Od dawna wykorzystuje się go w leczeniu problemów skórnych ze względu na potwierdzone działanie grzybobójcze, bakteriobójcze, antywirusowe, regenerujące, dezynfekujące, a także stymulujące układ odpornościowy. Propolis znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie ale również i w kosmetyce. Dodaje się go do mydeł, kremów, past do zębów czy szamponów.
║Co zawiera propolis?
Propolis zwany też kitem pszczelim, to nic innego jak substancja żywiczna, bogata w biologicznie czynne związki chemiczne, jak: flawonoidy, żywice, olejki eteryczne, związki fenolowe, biopierwiastki (miedź, mangan, magnez, cynk), witaminy (z grupy B, E, H, P), białka pochodzenia roślinnego oraz substancje lipidowo-woskowe. Stosowano go już w starożytności przez Persów i Greków. Sam Arystoteles opatrywał rany maścią propolisową i leczył nią dolegliwości skórne.
║Zastosowanie propolisu w chorobach skórnych:
❁ grzybica
❁ czyraki
❁ egzema
❁ łuszczyca
❁ trudno gojące się rany (szczególnie po zabiegach chirurgicznych okolic odbytu, operacjach położniczych)
❁ trądzik
❁ oparzenia i odmrożenia
❁ żylakowe owrzodzenia podudzi
❁ odleżyny
Propolis może przybierać różne zabarwienie w zależności od gatunku rośliny, z którego została zebrana żywica: z topoli – przybiera barwę brązową, z olszy – żółtą, z brzozy natomiast ma kolor czarny. Dobrze rozpuszcza się w alkoholu, chloroformie i acetonie, źle natomiast w wodzie. W niższych temperaturach staje się twardszy i kruszy się. Powyżej temperatury 36°C – staje się miękki i plastyczny.
║Preparaty propolisowe
W sprzedaży (głównie apteki, sklepy zielarskie i pszczelarskie) jest całkiem duży wybór preparatów propolisowych:
◈ maści 3%, 7%, 20%
◈ krople 3%, 7%, 10%, 20%
◈ kosmetyki z propolisem (kremy, mydła, toniki, żele do higieny intymnej, szampony)
◈ spraye
◈ pianki (Apipanten)
◈ żele
◈ puder propolisowy 3% np. Farmapia
◈ cukierki/ pastylki na gardło (Propolki, Api Gardin Propolis i Miód, Propolis Forte)
◈ tabletki i kapsułki (Propollen, Propolis Plus, Apibon)
◈ gałki dopochwowe (Apivaginum)
◈ czopki doodbytnicze (Apirectum)
<< Zobacz też: Domowa nalewka propolisowa na przeziębienie i nie tylko.
║Maść propolisowa na twarz
Testowałam działanie maści propolisowej na cerę. Byłam ogromnie ciekawa jej leczniczego działania, mianowicie, czy niweluje trądzik i wszelkie niedoskonałości skóry. Czy faktycznie tak jest? Propolis stosowały starożytne Egipcjanki dla zachowania gładkiej i promiennej cery. Podobno opóźnia on powstawanie pierwszych zmarszczek.
Moja pierwsza przygoda z maścią propolisową miała miejsce 2 lata temu, kiedy wykorzystałam ją do przyrządzenia mikstury dra Różańskiego. Był to krem propolisowy przeciwtrądzikowy składający się z 1 łyżki maści propolisowej, 3 łyżek kremu Nivea oraz 5 kropli olejku geraniowego lub lawendowego. Krem ten niestety bardzo zapchał mi pory, tworząc podskórne gule:( Winię za to składniki kremu Nivea, którego nie mogę używać na twarz. Ilekroć smarowałam nim twarz, zawsze kończyło się wysypek krostek. Postanowiłam się jednak nie zrażać do propolisu i wypróbować czystą maść propolisową. W sprzedaży dostępna jest 3% oraz 7%, czasem też 10%.
Maść jest koloru bursztynowego/żółtawego o przyjemnym, miodowym zapachu, który bardzo lubię. Tubka o pojemności 20g to koszt ok.11 zł. Maść propolisowa działa ochronnie na skórę i przyspiesza proces regeneracji naskórka. Dzięki swoim właściwościom sprawia, że skóra staje się wzmocniona i odżywiona. Nie stosować u osób uczulonych na produkty pszczele.
Skład:Petrolatum, Lanolin, Propolis Extract, Alcohol.
W składzie oprócz ekstraktu z propolisu znajduje się alkohol jako stabilizator (absolutnie nie powoduje wysuszenia) oraz potencjalne zapychacze wazelina i lanolina. Przyznam, że trochę obawiałam się ich wpływu na moją mieszaną cerę. Postanowiłam jednak zaryzykować. Mając w pamięci dobroczynne działanie maści z witaminą A, która nie tylko w ogóle nie powoduje niechcianego wysypu, a wręcz poprawia stan mojej skóry, wygładzając ją i niwelując zaczerwienienia, pomyślałam że może nie skończy się to doświadczenie tragicznie. Nie pomyliłam się. Maść propolisowa nie zatyka porów!
Nieraz zastanawiałam się dlaczego tak się dzieje, że tłusta maść na wazelinie i lanolinie nie zapycha, natomiast z kremami to już bywa różnie. Koleżanka studiująca chemię uargumentowała ten fakt tym, iż do jako podłoże maści stosuje się oczyszczoną wazelinę bez zanieczyszczeń. Maść poza tym wykazuje działanie lecznicze a krem już niekoniecznie. Nie wiem, ile w tym jest prawdy ale ta zasada działa przynajmniej na przykładzie wspomnianej maści z witaminą A oraz bohatera dzisiejszego wpisu – maści propolisowej.
Maść polecam stosować wyłącznie na noc, z racji gęstej, tłustej oraz lepkiej konsystencji, która nie każdemu może odpowiadać. Po kilkunastu minutach dobrze jest odcisnąć jej nadmiar chusteczką. Uwaga! Maść może łatwo brudzić ubrania i pościel na żółto, co niestety mi się zdarzyło. Dlatego warto odciskać jej nadmiar chusteczką. Byłam bardzo zaskoczona, gdy zamiast wysypu krostek zobaczyłam rano niezwykle gładką buzię bez zaczerwienień.
Stosowałam ją codziennie wieczorem przez okres dwóch tygodni i nie spowodowała u mnie zapchania porów, pomimo tłustej konsystencji. Nie wiem jak sprawdzi się u was. Niektórzy polecają nakładać maść propolisową punktowo, jedynie na wypryski. Ja preferuję na całą twarz, jak krem. Wybór należy oczywiście do was. Można stosować ją wedle potrzeb codziennie przez pewien okres czasu, by poprawić stany skóry lub doraźnie np. 1-2 razy w tygodniu.
Teraz widzę, że maść propolisowa działa mocniej jak kremy z propolisem, jak np. Korana czy Api Gold które również pozostawiały tzw. film, skóra się po nich mocno świeciła oraz podobnie jak maść zawierały pochodne ropy naftowej. Nie spotkałam jeszcze kremu z propolisem, który by dorównał swoim działaniem maści.
Pozytywny efekt stosowania maści propolisowej można zobaczyć już po 2-3 dniach. W sprzedaży istnieje jeszcze puder propolisowy 3% lub 7%, który również można aplikować na twarz wieczorem. Ma on postać żółtego proszku. Stosuje się go głównie w leczeniu grzybic, otarć naskórka, ran i stanów zapalnych skóry. Sądzę, że może sprawdzić także w przypadku trądziku.
Uwaga!
Preparatów z propolisem nie można stosować w przypadku uczulenia na produkty pszczele.
Zalety maści propolisowej
✘ przystępna cena
✘ nie zapycha porów, przynajmniej w moim przypadku 🙂
✘ intensywnie odżywia, wygładza i regeneruje (łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, goi wypryski)
✘ naturalny produkt
✘ przyjemny zapach
Wady
✘ tłusta i lepka (twarz się mocno świeci i lepi)
✘ może brudzić ubrania
✘ lekko barwi twarz na żółto
Podsumowanie
Propolis świetnie się sprawdza przy wszelkich problemach skórnych. Polecam wypróbowanie kosmetyków z propolisem, a także maści propolisowej, pod warunkiem że nie jesteście uczuleni na produkty pszczele. Maść świetnie regeneruje skórę, poprawia jej koloryt, łagodzi podrażnienia, goi stany zapalne (trądzik) oraz nie zapycha porów.
Propolis świetnie się sprawdza przy wszelkich problemach skórnych. Polecam wypróbowanie kosmetyków z propolisem, a także maści propolisowej, pod warunkiem że nie jesteście uczuleni na produkty pszczele. Maść świetnie regeneruje skórę, poprawia jej koloryt, łagodzi podrażnienia, goi stany zapalne (trądzik) oraz nie zapycha porów.
Z pełnym przekonaniem mogę wpisać maść propolisową na listę popularnych maści na trądzik. Można stosować ją punktowo na niedoskonałości, bądź na całą twarz wedle potrzeby. Minusem jest tłusta i lepka konsystencja oraz lekkie zabarwienie skóry na żółto. Trzeba brać również ryzyko pobrudzenia ubrań i pościeli.
Co sądzicie kosmetykach z propolisem? Co myślicie o maści propolisowej w leczeniu problemów skórnych, w tym trądziku?
Helen
Bibliografia:
Notatki własne
Czasopismo Ekologiczne, Zdrowie i Apiterapia, Nr 1 (2)/2011, s. 12-15.
https://tradzik.pl/propolis-na-tradzik/
http://luskiewnik.strefa.pl/acne/PRYSZCZE2002_apiterap.htm
https://kafeteria.pl/13335,dzialanie-propolisu
Bardzo ciekawy produkt, i gogna uwagi:) Co prawda nie mam jakis problemow z cera, ale bede polecac innym, ktorzy je maja:) Pozdrawiam serdecznie:):)
Nie miałam jeszcze tej maści, myślę, że można przeżyć tę lepką warstwę jeśli maść użyjemy na noc
Z pewnością wypróbuje , aczkolwiek mam obawy o tłustość , która może źle wpłynąć na moją mieszaną cerę 🙁
Dobrze wiedzieć, że jest taka maść, dzięki 🙂
Myślę, że jest rewelacyjna jak na odleżyny, stany zapalne, a nawet na owrzodzenia (źródło z książki). Polecam Ci lekturę (tak, tej z nawiasu 😉 ) Produktów pszczelich w trudnych do leczenia chorobach dermatologicznych. Myślę, że bazą podłoża jest maść miękka (lanolina+wazelina żółta)
Dziękuję Athoualio, zajrzę do lektury na pewno;)
nie wiem dlaczego, ale kiedyś wlaśnie tę samą maść ze zdjęć rozdawali u nas na ulicy za free i do tego była maść z witaminą A jeszcze. Bardzo pomogła mi przy katarze od razu uleczyła wysuszoną skórę.
Oooo fajna maść 🙂 z chęcią wypróbuję 🙂
U Ciebie ZAWSZE dowiem się coś nowego! Jesteś prawdziwą Skarbnicą Wiedzy 🙂
Dziękuję:-) Miło mi to słyszeć:) U Ciebie również:-) Pozdrawiam:)
Ne słyszałam o maści. O propolisie tak ale nie sądziłam że można kupić maść.
musze koniecznie się z nią zapoznac 😉
Ciekawi mnie ten propolis ????
Nie miałam styczności z propolisem, ale czytałam wiele zachwytów na jego temat 🙂 Podzielam zdanie Martyny Ewy z komentarza wyżej, u Ciebie zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego 🙂
Oczywiście, że tak. 🙂 Propolis sprawdza się bardzo dobrze przy problemach skórnych.
Miło mi Basiu, że tak uważasz:)
Mnie kusi ten krem który pokazujesz z Api Gold 😉
Nie mogę używać propolisu, mam uczulenie.
Jeśli chodzi o propolis to nigdy nie używałam go jako kosmetyk, ale miałam okazję korzystać z suplementu diety – i bardzo chwaliłam ten produkt. Maść którą prezentujesz wygląda na całkiem ciekawą, myślę że warto bliżej jej się przyjrzeć 🙂
chętnie wypróbuję. Nie jest droga i w dodatku działa, pachnie też miodkiem… ;]
Ja uzywam masci pod oczy na noc I na wybrane punktowo miejsca . Dla mnie rewelacja zadnych wypryskow . Tez sie na poczatku balam bo jest masc tlusta ale dziala rewelacyjnie , polecam
Nie próbowałam stosować maści propolisowej akurat pod oczy, tylko jedynie maść z witaminą A ale dziś wypróbuję:)
Kupiłam tę maść dziś, zobaczymy czy pomoże. Mam ogromne problemy ze skórą, szczególnie w okolicy brody, moich wyprysków nie kryje już nawet makijaż, wygląda to okropnie, więc gorąco liczę na to, że zobaczę jakiś pozytywny efekt.
Maść propolisowa jest skuteczna, tylko niestety barwi skórę i jest mocno tłusta. Polecam Ci również przecierać wieczorem twarz tłustym mlekiem. Ja go nie zmywam i nakładam krem ale możesz zmyć po 10 minutach jeśli denerwuje Cię uczucie ściągnięcia i osad.
Lubię tego typu cudeńka 🙂
Ja w swojej domowej apteczce mam już zakupioną maść propolisową, maść z witaminą A oraz maść nagietkową. Moja cera w ostatnim czasie się bardzo posypała, takiego czerwonego wysypu dawno nie miałam, więc uznałam że trzeba się ratować 😉 Twoja stronka mi w tym bardzo pomogła.
Zaczęłam właśnie od maść propolisowej na noc. Ile czasu można ją stosować w trybie codziennym?
Rano pod podkład używam kremu pół tłustego Cutibaza (krem do skóry wrażliwej z problemami).
Myślę, że nie ma jakichś konkretnych ograniczeń w stosowaniu maści propolisowej.Można ją stosować dłuższy czas.
Ja, niestety jestem uczulona na propolis, moja skóra reaguje na użycie ostrym zapaleniem. Wszystkim, którzy będą korzystać pierwszy raz- zalecam zrobienie testu /no posmarowaniem na wewnętrznej stronie doni.
Ja, niestety jestem uczulona na propolis, moja skóra reaguje na użycie ostrym zapaleniem. Wszystkim, którzy będą korzystać pierwszy raz- zalecam zrobienie testu /np posmarowaniem na wewnętrznej stronie doni.
To fakt, lepiej zrobić najpierw próbę uczuleniową.
Maść propolisowa w moim przypadku jest bardzo skuteczna przy grzybicy paznokci u stóp wyprubowalam ja na osobie z rodziny 7%-wa przez 2 tygodnie nakładałam na paznokcie bo tylko duże były zainfekowane i zalepialam plastrem na noc rano zdjąć umyć wyczyścić i wieczorem znowu przez 2 tygodnie. Wyczytałam gdzieś na forum szukałam długo czym to wyleczyć i znalazłam warto się pomęczyć maść trzeba w każde miejsce koło paznokcia a jeśli się da to i pod paznokiec
Świetny patent 😉