Rozszerzone pory to problem nie tylko nastolatek ale i osób w wieku dojrzałym. Dotyczy on kobiet i mężczyzn. Niektórzy rozszerzone pory określają jako „dziurki” czy „kratery”. To nic innego jak ujścia mieszków włosowych, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. Tu gromadzi się łój, a także złuszczone komórki naskórka, kurz czy resztki kosmetyków. Rozszerzone pory są widoczne gołym okiem. Niestety nie wyglądają zbyt estetycznie. Czy można zwęzić pory? Tak, tylko wymaga to pewnej konsekwencji i dyscypliny. Poznaj skuteczne sposoby rozszerzone pory.
Sama przez lata miałam problem z rozszerzonymi porami na policzkach. Moja cera z dawnej trądzikowej i mieszanej, po 33 latach życia zmieniła się w normalną. Pory zwyczajnie trochę się zwęziły, choć wciąż idealne nie są. Zaakceptowałam je.
Nie dajmy się zwariować. Mało która osoba dorosła ma idealnie gładką cerę. A media wciąż lansują wizerunek nieskazitelnej cery z photoshopa. Doprowadziło to do nasilenia pororeksji, czyli obsesji na punkcie rozszerzonych porów. To psychiczne zaburzenie objawia się nieustannym doszukiwaniem się u siebie rozszerzonych porów, unikaniem zdjęć a nawet kontaktów międzyludzkich. Osoby dotknięte pororeksją (głównie kobiety) notorycznie poddają się zabiegom złuszczającym, które mogą jedynie wyrządzić im więcej szkody jak pożytku. Jeśli rozszerzone pory to kwestia genów, to może warto je zaakceptować? Możemy starać się co najwyżej za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów optycznie zmniejszać pory.
║ Rozszerzone pory – jak wyglądają?
Rozszerzone pory występują na twarzy, najczęściej na policzkach i w okolicy nosa, czasem na brodzie i na czole (strefa T). Wyglądem przypominają skórkę cytryny. Rozszerzone pory przyczyniają się do powstania niedoskonałości.
Rozszerzone pory najczęściej pojawiają się u osób z cerą tłustą oraz mieszaną. Mają one tendencje do zatykania. Skóra w tych miejscach jest często błyszcząca i pokryta czarnymi kropkami (wągry).
Jak zwęzić rozszerzone pory? To nie lada wyzwanie, zwłaszcza u osób dojrzałych. Makijaż często tylko pogarsza sprawę, bo uwydatnia powiększone pory skóry. Ale trzeba przecież z tym defektem trzeba jakoś funkcjonować. W przypadku rozszerzonych porów powinno się unikać kosmetyków rozświetlających (pudry, podkłady, rozświetlacz), które mocno je uwydatniają.
║Rozszerzone pory – przyczyny występowania
■ nieprawidłowa praca gruczołów łojowych (cera tłusta)
■ rogowacenie okołomieszkowe
■ efekt uboczny trądziku u nastolatek
■ efekt starzenia się skóry u osób dojrzałych (utrata kolagenu i elastyny powoduje zwiotczenie skóry i rozciąganie porów, zaś nadmiar promieni słonecznych przyczynia się do niszczenia włókien kolagenowych)
■ predyspozycje genetyczne
■ zaburzenia hormonalne (np. nadmierna potliwość)
■ nieprawidłowa pielęgnacja cery (za słabe oczyszczanie, brak systematycznego złuszczania skóry, za ciężkie kosmetyki lub ich nadmiar)
Na wygląd porów na wpływ również pogoda oraz dzień cyklu miesiączkowego. Im jest cieplej, tym pory się poszerzają.
[clickToTweet tweet=”Nie można całkowicie pozbyć się porów. Możemy jedynie zmniejszyć ich widoczność.” quote=”Nie można całkowicie pozbyć się porów. Możemy jedynie zmniejszyć ich widoczność.”]
║Sposoby na rozszerzone pory. Jak zmniejszyć pory?
[clickToTweet tweet=”Aby zwęzić rozszerzone pory należy dogłębnie oczyszczać cerę i regularnie ją złuszczać przy pomocy peelingów.” quote=”Aby zwęzić rozszerzone pory należy dogłębnie oczyszczać cerę i regularnie ją złuszczać przy pomocy peelingów.”]
║Domowe sposoby na rozszerzone pory
Domowe sposoby na rozszerzone pory to głównie maseczki, peelingi, toniki oraz preparaty kosmetyczne. O tych ostatnich napiszę osobny wpis. Maseczki oraz peelingi należy stosować 1-2 razy na tydzień. Maseczki najlepiej jest nakładać po wcześniejszej kąpieli lub prysznicu, kiedy pory są rozpulchnione. Substancje odżywcze będą lepiej wnikać wgłąb naskórka.
<< Zobacz też: Domowe peelingi do twarzy i ciała.
❖ Tonik z szałwii
Przecieranie twarzy naparem z szałwii może zmniejszyć pory. Szałwia działa przeciwzapalnie i ściągająco. Wystarczy 1 torebkę liści szałwii lub 1 łyżeczkę sypkiego zioła zalać ½ szklanką wrzątku. Parzyć 15 minut. Napar przelać do szklanej buteleczki i przechowywać kilka dni w lodówce. Tonikiem z szałwii przecierać twarz rano i wieczorem.
❖ Maseczka z ogórka
Ogórek działa nie tylko rozjaśniająco ale też doskonale zwęża pory. Plasterki ogórka można nakładać na 10-15 minut na twarz albo jedynie przecierać nim cerę dla odświeżenia.
❖ Maseczka z drożdży
Maseczka z drożdży świetnie oczyszcza skórę, reguluje ilość sebum oraz zwęża pory. Należy 1/3 kostki drożdży wymieszać z 1 łyżeczką miodu oraz odrobina mleka, aby uzyskać konsystencję pasty. Miksturę nałożyć na twarz na 10-15 minut do zaschnięcia. Na koniec twarz zmyć dokładnie letnią wodą.
❖ Maseczka z sody oczyszczonej
Soda oczyszczona nie tylko działa jak dobry peeling, rozjaśnia przebarwienia ale też dogłębnie oczyszcza, zwęża pory i ogranicza wydzielanie sebum. Polecałabym jednak tę maseczkę osobom wyłącznie z cerą tłustą i mieszaną, gdyż skórę suchą i wrażliwą może wysuszać i podrażniać. Należy 1 łyżkę sody wymieszać z około 1 łyżką wody, tak by powstała papka. Nałożyć na twarz omijając okolice oczu i ust na 5-10 minut, po czym delikatnie zmyć letnią wodą. Maseczka z sody może być stosowana nie częściej jak 1 raz w tygodniu.
❖ Maseczka z żelatyny
❖ Maseczka z białka kurzego
Białko kurze słynie właściwości ściągających i zwężających pory. Wystarczy ubić na sztywno białko ze szczyptą soli i położyć na twarz na około 10 minut. Można dodać też kilka kropli soku z cytryny.
❖ Maseczka z grejpfruta
Maseczka z grejpfruta doskonale ściąga pory i dogłębnie oczyszcza. Z racji iż grejpfrut należy owoców cytrusowych, maseczkę lepiej robić na wieczór, by uniknąć działania fotouczulającego. Należy miąższ z połowy grejpfruta rozgnieść na miazgę lub zblendować. Zagęścić mąką ziemniaczaną. Miksturę nałożyć na twarz na 15 minut, po czym zmyć letnią wodą.
❖ Maseczka z zielonej glinki
Zielona glinka słynie z dobrych właściwości oczyszczających oraz przeciwzapalnych. Maseczka z zielonej glinki działa ściągająco i matująco. Skutecznie zwęża pory. Glinkę należy wymieszać w proporcji 1:1 z wodą mineralną lub hydrolatem. Do mieszania używamy wyłącznie drewnianych lub plastikowych łyżeczek, broń boże metalowych! Kontakt z metalem dezaktywuje działanie glinki. Maseczkę można wzbogacić dodając miód albo 2-3 krople olejku eterycznego np. lawendowego lub herbacianego.
Maseczkę z zielonej glinki nałożyć na twarz omijając okolice oczu i pozostawić na 15 minut. W międzyczasie spryskać twarz 1-2 razy wodą termalną bądź hydrolatem, by maseczka nie zaschła całkowicie. Zmyć ciepłą wodą. Maseczkę z zielonej glinki stosować nie częściej jak raz tygodniu.
❖ Maseczka z Aspiryny
Kwas acetylosalicylowy działa na skórę antybakteryjnie, złuszczająco, odkażająco oraz rozjaśniająco. Należy 4 tabletki Aspiryny albo Polopiryny rozgnieść, dodać łyżeczkę oliwy z oliwek, łyżeczkę miodu i 2-3 krople z soku z cytryny. Gotową mieszankę nałożyć na twarz na 15-20 minut, po czym zmyć letnią wodą.
❖ Maseczka z węgla aktywnego (leczniczego)
Węgiel aktywny (carbo medicinalis) zwany też leczniczym stosuje się głównie w przypadku zatruć i biegunki a także jako składnik filtrów oczyszczających wodę. Węgiel sprawdza się doskonale także w przypadku cery tłustej, trądzikowej, mieszanej i z rozszerzonymi porami. Węgiel aktywny działa na skórę oczyszczająco, bakteriobójczo oraz ściągająco. Usuwa wągry i zmniejsza niedoskonałości.
Należy 2-3 tabletki węgla aktywnego lub 2 kapsułki węgla (należy wówczas wysypać zawartość kapsułek) połączyć w miseczce z 1 łyżeczką wody, jogurtu naturalnego albo glinki. Po chwili rozgnieść i wymieszać by uzyskać konsystencję papki. Maseczkę nałożyć na twarz na 15 minut, omijając okolice oczu i ust, po czym zmyć wodą. Maseczka z węgla aktywnego może być stosowna 1-2 w tygodniu. Należy obserwować skórę, gdyż węgiel może ją lekko wysuszać.
❖ Tonik z octu jabłkowego
To najlepszy tonik na rozszerzone pory! Ocet jabłkowy doskonale oczyszcza, odkaża, zmniejsza pory, niweluje niedoskonałości a przy tym odświeża cerę. Tonik z octu jabłkowego działa też wygładzająco, poprawia jędrność skóry oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Zobacz Jak zrobić tonik z octu jabłkowego. Tonik należy stosować na wieczór. Bardzo dobre właściwości złuszczające i odkażające wykazuje też tonik laurowy.
║Zabiegi profesjonalne na rozszerzone pory
Osoby mające duży problem z rozszerzonymi porami regularnie powinny poddawać się zabiegom medycyny estetycznej. Należą do nich:
◈ zabieg oczyszczania cery
◈ peelingi ziołowe
◈ peeling kwasem TCA – trójchlorooctowym
◈ mikrodermabrazja, peeling laserowy
◈ mikronałuwanie za pomocą urządzenia Dermapen
◈ fototerapia IPL
◈ mezoterapia
◈ radiofrekwencja
◈ peeling kawitacyjny.
Jak radzicie sobie z rozszerzonymi porami? Macie z nimi problem? Dajcie koniecznie znać w komentarzach 😉
Helen
Używam bialka kurzego , sody oczyszczonej,węgla,toniki ,drożdży i efekty sa bardzo zadawalające. Lecz bardzo wazna rzecz , trzeba stosowac reguralnie te zabiegi rzeby utrzymać efekt. Inaczej wszystko wraca do normy.
Zgadzam się, regularność to podstawa 🙂
Bardzo fajne są te maseczki na ten problem 😉
Są pomocne w zmniejszeniu porów 🙂
Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak pororeksja… No ale oto do czego doprowadzają kolorowe magazyny i Photoshop. Bo chyba tylko tak są idealnie gładkie twarze.
Nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego jak pororeksja 😛
Ja w sumie do niedawna też 🙂
Niestety rozszerzone pory odziedziczyłam po mamie :/ Używam regularnie peelingów, toników i robię oczyszczanie jak trzeba. 🙂 Dzięki temu czuję się z moją skórą dobrze, choć idealnie nie jest. 🙂
Nie się ich całkowicie usunąć, można co najwyżej zmniejszyć 🙂
Niestety mam z tym problem. Staram sie stosowac regularnie peeling oraz maseczki do twarzy.
To jest wyzwanie…tym bardziej, że problem wraca
Dokładnie 🙂