Która z was nie lubi mieć pomalowanych paznokci? Ręka do góry! Większość kobiet częściej bądź rzadziej sięga po kolorowe emalie do paznokci, które dodają naszym dłoniom zadbanego wyglądu i seksapilu. Nic tak nie przyciąga męskiego wzroku, jak m in. pomalowane na krwistą czerwień paznokcie. Mniejsza o to. Nie musi to być czerwień, barw jest wiele, wedle gustu i nastroju. Ale czy zastanawiacie się czasem, co tak naprawdę nakładacie na swoje paznokcie?
Brak widocznych gołym okiem negatywnych skutków używania lakierów nie oznacza wcale, iż wasz organizm w ogóle na tym nie cierpi. Substancje dodawane do lakierów i odżywek do paznokci jak formadehyd, DBP, toluen, kamfora czy nitroceluloza są toksyczne dla naszego zdrowia. Negatywnie oddziałują nie tylko na skórę ale również na układ hormonalny, oddechowy czy nerwowy. Ten wpis jest niejako kontynuacją starszego dotyczącego szkodliwości formaldehydu w lakierach i odżywkach do paznokci. Postanowiłam temat rozwinąć o kolejne szkodliwe substancje najczęściej obecne w kolorowych emaliach do paznokci.
Co roku po wakacjach doświadczam identycznej sytuacji, kiedy po przeszło 2 miesiącach notorycznego malowania paznokci u stóp (zawsze na odżywkę) dostrzegam widoczne pogorszenie stanu moich paznokci w postaci silnego zażółcenia…mimo, iż kupuję zwykle lakiery bez poniżej omówionych szkodliwych substancji. Musi minąć jakieś 3 tygodnie, aby sytuacja powróciła do normy. Też tak macie? Nie sądzę, by lakiery do paznokci były bezpiecznymi dla zdrowia kosmetykami.
Już samo wdychanie lakieru jest szkodliwe, dlatego zaleca się wietrzyć pomieszczenie, w którym go używamy. Nie należy zbyt mocno pochylać się na dłońmi podczas malowania paznokci, zwłaszcza w przypadku lakierów, które zawierają formaldehyd lub żywicę formaldehydową (formaldehyde resin).
Manikiurzystki są w szczególności narażone na szkodliwe działanie lakierów do paznokci, gdyż mają wielogodzinny kontakt z powstałymi oparami podczas wykonywania zabiegów manicure czy pedicure. Coraz częściej jednak zakładają jednorazowe maseczki. Manikiurzystki są narażone na częstsze występowanie niektórych chorób, jak astma czy wady urodzeniowe dzieci.
Objawy tzw. „zatrucia lakierem do paznokci”
✽ trudności w oddychaniu✽ senność
✽ bóle w klatce piersiowej
✽ nudności, wymioty
✽ częstsze oddawanie moczu
Co zawiera lakier do paznokci? – podstawowe składniki
✘ rozpuszczalniki: octan butylu, octan etylu, ftalan dibutylowy (DBP).
✘ rozcieńczalniki: izopropanol, toluen, butanol, etanol.
✘ substancje filmotwórcze: poliuretany, nitroceluloza, poliamidy, octan celulozy.
✘ plastyfikatory: estry kwasu cytrynowego, kamfora, Tristan glicerylu, olej rycynowy.
✘ żywice: akrylowe lub formaldehydowe.
✘ składniki nadające kolor: pigmenty, laki.
✘ składniki nadające perłowy połysk: mika, guanina.
✘ składniki: kryjące: dwutlenek tytanu, tlenochlorek bizmutu.
✘ stabilizatory: bentoit, glinki modyfikowane.
Składniki szkodliwe, których lepiej unikać w odżywkach i lakierach do paznokci
Formaldehyd i jego pochodne
(Formaldehyde, Tosylamide/Formaldehyde Resin)Formaldehyd jest uznawany za związek kancerogenny. To silnie trujący gaz o właściwościach drażniących drogi oddechowe. Stosuje się go głównie w odżywkach do paznokci z uwagi na właściwości utwardzające płytkę paznokci w ilości nie przekraczającej 2 %, choć i do lakierów często jest dodawany. Formaldehyd pełni również funkcję konserwantu. Jeśli paznokcie są osłabione, formaldehyd może łatwo przeniknąć przez płytkę i wywołać podrażnienia, w tym onycholizę. Stosując odżywki z formaldehydem konieczne jest zabezpieczanie skórek wokół paznokci jakimś olejkiem bądź wazeliną, gdyż wywołuje silne przesuszenie.
Co powoduje:
■ częste uczulenia, reakcje alergiczne (egzemy) szczególnie w obrębie miejsc jakich dotykamy ciała pomalowanymi paznokciami
■ podrażnienia płuc (m in. świszczący oddech) i oczu
■ pieczenie w gardle, ucisk w klatce piersiowej
■ bóle głowy, ogólne zmęczenie.
Toluen
(Toluene)Toluen to metylobenzen, rozpuszczalnik, dzięki któremu lakier ma formę płynną. Podczas wysychania lakieru toluen odparowuje.
Co powoduje:
■ szkodliwy dla układu oddechowego
■ może wywoływać podrażnienia oczu i skóry (w tym reakcje alergiczne).
DBP, czyli Ftalan dibutylowy
(Dibutyl Phtalate)DBP pełni rolę rozpuszczalnika. Jest substancją zapachową. W Unii Europejskiej jest on na liście związków zakazanych, za to w USA ftalan dibutylowy jest powszechnie stosowany zarówno do lakierów, jak i odżywek do paznokci.
Co powoduje:
■ zakłóca pracę układu hormonalnego i nerwowego.
Nitroceluloza
(Nitrocellulose)Nitroceluloza umożliwia przyleganie lakieru do powierzchni płytki paznokcia (substancja filmotwórcza). Wykorzystywana jest w dużym stopniu do produkcji farb i klejów.
Co powoduje:
■ uznawana za substancję toksyczną, mogącą wywołać zatrucie szczególnie jeśli jest długo wdychana.
Kamfora
(Camphor)Kamfora jest związkiem organicznym z grupy terpenów, pochodną kamfenu. Otrzymuje się go z drzewna cynamonowca kamforowego, bądź syntetycznie z α-pinenu lub octanu bornylu. Kamforę stosuje się powszechnie w kosmetykach (lakiery do paznokci, kremy do stóp), a także w maściach rozgrzewających oraz jako dodatek spożywczy do deserów (Indie). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, dezynfekujące, chłodzące (podobnie jak mentol) oraz złuszczające naskórek.
Co powoduje:
■ długotrwałe wystawianie się na opary kamfory mogą wywołać zatrucie
■ może uczulać szczególnie skórę alergiczną, wywołując miejscowe zaczerwienienie.
Podsumowanie
Nie ma lakierów do paznokci w pełni bezpiecznych dla zdrowia, są tylko te mniej szkodliwe. Warto mieć to na uwadze. Kupując lakier bądź odżywkę do paznokci starajmy się czytać etykiety, co jest niestety czasem dość utrudnione, gdyż nie na każdej buteleczce widnieje czytelny skład. Warto wybierać sprawdzone marki, szczególnie te, gdzie producent sam informuje o braku zawartości poszczególnych szkodliwych składników.
W trosce o nasze zdrowie najrozsądniej byłoby ograniczyć częstotliwość malowania paznokci, szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych, u których liczne substancje chemiczne mogą z łatwością przenikać do płodu i zagrażać jego zdrowiu. Ponadto niepomalowana płytka u ciężarnych obrazuje ich kondycję zdrowotną oraz stan dotlenienia płodu. Jeśli malujemy paznokcie, to tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie starajmy się zbyt mocno pochylać na dłońmi i wdychać szkodliwych oparów.
Zwracacie uwagę na składy lakierów do paznokci? Miałyście może jakieś negatywne doświadczenia związane z ich stosowaniem?
<< Zobacz też: Konserwanty w kosmetykach – na co uważać.
Helen
Bibliografia:
Notatki własne
https://uroda.abczdrowie.pl/czy-lakier-do-paznokci-jest-toksyczny
http://www.snobka.pl/artykul/tajemnice-kosmetykow-kamfora-10055
https://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,lakier-do-paznokci-moze-byc-niebezpieczny,10077627,artykul.html
Ja tak rzadko maluję paznokcie, że raczej nie zwracam uwagi na takie rzeczy.
Przerażające.
Ja zwracam uwagę na składy lakierów i szczerze mówiąc denerwujące mnie to że rzadko kiedy ten skład tam faktycznie widnieje. Ostatnio cieszyłam się że znów mogę malować paznokcie, praca mi na to nie pozwalała ale i tak przyzwyczajenie robi swoje. Noszę krótkie paznokcie a jak już pomaluje to od ,,święta". U nóg w lato paznokcie to u mnie podstawa, jakoś lepiej się z tym czuję
Pomocny wpis. Staram się zwracać uwagę, ale właśnie często składu nie ma na opakowaniu czy stronie producenta (albo głęboko ukryte są). Mam kilka marek z syfem, ale wiedząc to przynajmniej nie używam ich nagminnie.
Rzadko używam normalnego lakieru, zazwyczaj wykonuję manicure hybrydowy Shellac – a swoją drogą bardzo ciekawi mnie jego skład, koniecznie muszę to sprawdzić.
Bardzo zwracam uwagę na składy lakierów i odżywek do paznokci.. ter z formaldehydem DBD i tp bardzo mnie podrażniają i uczulają .
Producenci oszukują nas na potęgę.
Np. ESSIE reklamuje sie bardzo szeroko ,że produkuje lakiery bez tych szkodliwych substancji a tym czasem tylko te z podstawowej szafy produkowane w Europie ich nie mają.. cała produkcja z USA i europejsk z tzw linii profesjonalnej oraz odżywki z szaf europejski są naładowane tym za przeproszeniem g….
Dla ułatwienia nr od 01 do chyba 100 to produkcja europejska (francja) i limitki z nr 200-299
wszystkie nr powyżej są ze szkodliwymi składnikami :]
Witaj, Helen!
Coś tu na blogu nie działa, bo z zakładki "naturalna pielęgnacja" po kliknięciu na konkretny link, zamiast do postu przenosi mnie na stronę główną :/
Straszne 🙁 a ja tak lubię malować paznokcie
Bardzo ciekawy i pomocny post. Od teraz zawsze bede czytac sklad lakierow i odzywek. Dziekuje Ci Helen za ten wpis i serdecznie Cie pozdrawiam:)
Bardzo przydatny post:) Pozdrawiam
A ja właśnie skończyłam malować paznokcie:) Świetny post, widać że znasz sie na tym…
Dziękuję za komplement:)
Do usług;)
:*)
Ja niestety też ale staram się ograniczać by nie "męczyć" moich pazurków:)
Dziękuję za sugestię, tak wiem o tej drobnej usterce ale na dniach wszystko powinno już działać:)
No widzisz…producenci nas oszukują.
Nie wiem jak składowo przedstawia się manicure hybrydowy, sama jestem tego ciekawa ale coś czuję, że może być podobnie jak w przypadku tradycyjnego mani.
Też gdzieś tam mam kilka podejrzanych, dawno temu kupionych lakierów, po które sięgam okazjonalnie.
Ja także nie wyobrażam sobie podczas lata, noszenia odkrytych butów bez pomalowanych paznokci u stóp:)
Przynajmniej nie masz z tym problemu, ja uwielbiam malować paznokcie:)
Poruszyłaś temat o którym mało wiedziałam, teraz będę zwracać uwagę na skład;)
Nigdy zbyt szczególnie nie zwracałam uwagi na skład lakierów, ale w sumie nie maluję paznokci zbyt czesto 😉
akurat składów lakierów nie analizuję.
Bardzo przydatny post, nigdy nie zwracałam uwagi na skład lakierów/odżywek do paznokci 🙂
Przede wszystkim bardzo przydatny post dla mnie gdyż wiele razy przy zakupie lakierów kupiłam kiepskiej jakości
Ale kolorowo ^^
No i dobrze, że o tym piszesz!
Świetny i bardzo potrzebny ten post. Tak mało wiemy o tym co używamy. Miałam właśnie taki problem. Dłuższy czas używałam odżywkę do paznokci z jedwabiem. Początkowo było OK. Nawet nie wiem kiedy przekroczyłam tę dobrą barierę, bo moje paznokcie zaczęły cierpieć. Zorientowałam się że jest coś nie tak. Odstawiłam odżywkę i po około miesiącu moje paznokcie "odetchnęły z ulgą" Teraz już będę uważać na takie wydawałoby się drobiazgi jak odzywki i lakiery. Pozdrawiam 🙂
Bardzo rzadko producenci umieszczają dokładny skład lakieru, a potem właśnie paznokcie są przebarwione po ich malowaniu. Też mam z tym problem, ale co robić? Nie malować? Chyba nie ma całkiem bezpiecznych lakierów. Ciekawy post:)
Nigdy nie analizowałam składu lakierów, bo nie używam ich stale, mam jedynie fazy na lakiery. Obecnie przerzuciłam sie na hybrydy i klasyczne lakiery używam jedynie sporadycznie.
Już wszystko działa:)