Zdrowe i zadbane paznokcie są naszą wizytówką. Niestety wiele kobiet uskarża się na ich wygląd i kondycję. Najczęstszymi problemami związanymi z paznokciami jest ich rozdwajanie, kruchość, łamliwość oraz przebarwienia. Sama od lat zmagam się ze słabymi paznokciami, które odziedziczyłam po mamie. Za kondycję paznokci odpowiadają geny ale też i w znacznej mierze dieta. Nie bez powodu mówi się, że paznokcie są odzwierciedleniem naszego zdrowia. Z pewnością jest coś w tym stwierdzeniu.
Poniżej przedstawiam najczęstsze problemy związane z wyglądem paznokci, które mają swoje przyczyny w stanie naszego zdrowia. Prześledźcie je. Być może przyczyną waszych kłopotów z paznokciami są niedomogi organizmu niedobór witaminy D albo mikroelmentów.
▓ Zmiany na paznokciach i ich przyczyny zdrowotne
✱ Kruchość paznokci świadczy o niedoborze krzemu i nadmiernym wysuszenia płytki paznokciowej np. na skutek częstego stosowania zmywaczy.
✱ Rozszczepianie i skłonność do łamania się paznokci może być wynikiem niedoboru witamin (A, B, E, F, D) i mikroelementów (magnez, cynk, krzem).
✱ Pękanie i łuszczenie się paznokci świadczy o złej pracy układu trawiennego oraz o osłabieniu organizmu.
✱ Białe prążki na paznokciach wskazują na zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego.
✱ Poprzeczne czarne paski na paznokciach mogą informować o reakcji organizmu na substancje toksyczne, np. przyjmowanie leków chemoterapeutycznych.
✱ Plamki żółtawe lub zielonkawe na paznokciach są objawem grzybicy. Po pewnym czasie paznokcie zaczynają się kruszyć i pojawiają się na nich małe dziurki. Plamki białe świadczą najczęściej o niedoborze wapnia oraz o osłabieniu organizmu. Plamki brunatne natomiast mogą oznaczać zatrucie, niestrawność, nadużywanie alkoholu i papierosów.
✱ Przerost paznokci może sygnalizować cukrzycę.
✱ Niebieskawy kolor płytki paznokciowej może jest sygnałem nieprawidłowego krążenia lub dostania toksyn do organizmu.
✱ Mocno różowy kolor płytki paznokciowej może sygnalizować nadciśnienie, blado różowy kolor paznokci – zaburzenia tarczycy.
✱ Nadmierna bladość paznokci sygnalizuje choroby wątroby, anemię. Siny odcień paznokci jest przyczyną zastoju w żyłach.
✱ Jeśli półksiężyc na paznokciach jest niemal niewidoczny, oznacza to przemęczenie fizyczne i psychiczne. Zdrowy człowiek ma półksiężyce białe i dobrze widoczne.
▓ Jak wzmocnić słabe i kruche paznokcie? Domowe sposoby na mocne paznokcie.
► Jedz produkty bogate w wapń, magnez, żelazo, potas, cynk, krzem, a także w witaminy A, E, witaminy z grupy B, witaminę F i witaminę H (biotyna). Staraj się również korzystać z dobrodziejstw słońca. Witamina D ma duży wpływ na kondycję paznokci.
► Do wszelkich prac domowych zakładaj rękawiczki gumowe z bawełnianą wyściółką.
► Pij regularnie herbatkę ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Możesz też sięgnąć po suplementy diety przeznaczone do poprawy kondycji paznokci (np. Skrzypovita, Silica, Revalid czy Calcium Pantothenicum).
► Staraj się nie wysuszać nadmiernie dłoni. Do mycia rąk stosuj mydło nawilżające. Po umyciu wcieraj w nie krem do rąk, nie zapominając o paznokciach.
► Regularnie w wcieraj w paznokcie oliwkę dziecięcą, olejek rycynowy lub maść z witaminą A. Nawilżą, wzmocnią oraz zmiękczą skórki wokół paznokci. Inne olejki, które wzmocnią twoje paznokcie to oliwa z oliwek, olej z awokado czy olej arganowy. Olejki możesz podrasować dodając kapsułkę witaminy A+E.
► Regularnie w wcieraj w paznokcie oliwkę dziecięcą, olejek rycynowy lub maść z witaminą A. Nawilżą, wzmocnią oraz zmiękczą skórki wokół paznokci. Inne olejki, które wzmocnią twoje paznokcie to oliwa z oliwek, olej z awokado czy olej arganowy. Olejki możesz podrasować dodając kapsułkę witaminy A+E.
► Staraj się nie obcinać paznokci zbyt krótko. Nie obgryzaj skórek wokół paznokci, bo będzie to nieestetycznie wyglądać. Poza tym możesz doprowadzić do infekcji.
► Stosuj pilniki szklane lub papierowe. Unikaj natomiast tych metalowych, bo mogą spowodować mikropęknięcia i szarpiąc płytkę paznokcia przyczyniają się do jego rozdwajania.
► Używaj zmywaczy do paznokci bez acetonu. Te z acetonem osłabiają i bardzo wysusza płytkę paznokcia. Najlepiej aby zmywacz zawierał pielęgnacyjne olejki (np. migdałowy) oraz witaminę F.
► Przynajmniej 2 razy w tygodniu mocz paznokcie przez 10-15 minut w ciepłej oliwie z oliwek z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny i olejku rycynowego. To świetna kuracja regenerująca i wzmacniając słabe oraz kruche paznokcie.
► Stosuj regularnie odżywkę do paznokci. Wygładzi nierówności płytki i ją utwardzi. Paznokcie staną się bardziej odporne na złamania i uszkodzenia. Unikaj w odżywkach i lakierach do paznokci szkodliwego ftalanu dibutylu (DBP), toluenu, kamfory i formaldehydu, które są rakotwórcze i mogą prowadzić do schorzeń paznokci.
Jak dbacie o swoje paznokcie? Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby?
<< Zobacz też: Jak dbać o dłonie?
Helen
Piję pokrzywę i skrzyp polny, a także stosuję inne polecane przez Ciebie sposoby na wzmocnienie paznokci. Ważna jest suplementacja.
Miło mi 🙂 To prawda, suplementacja jest bardzo pomocna. Mnie pomaga też regularne picie zabitych drożdży.