Na przestrzeni ostatnich lat stały się bardzo popularne. Kosmetyki mineralne są świetną alternatywą zwłaszcza dla osób borykającymi z się problemami skórnymi, typu alergia, trądzik, atopia a także na podrażnienia po zabiegach w gabinetach dermatologii estetycznej. Jak ich nazwa wskazuje, są oparte na minerałach, czyli na sproszkowanych substancjach naturalnych, m in. tlenki tytanu, manganu, żelaza, cynku, chromu, cząsteczki miki, ultramaryny, a także kamieni półszlachetnych (turmalin, cytryn, kwarcyt). Kosmetyki mineralne są na ogół dobrze tolerowane. Nie zawierają konserwantów, substancji zapachowych, talku, wosków, olejków czy sztucznych barwników.
Kosmetyki mineralne z roku na rok są coraz lepiej dostępne. W szybkim tempie przybywa również firm specjalizujących się w ich produkcji. Obecnie nawet niektóre czołowe marki kosmetyków kolorowych jak L’Oreal czy Maybelline obok tradycyjnych, wprowadziły linię kosmetyków mineralnych, które mineralne są jedynie z nazwy. Zawierają jedynie śladowe ilości minerałów i wiele wypełniaczy, w tym silikony. Przez zakupem kosmetyków mineralnych należy zwracać uwagę na skład. Powinien być krótki i prosty.
Główne składniki kosmetyków mineralnych:
◄Mika – rozświetla cerę i spłyca drobne zmarszczki. Nadaje kosmetykom lekkość.
◄Tlenek tytanu – to naturalny filtr przeciwsłoneczny SPF15-25. Zapewnia dobry poziom krycia kosmetyku. Jest to stabilny filtr przeciwsłoneczny, który nie rozpada się pod wpływem powietrza ani promieniowania.
◄Tlenek cynku – działa antybakteryjnie, ściągająco i kojąco. Przyspiesza gojenie zmian skórnych.
◄Tlenek żelaza – odpowiada za naturalny kolor kosmetyków.
▌KOSMETYKI MINERALNE – ALTERNATYWA DLA OSÓB Z ALERGIĄ, TRĄDZIKIEM I ATOPIĄ
Kosmetyki mineralne pojawiły się po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. Miały stanowić alternatywę dla tradycyjnych kosmetyków kolorowych u osób z bardzo wrażliwą cerą, podrażnioną po zabiegach w gabinetach kosmetycznych. Z powodu wysokiej tolerancji i braku występowania podrażnień, kosmetyki mineralne zyskały grono zwolenników na całym świecie. Kosmetyki mineralne oprócz właściwości gojących, nie tylko nawilżają ale też działają antybakteryjnie.
Zarówno pudry, podkłady, korektory, bronzery, cienie, szminki czy róże występują w postaci sypkiej, są wygodne oraz bardzo wydajne w codziennym użytkowaniu. Są polecane w szczególności dla osób z dużą skłonności do alergii na tradycyjne kosmetyki, trądzikiem oraz chorobami skóry.
Decydując się na stosowanie kosmetyków mineralnych należy zaopatrzyć się specjalny pędzel o bardzo gęstym włosiu tzw. kabuki lub flat top, którym za pomocą kolistych ruchów rozprowadzamy niewielką ilość podkładu czy pudru. Kosmetyki te można również aplikować na skórę metodą stemplowania. Zaletą kosmetyków mineralnych jest możliwość ich aplikowania warstwowo, zwłaszcza jeśli nasza cera wymaga mocniejszego krycia. Nie trzeba się martwić o tzw. „efekt maski.”
▌JAK NAKŁADAĆ KOSMETYKI MINERALNE?
Decydując się na stosowanie kosmetyków mineralnych należy zaopatrzyć się specjalny pędzel o bardzo gęstym włosiu tzw. kabuki lub flat top, którym za pomocą kolistych ruchów rozprowadzamy niewielką ilość podkładu czy pudru. Kosmetyki te można również aplikować na skórę metodą stemplowania. Zaletą kosmetyków mineralnych jest możliwość ich aplikowania warstwowo, zwłaszcza jeśli nasza cera wymaga mocniejszego krycia. Nie trzeba się martwić o tzw. „efekt maski.”
▌ZALETY KOSMETYKÓW MINERALNYCH
✱ nie zatykają porów✱ nie utleniają się na skórze (nie ciemnieją)
✱ pochłaniają nadmiar sebum
✱ minimalne ryzyko alergii i podrażnień
✱ potrafią leczyć niedoskonałości łagodząc podrażnienia (przyspieszają gojenie)
✱ oparte na naturalnych składnikach
✱ brak konserwantów, sztucznych, barwników, talku, wosków, olejków
✱ dobrze kryją niedoskonałości
✱ makijaż jest trwały i naturalny (prawie niewidoczny)
✱ zapewniają podstawową ochroną UVA i UVB (SPF 15-25)
✱ są bardzo wydajne
✱ nie psują się (mogą być stosowane kilka lat)
✱ zapewniają naturalny makijaż
✱ można przygotowywać je samodzielnie z półproduktów
✱ mogą być także stosowane przez mężczyzn, którzy mają problemy z cerą i chcą zatuszować niedoskonałości.
▌WADY KOSMETYKÓW MINERALNYCH
✱ mogą z początku powodować trudności w aplikacji (pylą)✱ podczas aplikacji mogą podrażniać układ oddechowy
✱ mogą podkreślać tzw. suche skórki i wysuszać suchą skórę
✱ są często trochę droższe od typowych kosmetyków.
Popularne marki kosmetyków mineralnych: Lily Lolo, Annabelle Minerals, Earthnicity, Ecoloré, Amilie, Everyday Minerals, Rhea, Bare Faced Beauty.
Co sądzicie o kosmetykach mineralnych? Stosowałyście? Polecacie jakieś?
Helen
Niedawno zamówiłam sobie próbki podkładów mineralnych i jestem zachwycona 🙂 Aplikacja jest bardzo szybka i przyjemna 🙂 Podkładów płynnych nie lubię, a z tymi bardzo się polubiłam 🙂 Niedługo zamawiam produkty pełnowymiarowe :))
Miło słyszeć, ja akurat nie mam doświadczeń z kosmetykami mineralnymi. Jestem ich bardzo ciekawa:)
ja polecam podkłady Annabelle Minerals 🙂
jak zawsze i wszędzie z resztą 😀
Używam podkładu mineralnego i jestem bardzo zadowolona.
🙂 Życzę powodzenia w konkursie 🙂 Ja jestem bardzo ciekawa jak ,,prawdziwe mineralne kosmetyki" spiszą się u mnie 🙂
Ja Tobie także życzę powodzenia:)
Minerały zawsze będą w kosmetyce na pierwszym miejscu.
Ja wkońcu nauczyłam się obsługi 😉 minerałów i teraz nie wyobrażam sobie życia bez nich 🙂
ps. powodzenia w konkursie 🙂 pozdrawiam Iva.
Mam mineralny puder używam go codziennie a zużycie jest minimalne, od dłuższego czasu myślę również o podkładzie jednak trochę się boję, że nie będę umiało go odpowiednio nałożyć 😛