Suchy nos to bardzo częsta dolegliwość współczesnych ludzi, żyjących zwłaszcza w dużych miastach. Taką tezę usłyszałam od lekarza laryngologa. Przebywanie w zamkniętych, zwykle klimatyzowanych pomieszczeniach znacząco pogarsza stan śluzówki nosa, czyniąc ją suchą i podrażnioną. Nierzadko suchej śluzówce nosa towarzyszą takie objawy jak zatkanie nosa, swędzenie w nosie, napady kichania, krwawienia z nosa albo obrzęk.
Sama od pewnego czasu zmagam się z suchym nosem. Niestety nie mam wpływu na jakość powietrza w biurze, w którym przebywam każdego dnia po 8 godzin. Mam jednak wpływ na powietrze w moim domu. Pomocne w walce z suchą śluzówką nosa jest unikanie zbyt wysokiej temperatury w sypialni. Tam staram się mieć chłodniej zimą jak w pozostałych pomieszczeniach. Śpię też z minimalnie uchylonym oknem, gdzie dostęp do świeżego powietrza korzystnie wpływa nie tylko na mój sen ale również na stan śluzówki nosa.
Suchy nos – przyczyny
Główną przyczyną suchego nosa jest przede wszystkim zbyt suche powietrze. Często ma to miejsce w klimatyzowanych pomieszczeniach, podczas stosowania wentylatorów albo w bardzo ciepłych pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferem. Do przesuszenia śluzówki nosa dochodzi także kiedy długo przebywamy na mrozie albo wietrze.
Do innych przyczyn suchego nosa należą także wdychanie chemikaliów, dym papierosowy, kurz oraz pyłki roślin. Objaw suchego nosa może wystąpić również u kobiet w okresie menopauzy, kiedy dochodzi do spadku estrogenów lub w przebiegu zespołu suchości – zespołu Sjörgena.
➤ suche powietrze, wiatr i mróz
➤ przebywanie w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze ogrzewanych kaloryferem
➤ dym papierosowy
➤ kurz
➤ pyłki roślin (mogą świadczyć o alergii)
➤ chemikalia
➤ nadużywanie kropli do nosa
➤ zaburzenia hormonalne (spadek estrogenów podczas menopauzy)
➤ zespół Sjörgena
Sposoby na suchy nos
Poniżej przedstawiam popularne maści do nosa. Wszystkie są dostępne bez recepty. Maści te działają nawilżająco i regenerująco na wysuszoną oraz podrażnioną śluzówką nosa. Mogą być stosowane długotrwale.
NOZOIL
Nozoil to naturalny olej sezamowy w postaci aerozolu. Preparat jest bardzo wygodny w stosowaniu. Wystarczy psiknąć 2-3 krotnie do każdej dziurki od nosa, by czuć ulgę od razu. Nozoil warto stosować zwłaszcza na noc. Ja stosuję także rano przed wyjściem do pracy.
RINOZINE
Rinozine to maść nawilżająco-regenerująca do nosa. Zawiera w składzie kwas hialuronowy, witaminę A, D-panthenol oraz hydrolizat proteinowy owsa zwyczajnego. Maść ta nie tylko nawilża ale również przyspiesza gojenie drobnych ran w nosie.
RINOPANTEINA
Rinopanteina to maść regenerująco-nawilżająca. Zawiera witaminę A i D-panthenol oraz hydrolizat owsa zwyczajnego. Rinopanteina jest polecana także za zabiegach chirurgicznych w celu ułatwienia procesu gojenia.
HYSAN
Hysan to maść do nosa z witaminą A (250 j.m/g), na bazie wazeliny i lanoliny. Preparat ten wykazuje działanie ochronne na śluzówkę nosa. Ułatwia usuwanie strupów. Maść Hysan może być stosowana także u niemowląt, kobiet w ciąży oraz u matek karmiących piersią. Nie zawiera konserwantów. Maść hysan można stosować długotrwale.
NISITA
Nisita to maść na suchą błonę śluzową nosa. Zawiera chlorek sodu, wodorowęglan sodu, parafinę ciekłą oraz triglicerydy. Maść Nisita pomaga udrożnić zatkany nos oraz go skutecznie nawilża. Nie zawiera konserwantów. Może być stosowana nawet u niemowląt.
Olejki eteryczne nawilżające błonę śluzową nosa
Na suchy, zatkany nos korzystnie wpływają inhalacje przy użyciu olejków eterycznych, takich jak: olejek eukaliptusowy, jałowcowy, kamforowy czy sosnowy. W aptekach są dostępne gotowe preparaty do inhalacji nosa i zatok jak Olbas oil albo Inhalol. Zmniejszają one obrzęk błony śluzowej oraz ułatwiają oddychanie. Łagodzą objawy przeziębienia oraz zapalenia zatok przynosowych.
Woda morska do nosa
Fizjologiczny roztwór wody morskiej to odrębna grupa ciekawych i przede wszystkim skutecznych preparatów w walce z wysuszoną śluzówką nosa. Warto je stosować zwłaszcza w sezonie grzewczym lub jeśli długotrwale przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wodę morską mogą stosować także dzieci i niemowlęta. Do popularnych preparatów należą Sterimar, Marimer, Tetrisal E.
Nawilżacz powietrza
Nie mam co prawda wpływu na jakość powietrza w miejscu pracy, za to w swoim domu już tak. Niestety wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach okazało się dla mnie nieskuteczne, postanowiłam podejść do problemu profesjonalnie. Powiem szczerze, że odkąd regularnie go używam, bardzo poprawił mi się komfort oddychania. Nie zatyka mi się już nos tak jak dawniej a maści stosuję obecnie doraźnie. Taki nawilżacz powietrza nie jest to może tani produkt ale w dłuższej perspektywie warto w niego zainwestować.
<<< Zobacz także: Zespół suchego oka – jak radzić sobie z wysuszonymi spojówkami.
Helen
Trafiłaś w sedno, ja właśnie Man z tym problemy. Taką maść co jeszcze udrożni nie to dla mnie zbawienie teraz
Miło mi 🙂 Na pewno poczujesz ulgę.