są wygodne w stosowaniu (zwłaszcza po przyzwyczajeniu się do stałej pory przyjmowania)

✻ mają wysoką skuteczność zapobiegania ciąży – wskaźnik Pearla wynosi 0,1-0,15. Wskaźnikiem Pearla określa się skuteczność danej metody antykoncepcyjnej. To liczba ciąż , które występują u 100 par stosujących daną metodę w ciągu roku. Im niższy jest wskaźnik Pearla dla danej metody antykoncepcyjnej, tym jest ona skuteczniejsza. Dla porównania wskaźnik Pearla dla prezerwatywy wynosi 3, zaś dla kalendarzyka małżeńskiego aż 9. W przypadku braku stosowania antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi 60-80.

✻ odwracalność efektu antykoncepcyjnego. Płodność wraca stosunkowo szybko (nawet w kolejnym cyklu).

✻ jeśli są dobrze dobrane, to kobieta nie odczuwa skutków ubocznych

✻ zmniejszają napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

✻ zmniejszają obfitość oraz bolesność miesiączek

✻ regulują cykle miesiączkowe

✻ często przyczyniają się poprawy stanu skóry (łagodzą trądzik)

✻ są pomocne w leczeniu nadmiernej androgenizacji (nadmiar męskich hormonów płciowych)

✻ obniżają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej

✻ zmniejszają ryzyko torbieli jajnika, zwłaszcza w Zespole policystycznych jajników (PCO)

✻ zmniejszają ryzyko wystąpienia raka trzonu macicy, raka jajnika, łagodnych nowotworów piersi i endometriozy

✻ zmniejszają ryzyko osteoporozy


<<Zobacz też: Sposoby na bóle miesiączkowe.

 

Konieczna wizyta u ginekologa

Aby stosować antykoncepcję hormonalną, czyli np. pigułki, należy wybrać się do lekarza ginekologa, który na podstawie wywiadu oraz zleconych badań krwi (i czasem też poziomu hormonów), dobierze odpowiedni preparat. Przyjmując doustne środki antykoncepcyjne jesteśmy pod stałą opieką ginekologa, który wypisuje recepty na 6 miesięcy z góry (przynajmniej w moim przypadku). Oczywiście należy regularnie robić badania krwi, USG piersi, USG pochwy, cytologię oraz tzw. próby wątrobowe. Ceny tabletek antykoncepcyjnych kształtują się na poziomie około 8-53 zł. Niektóre, jak np. Microgynon 21, Steridil 30, Syndi 35, OC 35 czy Rigevidon są refundowane.

 

Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety

Przeciwwskazania do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych:

◅ choroba zatorowo-zakrzepowa

◅ ciąża i laktacja (kobiety karmiące mogą przyjmować jedynie minipigułkę)

◅ kobiety palące po 35 r. życia

◅ niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych

◅ unieruchomienie bądź planowany zabieg chirurgiczny

◅ znaczna otyłość

◅ wysoki poziom cholesterolu we krwi

◅ zaburzenia krzepliwości

◅ choroby wątroby

◅ cukrzyca

◅ nadciśnienie

◅ kamica nerkowa

◅ nowotwory

◅ udar mózgu

◅ silne bóle migrenowe

◅ choroby psychiczne

◅ choroba niedokrwienna serca

◅ toczeń rumieniowaty

◅ porfiria

◅ choroba Leśniowskiego-Crohna (zapalenie jelit)

 

Podsumowując: Nie namawiam szczególnie do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych ale też ich nie odradzam. Są bowiem bardzo skuteczną metodą antykoncepcyjną, co potwierdza moje 14–letnie ich przyjmowanie (zaczęłam jako 19-latka). Jeśli pigułki zostaną przez lekarza dobrze dobrane do organizmu kobiety, to właściwie nie będzie ona odczuwać efektów ubocznych, chyba, że przez pierwsze 3 cykle. Tabletki antykoncepcyjne wymagają bycia pod stałą kontrolą lekarza ginekologa. Mamy szansę regularnie się badać i wykryć ewentualne schorzenia, tak jak to było w moim przypadku. Gdybym nie zaczęła robić regularnych badań USG, nie wiedziałabym o tajemniczej chorobie – endometriozie, której wykrycie czasem może trwać nawet kilka lat. Zwykle kobiety nie stosujące antykoncepcji hormonalnej badają się znacznie rzadziej, bo teoretycznie nie mają powodu by zrobić USG czy cytologię.

Dzięki tabletkom antykoncepcyjnym moje miesiączki są znacznie mniej obfite oraz mniej bolesne. Wiem co mówię, bo robiłam w międzyczasie kilka przerw (najdłuższa miałam 8 miesięcy) i ból podczas zwykłych menstruacji był dla mnie bardzo trudny do wytrzymania. Dochodził jeszcze tzw. ból owulacyjny. Musicie same podjąć decyzję w odnośnie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, analizując za i przeciw.

 

Helen G.

[*] Badanie przeprowadzone w październiku 2013 roku przez GfK Polonia.

Bibliografia:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne
https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety
https://ciazowy.pl/wady-antykoncepcji-hormonalnej/
https://www.womenshealth.pl/welcome-page,Natural_Nation_Welcomepage_1,14579
https://www.doz.pl/czytelnia/a707-Antykoncepcja_8211_zalety_i_wady
https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/jakie-metody-antykoncepcji-sa-stosowane-przez-polki-aa-6RTP-d5Cj-Wspy.html

16 Komentarze

 1. Avatar meggi pisze:

  Dla mnie wada tabletek antykoncepcyjnych było tylko to ze trzeba bylo o nich pamietac ;p ja mialam z tym niestety problem i to glownie ze wzgledu na swoje usposobienie. dlatego przeszłam na wkładkę hormonalną levosert zeby miec kompletnie temat antykoncepcji z głowy. w kazdym razie dla mnie antykoncepcja ma tylko dobre strony a patrze na nia z perspektywy kobiecych dolegliwosci. u mnie głownie chodzilo o bardzo intensywne bóle miesiaczkowe, z ktorymi poradzila soebie wlasnie wkładka. wczesniej bywalo ze mialam kłopot ze wstaniem i wyprawa do pracy. na szczescie po 3 mscach od zalozenia wkladki wreszcie bylo normalnie

  • Avatar Helen G. pisze:

   Wkładki akurat nie stosowałam ale podejrzewam, że działa na podobnej zasadzie co tabletki. Nie trzeba przynajmniej o niej pamiętać, jak o codziennym braniu tabletek. Jeśli chodzi przyjmowanie pigułek, to ja akurat nie mam z tym żadnego problemu. Mam nastawiony alarm w telefonie na konkretną godzinę. Zadaję sobie jednak sprawę z tego, że niektóre kobiety mają z tym problem.

 2. Avatar Marzena pisze:

  Powiem tak, jeśli nie miałabym wyboru to bym brała. Jest to jednak ingerencja większa w organizm od zwykłej prezerwatywy. Do tego trzeba być świadomym i odpowiedzianym. Ja bym mogła zapomnieć i tyle :P

  • Avatar Helen G. pisze:

   To prawda. Ja niestety nie mam w tej kwestii wyboru. Próbowałam kilkakrotnie odstawiać tabletki na kilka miesięcy ale stan mojego zdrowia się pogarszał, co raz skończyło się guzem na pęcherzu i jego wycięciem. Warto rozważyć za i przeciw.Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danej kobiety.

   • Avatar Marzena T (Mania) pisze:

    Właśnie lekarz przepisał mi minipigułki i zastanawiam się czy brać ? Niestety nie znam nikogo kto bierze konkretnie te tabletki :(

 3. Avatar Ania pisze:

  Ja nigdy nie brałam – nie musiałam, nie chciałam. Jeśli bym musiała to pewnie bym brała, chociaż rozważałabym plusy i minusy.

 4. Avatar Martyna Ewa pisze:

  Wiem, że mają plusy ale jakoś nigdy nie miałam do nich zaufania…

 5. Avatar Ewelina Serafińska pisze:

  Tabletki nie dla mnie.Na szczęście są inne metody ;

 6. Avatar Królowa Karo pisze:

  Kiedyś brałam tabletki antykoncepcyjne, ale nie czułam się zbyt dobrze. Do tego jestem w grupie ryzyka, jeśli chodzi o raka piersi, więc nie kuszę losu.

 7. Avatar Basia pisze:

  Ja, gdybym miała wybór, raczej bym ich nie brała. Natomiast wyboru niestety nie mam, muszę je brać do końca życia (bądź do menopauzy ;)), z ewentualną przerwą podczas próby powiększenia rodziny, więc niestety ;)

 8. Avatar Chocolade pisze:

  Zaczęłam brać tabletki przez ciężkie i długie miesiączki i chyba też będę je brać „do końca życia”, by nie umierać co miesiąc ;)

 9. Avatar Kasia pisze:

  Jakie keszcze wady mają tabletki ?

  • Avatar Helen G. pisze:

   W zasadzie to nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Tabletki różnią się cenią. Niektóre są bardzo tanie a inne kosztują ponad 40 zł za opakowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *