Dlaczego diety są nieskuteczne?
Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca?
16 lutego 2020
Dlaczego diety są nieskuteczne?
Płyny do higieny intymnej – używać czy nie?
1 marca 2020

Dlaczego diety są nieskuteczne?

Dlaczego diety są nieskuteczne?

Odchudzanie dla wielu z nas to prawdziwe wyzwanie. Dlaczego tak trudno jest utrzymać wymarzoną wagę przez dłuższy czas po kuracji odchudzającej? Dlaczego niektóre osoby będące stale na tzw. diecie, wciąż nie mogą poradzić sobie ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów i ich sylwetka się nie zmienia? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego diety są nieskuteczne?


Odchudzaj się powoli, „z głową”

Nie bez powodu mówi się, że najskuteczniejszą dietą, która pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy jest zasada, która brzydko mówiąc brzmi: „żryj połowę”. Oznacza to, możemy jeść wszystko ale o połowę mniej. To powinno wystarczyć na początek. Nie ma sensu ograniczać konkretnych grup produktów typu pieczywo albo ziemniaki, bo tuczą. Jedzmy mądrze, oczywiście unikając produktów niezdrowych jak fast foody czy słodycze. To jest klucz do szczupłej sylwetki. Wszystko ale z umiarem.


Dlaczego diety są nieskuteczne?

Przestań myśleć o tym, że jesteś na diecieMoże to zabrzmi kontrowersyjnie ale nieustanne, wręcz obsesyjne myślenie o diecie i odchudzaniu wywołuje w nas wewnętrzne napięcie i rozdrażnienie. Czujemy wewnętrzny bunt, że musimy walczyć o szczupłą sylwetkę, podczas gdy inni nie muszą tego robić. To błędne koło sprawia, że często dieta staje się nieskuteczna a jej efekty krótkofalowe. Należy skupić się raczej na zmianie nawyków żywieniowych i wprowadzić je na stałe, niż na samej diecie, która trwa tylko określony czas.

 

Dlaczego diety na ogół nie działają

Diety są najczęściej zbyt rygorystyczne. Organizm na diecie jest zazwyczaj pozbawiony odpowiedniej ilości cennych dla zdrowia składników odżywczych, co skutkuje ciągłym głodem jakościowym i obsesją dotyczącą jedzenia. Czujemy się wtedy rozdrażnieni i wciąż myślimy o jedzeniu. Na diecie wiele osób czuje się, jakby robili coś za karę. To wytwarza w nich bunt, aby potem sobie „odbić” niedostatki. W efekcie i tak podjadają.


Diety są na ogół zaplanowane na określony czas np. miesiąc. Dlatego też wyniki są okresowe. Po skończonej diecie zdecydowana większość osób szybko wraca do dawnych nawyków żywieniowych i nietrudno o efekt jo-jo. Badania pokazują, że aż 95% osób będących na ścisłych dietach, powraca do wagi wyjściowej albo ją przekracza.


Dlaczego diety są nieskuteczne?

 

Osoby, które niedojadają, nie dość że są stale głodne, to jeszcze ich organizmy są zmuszone odkładać zapasy energii. Przez co jeszcze trudniej im jest schudnąć, ponieważ dochodzi do zwolnienia metabolizmu.Kluczowe w odchudzaniu jest wprowadzenie zbilansowanej diety, z uwzględnieniem wszystkich składników odżywczych. Pod żadnym pozorem nie należy unikać, jak to wiele osób uważa tłuszczów, gdyż są bardzo istotnym składnikiem odżywczym i zapewniają uczucie sytości na długi czas. Posiłki powinny być nieduże i regularnych odstępach czasu co około 3-4 godziny. Unikniemy wówczas wilczych ataków głodu.<<< Zobacz także: Jak dieta wpływa na stan twojej cery.Za szybko chcemy schudnąć, najlepiej w jak najkrótszym czasie. Zbyt niska podaż kalorii powoduje niedożywienie organizmu. Odchudzanie powinno być przede wszystkim mądrze zaplanowane, długofalowe i powolne, związane z utrwalaniem zmiany nawyków żywieniowych a nie tylko stosowaniem ich na czas diety. Nie powinno się też tracić na wadze więcej jak 1 kg tygodniowo. Szybsze tempo chudnięcia jest szkodliwe dla zdrowia.


Dieta powinna być wspomagana wypijaniem dużej ilości płynów (około 1,5-2l), najlepiej niegazowanej wody mineralnej, zielonej herbaty oraz naparów ziołowych usprawniających trawienie.


Sama dieta to za mało aby skutecznie schudnąć. Należy wprowadzić także aktywność fizyczną. Każdego dnia powinniśmy się wybrać się przynajmniej na 30-minutowy spacer lub przejażdżkę rowerem.

 

Niektóre jadłospisy, zwłaszcza te układane przez dietetyków bywają zbyt wymyślne i na dłuższą metę mogą być kłopotliwe w przygotowaniu oraz w pozyskaniu składników. Ludzie są zwykle leniwi i nie chce im się spędzać za wiele czasu w kuchni.

Dlaczego diety są nieskuteczne?

 

Suplementy diety na odchudzanie – czy pomagają?

Suplementy diety wspierające proces odchudzania nie sprawią, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki schudniemy bez wyrzeczeń. Ich zadaniem jest jedynie wspomagać nasz metabolizm. Nic się samo nie zadzieje bez racjonalnej zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej.

Helen G.


2 Komentarze

  1. Avatar Marzena T (Mania) pisze:

    Bardzo trafne przemyślenia. Ja ostatnio po prostu staram się zdrowieh jeść i podchodzę do wszystkiego na luzie, zobaczymy może się uda cis schudnąć. Ale samopoczucie jest już lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *