Cienie i opuchnięcia dolnych powiek są uznawane za defekt kosmetyczny. Mogą powstawać z wielu powodów. Niektóre osoby odziedziczają je po swoich rodzicach czy dziadkach. Cienie i worki pod oczami mogą również sygnalizować dolegliwości a nawet rozwijające się choroby w organizmie. Jeśli pojawią się nagle bez wyraźnej przyczyny, warto skonsultować je z lekarzem.
➜ Jak powstają cienie i worki pod oczami?
Worki potocznie są nazywane „sińcami”, „poduszeczkami” albo „podkowami”, gdyż skóra w tym miejscu staje się lekko opuchnięta na skutek zastoju limfy w organizmie. Cienie zaś to prześwitujące naczynka krwionośne na skutek cienkiej skóry w tym miejscu. Cienie z kolei przybierają kolor brązowy lub fioletowy, tworząc ciemne nieestetyczne kręgi pod oczami.
Skóra okolic oczu jest bardzo cienka i delikatna. To w tym miejscu najszybciej uwidaczniają się pierwsze zmarszczki. Jest aż 7 raz cieńsza od skóry innych okolic ciała i do tego pozbawiona niemalże tłuszczu i gruczołów łojowych. Cienie i worki pod oczami najczęściej towarzyszą nam po nieprzespanej nocy, podczas choroby, kiedy organizm jest osłabiony, najczęściej podczas zimy, gdy brakuje słońca i jest mniejszy dostęp do świeżych owoców i warzyw.
➜ Przyczyny tworzenia się cieni i worków pod oczami
✘ niedosypianie, zarwane noce
✘ uwarunkowania genetyczne
✘ nieprawidłowe krążenie (zastoje limfy)
✘ „za ciężkie” kosmetyki stosowane do pielęgnacji oczu (mogą powodować zastój limfy i opuchnięcia)
✘ nadmiar soli i nabiału w diecie
✘ zaburzenia pracy wątroby i nerek
✘ alergie
✘ pasożyty w organizmie
✘ zaburzenia hormonalne
✘ choroby nerek, układu krążenia, tarczycy, wątroby, serca, cukrzyca
✘ anemia (niedobór żelaza i witaminy K)
<< Zobacz też: Jak dieta wpływa na stan twojej cery.
➜ Domowe sposoby na cienie i worki pod oczami
◈ Zaopatrz się w krem lub żel specjalnie przeznaczony do okolic oczu, najlepiej o działaniu drenującym, poprawiającym krążenie. Krem pod oczy powinien być hypoalergiczny i zawierać wyciągi z: zielonej herbaty, kasztanowca, kofeinę, algi, wyciąg z rumianku, świetlika lekarskiego, arniki i miłorzębu japońskiego. Dobrze też, by taki kosmetyk pod oczy zawierał też witaminy C i K, które uszczelniają naczynia krwionośne. Niedobór witaminy K w organizmie może być odpowiedzialny za ciemne kręgi pod oczami.
Wybieraj kremy pod oczy zawierające filtr przeciwsłoneczny. Krem nie powinien być zbyt ciężki, gdyż może zaburzyć krążenie limfy i pogłębić problem. Dla lepszego efektu krem pod oczy najlepiej przechowuj w lodówce. Schłodzony lepiej pobudzi krążenie krwi i złagodzi opuchnięcia oraz cienie.
1. Flos Lek, rozjaśniający krem pod oczy.
2. Mincer Pharma, Vita C Infusion, rozświetlający krem pod oczy.
3. Flos Lek, Żel pod oczy na sińce i obrzmienia z arniką.
4. Baikal Herbals, ochładzający kremowy żel pod oczy.
5. Planeta Organica, chłodzący żel pod oczy.
6. Remescar Worki&Cienie pod oczami krem.
1. Flos Lek, rozjaśniający krem pod oczy.
2. Mincer Pharma, Vita C Infusion, rozświetlający krem pod oczy.
3. Flos Lek, Żel pod oczy na sińce i obrzmienia z arniką.
4. Baikal Herbals, ochładzający kremowy żel pod oczy.
5. Planeta Organica, chłodzący żel pod oczy.
6. Remescar Worki&Cienie pod oczami krem.
◈ Rób letnie okłady na oczy ze świetlika, rumianku, lipy lub bławatka. Działają kojąco i przeciwzapalnie.
◈ Rób zimne okłady – korzystnie wpływają na poprawę krążenia. Możesz przykładać na 10 minut zimne torebki po czarnej herbacie na powieki. Zawarta w herbacie teina redukuje cienie i opuchnięcia. Dobrze robi też przykładanie pod oczy kostek lodu, schłodzonych plasterków ogórka albo plasterków surowego ziemniaka. Za sprawą obu warzyw cienie staną się lekko rozjaśnione a przez to mniej widoczne.
◈ Zaopatrz się w dobry korektor pod oczy – może nie usunie cieni i worków, lecz je skutecznie przykryje. Skóra stanie się rozjaśniona i przez to wizualnie młodsza. Wybieraj korektory płynne. Odcień korektora powinien być o 1-2 tony jaśniejszy od podkładu, lecz nie za jasny, gdyż będzie się zbyt rzucał w oczy. Najbardziej uniwersalnym odcieniem do tuszowania cieni i worków jest kolor beżowy. Jeśli cienie są fioletowe – wybierz korektor w odcieniu żółtym.
◈ Wykonuj regularny masaż oczu. Delikatnie masuj powieki i skórę pod oczami. Pobudzisz tym samym krążenie. Możesz do tego użyć olejku migdałowego bądź oliwki dla dzieci.
◈ Wykonuj codziennie dokładny demakijaż oczu. Nie kładź się spać, jeśli nie usuniesz makijażu z twarzy i oczu.
◈ Staraj się wysypiać. Worki i cienie powstają często w wyniku niedosypiania. Optymalna ilość snu to 7-8 godzin.
◈ Ruszaj się jak najwięcej na świeżym powietrzu. Dotlenisz organizm.
◈ Kup sobie żelowe okulary – to rodzaj relaksującej maseczki na oczy, która zmniejsza opuchliznę; do kupienia w drogeriach.
◈ Pij dużo płynów (woda niegazowana, herbaty ziołowe i owocowe, naturalne soki). Organizm wówczas łatwiej oczyszcza się z nagromadzonych toksyn.
◈ Unikaj nadmiaru soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, powodując opuchnięcia.
Jakie macie sposoby na cienie i worki pod oczami?
<< Zobacz też: Jak dbać o skórę pod oczami?
Helen
niestety mam z tym problem:(
Ja też.
spróbujcie kosmetyków amerykańskiej firmy Jeunesse.