Jest jednym z najzdrowszych olejów roślinnych. Olej lniany obfituje w kwasy tłuszczowe omega-3, z których ludzki mózg składa się aż w 60 %. Można kolokwialnie powiedzieć, że odżywia mózg. Olej lniany jest jednak cenny dla zdrowia nie tyle z racji ilości kwasów omega-3, co stosunku omega-3 do omega-6. Zaleca się, aby stosunek miedzy nimi wynosił 1:5, 1:4 lub nawet 1:1, jak podają niektórzy lekarze. Len (Linum usitatissmum L.) zawiera w swoim składzie kwasy tłuszczowe (NNKT) omega-3, związki białkowe, śluz, glikozydy cyjanogenne, fitosterole, witaminę E oraz kwasy organiczne.
Len to roślina powszechnie znana w starożytnym Egipcie. Lnu używano do balsamowania zwłok. Nasiona lnu (siemię lniane) stosuje się w leczeniu dolegliwości żołądkowych, kaszlu, chrypce oraz w chorobach skórnych.
Len to roślina powszechnie znana w starożytnym Egipcie. Lnu używano do balsamowania zwłok. Nasiona lnu (siemię lniane) stosuje się w leczeniu dolegliwości żołądkowych, kaszlu, chrypce oraz w chorobach skórnych.
Właściwości zdrowotne oleju lnianego
❉ wzmacnia układ odpornościowy (zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych)
❉ działa przeciwnowotworowo (zwłaszcza w przypadku raka prostaty i raka piersi)
❉ pomocny przy otyłości i nadwadze (wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej)
❉ wspomaga układ sercowo-naczyniowy (obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zapobiega
❉ miażdżycy, pomocny przy nadciśnieniu tętniczym)
❉ miażdżycy, pomocny przy nadciśnieniu tętniczym)
❉ wzmacnia włosy, skórę i paznokcie (uelastycznia i regeneruje skórę, odżywia włosy i paznokcie)
❉ poprawia trawienie (zapobiega zaparciom)
❉ wzmacnia układ nerwowy (poprawia samopoczucie, przeciwdziała depresji, pomocny w chorobie Alzheimera, Parkinsona i SM )
❉ leczy choroby skórne (łuszczyca, trądzik, egzemy, AZS)
❉ przywraca równowagę hormonalną (pomocny w łagodzeniu objawów PMS, menopauzy oraz w leczeniu bezpłodności)
❉ olej lniany polecany jest także kobietom w ciąży. Dieta bogata w kwasy omega-3 ma duży wpływ na rozwój płodu. Dzieci, których kobiety w ciąży przyjmowały kwasy omega-3 są zdrowsze, szybciej się rozwijają oraz rzadziej dochodzi u nich do alergii skórnych.
Zastosowanie oleju lnianego
Olej lniany ma barwę złotawą, stosunkowo dobrze się wchłania; w smaku przypomina nieco tran, choć jest od niego smaczniejszy.
▌W kosmetyce
◈ do pielęgnacji włosów (olejowanie) – olej lniany odżywia i nawilża włosy.
◈ do pielęgnacji ciała (masaże); olej lniany jest polecany do skóry wrażliwej, przesuszonej tendencją do łuszczenia i trądziku.
◈ do pielęgnacji twarzy, szczególnie w przypadku trądziku, zaskórników. Olej lniany szybko się wchłania, nie powoduje zapychania porów. Bardzo wygładza i odżywia skórę.
▌W kuchni
Olej lniany stosujemy wyłącznie na zimno! Nie wolno go podgrzewać, gdyż wówczas straci swoje cenne właściwości.
◈ sałatki
◈ twaróg
◈ jogurty
◈ sosy
◈ dipy, dressingi
◈ dodatek do gotowanych warzyw i kasz, musli, płatków zbożowych
◈ jako główny składnik pasty dr Budwig lub majonezu dr Budwig.
◈ olej lniany świetnie nadaje się też do picia (przyjmuje się go podczas posiłku) albo do ssania (płukania ust).
◈ olej lniany świetnie nadaje się też do picia (przyjmuje się go podczas posiłku) albo do ssania (płukania ust).
Zalety picia oleju lnianego
Spożywanie oleju lnianego bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Swego czasu piłam go przez dłuższy czas, bodajże 3 miesiące i widziałam zarówno poprawę ogólnego samopoczucia, poprawy trawienia oraz stanu skóry, szczególnie paznokci. Spożywałam profilaktycznie 1-2 łyżki oleju lnianego dziennie, choć większość źródeł podaje 2-4 łyżki podzielone w 2-3 porcjach. Wskazanie lecznicze obejmuje natomiast przyjmowanie 6-8 łyżek dziennie, zwykle przez 3 miesiące, następnie zmniejszenie dawki do 1-4 łyżek. Nie należy się obawiać, że olej lniany będzie w jakiś sposób się odkładał w tkance tłuszczowej. Przeciwnie – jest pomocny w jej redukcji, a tym samym przy odchudzaniu. Olej lniany zaleca się pić podczas posiłku, np. śniadania, zagryzając kanapką. Wówczas najlepiej się wtedy wchłania oraz jego smak łączy się z pokarmem. Bardzo dobrze jest również łączyć go z produktami białkowymi np. z twarogiem.
Olej lniany ma stosunkowo krótką ważność, zwykle ok. 3 miesięcy. Po otwarciu zaś powinien być przechowywany w lodówce, nie dłużej jak 1 miesiąc, gdyż stosunkowo szybko się utlenia oraz jest wrażliwy na promienie słoneczne. Dlatego kupując olej lniany zwróćmy uwagę na to by był w butelce z ciemnego szkła. Powinien też być nieoczyszczony, niefiltrowany, nierafinowany oraz tłoczony na zimno, a także zawierać co najmniej 50 % kwasów omega-3.
Gdzie kupić? Naturalny, nieoczyszczony olej lniany można kupić w dobrych marketach, aptekach oraz online.
Stosowaliście olej lniany? Co o nim sądzicie?
Helen
Bibliografia:
A.Ożarowki, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1989, s. 225.
Z Babcinego notatnika, Zielnik, Białystok 2012, s.79.
http://www.blox.pl/blog/0,0.html?blogName=skarbnicawiedzy
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/len-jak-dawkowac-olej-lniany-aa-WBMe-n7J2-fkW3.html
Ja uwielbiam smak tego oleju, niezastąpiony w sałatkach 🙂 I myślę, że na stałe zagości w mojej kuchni 😀
Muszę zakupić ;).
Uwielbiam go.Stosuję go w kuchni do sałatek,a czasami piłam łyżkę oleju przed posiłkiem. Moje włosy go uwielbiają
Wow, nie wiedziałam, że ma on tyle fajnych właściwości 🙂 na pewno się w niego zaopatrzę :).
Właśnie się zaopatrzyłam w olej lniany – budwigowy. Pokładam w nim wielkie nadzieje.
Uwielbiam olejek, tego jeszcze nie miałam ale myślę, że szybko bym się z nim zaprzyjaźniła 🙂
Moje włosy uwielbiają olej lniany 😉
Jeszcze nigdy go nie miałam 🙂
brzydko pachnie;p
Nie jest tak źle, powiedziałabym znośnie.
Mam go w kuchni ;)))
Oleju lnianego jeszcze w sumie nigdy nie miałam. A gdybym kupiła, to tylko z myślą o włosach :))
Swietny jest ten olej, bardzo go lubie do salatek, a szczegolnie do kaszy jaglanej, uwielbiam jesc ja na sniadanie. Fajnie Helen, ze o nim przypominasz, jakie cudowne i lecznicze wlasciwosci, ma ten diedoceniony niegdys olej!! Pozdrawiam Cie serdecznie:):)
Piłam go kiedyś – jest obrzydliwy, ale skuteczny. Chudnie się;).
Też regularnie jadam kaszę jaglaną, z jogurtem i bananem:) również dodaję olej lniany lub łyżeczkę masła.
muszę go sobie w takim razie wpisać na listę, bo niedługo czeka mnie zakup oleju do włosów. W sumie do sałatek też by się przydał… ;]
Olej lniany na włosy? Poprosimy więcej szczegółów! 🙂
Ja polecam olej lniany nie tylko na włosy, ale również osobom cierpiącym na alergie skórne. Najlepiej stosować wewnętrznie i zewnętrznie, choć w drugim przypadku musimy się liczyć ze specyficznym rybim zapachem…Jednak w okresach zaostrzenia, np. AZS, jak w moim przypadku, olej lniany był jedynym skutecznym sposobem na łagodzenie dolegliwości.
To prawda, olej lniany łagodzi alergie skórne. Zamiast czystego oleju lnianego lubię stosować maść Linomag, całkiem przyjemnie pachnie, jest półpłynna i bardzo dobrze łagodzi podrażnienia:-)
też bardzo lubię olej lniany; fajnie, że się u Ciebie sprawdza:-) Oleju z rokitnika nie miałam okazji używać.
POLECAM OLEJ LNIANY DO SAŁATEK (MA FAJNY ORZECHOWY SMAK). OLEJ LNIANY TO MÓJ SPRZYMIERZENIEC W WALCE Z CHOLESTEROLEM.POLECAM WSZYSTKIM KTÓRZY MAJĄ Z NIM PROBLEM.DOBRZE SPRAWDZA SIĘ TEŻ OLEJ Z ROKITNIKA-TRZYMA W RYZACH TRÓJGLICERYDY.
TESTOWAŁAM NA WŁASNEJ OSOBIE OBA OLEJE -POLECAM
DOROCIA
Mam publikację pana Zięby, to świetna książka:)
O tym, czy na pewno należy obniżać poziom cholesterolu we krwi, można przeczytać w książce włoskiego lekarza F.P.Billi" "Jedz tłusto i bądź zdrowy" o której pisałem przy okazji tematu kawy zbożowej . Po przeczytaniu tej książki, nie jestem przekonany co do obniżania go , szczególnie przy użyciu leków, ale zażywam olej lniany codziennie i uważam, że jest bardzo ważnym suplementem mojej diety i nie ze względu na obniżanie poziomu cholesterolu.
Czy powszechnie wiadomo, kto i kiedy ustalił obowiązujący poziom cholesterolu?
Pan Jerzy Zięba w swojej książce" Ukryte terapie " bardzo dokładnie to wyjaśnia.
Ja parę miesięcy temu odstawiłam cukier. Przestałam praktycznie jeść słodycze, nie słodzę. Używam tylko miód w niedużych ilościach. Znacznie lepiej się czuję oraz poprawiła mi się cera. Tak na węglowodany trzeba uważać, szczególnie na cukry proste.
Jest kilka ciekawych publikacji , które czytam przy kawie zbożowej ze śmietanką, między innymi,
– Życie bez pieczywa " napisana przez lekarza dr Lutza i biochemika Allana ,z której dowiedziałem się, że mam jeść do syta i, nie żałować,lecz mam ograniczyć węglowodany- i tak zrobiłem, zmieniłem sposób odżywiania na nisko węglowodanowy. Zainteresowanie tą publikacją jest takie , że nie wznowiono jej wydania po 2004r.więc kupiłem na ją allegro.
-"Ciało a stres" napisana przez kanadyjskiego lekarza Gabe Mator, który będąc lekarzem rodzinnym zainteresował się, w jakich okolicznościach jego pacjenci chorzy na tzw.,choroby cywilizacyjne, powszechnie uważane za nieuleczalne, zachorowali i dowodzi jak lęki i niepokoje, których doznajemy na co dzień, wpływają na nasze zdrowie a właściwie doprowadzając do tych chorób. Zmiana w sposobie odżywiania , eliminowanie stresów to jest właściwa droga do samo uzdrowienia. Leki pomagają zwalczać objawy tych chorób ale nie zwalczają przyczyn chorób cywilizacyjnych.