Puder wcale nie musi szkodzić cerze, zwłaszcza jeśli sięgniemy po te z naturalnych, certyfikowanych składników. Obecnie na rynku kosmetycznym jest całkiem przyzwoity wybór naturalnych (organicznych) pudrów do twarzy, zarówno w formie sypkiej jak i w kamieniu. Kosmetyki te są pozbawione szkodliwych składników jak np. pochodne ropy naftowej, talk i konserwantów (parabeny, formaldehyd). Przez co nie wywołują podrażnień oraz nie zatykają porów. Naturalne pudry wytwarza się często z ekologicznych składników. Kosmetyki te nie są też poddawane testom na zwierzętach.
Naturalne pudry występują w formie transparentnej (nie zmieniającej koloru skóry), jak i z dodatkiem naturalnych pigmentów mineralnych. W zależności od użytych składników pudry mogą być matujące, rozświetlające, bądź brązujące.
Jedynym minusem organicznych pudrów do twarzy jest ich cena, zwykle wyższa od typowych drogeryjnych marek (choć nie zawsze tak jest). Z dostępnością naturalnych pudrów również nie jest źle. Większość produktów można zamówić przez internet.
▌Zalety naturalnych pudrów do twarzy
✓ hipoalergiczne (pozbawione szkodliwych składników, substancji zapachowych, sztucznych barwników i konserwantów)
✓ łagodzą podrażnienia
✓ bardzo dobrze matują (absorbują sebum)
✓ nadają się do każdego typu cery, nawet tej najbardziej wrażliwej i atopowej
✓ mają lekką konsystencję i są niewidoczne na twarzy (dobrze stapiają się z kolorem skóry)
✓ są bardzo wydajne
✓ nie zatykają porów (nie są komedogenne)
✓ składniki są zwykle certyfikowane (pochodzą z ekologicznych upraw)
✓ nie są testowane na zwierzętach
▌Wady naturalnych pudrów do twarzy
✓ czasem są droższe od drogeryjnych kosmetyków
✓ te w formie sypkiej mogą powodować na początku trudności w aplikacji z uwagi na pylenie i tym samym podrażniać układ oddechowy
PUDER BAMBUSOWY
Bambus indyjski jest bogatą w składniki odżywcze rośliną. Zawiera sporo krzemionki. Działa on antybakteryjnie, wygładzająco oraz regenerująco. Puder bambusowy doskonale absorbuje nadmiar sebum (matuje), jednocześnie nie wywołując wysuszenia cery. Jest często wzbogacony proteinami jedwabiu, które dodatkowo wygładzają cerę. Puder bambusowy ma postać białego proszku. Dobrze stapia się ze skórą, nie powodując jej bielenia. Kosmetyk ten nadaje się zarówno do cery tłustej i trądzikowej, jak normalnej czy wrażliwej.
Puder bambusowy.
Skład: Bambusa Arundinacea Stem Extract, Magnesium Stearate, Serica Powder, Phenoxyethanol, Parfum, Ethylhexyglycerin.
PUDER RYŻOWY
Ryż ma doskonałe właściwości absorbujące nadmiar sebum. Puder ryżowy nawilża i wygładza skórę, doskonale matuje oraz łagodzi stany zapalne. Nadaje się do każdego typu cery. Nie wysusza skóry ani nie podkreśla suchych skórek. Puder ryżowy jest bardzo lekki i transparentny. Ma postać białego proszku. Dobrze dopasowuje się do naturalnego odcienia skóry. Nie bieli cery. Puder ryżowy jest uniwersalnym kosmetykiem do każdego typu cery.
Puder ryżowy w kamieniu.
Puder ryżowy sypki.
Skład pudru ryżowego w kamieniu: Talc, Dimethylimimdazolidinone Rice Starch, Nylon-10/10, Magnesium Stearate, Polypropylene, Kaolin, Silica, Ethylhexyl Palmitate, Isocetyl Stearoyl Stearate, Parfum (Fragrance), Phenoxyethanol, Hydrogenated Polydecene, Triethylhexanoin, Petrolatum, Ethylhexyglycerin.
PUDRY MINERALNE
Pudry mineralne zawierają sproszkowane minerały oraz nierzadko kamienie półszlachetne. Głównymi ich składnikami są mika, tlenki tytanu, cynku i żelaza. Tlenek tytanu jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Pudry mineralne są bardzo delikatne dla skóry. Wykazują działanie antybakteryjne i gojące. W sprzedaży są pudry matujące, rozświetlające oraz brązujące.
<< Zobacz też: Kosmetyki mineralne. Pudry mineralne mogą być stosowane przez osoby z bardzo wrażliwą cerą oraz po zabiegach kosmetycznych. Kosmetyki te występują najczęściej w formie sypkiej, choć zdarzają się też w postaci kompaktu czy kamieniu.
Pudry mineralne zapewniają naturalne utrwalenie makijażu bez ryzyka zapychania porów. Obecnie na rynku jest wiele firm specjalizujących się w produkcji kosmetyków mineralnych, jak Annabelle Minerals, Lily Lolo, Rhea, Everyday Minerals, Ecoloré czy Bare Faced Beauty.
1. Lily Lolo.
2. Annabelle Minerals.
3. Lavera.
4. Neve Cosmetics.
5. Jadwiga Saipan- do cery tłustej i trądzikowej.
SKROBIA ZIEMNIACZANA JAKO NATURALNY DOMOWY PUDER DO TWARZY
Skrobia ziemniaczana zwana też potocznie mąką kartoflaną czy ziemniaczaną, sprawdza się nie tylko w kuchni ale też właśnie jako puder matujący. Można również zamiennie użyć skrobi kukurydzianej.
Skrobia ziemniaczana łagodzi podrażnienia i świąd skóry towarzyszący atopii i egzemie. Bardzo dobrze matuje i wygładza skórę. Skrobia nałożona w niewielkiej ilości nie bieli cery. Zachowuje się na twarzy jak puder transparentny. Jeśli chcemy ją nieco zabarwić, można dodać odrobinę kakao, cynamonu albo czerwonej glinki.
Skrobia ziemniaczana jest bardzo drobno zmielona, w 100% naturalna. Najlepiej przesypać ją sobie do pudełka pod pudrze sypkim z dziurkami. Serdecznie polecam skrobię jako naturalny domowy puder, tym bardziej że wychodzi bardzo tanio. Więcej możecie przeczytać w moim wpisie
Najtańszy puder świata- skrobia ziemniaczana.
Co sądzicie o naturalnych pudrach do twarzy? Sięgacie po nie czasem czy kupujecie wyłącznie te drogeryjne?
Helen
Bardzo rzadko używałam pudrów do wykończenia makijażu. Nie znałam pudrów mineralnych, bo faktycznie nie szukałam niczego, czym mogłabym zakończyć makijaż. Ale dziękuję, że mogłam się o nich dużo dowiedzieć. Chętnie kupiłabym sobie któryś z nich.
Ostatnio, kiedy odwiedziłam Douglas, konsultantka zaproponowała mi puder Claudii Schiffer: NO COLOUR SETTING POWDER. Prasowany, bezbarwny, przypomina, kamień. Kupiłam go i jestem bardzo zadowolona. Jest wyjątkowy bo doskonale matuje, pięknie rozjaśnia twarz. Cera jest świeża i aksamitna. Cena nie jest niska, ale puder jest bardzo wydajny, więc wiem że wystarczy na długo.
Serdecznie Cię pozdrawiam 🙂
Nie słyszałam o tym pudrze Claudii Schiffer ale domyślam się, że może być fajny 🙂 Ja również cię Krysiu serdecznie pozdrawiam 🙂
Ja jestem pół na pół, używam zarówno pudrów naturalnych, jak i drogeryjnych 🙂
Puder ryżowy bardzo często używam w lecie, zapobiega świeceniu się skóry i fajnie matuje 🙂
Szampana piccolo,
Brokatu na czoło,
Uśmiechu na twarzy,
Szampańskiej zabawy,
Życzeń serdecznych,
Wspomnień najlepszych
oraz braku kaca
kiedy w Nowym Roku pamięć wraca….
Szczęścia w Nowym Roku ! :* Buziaki ! ;*
Serdecznie dziękuję za życzenia. Tobie Ewelinko również życzę wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku 🙂
Kiedyś gdy jeszcze nakładałam podkład to używałam pudru chyba z Rimmel, ale miałam wtedy duży problem ze świecącą się cerą więc i ten puder mało pomagał.
I znów bardzo przydatny wpis 🙂 Ja bardzo lubię naturalne pudry do twarzy, obecnie używam minerałów ale puder ryżowy też lubię 🙂
Dziękuję 🙂
Obecnie najpopularniejsze są chyba pudry ryżowe 😉