Nasiona lnu mają zbawienny wpływ nie tylko na zdrowie ale i urodę – kondycję włosów, cery i paznokci. Są są bogate w składniki odżywcze. Siemię lniane zawiera m in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, witaminę E, lecytynę, substancje śluzowej, błonnik oraz liczne mikroelementy. Siemię lniane można stosować zewnętrznie zarówno do maseczek, okładów, a także jako płukankę czy żel do włosów. Poniżej przestawiam kilka sprawdzonych propozycji zastosowania siemienia lnianego w kosmetyce. Żel w atomizerze stał się nawet moim ulubieńcem:)
►Siemię lniane na włosy
Siemię lniane bardzo dobrze nawilża, nabłyszcza i wygładza włosy. Likwiduje nadmierne puszenie włosów oraz pomaga w walce z łupieżem. Jest polecane do włosów zniszczonych, suchych, kręconych i o rozdwojonych końcówkach. Można je stosować na włosy albo w postaci płukanki, którą nakładamy na umyte włosy i po 30 minutach zmywamy wodą oraz żelu do stylizacji, zwłaszcza dla osób o kręconych i falowanych włosach.
✴Płukanka lniana – 1 łyżka nasion lnu/1 szklanka wody. Ziarenka gotujemy na wolnym ogniu ok.10-15 minut, przecedzamy. Dodać 1 szklankę przegotowanej wody. Stosujemy do ostatniego płukania włosów.
✴Żel lniany (maseczka i stylizator) – 2 łyżki nasion lnu/1 szklanka wody. Ziarenka gotujemy na wolnym ogniu przez około 10-15 minut, często mieszając, gdyż lubią przywierać. Następnie odcedzamy ziarenka i studzimy. Jeszcze ciepły żel nakładamy na umyte, wilgotne włosy na 30 minut, zakładamy czepek lub worek foliowy na głowę i na to ręczniki. Zmywamy obficie letnią wodą, dopóki nie przestaniemy odczuwać „śliskości” na włosach. Żel można wzbogacić, dodając do niego 1-2 łyżeczki miodu lub ulubionej odżywki lub maseczki do włosów. Żel lniany ten można wykorzystać także do stylizacji włosów. Podkreśla i utrwala skręt fal i loków. Należy przechowywać go przez kilka dni w słoiczku w lodówce.
✴Żel w atomizerze do spryskiwania włosów – 1 łyżka nasion lnu/1 szklankę wody – przepis jak na płukankę. Gotowy, odcedzony żel przelewamy do buteleczki z atomizerem. Trzymamy w lodówce kilka dni. Bardzo polubiłam tę wersję. Próbowałam go zastosować przez zakręceniem włosy na papiloty. Najpierw spryskałam każde pasmo żelem, nawinęłam na papiloty. Następnie trzymałam je na włosach jednego dnia 2 godziny, innego 1 godzinę. Muszę przyznać że loki trzymały się cały dzień. Efekt podobny do pianki, a przynajmniej nie niszczy włosów. Żel lniany nie tłuści włosów, nadaje im większej objętości i lekko usztywnia. Włosy pozostają dłużej świeże.
►Siemię lniane na cerę
Siemię lniane bardzo korzystnie wpływa na cerę, nadając jej gładkości, jędrności, nawilżenia i oczyszczenia z zanieczyszczeń. Len łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Nasiona lnu najlepiej sprawdzą się w przypadku cery suchej, wrażliwej, naczynkowej i atopowej.
✴Maseczka lniana – 2 łyżki nasion lnu zalać w rondelku 1 filiżanką wody, gotować na małym ogniu przez około 10 minut, do zgęstnienia. Ciepłą papkę położyć na twarz na 15 minut. Maseczka z siemienia lnianego działa kojąco, odżywczo i przeciwzmarszczkowo.
►Siemię lniane na paznokcie
Siemię lnu dzięki licznym mikroelementom i witaminom wzmacnia łamliwe, rozdwajające i łuszczące się paznokcie, czyniąc je odpornymi na urazy. Paznokcie szybciej rosną, są twardsze i zdrowsze.
✴Kleik wzmacniający paznokcie – 1 łyżki siemienia lnu/1 szklankę wody. Gotować do powstania gęstej konsystencji. Odcedzić. W ciepłym kleiku moczyć paznokcie przez 15 minut codziennie. Jak staną się mocniejsze, zabieg stosować profilaktycznie 1-2 w tygodniu.
Stosujecie siemię lniane w kosmetyce?
Helen
O zastosowaniu na paznokcie nie słyszałam, dobrze, że o tym napisałaś. Właśnie w ten weekend wygrzebuję z szafki siemię i robię sobie małe spa 🙂
żel przelałam sobie do butelki z pompką 🙂 u mnie jest słabszy od pianki, ale nie skleja włosów i zostawia je miękkimi 🙂
nie wiedziałam ze siemię ma tyle zastosowań…super ze o tym napisałaś…
obserwuję i zapraszam do mnie
siemię lniane ma wiele zastosowań, fajnie o tym napisałaś 🙂
Dziękuję 🙂
Muszę spróbować tego żelu w atomizerze. Świetny pomysł!