Infekcje intymne mogą przydarzyć się każdej kobiecie. Powstają wskutek zakażeń bateryjnych, grzybiczych albo tych wywołanych przez pierwotniaki. Jedne kobiety są na infekcje intymne bardziej podatne, inne mniej. Sama niestety swego czasu miałam problem z nawracającym się stanem zapalnym dróg rodnych. Dlatego postanowiłam podzielić się wami moim doświadczeniem w stosowaniu probiotyków ginekologicznych. Preparaty te uważam za bardzo skuteczne w odbudowaniu prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.
źródło zdjęcia: Shutterstock.
➤ Kiedy stosować probiotyki ginekologiczne?
✾ w przypadku nawracających się infekcji intymnych i stanów zapalnych pochwy (m in. na skutek częstego korzystania z basenu, sauny, jacuzzi czy publicznej toalety)
✾ podczas stosowania antybiotykoterapii, antykoncepcji hormonalnej oraz terapii przeciwgrzybiczej
✾ podczas ciąży i połogu jeśli kobieta ma skłonność do infekcji
✾ podczas trwania miesiączki, kiedy pH pochwy się obniża
✾ w okresie menopauzy, kiedy wzmożona suchość pochwy sprzyja infekcjom intymnym
Po probiotyki ginekologiczne warto sięgać wspomagająco w leczeniu infekcji grzybiczych i bakteryjnych pochwy (stany zapalne).
➤ Jakie probiotyki wybrać – probiotyki doustne czy probiotyki dopochwowe?
Probiotyki występują na ogół pod postacią globulek dopochwowych albo tabletek. Na rynku pojawiły się nawet tampony i podpaski probiotyczne. Należy traktować je raczej jako uzupełnienie terapii, bowiem ich działanie jest nieco słabsze w stosunku do globulek czy tabletek dopochwowych, aczkowiek myślę, że to ciekawa opcja. Podpaski Oasis Probiotic zawierają kulturę bakterii Lactobacillus Acidophilus. Tampony probiotyczne Ellen z kolei zawierają opatentowane szczepy kultury bakterii Lacto Naturel (LN ®).
<<< Zobacz też: Szkodliwość tradycyjnych podpasek i tamponów.
Doustne probiotyki ginekologiczne są polecane do stosowania profilaktycznie, a także kiedy dochodzi do częstych nawrotów infekcji intymnych. Najlepiej sięgać po nie wtedy, kiedy nie odczuwamy dolegliwości, tylko chcemy profilaktycznie wspomóc odbudowę flory bakteryjnej. Doustne probiotyki swoją moc działania osiągają dopiero po około 2-3 tygodniach stosowania (trafiają do pochwy przez układ pokarmowy). Warto je przyjmować np. po zabiegach ginekologicznych, w trakcie miesiączki czy po porodzie. Probiotyki dopochwowe działają intensywniej, bo trafiają bezpośrednio do pochwy. Są dobrym rozwiązaniem jeśli męczą nas przykre objawy towarzyszące stanom zapalnym pochwy.
1. Lacibios Femina (doustny)
2. Trilac Lady (doustny)
3. Trivagin (doustny)
4. InVag (dopochwowy)
5. Iladian Direct Plus (dopochwowy)
6. Lactovaginal (dopochwowy)
➤ Probiotyk o czy synbiotyk?
➤ Podsumowanie
Probiotyki ginekologiczne dobrze sprawdzają się wspomagająco w leczeniu infekcji intymnych i podrażnień pochwy. Pomagają odbudować właściwą florę bakteryjną i pH pochwy. Działają podobnie jak probiotyki, które stosuje się po antybiotykoterapii, z tym że ich działanie jest ukierunkowane na wspieranie układu rozrodczego kobiety.
Co sądzicie o probiotykach ginekologicznych? Uważacie je za skuteczne w zachowaniu zdrowia dróg rodnych czy może są dla was wymysłem farmaceutów?
Helen