Propolis spray (aerozol) – zastosowanie
Najlepsze korektory pod oczy – ranking
2 marca 2019
Propolis spray (aerozol) – zastosowanie
Alergia oczu na kosmetyki kolorowe – domowe sposoby
19 marca 2019

Propolis spray (aerozol) – zastosowanie

Propolis spray (aerozol) – zastosowanie

Propolis czyli kit pszczeli, ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Propolis w sprayu  (aerozolu) jest bardzo pomocny w leczeniu zarówno stanów zapalnych jamy ustnej, gardła, jak również przewodu pokarmowego. Etanolowy ekstrakt z propolisu, o którym dziś chciałam wam napisać jest to tzw. propolis forte  – zawiera 10% propolisu. Na rynku jest dostępny jeszcze propolis 3%, 7% oraz 20%.


Propolis spray (aerozol) – zastosowanie


Propolis (kit pszczeli) pełni funkcję naturalnego antybiotyku. Jest to substancja żywiczna, którą zbierają pszczoły z pączków brzozy, topoli, kasztanowca czy sosny. Kit pszczeli służy m in. do uszczelniania ula i utrzymania w nim czystości.

 

PROPOLIS – SKŁAD

Propolis jest bogaty w żywicę, woski, olejki, garbniki, związki fenolowe, flawonoidy i terpeny. Zawiera także pierwiastki (żelazo, magnez, kobalt, mangan, cynk i miedź) oraz witaminy (z grupy B, H, P, E).

 

Propolis w aerozolu BARTPOL można stosować zarówno do pryskania jamy ustnej czy gardła, jak również  wewnętrznie – pić odpowiednią ilość kropli rozmieszanych w wodzie. Do opakowania jest dołączony specjalny kroplomierz, który odmierza pożądaną ilość preparatu. Osobiście uważam, że to bardzo wygodna opcja, gdyż taki propolis możemy stosować w dwojaki sposób – w sprayu i w kroplach. Wystarczy zmienić jedynie nakładkę.

Propolis spray (aerozol) – zastosowanie


Gotowy etanolowy ekstrakt z propolisu jest bardzo wygodną alternatywą dla domowej nalewki propolisowej. Nie każdy ma dostęp do zakupu propolisu i nie każdemu z nas chce się bawić w przygotowywanie takiej nalewki.

 

W medycynie ludowej propolis propolis stosuje się od dawna jako naturalny środek przeciwzapalny, przeciwgrzybiczy, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowy, regeneracyjny oraz przeciwbólowy (działa znieczulająco). Ma on zastosowanie w wielu chorobach jak przeziębienie, grypa, mukowiscydoza, nieżyt gardła, stany zapalne jamy ustnej i dziąseł, zapalenie zatok, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, kandydoza przewodu pokarmowego i dróg rodnych, nadciśnienie tętnicze oraz wiele innych. Bardzo dobrym preparatem jest również propolis aerozol do nosa lub gardła o nazwie Athomer – oparty na wodzie morskiej. Jest on bardzo pomocny przy infekcjach dróg oddechowych.

Kiedy tylko zaczyna drapać  mnie w gardle, sięgam po propolis w aerozolu. Wystarczy 2-3 razy psiknąć i zwykle po jednej takiej dawce ból przechodzi, a przynajmniej traci na swej sile.

 

PROPOLIS  – DZIAŁANIE

 wzmacniające odporność

 zwalcza grzyby, bakterie i wirusy

 wspiera odbudowę tkanek (działa regeneracyjnie)

 przeciwzakrzepowe

 nawilżające błonę śluzową jamy ustnej i gardła

 obniżające ciśnienie krwi i działa przeciwzawałowo

znieczulające (pomocny w stanach zapalnych dziąseł, także w paradontozie)


Propolis spray (aerozol) – zastosowanie


PROPOLIS W SPRAYU/AEROZOLU – ZASTOSOWANIE


Pamiętajcie, że jeśli chcecie stosować propolis także wewnętrznie do picia, wybierajcie etanolowy ekstrakt z propolisu. Niektóre preparaty propolisu w sprayu  są przeznaczone jedynie do psikania jamy ustnej i gardła. Nie nadają się za bardzo do stosowania wewnętrznego, bo zawierają glicerynę. Jeśli na takich preparatach nie jest napisane, że mogą być stosowane do picia, wówczas się nie nadają.

 

JAMA USTNA – wszelkie stany zapalne typu afty, stany zapalne dziąseł. Spryskiwać 3 razy dziennie po 2-3 psiknięcia.


GARDŁO – stany zapalne z towarzyszącym nieżytem, suchością i podrażnieniem, także obrzęknięte migdałki – spryskiwać 3 razy dziennie po 2-3 psiknięcia.PRZEWÓD POKARMOWY – w przypadku choroby wrzodowej, przeziębienia, grypy, bronchitu, ogólnego osłabienia pić roztwór rozcieńczony  składający się z 20 kropli propolisu  rozmieszanych w 100 ml wody – 2-3 razy dziennie między posiłkami.


SKÓRA – podrażnienia naskórka, po ukąszeniach owadów, w przypadku oparzeń – spryskiwać 3 razy dziennie po 2-3 psiknięcia.Propolis zaleca się przyjmować jednostajnie nie dłużej jak 3 miesiące, po czym należy zrobić 3-tygodniową przerwę. Propolis może być także stosowany u dzieci (dajemy tyle kropli ile dziecko ma lat), 2 razy dziennie najlepiej na miodzie.

 

Uwaga!

Propolis jako produkt pszczeli, choć stosunkowo rzadko może powodować uczulenia. Osoby uczulone na produkty pszczele nie powinny stosować propolisu. Przed pierwszym użyciem warto zrobić próbę na zgięciu łokcia. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, świąd czy też opuchlizna, wówczas nie można stosować propolisu. Kobiety w ciąży mogą przyjmować propolis jedynie po konsultacji z lekarzem.

Propolis spray (aerozol) – zastosowanie


Gdzie kupić PROPOLIS ?

Propolis powinno się kupować wyłącznie w sklepach pszczelarskich lub w aptece. 
Podsumowanie

Propolis obok nalewki bursztynowej uważam za niezwykle skuteczny naturalny środek na wzmocnienie organizmu. Warto go mieć w swojej domowej apteczce. Co sądzicie o etanolowym ekstrakcie z propolisu? Stosowaliście? Z jakim skutkiem?


<<< Zobacz także: Propolis w kosmetyce – remedium na problemy skórne.Helen G.

 

2 Komentarze

  1. Avatar Marzena T (Mania) pisze:

    Nie wiedziałam że można kupić w spreu :D dla mnie to wygoda :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiadom mnie o kolejnym komentarzu przez email. Możesz również subskrybować ten wpis bez komentowania.