Przyczyny trądziku pospolitego
Prasowany puder bananowy Ecocera – opinia
27 października 2018
Przyczyny trądziku pospolitego
Jak malować brwi? Kosmetyki do stylizacji brwi
18 listopada 2018

Przyczyny trądziku pospolitego

Przyczyny trądziku pospolitego

Trądzik pospolity (z łac. acne vulgaris) występuje zwykle u młodych osób i trwa kilka lat. Jest uznawany za najczęstszą chorobę skóry. U jednych krostki pojawiają się na twarzy sporadycznie, inni zaś przechodzą ostrą postać trądziku. Trądzik nie dodaje uroku a wręcz szpeci. Osoby, które się z nim zmagają mają nie lada trudne zadanie, gdyż nie łatwo jest pozbyć się tego schorzenia skóry w krótkim czasie. Czasem potrzeba naprawdę dużo czasu, zanim trądzik zniknie z twarzy bezpowrotnie. Wiem coś o tym, bo będąc nastolatką biegałam od lekarza do lekarza i zalecane kuracje przynosiły niestety mizerny efekt. Trądzik może się nieco zmniejszał ale po pewnym czasie, po skończonym leczeniu powracał ze zdwojoną siłą.


Przyczyny trądziku pospolitego


Trądzik to zmora głównie nastolatków. Częściej występuje u chłopców niż u dziewcząt. Trądzik coraz częściej dotyka również osoby w wieku dojrzałym (trądzik po trzydziestce). Potrafi ustąpić dopiero po 40-tym roku życia. Pocieszający jest jednak fakt, iż trądzik po pewnym czasie znika samoistnie, choć czasem trzeba na to długo czekać.

Jestem kobietą po trzydziestce i wciąż mam problem z trądzikiem. Może nie jest on rozległy ale na mojej twarzy często pojawiają się pojedyncze krostki. Zwykle są one zlokalizowane w okolicy brody i żuchwy.

Trądzik zwykle występuje na twarzy (90% przypadków), czasem też umiejscawia się na szyi, dekolcie a nawet plecach. Trądzik ma postać kostek, grudek, zaskórników, wągrów, czasem także podskórnych gul.

 

  Przyczyny powstawania trądziku pospolitego

✓ hormonalne – trądzik młodzieńczy jest spowodowany gwałtownym wzrostem poziomu testosteronu (męski hormon płciowy). U osób w wieku dojrzałym przyczyny występowania trądziku są bardzo złożone.

✓ trądzik może choć nie zawsze musi być dziedziczny. Jeśli nasi rodzice go mieli w młodości, istnieje duże prawdopodobieństwo że my również będziemy go mieli.

✓ zakażenie bakteryjne.


✓ zaburzenia układu trawiennego albo tarczycy.

✓ zaburzenia funkcjonowania (przerost) gruczołów łojowych, które wykazują nadwrażliwość. Wywarzają nadmiar kleistego łoju, który blokuje mieszki włosowe.

✓ nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych.

✓ czasem trądzik może być skutkiem ubocznym stosowania antykoncepcji hormonalnej.

✓ chroniczny stres i nieodpowiednia dieta (nadmiar przetworzonej żywności, słodycze, alkohol itp.).


✓ palenie papierosów.

✓ niedobór snu.

✓ nadmierne stosowanie kosmetyków do makijażu (źle dobrany podkład czy puder do typu cery).


✓ długotrwałe przybywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach (biura). Z powodu suchego powietrza skóra zaczyna produkować więcej sebum.Przyczyny trądziku pospolitego

źródło: shutterstock.com

 

  Co nasila trądzik?

 ◈ nieodpowiednia dieta bogata w tłuste i smażone produkty, częste spożywanie produktów przetworzonych, a także czekolada, kakao, słodycze.

 ◈ stres, zwłaszcza długotrwały.

 ◈ nadmierna potliwość.

 ◈ trądzik często nasila się u kobiet na kilka dni przed miesiączką. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi.

 ◈ źle dobrane do cery kosmetyki. W przypadku trądziku najlepiej jest unikać kosmetyków zawierających składniki blokujące pory (komedogenne) m in. pochodne ropy naftowej, lanolinę, silikony czy talk. Niewskazane są ciężkie i kryjące podkłady z dużą zawartością silikonów.

 ◈ wyciskanie krostek, gdyż bardzo łatwo nie tylko o późniejsze blizny ale też i o rozprzestrzenianie się stanu zapalnego na inne partie twarzy.

◈ niektóre kobiety podczas ciąży odczuwają nasilenie trądziku, inne wręcz przeciwnie obserwują poprawę stanu skóry.

◈ niektóre leki np. leki przeciwpadaczkowe, kortykosteroidy, barbiturany, fenytoina, lit, izoniazyd, lit oraz hormony (doustne środki antykoncepcyjne u niektórych kobiet mogą nasilać zmiany trądzikowe).Leczenie trądziku. Jak skutecznie wyleczyć trądzik?

Bywa, że leczenie trądziku domowymi sposobami i kosmetykami nie przynosi rezultatów. Wtedy warto jest zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Przepisze on stosowne leki. Są to m in. antybiotyki, sulfony, tretynoina (pochodna witaminy A) lub izotretynoina (syntetyczna pochodna witaminy A). Tę ostatnią stosuje się w ciężkich i w bardzo ciężkich przypadkach trądziku. Specjalistyczne leki na trądzik zmniejszają stan zapalny. Stosuje się także preparaty miejscowe zawierające nadtlenek benzoilu, siarka, ichtiol, rezorcyna, kwas azalainowy, kwas salicylowy, zaś w cięższych przypadkach kortykosteroidy.

Kurację preparatami na trądzik powinno się stosować dłuższy czas, przez co najmniej 2-3 miesiące, aby ocenić rezultaty kuracji.

 

Przyczyny trądziku pospolitego

źródło: pixabay.com

 

W leczeniu trądziku warto też przestrzegać kilku zasad:

 nie dotykać twarzy brudnymi dłońmi.

 nie wyciskać krostek, a jeśli już jest pilna potrzeba (widoczna ropa), to delikatnie wycisnąć krostkę ale tylko przez higieniczną chusteczkę.  Należy od razu odkazić pryszcza spirytusem salicylowym. Wyciskanie krostek może powodować trudne w przyszłości do usunięcia blizny.

 stosować mydła na trądzik np. szare, salicylowe czy węglowe. Naturalne mydło znaczniej lepiej oczyszcza skórę z łoju niż żele czy płyny micelarne. Cera trądzikowa jest na ogół tłusta bądź mieszana i dość dobrze będzie tolerować mydło.  Po umyciu cery należy zastosować krem nawilżający, najlepiej o działaniu przeciwzapalnym.

nie myć twarzy częściej jak 2 razy dziennie ani nie stosować agresywnych środków do mycia zawierających zwłaszcza SLS.

 unikać fryzur, w których włosy opadają na twarz, zwłaszcza jeśli mamy tłuste włosy. Unikać wtedy również grzywki.

 nie zapominać o nawilżaniu cery, nawet jeśli jest ona tłusta i łojotokowa. Niech to będzie lekki krem albo żel. Dobre są też specjalne oleje do cery tłustej i trądzikowej, które nie tylko nawilżają, ale też ograniczą stan zapalny i uregulują nadmierne wydzielanie sebum.

 kosmetyki do makijażu (podkłady i pudry) powinny być lekkie, najlepiej typu oil-free, bez nadmiaru składników. Dobrym wyborem są kosmetyki mineralne lub z minimalną ilością konserwantów. Zobacz: Naturalne pudry do twarzy.

 ograniczyć ilość spożywanego cukru prostego w diecie oraz mleka.

 regularnie oczyszczać cerę (1-2 razy na tydzień) domowymi maseczkami z sody oczyszczonej, z węgla aktywnego, z glinki zielonej albo z białka kurzego. Maseczki te nie tylko silnie oczyszczają, co również zmniejszają stan zapalny oraz regulują ilość sebum.

 


Helen G.

6 Komentarze

  1. Avatar Marzena T (Mania) pisze:

    bardzo przydatny wpis :) Ja na szczęście nie mam już z tym problemów, ale jako nastolatka dużo bym dała by mieć taką wiedzę :)

  2. Avatar Ania pisze:

    Bardzo fajny post z wieloma cennymi radami ;) ja mam problem z czołem, sama nie wiem czy to jest trądzik ;( mam kilka krostek ale to co mnie denerwuje to czerwona plama, na samym środku i tego nikt nie wie dlaczego ja to mam. Podejrzewam że to jest od żołądka, z k†orym mam problem od 20 lat :(

  3. Avatar Królowa Karo pisze:

    Mnie na szczęście problem trądziku ominął. Borykał się z nim za to mój brat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *