Sytuacje kryzysowe skóry czasem potrafią niemile zaskoczyć każdego. A to przedawkowujemy słońce, przez co skóra jest czerwona, w dodatku swędzi i piecze. A to zrobi nam się jakaś wysypka albo uczulenie na jakiś kosmetyk. Lub co gorsza dojdzie do otarcia, pęknięcia albo odparzenia skóry. Na wszelkie podrażnienia skóry najlepsza jest alantoina i d-pantenol, czyli preparat Alantan.
Alantoina jest związkiem organicznym, pochodną mocznika. Wspomaga leczenie ran i stanów zapalnych skóry, działa złuszczająco i osłaniająco na naskórek. D-pantenol nazywany prowitaminą B5, wnika głęboko w skórę, w gdzie przekształca się w kwas pantotenowy, znacząco poprawiając nawilżenie i elastyczność skóry. Niedobór witaminy B5 objawia się łuszczeniem, depigmentacją i rogowaceniem skóry.
Jednym z najbardziej popularnych specyfików aptecznych bez recepty o działaniu łagodzącym podrażnienia jest właśnie Alantan firmy Unia. Marka ma swojej ofercie zarówno klasyczny Alantan w postaci kremu i maści oraz wersję Alantan Plus (krem lub maść), który zawiera dodatkowo Deksopantenol (roztwór pantenolu w glikolu propylenowym). Alantan Plus wydaje się ciekawszym preparatem z uwagi na dodatkową obecność deksopantenolu. Maść jest z założenia tłusta, oparta na wazelinie, nie wchłania się do końca, krem zaś przeciwnie jest lekki. Pozostawia skórę matową.
Krem Alantan Plus od razu przywodzi mi na myśl nową serię dermokosmetyków Alantan Dermoline tej samej firmy, przeznaczoną do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej. W skład serii wchodzi 6 preparatów:
1.) maść pielęgnacyjna z witaminą F (zielona) – polecana w szczególności w pielęgnacji skóry niemowląt
2.) krem ochronny półtłusty z witaminą A+E (różowy)
3.) krem ochronny z witaminą A (fioletowy)
4.) lekki krem d-pantenolem 5% (niebieski)
5.) krem złuszczający z mocznikiem (pomarańczowy)
6.) żel na zmęczone i ociężałe nogi (ciemnozielony).
Chciałabym jednak skupić się na dwóch preparatach Alantan, które stosowałam i które z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, zarówno do pielęgnacji skóry dzieci, niemowląt, jak i dorosłych.
1.) maść pielęgnacyjna z witaminą F (zielona) – polecana w szczególności w pielęgnacji skóry niemowląt
2.) krem ochronny półtłusty z witaminą A+E (różowy)
3.) krem ochronny z witaminą A (fioletowy)
4.) lekki krem d-pantenolem 5% (niebieski)
5.) krem złuszczający z mocznikiem (pomarańczowy)
6.) żel na zmęczone i ociężałe nogi (ciemnozielony).
Chciałabym jednak skupić się na dwóch preparatach Alantan, które stosowałam i które z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, zarówno do pielęgnacji skóry dzieci, niemowląt, jak i dorosłych.
▌Alantan Dermoline, Lekki krem z D-pantenolem 5%
Lekki krem z D-pantenolem rewelacyjnie sprawdza się w tzw. codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej. Jedynym minusem jest obecność parabenów. Krem jest teoretycznie bezzapachowy, choć moim zdaniem jest wyczuwalny lekko apteczny, choć przyjemny zapach. Krem z powodzeniem można stosować pod makijaż. Bardzo dobrze się wchłania i ku mojemu zdziwieniu pozostawia twarz matową. Przez chwilę nawet lekko ściąga twarz ale summa summarum świetnie nawilża, likwidując wszelkie suche skórki. Alantan Dermoline lekki krem doskonale łagodzi podrażnienia, zwłaszcza te po trądziku (również w przypadku zapchania cery), zaczerwienienia, swędzenie skóry oraz wszelkie uczulenia. Absolutnie nie zapycha.
W swoim składzie nie zawiera parafiny ani wazeliny. Lekki krem z D-pantenolem można stosować nie tylko na twarz ale też i na miejsca „wymagające” na ciele, np. po depilacji, goleniu (mąż go bardzo lubi), w przypadku oparzeń słonecznych, otarć itp. Lubię zabierać go ze sobą na wakacje. Innym bardzo dobrym uniwersalnym kremem aptecznym jest Dermosan N+R krem półtłusty.
Zastosowanie Alantanu Dermoline Lekkiego kremu z D-pantenolem:
◆ pielęgnacja skóry niemowląt, dzieci i dorosłych.
◆ polecany do pielęgnacji całego ciała, a w szczególności twarzy.
◆ nawilża i uelastycznia.
◆ przynosi ukojenie skórze; krem polecany jest po opalaniu, depilacji i goleniu.
Skład: Aqua, Panthenol and Propylene Glycol, Cetearyl Alcohol and Polysorbate 60, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Octyldodekanol, Caprylic/Capric Triglyceride, PEG-8, Dimethicone, Allantoin, Ethylparaben, Methylparaben, Propylparaben, Citric Acid.
▌Alantan Plus Krem
Alantan Plus jest bardzo podobny do Alantanu Dermoline z D-pantenolem 5%, z tym że nieco różni się od niego składem, zawiera parafinę i lanolinę. Świetnie sprawdza się w moim przypadku „do ciała” ale niekoniecznie na twarz, bo zapycha pory. Poza tym nieco trudniej się go rozprowadza po twarzy (potrafi trochę bielić skórę) Zamknięty jest metalowej tubce z szerokim otworem. Dla porównania Alantan Dermoline posiada za to wygodną, plastikową tubkę i wąski otwór. Alantan Plus posiada chyba niższe stężenie konserwantów od Alantanu Dermoline, bo należy go zużyć w ciągu 6 miesięcy od otwarcia a nie tradycyjnie 12.
◆ pielęgnacja skóry podrażnionej
◆ leczenie różnego rodzaju ran (otarcia, niewielkie skaleczenia, pęknięcia skóry)
◆ leczenie oparzeń słonecznych oraz oparzeń po radioterapii i fototerapii
◆ zapobieganie odparzeniom u niemowląt
◆ nadmierne rogowacenie naskórka
◆ wspomagająco w atopowym zapaleniu skór, wyprysku alergicznym, zapaleniu błony śluzowej nosa i owrzodzeniach podudzi.
Skład:
Substancje czynne
Alantoina: 2,0g
D-pantenol: 5,0g
Substancje pomocnicze: olej parafinowy, lanolina bezwodna, Polawax NF (alkohol cetostearylowy i polioksyetylenowany (20) monostearynian sorbitanu), glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy, hydroksybenzoesan etylu (Aseptina A), hydroksybenzoesan metylu (Aseptina M), hydroksybenzoesan propylu (Aseptina P), woda oczyszczona.
Alantan Plus kupiłam po raz pierwszy, gdy zrobiła mi się na brzuchu i dekolcie wysypka z bliżej niewiadomych przyczyn. Pomyślałam właśnie wtedy o Alantanie. Wybrałam krem a nie maść, bo nie chciałam tej „tłustej warstwy”. Preparat ten sprawdził się znakomicie. Wysypka zeszła po tygodniu, przy regularnym smarowaniu dwa razy dziennie. Dodatkowo raz dziennie piłam wapno, co z pewnością również pomogło. Uważam zatem, że Alantan Plus krem ten jest bardzo skuteczny. Nie musiałam iść do lekarza. Alantan Plus sprawdza się także w przypadku odparzeń, które często robią mi się od podpasek. Smaruję wówczas pośladki Alantanem Plus i od razu czuję ukojenie.
Jak widać Alantan ma wiele zastosowań. To preparat klasyk, który zawsze warto mieć w łazience. Nie zależnie od tego, czy wybierzecie maść czy krem, specyfik ten z pewnością przyniesie ulgę w podrażnieniu skóry.
Znacie Alantan? Stosowaliście któryś z wyżej wymienionych? Jak się u Was spisał?
Helen
Bardzo polecam te kremy 🙂 mam jedne i jestem bardzo z niego zadowolona 😉
Nie miałam przyjemności stosowania tego kremu, ale kojarzę go z apteki.
Dzięki Bogu nie mam żadnych wysypek i raczej uważam z opalaniem. Ale informacje bardzo przydatne! Myślę, że przy następnej wizycie w aptece kupię – racja – warto mieć taką maść w domu :).
Znam Alantan plus w kremie.:) Głownie z tego, że zaraz po zrobieniu tatuażu smaruję nimi świeże rany. Tatuażyści polecają go właśnie na to. I tak poznałam Alantan.;)
kiedyś miałam, ale to było tak dawno, że nawet nie pamiętam do czego używałam. Ale miałam na pewno ;]
najlepszy ever na podraznienia po goleniu i podrazniona kuracjami kwasowymi skore-nie wiem jak moglam bez niego zyc 🙂
Już dawno chciałam wypróbować Alantan dermoline ale jakoś o nim zapominałam 🙂 przyda mi się na moje suche partie na ciele. Na twarz też go wypróbuję ;). Dzięki za przypomnienie tym wpisem 🙂 jutro lecę po niego do apteki ;).
Kultowy produkt! 🙂
Na pewno wykorzystam na swoje "niedoskonałości" 🙂
Zgadzam się:)
Też stosuję go po depilacji.
Bardzo kusi mnie wersja Dermoline i na pewno poszukam tego produktu. Jeśli chodzi natomiast o podrażnienia, wysypki czy odparzenia mam już swój ulubiony produkt.
Ps. Alanatanu kazali mi używać podczas gojenia tatuażu, ale nie pamiętam czy w kremie czy w maści.
Ja uzywam załamaniu krem na zaczerwienienia podrażnienia i takie tam dlatego bo moj Maź go uzywam i jest swietny 😉
W kremie;P
Ten w kremie jest chyba lepszy, bo nie jest tłusty.
Matko jaki świetny blog : o Serio doskonale CI idzie prowadzenie. Zaobserwowałam i liczę na to samo (dodam do witryny google) Pozdrawiam Ada ♥
Dziękuję za komplement, robię to z pasji:)
Alantan pomaga mi zazwyczaj w drobnych skaleczeniach. Używam go też, gdy zimą mam bardzo suchą skórę dłoni – to mój odwieczny problem (myślę, że wiele osób walczy z tym problemem). A jeśli zaś chodzi o gojenie skaleczeń i różnego rodzaju ran, to pozwolę sobie polecić Wam zainteresowanie się karnozyną. Jest to substancja, która w dobroczynny sposób działa na nasz organizm, między innymi pomagając w procesie gojenia ran. Nie chodzi tu tylko o drobne rany i skaleczenia, ale nawet tak poważne i problematyczne rany, jak trudno gojące się odleżyny. Ponadto, karnozyna pomaga w regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym, pochłania kwas mlekowy i chroni komórki mięśni przed wolnymi rodnikami. Polecana jest szczególnie osobom, które nie jedzą lub ograniczają spożycie mięsa. Mam nadzieję, że ta informacja będzie dla Was przydatna. Chcę się tą informacją dzielić, ponieważ jeszcze do niedawna sama nie wiedziałam, czym w ogóle jest owa karnozyna. Pozdrawiam serdecznie.