Tryb życia współczesnego człowieka obfitujący w spędzanie znacznej ilości czasu przed ekranem komputera, laptopa, smartfona czy telewizora, nierzadko w klimatyzowanych pomieszczeniach sprawia, że coraz więcej ludzi skarży się na problemy z oczami – a ściślej z suchością oczu, towrzyszącym mu pieczeniem, uczuciem piasku pod powiekami oraz ogólnym zmęczeniem narządu wzroku. Niestety problem ten nęka i mnie samą, dlatego chcę poświecić mu dzisiejszy wpis.
Na problem tzw. suchych oczu oczu mogą mieć również wpływ szereg innych czynników, takich jak np. promieniowanie UV, wiatr, noszenie soczewek kontaktowych, niedobór witaminy A oraz kwasów omega-3 i omega-6, przyjmowanie niektórych leków czy uszkodzenia mechaniczne narządu wzroku.
<<< Zobacz także: Zespół suchego oka – jak radzić sobie z wysuszonymi spojókami.
Krople nawilżające do oczu typu sztuczne łzy
Bardzo skuteczne na suche, zmęczone oczy są krople nawilżające typu sztuczne łzy. Skutecznie bowiem zmniejszają objawy zespołu suchego oka.
Warto jednak sięgnąć po krople nawilżające do oczu bez środków konserwujących, zwłaszcza jeśli mają być stosowane przez dłuższy czas lub podczas noszenia soczewek kontaktowych.
Powszechnie stosowane w kroplach do oczu konserwanty mogą negatywnie wpływać na nasze oczy, m in. doprowadzać do powstawania alergii (stanów zapalnych oczu) czy nawet do uszkodzeń rogówki. To jest w końcu chemia. Długotrwałe stosowanie kropli do oczu z konserwantami może uszkadzać głębsze warstwy komórek.
Nie zaleca sie używania kropli do oczu z konserwantami u osób noszących soczewki kontaktowe, z uwagi na możliwość odbarwiania ich przez obecność soli amonowych i tym samym pogorszenia parametrów optycznych soczewek.
Najczęściej stosowane konserwanty w kroplach do oczu
- Chlorek benzalkonium (BAK)
- Chlorek polidronium
- Chlorobutanol
- Purite
- Cetrymid
- Poliheksanid
- Glukonian chlorheksydyny
- Oxyd
- SofZia
<<< Zobacz także: Sposoby na zmęczone oczy.
Krople na suche oczy bez konserwantów
Na rynku jest dostępnych wiele nawilżających preparatów do oczu bez dodatku środków konserwujących i fosforanów. Różnią się one głównie ceną, zawartością składnika aktywnego (zwykle jest to kwas hialuronowy pod postacią hialuronianu sodu) oraz czasem przydatności po otwarciu.
Ciekawym preparatem, który mi osobiście przypadł do gustu są krople Hylo Fresh z hialunorianem sodu i wyciągiem ze świetlika lekarskiego. Poleciła mi je Pani w aptece. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie, która nawilża oko, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną. Świetlik lekarski redukuje podrażnienie i zmęczenie oczu wywołane długotrwałym czytaniem czy patrzeniem w ekran komputera. Krople te dobrze odświeżają oczy, nawilżają i usuwają zmęczenie wzroku sposowowanym długotrwałą pracą przez komputerem czy patrzeniem w ekran telewizora. Mogą być stosowane przez 6 miesięcy od otwarcia.
Helen
Dziękuję za wskazówki, zwłaszcza, że właśnie jestem przed zakupem takowych.
Koniecznie spróbuje jak skończę swoje. Bo przyznam, że niestety ciągle mam problem z suchymi oczami