Uważa się go za najwartościowszy produkt roślinny. Pyłek kwiatowy zwany też pyłkiem pszczelim, to męskie komórki rozrodcze produkowane przez roślinny nasienne. Pszczoły zbierają go i przenoszą do ula. Pyłek kwiatowy oprócz miodu stanowi pokarm pszczół, jest on wysokoenergetyczny. Pyłek kwiatowy (pszczeli) jest jedną z niewielu substancji, która zawiera ponad 200 cennych związków dla zdrowia. Jest on uważany za cenniejszy od miodu. Warto go przyjmować zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy panuje zwiększona zachorowalność na przeziębienia i grypę. Ludzie wydają krocie na sztuczne suplementy i witaminy, podczas gdy w zasięgu mamy dobra natury.
▐ Skład chemiczny pyłku kwiatowego (pszczelego)
Pyłek kwiatowy zawiera od 20-40% cennego białka, węglowodany (glukozę, fruktozę), 2-4% tłuszczów (w tym 12 kwasów tłuszczowych m in. linolowy, palmitynowy, linoleowy, arachidowy), 36 makro- i mikroelementów m in. żelazo, wapń, magnez, miedź, siarkę, krzem, chrom, selen, cynk, molibden, bor, manga_n, witaminy A, B1, B2, B3, B6, B12 C, E, D, H, PP, kwas foliowy, kwercetynę, ponadto enzymy, fitohormony, fitocydy – czyli olejki eteryczne działające antybakteryjnie i kwasy organiczne (jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, bursztynowy.
▐ Właściwości lecznicze pyłku kwiatowego
Pyłek kwiatowy posiada wiele cennych właściwości: normalizuje pracę żołądka, wątroby, nerek, układu nerwowego, działa odtruwająco i wzmacniająco na organizm, uodparnia na infekcje, przeciwdziała anemii, przeziębieniom, wypadaniu zębów, krwawieniu dziąseł. Działa antyalergicznie, łagodzi objawy astmy i kataru siennego. Pyłek pszczeli łagodzi niedobory witamin i soli mineralnych. Zapobiega poronieniom, bezpłodności u mężczyzn. Poprawia przemianę materii. Ponadto pyłek kwiatowy łagodzi skutki chemioterapii. Obniża poziom cukru we krwi, dlatego jest polecany w leczeniu cukrzycy.
Pyłek kwiatowy przeciwdziała senności, zmęczeniu fizycznemu i psychicznemu, a także bólom i zawrotom głowy. Wzmacnia organizm po chorobie, dlatego zalecany jest też rekonwalescentom. Stymuluje i zwiększa energię życiową organizmu, podnosi tym samym ogólne samopoczucie (działa antydepresyjnie).
▐ Jak spożywać pyłek kwiatowy?
Pyłek przed spożyciem powinno się najpierw zmielić w młynku do kawy i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku np. słoiku. Chronić od światła.
Dawkowanie:
Dzieci 3-5 lat – 10 g pyłku (2 łyżeczki)
Dzieci 6-12 lat – 15 g pyłku (3 łyżeczki)
Dzieci powyżej 12 lat i dorośli – 20 g pyłku (4 łyżeczki)
Leczniczo 20-40 g pyłku (2 łyżki stołowe)
1 łyżeczka zawiera około 5 g pyłku.
Zaleca się spożywać pyłek 3 x dziennie po 1 łyżeczce, najlepiej rozpuścić w ciepłej wodzie z dodatkiem miodu (zwiększa wchłanianie), soku bądź herbacie. Profilaktycznie wystarczy nawet 1 łyżeczka dziennie. Pyłek najlepiej spożywać na co najmniej 30 minut przed posiłkiem.Leczniczo przy dużym osłabieniu, zmęczeniu zaleca się zwiększyć dawkę pyłku do 20-40g czyli 4-8 łyżeczek dziennie. Nie ma obaw przedawkowania. Można robić sobie kuracje pyłkiem trwającą 1-1,5 miesiąca na początku każdej pory roku – 4 razy w roku lub kurację trwającą 3 miesiące rozpoczynającą się:
❷ pod koniec lata i kończącą się późną jesienią.
Ja spożywam przeważnie 1 łyżkę pyłku dziennie przed dowolnym posiłkiem. Muszę przyznać, że chyba działa, bo nie pamiętam kiedy ostatnio chorowałam:) Wolę takie naturalne sposoby na zdrowie, niż łykanie drogich i sztucznych preparatów aptecznych.
Uwaga: osoby uczulone na produkty pszczele nie powinny stosować pyłku ani innych produktów pszczelich. Zdarza się to rzadko ale zdarza, więc jeśli po spożyciu pyłku pojawi się zgaga, bóle brzucha, nudności, wzdęcia, obrzęk warg lub zaczerwienienie spojówek i pokrzywki na ciele należy zaprzestać stosowania pyłku.
Przeciwwskazania do stosowania pyłku pszczelego: ciężkie uszkodzenie nerek, skłonności do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, nowotwór gruczołu krokowego i początkowy okres ciąży.
▐ Pyłek pszczeli w kosmetyce
Maseczka z dodatkiem pyłku kwiatowego i miodu działa odżywczo na cerę. Sama stosuję ją czasami. Wspominałam o niej we wpisie SOS dla podrażnionej, zapchanej cery. Gdy pogarsza mi się cera lub staje się ziemista, robię sobie maseczkę z pyłku kwiatowego.
♡ Maseczka z pyłku kwiatowego ♡
Składniki:
◈ 1 żółtko
◈ 1 łyżka miodu
◈ 1 łyżka zmielonego pyłku pszczelego
◈ 1 łyżka twarogu
◈ 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
Składniki wymieszać ze sobą w miseczce na gładką masę. Nałożyć na twarz na 20 minut, następnie zmyć letnią wodą.
Gdzie kupić pyłek kwiatowy?
Pyłek w zależności od rodzaju roślin (dziurawiec, mniszek) ma kolor żółty bądź jasnobrązowy. Można go kupić w niektórych aptekach, w sklepach zielarskich, w gospodarstwach pszczelarskich oraz w dobrych marketach.
Helen
słyszałam wiele dobrego o pyłku pszczelim w kwestii wzmacniania odporności, jak skończę mój tran, to na pewno sięgnę jesienią po pyłek 🙂
Gorąco polecam:)
czaiłam się ostatnio na pyłek i mleczko pszczele… A biedne pszczółki mogą wyginąć :/
Czuję, że muszę się wypowiedzieć, bo zawodowo zajmuję się pyłkiem (tak, istnieje taki "zawód", jestem palinologiem).
Po pierwsze, zawsze mnie śmieszy nazywanie pyłku pszczelim, bo sugeruje to, że jest on produkowany przez pszczoły. A tak oczywiście nie jest: jak padło we wpisie pyłek produkowany jest przez pylniki roślin kwiatowych.
Po drugie (dużo ważniejsze!) nie padło tutaj, że pyłku nie powinny też zażywać osoby uczulone na pyłek. Pyłek, który można kupić jest mieszanką z różnych roślin i nie ma pewności, że nie znajdzie się tam pyłek roślin na które ma się alergię. O skutkach takiego spożycia, bądź użycia w kosmetyku chyba pisać nie muszę…
Niemniej jednak pyłek jest bombą witaminowo-mineralną. Przecież musi dać początek młodej, silnej roślinie 🙂
Pozdrawiam!
Napisałam, że osoby uczulone nie powinny go stosować w miejscu "uwaga". W literaturze spotkałam się nazwą zamienną kwiatowy i pszczeli, więc dlatego tak napisałam.
Też często spotykam się z określeniem "pyłek pszczeli" szczególnie w punktach gdzie można kupić miody.
Witaj, spadłaś mi z nieba z tym postem. Właśnie dokucza mi osłabienie a mnóstwo nauki i zastanawiałam się nad jakimiś suplementami diety, które mnie wzmocnią a tu u Ciebie post wprost odpowiadający na moje potrzeby. Cieszę się, że praktycznie, jasno i pięknym językiem potrafisz tak ładnie podać wiedzę. Mam nadzieję, że blog będzie się rozbudowywał. Mam pytanie czy ziołowa herbatka np. rumianek po zaparzeniu może być tonikiem do twarzy? Pozdrawiam.
Cieszę się, że mój post okazał się dla Ciebie przydatny:) Jak najbardziej herbatka z rumianku czy innego zioła może stanowić tonik do przemywania twarzy, sama czasem stosuję napary ziołowe zazwyczaj nagietek:) Trzeba tylko taki napar przechowywać w lodówce do 48 h albo robić codziennie świeży.
hmmm niedługo dojdę do wniosku że znajdę u Ciebie porady na "całe zło" które mnie otacza:P świetny wpis i chociaż czytam go sporo czasu po publikacji to jest jak najbardziej aktualny:)
Bardzo się cieszę, że moje wpisy są dla Ciebie przydatne:)
Potwierdzam, mnie również pyłek dodaje energii i poprawia nastrój:)
Ja biorę pyłek od około miesiąca i widzę że działa. Mam mnóstwo energii, nie choruję. Rano wstaje bez problemu i przez caly dzien do północy nie czuję się zmęczona. No i humor mam lepszy!:)
Nie sądzę, jeśli dziurawiec znajduje się w pyłku to naprawdę w niewielkich ilościach. Dziurawiec osłabia działanie niektórych tabletek antykoncepcyjnych głównie jeśli spożywa się go po w postaci nalewki bądź tabletek lub długotrwale pije napar. Sam biorę tabletki i czasem piję dziurawiec w mieszankach ziołowych, nic się nie dzieje oraz zażywam pyłek kwiatowy. Pozdrawiam:)
witam,czy sa przeciwwskazania do stosowania pyłku przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych?chodzi mi o dziurawiec,który osłabia ich skuteczność,a może się znależć w pyłku
A go trzeba koniecznie zmielić ? Bo ja pije taki na pół szklaneczki ciepłej wody dodaje płaską łyżeczkę i tak pijemy dwa razy dziennie rano i wieczorem w trzy osoby w tym ze mną 🙂
Zmielony po prostu łatwiej się rozpuszcza w wodzie. Tak zaleca większość publikacji ale jeśli nie masz z tym problemu, to nie musisz mielić.
Takie informacje zaczerpnęłam z literatury. Być może zawartość węglowodanów jest na tyle niska, by mogła zaszkodzić osobom chorym na cukrzycę. Podejrzewam, że zawartość ponad 200 cennych związków dla zdrowia plasuje pyłek kwiatowy jako remedium na wiele chorób, w tym cukrzycy. Jeśli jest brak pewności, warto skonsultować jego zażywanie z diabetologiem.
"Zawiera (…) węglowodany (glukozę, fruktozę) (…) Obniża poziom cukru we krwi – polecany jest w leczeniu cukrzycy." Czyli w sumie wychodzi na zero, skoro dostarcza cukru i obniża cukier? 😉
Węglowodany są właśnie tym, co podnosi cukier najbardziej (razem z białkami i tłuszczami, choć te mają o wiele mniejszy udział), a glukoza jest jednym z najszybciej działających cukrów (polecany w przypadku zbyt niskiego cukru – właśnie po to, żeby szybko go podnieść). Nie wiem, na jakiej zasadzie działa obniżająco na poziom cukru (nie interesowałem się pyłkiem), ale jeśli zawiera glukozę i fruktozę, to mam poważne wątpliwości, co do skuteczności. Jeśli zawiera ich niewiele, to nie powinno to stanowić zagrożenia dla osób leczonych insuliną lub innymi środkami obniżającymi cukier we krwi. Jeśli jednak ktoś leczy się wyłącznie dietą (co jest czasem możliwe przy cukrzycy typu drugiego), powinien zasięgnąć porady diabetologa przed włączeniem pyłku do codziennej diety.
Prosze o wytlumaczenie ze pylek zapobiega poronieniom a nie mozna go brac w poczatkwej fazie ciazy gdzie zagrozenie poronieniem jest najwieksze?
Informację o pyłku kwiatowym, jako że zapobiega poronieniom, działa ogólnie wzmacniająco zaczerpnęłam z książki dr Jadwigi Górnickiej "Apteka Natury. Poradnik Zdrowia" (s.284). Z kolei, że nie powinno się go przyjmować w początkowej fazie ciąży z czasopisma ekologicznego "Zdrowie i Apiterapia" Nr 1(2)/2011. W zasadzie te dwie informacje się trochę wykluczają. Autor podkreśla, że w tym okresie ciąży (1 trymestr) trzeba zachować ostrożność w przyjmowaniu pyłku, choć moim zdaniem, jeśli nie jest się uczulonym na produkty pszczele to myślę, że nie zaszkodzi a nawet może pomóc 🙂