Zadbane usta
14 września 2011
Domowe sposoby na mocne paznokcie
Jak dbać o dłonie?
16 września 2011

Domowe sposoby na mocne paznokcie

Domowe sposoby na mocne paznokcie
Zdrowe i zadbane paznokcie są naszą wizytówką. Niestety wiele kobiet uskarża się na ich wygląd i kondycję. Najczęstszymi problemami związanymi z paznokciami jest ich rozdwajanie, kruchość, łamliwość oraz przebarwienia. Sama od lat zmagam się ze słabymi paznokciami, które odziedziczyłam po mamie. Za kondycję paznokci odpowiadają geny ale też i w znacznej mierze dieta. Nie bez powodu mówi się, że paznokcie są odzwierciedleniem naszego zdrowia. Z pewnością jest coś w tym stwierdzeniu.

Domowe sposoby na mocne paznokcie


Poniżej przedstawiam najczęstsze problemy związane z wyglądem paznokci, które mają swoje przyczyny w stanie naszego zdrowia. Prześledźcie je. Być może przyczyną waszych kłopotów z paznokciami są niedomogi organizmu niedobór witaminy D albo mikroelmentów.Zmiany na paznokciach i ich przyczyny zdrowotne

 

Kruchość paznokci świadczy o niedoborze krzemu i nadmiernym wysuszenia płytki paznokciowej np. na skutek częstego stosowania zmywaczy.

Rozszczepianie i skłonność do łamania się paznokci może być wynikiem niedoboru witamin (A, B, E, F, D) i mikroelementów (magnez, cynk, krzem).

Pękanie i łuszczenie się paznokci świadczy o złej pracy układu trawiennego oraz o osłabieniu organizmu.

Białe prążki na paznokciach wskazują na zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego.

Poprzeczne czarne paski na paznokciach mogą informować o reakcji organizmu na substancje toksyczne, np. przyjmowanie leków chemoterapeutycznych.

Plamki żółtawe lub zielonkawe na paznokciach są objawem grzybicy. Po pewnym czasie paznokcie zaczynają się kruszyć i pojawiają się na nich małe dziurki. Plamki białe świadczą najczęściej o niedoborze wapnia oraz o osłabieniu organizmu. Plamki brunatne natomiast mogą oznaczać zatrucie, niestrawność, nadużywanie alkoholu i papierosów.

Przerost paznokci może sygnalizować cukrzycę.

Niebieskawy kolor płytki paznokciowej może jest sygnałem nieprawidłowego krążenia lub dostania toksyn do organizmu.

Mocno różowy kolor płytki paznokciowej może sygnalizować nadciśnienie, blado różowy kolor paznokci – zaburzenia tarczycy.

Nadmierna bladość paznokci sygnalizuje choroby wątroby, anemię. Siny odcień paznokci jest przyczyną zastoju w żyłach.

Jeśli półksiężyc na paznokciach jest niemal niewidoczny, oznacza to przemęczenie fizyczne i psychiczne. Zdrowy człowiek ma półksiężyce białe i dobrze widoczne.


Domowe sposoby na mocne paznokcie

Jak wzmocnić słabe i kruche paznokcie? Domowe sposoby na mocne paznokcie.

 

Jedz produkty bogate w wapń, magnez, żelazo, potas, cynk, krzem, a także w witaminy A, E, witaminy z grupy B, witaminę F i witaminę H (biotyna).  Staraj się również korzystać z dobrodziejstw słońca. Witamina D ma duży wpływ na kondycję paznokci.

Do wszelkich prac domowych zakładaj rękawiczki gumowe z bawełnianą wyściółką.

Pij regularnie herbatkę ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Możesz też sięgnąć po suplementy diety przeznaczone do poprawy kondycji paznokci (np. Skrzypovita, Silica, Revalid czy Calcium Pantothenicum).

Staraj się nie wysuszać nadmiernie dłoni. Do mycia rąk stosuj mydło nawilżające. Po umyciu wcieraj w nie krem do rąk, nie zapominając o paznokciach.

Regularnie w wcieraj w paznokcie oliwkę dziecięcą, olejek rycynowy lub maść z witaminą A. Nawilżą, wzmocnią oraz zmiękczą skórki wokół paznokci. Inne olejki, które wzmocnią twoje paznokcie to oliwa z oliwek, olej z awokado czy olej arganowy. Olejki możesz podrasować dodając kapsułkę witaminy A+E.

Staraj się nie obcinać paznokci zbyt krótko. Nie obgryzaj skórek wokół paznokci, bo będzie to nieestetycznie wyglądać. Poza tym możesz doprowadzić do infekcji.

Stosuj pilniki szklane lub papierowe. Unikaj natomiast tych metalowych, bo mogą spowodować mikropęknięcia i szarpiąc płytkę paznokcia przyczyniają się do jego rozdwajania.

Używaj zmywaczy do paznokci bez acetonu. Te z acetonem osłabiają i bardzo wysusza płytkę paznokcia. Najlepiej aby zmywacz zawierał pielęgnacyjne olejki (np. migdałowy) oraz witaminę F.

Przynajmniej 2 razy w tygodniu mocz paznokcie przez 10-15 minut w ciepłej oliwie z oliwek z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny i olejku rycynowego. To świetna kuracja regenerująca i wzmacniając słabe oraz kruche paznokcie.

Stosuj regularnie odżywkę do paznokci. Wygładzi nierówności płytki i ją utwardzi. Paznokcie staną się bardziej odporne na złamania i uszkodzenia. Unikaj w odżywkach i lakierach do paznokci szkodliwego ftalanu dibutylu (DBP), toluenu, kamfory i formaldehydu, które są rakotwórcze i mogą prowadzić do schorzeń paznokci.Jak dbacie o swoje paznokcie? Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby?


<< Zobacz też: Jak dbać o dłonie?


Helen G.

2 Komentarze

  1. Avatar JolaK pisze:

    Piję pokrzywę i skrzyp polny, a także stosuję inne polecane przez Ciebie sposoby na wzmocnienie paznokci. Ważna jest suplementacja.

    • Avatar Helen G. pisze:

      Miło mi :-) To prawda, suplementacja jest bardzo pomocna. Mnie pomaga też regularne picie zabitych drożdży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *