Dzięki swoim cennym właściwościom zdrowotnym kakao nie bez powodu nazywane jest „napojem bogów”. Dla mnie to prawdziwie cudowny napój, po którym mijają wszelkie smutki. Choć jest ono dosyć gorzkie. Zawsze możemy je posłodzić, dodawać do gotowych dań typu owsianka czy musli albo podrasować przyprawami np. wanilią czy cynamonem 🙂 Kto z was nie lubi czekolady? Produkuje się ją właśnie z ziaren kakaowca, które poddaje się obróbce. Im większa zawartość procentowa masy kakaowej, tym czekolada jest bardziej cenna, wyrafinowana w smaku, no i rzecz jasna zdrowsza.
Kakao jest jednym z najwartościowszych napojów na świecie. Nie tylko wybornie smakuje ale i też korzystnie wpływa na zdrowie. Działa ogólnie wzmacniająco, regenerująco i odmładzająco na organizm. Polecane jest przy dużym wysiłku, zarówno fizycznym jak i umysłowym. Dzięki dużej zawartości magnezu, redukuje stres oraz poprawia koncentrację. Skutecznie potrafi wprawić nas w dobry nastrój!
Drzewo kakaowca (Theobroma cacao) rośnie w rejonach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej (Brazylia, Peru, Trynidad i Tobago) oraz w Afryki (Ghana, Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej). Było znane już w czasach Majów i Azteków. Ziarna kakaowca były na tyle cenne, że stanowiły środek płatniczy. Źródła podają, iż jako pierwsi uprawiali je Olmekowie ok.1500 lat p.n.e Do Europy przywiózł je Krzysztof Kolumb. Wspomniani Aztekowie spożywali napój kakaowy o nazwie Xocolatl, który przyrządzali na bazie wody, mąki kukurydzianej oraz przypraw (np. chili, annato, wanilia). Uchodził za afrodyzjak.
Bogaty skład
- tłuszcze 50% (surowe zawiera kwasy tłuszczowe omega-6)
- białko 20%
- węglowodany 10% (skrobia)
- błonnik pokarmowy
- alkaloidy o działaniu pobudzającym – teobromina (1-4%), teofilina (wspiera układ sercowo-naczyniowy) oraz kofeina (max. 0,12%).
- fenyloetyloamina (hormon F) – jest produkowana w organizmie, kiedy jesteśmy zakochani, wywołuje euforię, poprawia też skupienie, zwiększa libido.
- anandamid – hormon działający podobnie do endorfin, utrzymujący dobre samopoczucie.
- flawonoidy (w tym epikatechina) – działają przeciwnowotworowo; chronią organizm przed stresem oksydacyjnym
- minerały ok. 6%: sporo magnezu, cynku i żelaza; ponadto mangan, fosfor, chrom, selen, potas, sód, wapń.
- melanina – barwnik w skórze, chroniący przed szkodliwym promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym.
- witamina C (surowe kakao), witamina A, E, B1, B2, PP.
- związki aromatyczne
Właściwości zdrowotne KAKAO
- bogate źródło magnezu (420mg/100g), zawiera także mangan, żelazo, chrom oraz cynk, selen i potas
- poprawia koncentrację i pamięć
- jest silnym antyoksydantem (usuwa wolne rodniki)
- działa przeciwmiażdżycowo (obniża poziom cholesterolu i ciśnienia)
- redukuje stres, łagodzi stany depresyjne, działa regenerująco na układ nerwowy
- chroni przed anemią i przemęczeniem
- poprawia samopoczucie (podnosi poziom serotoniny we krwi – hormonu szczęścia; zawiera również anandamid – endorfinę)
- działa jak afrodyzjak (podnosi poziom libido)
- dzięki przeciwutleniaczom wzmacnia organizm (działa antynowotworowo, wirusobójczo). Zawiera dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż wino i trzy razy więcej niż zielona herbata!
- zawiera śladowe ilości kofeiny (max.0,12%), jest bezpiecznym napojem zarówno dla dzieci i dorosłych.
Rodzaje kakao – surowe czy klasyczne?
W sklepach najczęściej można nabyć kakao ciemne, tradycyjne o obniżonej zawartości tłuszczu do 10-12%. W sklepach ze zdrową żywnością dostępne jest również kakao w postaci całych ziaren albo surowe (nie przetworzone RAW) w proszku. Takie też jest najzdrowsze. Czasem także można dostać kakao o wyższej zawartości tłuszczu 20-22%. Kakao surowe w przeciwieństwie do klasycznego nie jest poddawane obróbce termicznej (prażenie w temp. 70-140°C), przechodzi jedynie proces fermentacji i suszenia, przez co zachowuje większość ilość witamin i minerałów w przeciwieństwie do zwykłego. Ale jest też kilka razy droższe…
Popularne kakao instant dla dzieci typu Nesquick czy Puchatek omijałabym szerokim łukiem. To bomba cukrowa! Niewiele ma wspólnego z prawdziwym kakao. Ma za to masę cukru, emulgatorów, zaś samego kakao zawiera niewiele (ok.20%). Kakao surowe zawiera kwasy tłuszczowe 0mega-6 oraz witaminę C. Może różnić się smakiem w zależności od regionu z którego pochodzi. Są trzy podstawowe odmiany:
- Criollo – najcenniejsza i najrzadsza; pochodzi z Ameryki Środkowej i Karaibów; pozbawiona gorzkiego smaku.
- Forastero – najbardziej popularna; nieco bardziej gorzka od criollo.
- Trinitario– jest połączeniem dwóch poprzednich odmian, uprawiana na Trynidadzie; bardziej aromatyczna od forastero.
Jak spożywać kakao?
Najzdrowiej jest spożywać je na surowo, bez podgrzewania, zalewania wrzątkiem czy gorącym mlekiem, choć najsmaczniejsze jest właśnie gorące 🙂 Można je mieszać z wodą, mlekiem krowim albo roślinnym (np. kokosowym albo migdałowym) i osłodzić. Podobno dodatek mleka oraz cukru rafinowanego w znacznym stopniu niszczy wiele jego cennych właściwości.
Kakao można przyrządzać zarówno na wodzie, na mleku, pół na pół (woda+mleko), na zimno lub na ciepło. Tradycyjnie według receptur kakao (zwykle 2 łyżeczki) zalewa się niewielką ilością wrzątku, dokładnie miesza i dopełnia ciepłym albo gorącym mlekiem. Następne wedle uznania słodzi cukrem, choć znacznie zdrowiej – miodem, stewią, ksylitolem bądź syropem z agawy albo klonowym. Można dodać cynamon albo wanilię, kardamon a nawet… szczyptę chili. Zwykle przyrządzam sobie i mężowe kakao w filiżance dając 2 łyżeczki (lubię mocne) i dając pół na pół wrzątku i ciepłego mleka. Nie słodzę. Daję za to szczyptę soli i cynamonu. Takie lekko słone smakuje mi najbardziej. Kakao na surowo możemy dodawać z powodzeniem do owsianki z owocami (np. z bananem), musli, jogurtu, koktajlu czy twarogu a nawet do masła orzechowego – polecam szczególnie te domowe masło orzechowe.
Kakao można przyrządzać zarówno na wodzie, na mleku, pół na pół (woda+mleko), na zimno lub na ciepło. Tradycyjnie według receptur kakao (zwykle 2 łyżeczki) zalewa się niewielką ilością wrzątku, dokładnie miesza i dopełnia ciepłym albo gorącym mlekiem. Następne wedle uznania słodzi cukrem, choć znacznie zdrowiej – miodem, stewią, ksylitolem bądź syropem z agawy albo klonowym. Można dodać cynamon albo wanilię, kardamon a nawet… szczyptę chili. Zwykle przyrządzam sobie i mężowe kakao w filiżance dając 2 łyżeczki (lubię mocne) i dając pół na pół wrzątku i ciepłego mleka. Nie słodzę. Daję za to szczyptę soli i cynamonu. Takie lekko słone smakuje mi najbardziej. Kakao na surowo możemy dodawać z powodzeniem do owsianki z owocami (np. z bananem), musli, jogurtu, koktajlu czy twarogu a nawet do masła orzechowego – polecam szczególnie te domowe masło orzechowe.
Kakao jest kaloryczne, przy obniżonej zwartości ok.10,5% tłuszczu – ma 303 kcal w 100g, za to jest bardzo pożywne, daje energię oraz zapewnia uczucie sytości na pewiem czas.
Przeciwwskazania
- kakao spożywane z nadmiarze może być przyczyną zaparć.
- zawiera kwas szczawiowy, osoby z kamicą nerkową powinny unikać spożywania kakao.
- kakao w szczególności mocne może być źle tolerowane przez osoby cierpiące na przewlekłe choroby wątroby oraz wrzody żołądka.
- kakao jest niestety alergenem pokarmowym (dotyczy 5% populacji na świecie, szczególnie małych dzieci), osoby uczulone nie powinny go spożywać.
Jeśli lubicie czekoladę a z kakao nie zdążyliście się dotąd zaznajomić, to gorąco polecam wam kupić na próbę opakowanie i zacząć pić wedle własnego uznania, czy to na mleku czy wodzie. Wcale nie jest powiedziane, że jest ono zarezerwowane jest wyłącznie dzieci. Jest dla każdego! Dla malucha, dorosłego i seniora! Dodawajcie ulubione przyprawy i rozkoszujcie się zarówno pysznym smakiem, jak i pozytywnym wpływem na zdrowie i samopoczucie.
Polecam naturalne kakao.
Lubicie kakao? Jakie smakuje wam najbardziej? Podzielcie się swoimi przepisami 😉
Helen
Bibliografia:
notatki własne
wikipedia
https://zywienie.abczdrowie.pl/pokarm-bogow-czyli-surowe-kakao
https://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_kakao_-_napoj_bogow.html
https://bonavita.pl/kakao-na-diecie-wlasciwosci-rodzaje-i-sklad
https://polki.pl/dieta-i-fitness/zdrowe-odzywianie,kakao-ktore-kakao-jest-zdrowe-i-pelnowartosciowe,10409749,artykul.html
https://www.salon24.pl/u/blogjanosika/527098,przepis-na-kakao-napoj-bogow-aztekow-i-majow
uwielbiam kakao 🙂
Uwielbiam kakao ale bardzo dawno już je piłam. Muszę to zmienić 🙂
Mnie kakao kojarzy się z dzieciństwem, dopiero niedawno odkryłam je na nowo 😉
Kocham kakao od zawsze, z mlekiem sojowym, wyborne 🙂
Z mlekiem sojowym nigdy nie próbowałam, jedynie z migdałowym, pycha:)
Uwielbiam kakao 🙂
Kakao najbardziej smakuje mi zimą i właśnie wtedy mam na nie ochotę. Do tego rogal, taki domowy np. z miodem, albo dżemem (domowym)…. Ale się rozmarzyłam 🙂
Mnie także kojarzy się z zimą, gdyż wzbogacam je cynamonem:) działa wtedy rozgrzewająco.
bardzo lubie kakao, ale ostatnio jakos nie pijam…
Warto się przekonać:)
Uwielbiam kakao 🙂 Narobiłaś mi ochoty na nie ! Aż tak, że zaraz idę zrobić 😛
Fajnie 😉 smacznego!
A ja średnio lubię kakao do picia 😉 Dużo bardziej wolę je w formie dodatku, np. do bananów i jogurtu 🙂
W takiej formie także jest smaczne i zdrowe 🙂
Uwielbiam kakao 🙂 I chyba dziś przyrządzę;)
Kakao uwielbiam! Mogę pić ciepły kubek tego napoju nawet latem. Kiedyś pijałam bardzo rzadko, od jakichś 3 lat częściej po nie sięgam – w domu pijam je zamiast czekolady na gorąco (nota bene nafaszerowanej chemią 😉 ).
Ależ mi teraz narobiła smaka!
Kakao pijemy całą rodzinką:)
Kakao to świetny sposób na wieczorne odprężenie;) Aż nabrałam na nie ochoty;) Choć zawsze piję je właśnie gorące…
U nas w domu kakao uwielbiamy i nie miałam pojęcia, że ma tyle przeciwwskazań.
Ma kilka przeciwwskazań, dotyczy to głównie osób przewlekle chorych ale zdecydowana większość dobrze je toleruje 🙂
Gdybym nie była uczulona :’)
No to szkoda…
Uwielbiam kakao, mogłabym je pić codziennie. Niestety moja figura za nim nie przepada 😉
Swje najczęściej mieszam z pełnotłustym mlekiem i słodzę ksylitolem. Pycha.
Ale mi smaka narobiłaś…
Od kakao się nie tyje 🙂 Jest co prawda kaloryczne ale jeśli stosuje się je z umiarem, nie ma powodu do obaw.
Bardzo lubię, często robię sobie z rożnymi dodatkami czy nawet bitą śmietanka, a co 🙂 Ale w tygodniu to najczęściej nie mam czasu na wydziwianie, wiec zazwyczaj robię mix fix cao i to na zimnym mleku, bo tak najszybciej 🙂
Ja po latach wracam do picia naturalnego kakao, ciastka robię owsiane z nim i nie tylko, nawet płukankę do włosów (potem się wyczesuje) zastosowań szereg. A ja Krugera mam i mi się wreszcie nie wysypuje i nie wietrzeje bo zamknięcie strunowe jest.
Krugera nie próbowałam.