Trądzik pospolity (z łac. acne vulgaris) występuje zwykle u młodych osób i trwa kilka lat. Jest uznawany za najczęstszą chorobę skóry. U jednych krostki pojawiają się na twarzy sporadycznie, inni zaś przechodzą ostrą postać trądziku. Trądzik nie dodaje uroku a wręcz szpeci. Osoby, które się z nim zmagają mają nie lada trudne zadanie, gdyż nie łatwo jest pozbyć się tego schorzenia skóry w krótkim czasie. Czasem potrzeba naprawdę dużo czasu, zanim trądzik zniknie z twarzy bezpowrotnie. Wiem coś o tym, bo będąc nastolatką biegałam od lekarza do lekarza i zalecane kuracje przynosiły niestety mizerny efekt. Trądzik może się nieco zmniejszał ale po pewnym czasie, po skończonym leczeniu powracał ze zdwojoną siłą.
Trądzik to zmora głównie nastolatków. Częściej występuje u chłopców niż u dziewcząt. Trądzik coraz częściej dotyka również osoby w wieku dojrzałym (trądzik po trzydziestce). Potrafi ustąpić dopiero po 40-tym roku życia. Pocieszający jest jednak fakt, iż trądzik po pewnym czasie znika samoistnie, choć czasem trzeba na to długo czekać.
➨ Przyczyny powstawania trądziku pospolitego
✓ hormonalne – trądzik młodzieńczy jest spowodowany gwałtownym wzrostem poziomu testosteronu (męski hormon płciowy). U osób w wieku dojrzałym przyczyny występowania trądziku są bardzo złożone.
✓ trądzik może choć nie zawsze musi być dziedziczny. Jeśli nasi rodzice go mieli w młodości, istnieje duże prawdopodobieństwo że my również będziemy go mieli.
✓ zakażenie bakteryjne.
✓ zaburzenia układu trawiennego albo tarczycy.
✓ zaburzenia funkcjonowania (przerost) gruczołów łojowych, które wykazują nadwrażliwość. Wywarzają nadmiar kleistego łoju, który blokuje mieszki włosowe.
✓ nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych.
✓ czasem trądzik może być skutkiem ubocznym stosowania antykoncepcji hormonalnej.
✓ chroniczny stres i nieodpowiednia dieta (nadmiar przetworzonej żywności, słodycze, alkohol itp.).
✓ palenie papierosów.
✓ niedobór snu.
✓ nadmierne stosowanie kosmetyków do makijażu (źle dobrany podkład czy puder do typu cery).
✓ długotrwałe przybywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach (biura). Z powodu suchego powietrza skóra zaczyna produkować więcej sebum.
➨ Co nasila trądzik?
◈ nieodpowiednia dieta bogata w tłuste i smażone produkty, częste spożywanie produktów przetworzonych, a także czekolada, kakao, słodycze.
◈ stres, zwłaszcza długotrwały.
◈ nadmierna potliwość.
◈ trądzik często nasila się u kobiet na kilka dni przed miesiączką. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi.
◈ źle dobrane do cery kosmetyki. W przypadku trądziku najlepiej jest unikać kosmetyków zawierających składniki blokujące pory (komedogenne) m in. pochodne ropy naftowej, lanolinę, silikony czy talk. Niewskazane są ciężkie i kryjące podkłady z dużą zawartością silikonów.
◈ wyciskanie krostek, gdyż bardzo łatwo nie tylko o późniejsze blizny ale też i o rozprzestrzenianie się stanu zapalnego na inne partie twarzy.
◈ niektóre kobiety podczas ciąży odczuwają nasilenie trądziku, inne wręcz przeciwnie obserwują poprawę stanu skóry.
◈ niektóre leki np. leki przeciwpadaczkowe, kortykosteroidy, barbiturany, fenytoina, lit, izoniazyd, lit oraz hormony (doustne środki antykoncepcyjne u niektórych kobiet mogą nasilać zmiany trądzikowe).
➨ Leczenie trądziku. Jak skutecznie wyleczyć trądzik?
Kurację preparatami na trądzik powinno się stosować dłuższy czas, przez co najmniej 2-3 miesiące, aby ocenić rezultaty kuracji.
➨ W leczeniu trądziku warto też przestrzegać kilku zasad:
❥ nie dotykać twarzy brudnymi dłońmi.
❥ nie wyciskać krostek, a jeśli już jest pilna potrzeba (widoczna ropa), to delikatnie wycisnąć krostkę ale tylko przez higieniczną chusteczkę. Należy od razu odkazić pryszcza spirytusem salicylowym. Wyciskanie krostek może powodować trudne w przyszłości do usunięcia blizny.
❥ stosować mydła na trądzik np. szare, salicylowe czy węglowe. Naturalne mydło znaczniej lepiej oczyszcza skórę z łoju niż żele czy płyny micelarne. Cera trądzikowa jest na ogół tłusta bądź mieszana i dość dobrze będzie tolerować mydło. Po umyciu cery należy zastosować krem nawilżający, najlepiej o działaniu przeciwzapalnym.
❥ nie myć twarzy częściej jak 2 razy dziennie ani nie stosować agresywnych środków do mycia zawierających zwłaszcza SLS.
❥ unikać fryzur, w których włosy opadają na twarz, zwłaszcza jeśli mamy tłuste włosy. Unikać wtedy również grzywki.
❥ nie zapominać o nawilżaniu cery, nawet jeśli jest ona tłusta i łojotokowa. Niech to będzie lekki krem albo żel. Dobre są też specjalne oleje do cery tłustej i trądzikowej, które nie tylko nawilżają, ale też ograniczą stan zapalny i uregulują nadmierne wydzielanie sebum.
❥ kosmetyki do makijażu (podkłady i pudry) powinny być lekkie, najlepiej typu oil-free, bez nadmiaru składników. Dobrym wyborem są kosmetyki mineralne lub z minimalną ilością konserwantów. Zobacz: Naturalne pudry do twarzy.
❥ ograniczyć ilość spożywanego cukru prostego w diecie oraz mleka.
❥ regularnie oczyszczać cerę (1-2 razy na tydzień) domowymi maseczkami z sody oczyszczonej, z węgla aktywnego, z glinki zielonej albo z białka kurzego. Maseczki te nie tylko silnie oczyszczają, co również zmniejszają stan zapalny oraz regulują ilość sebum.
Helen
bardzo przydatny wpis 🙂 Ja na szczęście nie mam już z tym problemów, ale jako nastolatka dużo bym dała by mieć taką wiedzę 🙂
Dziękuję 🙂
Bardzo fajny post z wieloma cennymi radami 😉 ja mam problem z czołem, sama nie wiem czy to jest trądzik ;( mam kilka krostek ale to co mnie denerwuje to czerwona plama, na samym środku i tego nikt nie wie dlaczego ja to mam. Podejrzewam że to jest od żołądka, z k†orym mam problem od 20 lat 🙁
Może to jakaś egzema, liszaj albo przebarwienie.
Mnie na szczęście problem trądziku ominął. Borykał się z nim za to mój brat.
To dobrze.